Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko naplatiti sredjivanje racunara?

[es] :: Vodič za posao :: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 25905 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Miladinović
Ivan Miladinovic
All around the web

Član broj: 26492
Poruke: 592
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 321748581
Sajt: www.sanovniktumacenjesnov..


+1 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?23.04.2005. u 12:30 - pre 230 meseci
Citat:
neob: 40 e instalacija win-a XP+word processor+antivirus.Sve ostalo se dodatno placa.Npr.
WMPlayer 150 din.Photoshop trecina cene.Razlog? Kada lepo plate ne zezaju se sa kompjuterom vec ga paze kao malo dete.Normalno svaka dodatna stvar dodatne pare.
Instaliranjem i uopste radom na nekom racunaru za mizerne pare samo mozete da pokazete vasu neozbiljnost, a onda ce samo tako da vas gledaju.Znaci po dzepu i onda vas postuju veoma veoma :).Inace sam primetio da komp najcesce koriste za igranje ,zabavu,e pa svaka zabava se placa.Na ovaj nacin odmah otkacite neozbiljne i cimatore.


Ovo totalno podrzavam!!!
Sto ih vise oderes, ozbiljnije ce da te shvate. A ako ti njima uradis sve to kao kolega milantrax za kafu (no hard feelings), pa on kaze komsiji, pa te komsija pozove i ponudi i kolacice uz tu kafu, (jer je bolji od drugog komsije)... :-) nema tu nista od posla, a kamoli od zarade!
I ja kad nesto skupo platim to pazim i ne zovem servisera svaki drugi dan jer se plasim da ce da me odere.

Mada nikako ne razumem te ljude, imaju poverenje u tebe samo ako im uzmes dobre pare!

Savet:
Naplatiti sto vise. Naci redovne musterije! Musterije tipa zeznu nesto jednom mesecno ili hoce neki novi program ili tako nesto... I sta? Imas jos jednu platu, njima komp ok i svima lepo. Zovu uvek tebe jer im posao odradis kako treba, nista im ne koci i slicno. A ako ih pustis da dva sata biraju temu za win... Nema tu nista, sutra ce ponovo da te zove da mu doneses 10000 wallpapera pa da on izabere tri prekosutra je od komsije cuo za novi program pa hoce da mu ti instaliras to...

Najvise mrzim kad odem kod nekog namestim mu komp, NE NAPLATIM MU i on me zove posle dve nedelje i kaze da mu nesto ne radi, ja odem ono svako ko mu je dosao kuci on mu je neki program instalirao, neku igricu ubacio, jer jelte njemu sve treba i PS i Corel i MX studio... MA DAJ!!!!!! E zato to treba debelo NAPLATITI!!!

Citat:
milantrax2005: Poenta: Ja taj softver nisam nasao za dzabe.Na netu ima svacega.Sa Dial-Up sta ces da skines i koliko,a Verat uzima 36 din/h.Ides po krek on ti salje 7 trojanca za redom,od toga bar se tri nakote u windows>na kraju ih sredis al se nerviras malo.I na kraj odes kod lika koga znas preko "nekog" da mu poklonis sve to za dzabe.E pa nema dzabe ni kod babe kako kazu!!!


Jeste on nelegalan ali ti ga niko nije poklonio, znaci naplati svoj trud ako nista drugo.

 
Odgovor na temu

oliver78
Oliver Petković
Pančevo

Član broj: 5031
Poruke: 230
*.panet.co.yu.

Sajt: oliver.glogonj.net


Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?23.04.2005. u 13:24 - pre 230 meseci
U potpunosti se slažem.
Ako imaš problem tipa: mom dobrom prijatelju da središ komp, ako imaš vremena ili kad imaš vremena, ti ga lepo pošalji kod svog prijatelja koji se bavi istim poslom i kome neće biti problem da naplati, pod izgovorom da nemaš vremena. Spremaš ispit ili šta već. Na kraju ti imaš jedan problem manje (15 odlazaka nakon instalacije), a tvoj prijatelj nešto eura više.
Pozdrav, udri po džepu.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?25.04.2005. u 03:05 - pre 230 meseci
Citat:
milantrax2005: E ljudi moji...

...Bile to 3 ribe koje komp koriste za zezanje i filmove uglavnom...Na kraj sledi "cao", pa se vidimo ako nesto zatreba...A kinta za trud i vreme???


Ili bar blowjob, ako nisu pri kinti...
 
Odgovor na temu

milantrax2005
Milan Trajković
Nis

Član broj: 53910
Poruke: 675
213.244.208.*

ICQ: 324951764


+2 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?25.04.2005. u 18:22 - pre 230 meseci
Hahaha,cena ili pare ili natura!!!
 
Odgovor na temu

dejangex
Ruma

Član broj: 47740
Poruke: 36
*.metrohive.neobee.net.



Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?02.05.2005. u 01:43 - pre 230 meseci
Ja licno ne verujem u naplacivanje softwera i srecan sam sto zivim u ovoj zemlji. Ovi iz inostranstva kad vide sta mi imamo na kompovima zaprepaste se.

Sto se tice naplacivanja ja uzimam ponekad u zavisnosti od osobe i tipa kvara 400-1400 kinti. Najvise volim kad mi kazu da "rushim sistem"(fagetski izraz). Pa malo backup podataka, formatiranje diska, windows(+sp), driveri i programcici + tutorial za neznalice: koriscenje windowsa.

Cak sam razvio sopstvenu shemu za backup drivera koje musterija nema na CD-u ali su mu instalirani. Kesh samo pristize - zaradio sam za rezac i hard od 120 GB. Jos radim i u igraonici i odrzavam systeme na 10 kompova(win2k). Sta jos reci, ipak imam samo 16 god. :)
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?06.05.2005. u 12:02 - pre 230 meseci
Ja uzimam 20 evra za dolazak i 10 evra po satu rada. Dajem garanciju od mesec dana, i uputstva o ocuvanju masine u stabilnom stanju. Ponekad ostavim i neku od knjizica o racunarima za pocetnike. Konfigurisem sve i dobro pritegnem zastitu. Ako je brza masina, sto rece neko P IV, obicno zavrsim sve za do dva sata, ali neretko udjem u treci.

Tipicna instalacija bi bila

Windows
Office
Acrobat Reader
WinRAR (zato sto podrzava veci broj arhiva od WinZIP-a)

WinAmp
DivX paket kodeka
MVPlayer
AudioGrabber
XnView

AdAware
Mozilla paket ili posebno Firefox i Thunderbird
Kerio Personal Firewalll v2.1.5
AVP
Total Commander

Ako korisnik trazi jos nesto - instaliram i to...
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
213.244.197.*



+1 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?06.05.2005. u 23:15 - pre 230 meseci
@dejangex Razmisli zapravo sta radis , ti ustvari takvim pristupom unistavas posao ljudima koji zive od toga , kada jednog dana nebudu tu roditelji moraces verovatno i da zivis od toga i da razmisljas kako da platis stan ,hranu tebi ,zeni ,deci ???? a to neces moci tim sistemom i onda ce se naravno pojaviti isto neki likovi poput tebe koji ce tebi zagorcavati zivot na isti nacin na koji to ti sada njima radis. Nauci da maximalno cenis svoj rad , imao 16 ili 66 godina , pogotovo ako radis nesto ilegalno ( software) ceni i to pogotovo ili nemoj to da radis ,pa da se na sudu izvlacis kako si bio maloletan .

pozdrav
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.102.eunet.yu.



Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 01:50 - pre 230 meseci
Uvek treba uzeti neke pare, pa makar neko bio i pocetnik. I ja sam kao klinac radio mnogo puta za dz, i kad sam video koliko mi to oduzima pre svega vremena, poceo da naplacujem svima, a cak i uzim prijateljima (ok oni imaju neki popust, ali opet moram da uzmem neke pare, makar 50%).

Jeste malo tesko u pocetku, jer si im do tada radio besplatno, ali mora jednom da se prelomi. Jednostavno im objasni da naplacujes svoje vreme, i da na trzistu to kosta toliko i toliko, a da ti uzimas samo 50% i da kod tebe moze da ima poverenja da ce sve biti ok, jer vec zna kako radis. I te programe koje ti nabavljas, treba odnekle da platis...

Najskuplje (i ujedno najvrednije) od svega (u zivotu) je vreme. Mozda ti se to tako ne cini, ali tih 2 ili vise sata koja provedes kod nekoga, mozes da provedes na mnogo bolje nacine. Ako imas moralne barijere, bolje onda da im ne radis neko vreme, pravdajuci se da nemas vremena, a da novim klijentima ili nekim poznanicima (znaci ne prijateljima) pocnes da naplacujes. Pa, posle kad ti se i kinta osladi, bice ti lakse, a i vise ces ceniti svoje vreme (i trud).

Takodje, se pazi i devojaka, koje cesto vole da igraju u mnogim zivotnim stvarima "p*cke i kanapa" (sl. onoj "sargarepa i kanapa" :-) samo sto se izmice nesto drugo ;-). One su jako opasne. Npr. znaju da ti traze da ih ucis. Naravno, besplatno. I njima naplacuj obuku, pa ne znam koliko da je lepa i ne znam kakve sanse da imas da je smuvas ili p*valis.

Kad ti je devojka (ili ako ti postane), onda se prica menja. U suprotnom ne! Cak i da je u pitanju muvanje, vise ce da te ceni ako naplacujes. Pa, ako se smuvate, tek onda je ucis besplatno...

Ovako je jedan moj drugar jako mnogo n*jebao, ali je i sam poceo da uvidja o kojoj se igri radi, a i ja sam mu predocio neke stvari, tako da se i on opametio, i poceo da uzima makar neke pare, cak i od prijateljica (ali za prave prijateljice sa popustom naravno).
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

phatsa

Član broj: 48788
Poruke: 116
*.ptt.yu.

Sajt: isceljenje.life


Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 09:17 - pre 230 meseci

A šta kažete na varijantu kada te nadrkani šef iz firme i njegova sekretarica (i šef pravne službe sa kojim si "na **bi si mater") cimaju 1-2 puta mesečno (jer neznaju ni shutdown da urade, a puni su virusa k'o brod)?

Kada bi mom tunjavom i nadrkanom šefu odredio makar i 10€ za cimanje, mislim da bih morao otkaz da dajem posle toga. A tek sekretarici (ako niste upoznati, sekretarice i kafe-kuvarice su alfa i omega svake firme)?

Tutnu mi 100-150 dinara "deci za čokoladu" za PAR (3-4) sati zajebancije, i to obavezno kod njih kući (dolazim autom, ili pola sata peške).

Ako ih otkačim sa "nemam vremena danas-sutra", oni uredno i strpljivo čekaju par dana, pa me opet cimnu. Tako da nikako me mogu da ih otkačim. Varijanta sa "uvaljivanjem" delova, kao šatro crklo to-i-to ne prolazi, jer mi uredno traže fiskalni račun i garanciju.

Ljudi... ajte vi mene sada posavetujte jer ću da skrenem na kraju.

 
Odgovor na temu

phatsa

Član broj: 48788
Poruke: 116
*.ptt.yu.

Sajt: isceljenje.life


Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 09:36 - pre 230 meseci
Citat:
phatsa: A šta kažete na varijantu kada te nadrkani šef iz firme i njegova sekretarica (i šef pravne službe sa kojim si "na **bi si mater") cimaju 1-2 puta mesečno (jer neznaju ni shutdown da urade, a puni su virusa k'o brod)?

Kada bi mom tunjavom i nadrkanom šefu odredio makar i 10€ za cimanje, mislim da bih morao otkaz da dajem posle toga. A tek sekretarici (ako niste upoznati, sekretarice i kafe-kuvarice su alfa i omega svake firme)?

Tutnu mi 100-150 dinara "decama za čokoladu" za PAR (3-4) sati zajebancije, i to obavezno kod njih kući (dolazim autom, ili pola sata peške).

Ako ih otkačim sa "nemam vremena danas-sutra", oni uredno i strpljivo čekaju par dana, pa me opet cimnu. Tako da nikako me mogu da ih otkačim. Varijanta sa "uvaljivanjem" delova, kao šatro crklo to-i-to ne prolazi, jer mi uredno traže fiskalni račun i garanciju.

Ljudi... ajte vi mene sada posavetujte jer ću da skrenem na kraju.


ajd' kada sam već počeo da i završim priču:

- tu je i bivši direktor firme koji me je primio (prešao sam iz lošije firme u bolju), tako da sam mu "dužan", ali to traje već 3 godine !
- svastika kojoj sam uredno "poklonio" 20 sati obuke, a cima me kad god treba attachment da doda u mail. Moram da dođem kod nje jer "ne razume ništa telefonom"
- svastikina najbolja drugarica kojoj su neurotična deca navukla viruse
- ženin kolega sa posla ("nije red da mu se naplati")
- ortaci, drugari i prijatelji.

Već počinjem i sam sebi da se smejem jer zaiste deluje komično, kao na filmu :)

Da sam sve to naplaćivao, do sada bih uštekao bar 1000 € :))))))))

Jel ima neko neki koristan savet, osim onog da batalim "kompijutere" i da radim nešto drugo?
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 10:27 - pre 230 meseci
Definitivno batali kompjuktore
 
Odgovor na temu

sinpetrovic
Sinisa Petrovic
Beograd

Član broj: 37549
Poruke: 223
*.panline.net.



+16 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 10:32 - pre 230 meseci
Moj predlog je sledeci, kako nas ne bi proglasili piratima jer nezadovoljna
musterija/komsija/devojka/rodjak/direktor/sef itd...
u slucaju da nesto ne uradimo po njihovoj volji moci ce uskoro da se obrate nadleznim organima:

Pitas imaju li svoje kopije programa, u slucaju da imaju dolazis i naplatis,
ako nemaju, kazes nabavite to i to na ulici ili ko zna gde i onda me pozovite.
veruj mi nabavice i zvace te bar je kod mene bio takav slucaj i naplatis opet.

mene ne zanima da li imaju piratski ili legalan software, ja samo vrsim uslugu instalacije.

Ne nosim nijedan cd sa piratskim programima ili krekovima
nego sve samo freeware ili shareware, trial i sl. a za krekove neka se snadju sami

Pa kada im ispricam koliko kostaju legalne kopije, pitaju me, zar programi nisu besplatni?

Proredio sam posao na taj nacin, ali mirnije spavam. Ne cimaju me za svaku sitnicu.

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 12:37 - pre 230 meseci
Citat:
Ako ih otkačim sa "nemam vremena danas-sutra", oni uredno i strpljivo čekaju par dana, pa me opet cimnu. Tako da nikako me mogu da ih otkačim.

To je tacno, veoma su strpljivi, evo jedna moja dobra prijateljica ceka vec 6 meseci da dodjem da joj popravim racunar... Svojim prijateljima ne naplacujem, ali nadjem nacina za neku kompenzaciju, ko ima auto ili kombi uvek moze nesto da mi preveze, ko zna neki drugi zanat moze da se oduzi onako kako zna, znaci uopste mi nije neprijatno da okrenem prijateljicu da dodje da mi pomogne da sredim stan, onda ona kaze ne moze danas, a ja strpljivo cekam... Ja sam vec davno prevazisao probleme oko naplate prijateljima na svoj originalan nacin (ko hoce da ga primenjuje neka se obrati na pp u vezi autorskih prava :-0 ). Radi se o sledecem - kada vam neko zatrazi uslugu, potrebno je da to odlozite na nekoliko dana, obicno se to pravda prezauzetoscu, a moze i alergijom, prehladom i slicno sta vec ko smisli. Onda se sutradan ista osoba pozove vama hitno izvrsi neku uslugu priblizne ali malo manje vrednosti, ako ne moze odmah onda se ceka dan-dva. Ako ta osoba jednostavno odbije da uradi to sto se od nje trazi, necete imati moralnih prepreka da joj naplatite. Ako osoba to uradi, kulturno je pitajte koliko kosta, ako vam naplati prema visini naplate cete formirati cenu, ako to ne prihvati vec kaze "pobogu, prijatelji smo" onda je logicno da i vi uslugu treba da uzvratite besplatno. Najvaznije od svega da na ovaj nacin u potpunosti eliminisete osecaj neprijatnosti oko utvrdjivanja cene, ili ga prebacujete na nekog drugog . E, sad, treba malo vezbe da se oslobodite neprijatnosti toga sto vi od nekog trazite uslugu, ali toga vec posle treceg puta nema, evo ja cu upravo sada da okrenem prijateljicu da dodje da mi pomogne oko sredjivanja stana!

@phatsa
Da li ti posle ovog saveta i dalje nesto nije jasno?

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ilijev
Tunguzija

Član broj: 11329
Poruke: 167
*.zrlocal.net.



+1 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 16:55 - pre 230 meseci
Vidim da je ova tema veoma interesantan i da sam vec zakasnio sa "pametnim" komentarom jer je vec dosta toga receno. Ali ajde da i ja kazem koju...
1. Ne priznajem rad za dzaba. Kapitalizam. Placam dva penziona i socijalno, a kada treba da odem kod lekara platim lek i participaciju, kad treba kod zubara odem kod privatnika jer drzavni nemaju . . . (sto sta), kada popravljam auto kod komsije "posteno" naplati. Nikog od njih ne mogu da ponudim kafom, potapsem po ramenu i kazem svaka cast. A i klinci koji se hvale svojim znanjem za nista toliko i vrede. I jos nesto kada budete saznali da struja ne dolazi iz zida i hrana se ne teleportuje iz svemira vec da se placa, mislicete drugacije.
2. Ja naplacujem 20e instalaciju, a 5e izlazak ili 10e sat. Instaliram sve sto su rekli, ali za razliku od klinaca imam kofer sa propratnim alatom, P4 sa ruckom i auto koji ima svoje troskove. Softver je legalan na toj masini i ona mi omogucava kvalitetan rad. Istalacij se radi sa softverom koji oni imaju ili freeware ili shareware koji ja imam. Naplacujem samo moje znanje. Ne zelim idem u zatvor zbog nelegalnog.
3. Mislim da malo naplacujemo. Imam falultet, specijalizacije i dosta ulozenog vremena i novca u sve ovo a docekacu da cu kao moj otac elektricar za 20 godina da budem samo jos jedan od majstora za kucne aparate. Ako to vec nisam.
4. Popravka zuba 800-1600 din
stolar 40% od materijala (400e PC = 160e)
limar, bravar 100% od materijala (400e PC = 400e)
zidar ??? (zovem ih za posao od 3h za 30e nece da dodju ili nemaju vremena)
automehanicar ali ne priucen da ne bih poginuo (od 400 din - )
ovo su moja iskustva sa drugim zanimanjima majstorskim kao sto je moje. Neke uporedba su preterane ali ako ja moram da platim moraju i oni.
Izvinjavam se na duzini.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 17:49 - pre 230 meseci
Citat:
ilijev:Imam falultet, specijalizacije i dosta ulozenog vremena i novca u sve ovo a docekacu da cu kao moj otac elektricar za 20 godina da budem samo jos jedan od majstora za kucne aparate. Ako to vec nisam.

Ti si kolega jos manje od toga, izvini sto kazem ovako direktno, daleko bilo da zelim da te ponizim jer bih tako ponizio i sebe. Zasto tako mislim? Pa, eto, kad se pokvari televizor, moze ga popraviti jedan covek u ulici, a kad se pokvari kompjuter, u ispravno stanje moze da ga dovede 5 ljudi iz zgrade, pa ti onda vidi cije znanje vise vredi i ko je cenjeniji... I sta nam je perspektiva - za 5 godina ce u svakoj kuci neko znati da popravlja kompjutere. To ipak ne znaci da treba da radimo jeftinije, treba da radimo makar po ceni po kojoj rade svi normalni "majstori", a ako posla nema da menjamo "zanat".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

IgLo
Igor Lovric
Sremski Karlovci

Član broj: 19524
Poruke: 129
*.neobee.net.

Sajt: www.unicornsoft.net


Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 18:20 - pre 230 meseci
Citat:
pctel: I sta nam je perspektiva - za 5 godina ce u svakoj kuci neko znati da popravlja kompjutere.


Mislim da nisi bas skroz u pravu. Mozda ce za 5 godina postojati u svakoj kuci neko ko ce znati da instalira Windows, da ocisti viruse i ubaci novi CD-ROM, ali ce jos uvek biti potrebni oni koji stvarno znaju da rade sa racunarima i koji ne nazivaju sebe serviserima zato sto znaju da formatiraju HDD i instaliraju Win. Pogledaj samo sadasnju situaciju i razmisli koliko ljudi sebe naziva serviserima a to ustvari nisu. Evo samo jedan obican primer na koji stalno nalecem: Razmisli koliko ljudi koji se nazivaju serviserima nikada nije culo za AT komande (osim ATX3 koje su napamet naucili i ne znaju cemo zapravo sluzi) i koliko se njih usudilo da u zivotu nesto uradi recimo u HiperTerminalu. Ajde da ne ostanem samo na ovome: Sve cesce nalecem na "servisere" kojih nije sramota da kazu: "Ja se gadim komandne linije i ne znam zasto ona uopste postoji i koji je frikovi koriste!" Problem je sto je sve vise ovakvih "servisera" koji "preotimaju" posao, ali zato bar oni koji stvarno znaju da rade mogu da uzmu postene pare i uz to da imaju objasnjenje zasto su uzeli toliko kada mali Perica sa coska "to isto" radi tri puta jeftinije. E, da zaboravih onaj primer: "Ja sam sklopio celu masinu, pa ako bi mogao samo da ti je donesem da na brzinu podesis onaj BIOS ili kako se vec zove i da mi zapocnes instalaciju Win-a, posto je SATA disk, pa ja to ne znam" - Ovo me je pitao lik koji je "serviser". Odgovor: "Moze za 15E!"
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 18:53 - pre 230 meseci


A
Citat:
IgLo: Mislim da nisi bas skroz u pravu. Mozda ce za 5 godina postojati u svakoj kuci neko ko ce znati da instalira Windows, da ocisti viruse i ubaci novi CD-ROM, ali ce jos uvek biti potrebni oni koji stvarno znaju da rade sa racunarima i koji ne nazivaju sebe serviserima zato sto znaju da formatiraju HDD i instaliraju Win. Pogledaj samo sadasnju situaciju i razmisli koliko ljudi sebe naziva serviserima a to ustvari nisu. Evo samo jedan obican primer na koji stalno nalecem: Razmisli koliko ljudi koji se nazivaju serviserima nikada nije culo za AT komande (osim ATX3 koje su napamet naucili i ne znaju cemo zapravo sluzi) i koliko se njih usudilo da u zivotu nesto uradi recimo u HiperTerminalu. Ajde da ne ostanem samo na ovome: Sve cesce nalecem na "servisere" kojih nije sramota da kazu: "Ja se gadim komandne linije i ne znam zasto ona uopste postoji i koji je frikovi koriste!" Problem je sto je sve vise ovakvih "servisera" koji "preotimaju" posao, ali zato bar oni koji stvarno znaju da rade mogu da uzmu postene pare i uz to da imaju objasnjenje zasto su uzeli toliko kada mali Perica sa coska "to isto" radi tri puta jeftinije. E, da zaboravih onaj primer: "Ja sam sklopio celu masinu, pa ako bi mogao samo da ti je donesem da na brzinu podesis onaj BIOS ili kako se vec zove i da mi zapocnes instalaciju Win-a, posto je SATA disk, pa ja to ne znam" - Ovo me je pitao lik koji je "serviser". Odgovor: "Moze za 15E!" :)


Kaaakav bulls*** ...

A u cemu je fora 'smeti' pokrenuti HyperTeminal? Mozda se nesto misticno desava kad ga pokrenes i cackas po njemu? I sta ti hyper terminal moze pomoci u servisiranju racunara? Ili nedaj boze podesavanje BIOS-a, to je izgleda neka zesce zajebana stvar... A tek komandna linija... Znas da odkucas par komandi u onoj cudnoj crnoj kutijici na windowsu? wooow pa ti si bog...

 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 20:49 - pre 230 meseci
tacno .
i ja sam ga pokrenu samo par puta ( pre sto godina kada sam se kacio na neki bbs i skoro kada sam ubacivao noviji firmware u dig. risiver) inace kod klasicne upotrebe totalno nekoristan i nepotreban , sto mislim da vazi i za neki servis (cuj ,servis racunara zar se menjanje komponenta sada tako zove ), mozda ako hoces da dzapas at komande pa da upisujes u modem ali to nisam video niti cuo nikoga da radi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?07.05.2005. u 20:52 - pre 230 meseci
Citat:
IgLo: Mislim da nisi bas skroz u pravu. Mozda ce za 5 godina postojati u svakoj kuci neko ko ce znati da instalira Windows, da ocisti viruse i ubaci novi CD-ROM, ali ce jos uvek biti potrebni oni koji stvarno znaju da rade sa racunarima i koji ne nazivaju sebe serviserima zato sto znaju da formatiraju HDD i instaliraju Win.

Nista ja drugo nisam ni rekao - postojace i postoje ljudi koji znaju manje i ljudi koji znaju vise, e sad za 95% kvarova su dovoljni oni koji znaju manje, tako da oni koji znaju vise moraju hteli ne hteli da im prepuste tih 95% trzista, a oni da smisle kako ce da zive od ovih 5%. Ali, ima tu jos jedna stvar. Oni koji su se rodili polovinom 20. veka sigurno pamte da je nekada u njihovoj ulici bila casovnicarska radnja - satovi su bili skupe spravice i kad se pokvare trebalo nije bilo bas tako lako kupiti novi. Danas, prosecan covek nosi sat od 10 EUR-a koji se mnogo redje kvari nego onaj od pre 3-4 decenije i ako se bas pokvari baci ga pa uzme novi! Oni koje su rodjeni kasnije, sigurno se secaju sredine 10. decenije 20. veka kada je najeftiniji kompjuter kostao 3.000 EUR-a, danas kosta 300 EUR-a sto je smanjenje cene 10 puta za 10 godina. Ako se nastavi tim trendom, kompjuter ce za 5 godina kostati 60-ak EUR-a pa ce u slucaju kvara visok procenat ljudi izracunati da im se vise isplati da kupi novi nego da da majstoru 20-30 za popravku. Ako nekom ovo deluje neverovatno, neka pogleda sta se desava sa televizorima. Pre 10-ak godina, obican najjeftiniji 51cm Samsung TV kostao je 500-600 EUR-a. Kada se pokvari, majstor bi naplatio 80 EUR-a i niti je meni mnogo niti je njemu malo. Ali, sada najjeftiniji nov TV kosta 80-100 EUR-a, polovan oko 40, a ako se pokvari i majstor utrosi 3 sata da ga popravi (i nesto delova), koliko treba da naplati da njemu ne bude malo a vlasniku TV-a mnogo? Pre deset godina je u svakoj ulici bilo po 3 TV servisa, danas su isti prava retkost, sada u svakoj ulici ima 3 kompjuterska servisa, za 10 godina.............?
Inace, u civilizovanom svetu odavno nema kompjuterskih firmi i oglasa punih servisera kao kod nas. Tamo postoje samo distributeri velikih fabrika (Dell, HP, IBM, Fujitsu-Siemens) i racunari koje su napravile te fabrike, nema ti tu sta da otvaras, menjas graficku, instaliras Windows, sve je to vec isprobano i sklopljeno da lepo radi, a u slucaju softverskih problema tu je recoveri disk koji sve vraca u prvobitno stanje ne trazeci od vlasnika da otkuca ni jedno slovo. Trenutno je situacija kod nas takva da svako ko nije znao sta bi radio, poceo je da se bavi kompjuterima, bice zanimljivo videti za deset godina kad sve to budu moleri, stolari, malterdzije, autolimari, bravari, stakloresci, elektricari...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

IgLo
Igor Lovric
Sremski Karlovci

Član broj: 19524
Poruke: 129
*.neobee.net.

Sajt: www.unicornsoft.net


Profil

icon Re: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?08.05.2005. u 12:23 - pre 230 meseci
Citat:
ventura: A
Kaaakav bulls*** ...

Ja nisam nikoga vredjao, a nije mi jasno sta si ti zeleo ovim da postignes.

Citat:
ventura:
A u cemu je fora 'smeti' pokrenuti HyperTeminal?

Nije nikakva fora i nista se misticno ne desava, samo sam naveo kao primer. U servisiranju ne moze bas da ti previse pomogne, ali mozes da podesis razne parametre, pa da ti modem recimo brze bira broj, da je otporniji na sum na tel. liniji (redje puca veza) itd.

Citat:
ventura:
Ili nedaj boze podesavanje BIOS-a, to je izgleda neka zesce zajebana stvar...

Ne nije zajebana stvar! Jel si mozda iz mog teksta skontao da jeste? Navodim samo primer sta ne znaju neki ljudi koji se nazivaju serviserima.

Citat:
ventura:
Znas da odkucas par komandi u onoj cudnoj crnoj kutijici na windowsu? wooow pa ti si bog...

Ne nisam ja bog, niti je bilo ko ko to zna, ali takodje mislim da je sramota da to serviser ne zna.

Citat:
Milos niks:
mozda ako hoces da dzapas at komande pa da upisujes u modem ali to nisam video niti cuo nikoga da radi

Ja radim, s vremena na vreme kada zamenim svoj modem, cisto da bi ga podesio kako meni odgovara.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Koliko naplatiti sredjivanje racunara?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 25905 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.