Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LAN (cable) + Dial-up (GPRS)

[es] :: Windows mreže :: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)

[ Pregleda: 3964 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SoSo
Slađana Radivojević
BGD

Član broj: 33526
Poruke: 30
*.mobtel.com



Profil

icon LAN (cable) + Dial-up (GPRS)05.09.2004. u 08:17 - pre 239 meseci
Da li postoji neki program koji moze, kada su obe veze ka internetu otvorene,da vrsi selekcija toga koji ce saobracaj koristiti jednu, a koji drugu konekciju?

Znaci: imam kablovski internet preko SBB-a, koji komp prepoznaje kao LAN i "Dial-up" vezu preko mobilnog telefona koji je povezan bluetooth-om sa racunarom. Tih 1Mbps na SBB-u je vrlo funkcionalno, ali i uzasno skupo za "skidanje" vecih fajlova, dok je GPRS kod Mobtela jos uvek besplatan. Mislim da je svrha onoga sto zelim vrlo jednostavna: download nekih vecih fajlova u pozadini preko GPRS, dok bih za HTTP, SMTP, POP3 koristila cable. Mozda postoji neki firewall u kome su moguca podesavanja koji ce program koristiti koju adresu?

Molim Vas, ako imate neku ideju da je podelite samnom, ali bih takodje napomenula da nisam spremna za neke investicije koje bi podrazumevale kupovinu servera (bez obzira koliko jeftin bio) i podesavanje Linux-a ili nesto slicno.

Da napomenem jos da na SBB imam staticnu (realnu) IP adresu, a mobtel koristi NAT.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

SoSo
Slađana Radivojević
BGD

Član broj: 33526
Poruke: 30
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)05.09.2004. u 21:04 - pre 239 meseci
Posto je post premesten ovde da napomenem da je OS: XP Pro SP2... I jos jedno pitanje: da li je neophodno da se uradi bonding ove dve konekcije, posto mi ni to nije jos uvek poslo za rukom :(

Da li je sve ovo nemoguce, tesko za posdesavanje ili je previse lako pa Vas mrzi da odgovarate? :)
 
Odgovor na temu

stsung
NS

Član broj: 12899
Poruke: 432
*.panline.net



+2 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)07.09.2004. u 00:24 - pre 238 meseci
Pozd.
Znachi, po defaultu ovako neshto je nemoguce. Mozhda zaista postoji neki program koji radi na nivou samog TCP/IP drajvera pa radi to shto si navela, ali na zhalost ne znam za takav program.
U teoriji bi ovo bilo moguce postici fiksiranjem ruta u routing tabeli ... no to takodje donosi ogranichenja - mozhe da se npr. fiksira da svi pozivi ka www.microsoft.com idu preko GPRS-a, a svi ostali preko SBB-a, ali bez pomoci nekog sofisticiranijeg programa to ne mozhesh raditi dinamichki vec bi morala da fiksirash rute za svaki IP opseg koji zhelish da uputish preko odredjenog interfejsa. Komanda za manipulaciju rooting tabelama je "route" iz prompta.
Svako dobro.
 
Odgovor na temu

SoSo
Slađana Radivojević
BGD

Član broj: 33526
Poruke: 30
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)07.09.2004. u 00:55 - pre 238 meseci
Rutiranje iz promta implicira da se postupak mora ponavljati posle svakog butovaja racunara ?
Verovatno bih upotrebom proksija uspela da odvojim saobracaj, ali rutiranje? Hmm... Zar ne postoji program tipa winroute koji radi pod XP-om?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

stsung
NS

Član broj: 12899
Poruke: 432
*.panline.net



+2 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)07.09.2004. u 16:01 - pre 238 meseci
Pozd.
Da, mora da se uradi nakon butovanja rachunara, odnosno nakon uspostavljanja obeju konekcija.
Proxy ovde ne obavlja posao, jer ono shto je tebi potrebno jeste "preusmeravanje TCP/IP komunikacije kroz odgovarajuci interfejs uz zadati kriterijum" ili drugachije recheno - rutiranje. Tebi je potrebno da objasnish rachunaru da taj-i-taj paket shalje preko tog-i-tog interfejsa, a ne ka tom i tom proxy serveru, jer bi u tom sluchaju opet tekli svi podaci kroz isti interfejs bez obzira koji je proxy u pitanju. Winroute je (bar kada sam ga ja koristio pre par godina - mozhda se neshto promenilo) NAT i firewall sa ugradjenim josh nekim opcijama koje ovde nisu bitne, i ne radi to shto tebi treba.
Svako dobro.
 
Odgovor na temu

SoSo
Slađana Radivojević
BGD

Član broj: 33526
Poruke: 30
*.mobtel.com



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)08.09.2004. u 01:33 - pre 238 meseci
Realno, ova podesavanja mi nisu neophodna, jer je to ipak resenje koje cu koristiti u ogranicenom periodu...(i uvek mogu da koristim cable preko dana , a ostavim da se nesto skida preko GPRS-a nocu)...takodje je vrlo jasno da nemam skoro nikakvog iskustva sa mrezama,mreznim protokolima..., ali poenta cele ove akcije je da nesto naucim, tako da moram da se zahvalim na iscrpnim odgovorima i iskoristim priliku da pozovem jos nekoga da mi pomogne: predlogom za neku knjigu, internet sajt ili konkretnim savetom.
Pozdrav i svako dobro.
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
*.yubc.net

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)08.09.2004. u 08:15 - pre 238 meseci
Citat:
SoSo: Rutiranje iz promta implicira da se postupak mora ponavljati posle svakog butovaja racunara ?


Zadaj svoje rute sa -p flegom (persistent) i tvoja custom ruting tabela ce prezivljavati restarte masine. Procitaj help za route komandu i videces vec.

Prost primer:

Code:
route -p add 0.0.0.0 mask 0.0.0.0 X.Y.Z.W <interfejs> 10 


Ovo bi ti bila staticka default ruta ka SBB-u gde je primera radi X.Y.Z.W tvoja staticka IP adresa. Interfejs bi trebalo da ti bude onaj koji ti je zakacen kablovski modem, a metriku podesavaj tako da bude slabija (citaj veca) od metrike koju ima GPRS. Medjutim ona ti nije ni potrebna. Samo treba da zadas perzistentnu rutu ka Microsoft mrezi (saznaj IP njihove mreze) koju ces da usmeris ka GPRS interfejsu i to je to. Windows bi sam prema brzinama interfejsova trebalo da dodeli odgovarajuce preference.

Nista od ovoga ne mora da bude tacno, ali tu je komanda route print
kojom ces videti kako stvari zaista stoje :-)


poz
Z
 
Odgovor na temu

stsung
NS

Član broj: 12899
Poruke: 432
*.panline.net



+2 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)08.09.2004. u 18:39 - pre 238 meseci
Pozd.
Slazhem se sa jogurtom () da je ovo tachno, uz samo dve napomene - sa dinamichkim dodeljivanjem adresa ovo nece raditi, tako da ti ipak ostaje samo da po upostavljanju konekcija pravish ruchno rute, ili napishesh jednostavan program koji ce to da radi svaki put. Druga stvar je da nisam sad 100% siguran shta ce se desiti kada imamo npr. vec kreiranu rutu, i tek onda iniciramo konekciju ... predpostavljam da ce windows jednostavno kreirati novu koja ce ovu kreiranu nadmashiti, tako da je potrebno pri konektovanju prvo obrisati odgovarajuce windows-ove rute.
Svako dobro.
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
*.yubc.net

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)09.09.2004. u 07:23 - pre 238 meseci
Citat:
stsung:
shta ce se desiti kada imamo npr. vec kreiranu rutu, i tek onda iniciramo konekciju ... predpostavljam da ce windows jednostavno kreirati novu koja ce ovu kreiranu nadmashiti, tako da je potrebno pri konektovanju prvo obrisati odgovarajuce windows-ove rute.


Ne mora da brise rute, to bi bilo vise nego rudarski.

Nove rute ce se pojaviti sa nekom metrikom (na primer 20) koja je obicno u skladu sa brzinom linka. Ako on rucno zada rutu sa metrikom manjom od metrike nove rute (na primer 5), staticki setovana ruta ce uvek biti jaca i njega glava ne boli.

poz
 
Odgovor na temu

josko@
Aleksandar Jošić
www.quad.rs
Beograd

Član broj: 31965
Poruke: 16
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)15.09.2004. u 00:31 - pre 238 meseci
Da ali to i dalje ne resava problem na nacin koji je covek zamislio. Naime i mi u firmi smo pokusali nesto slicno. Znaci rutirati saobracaj po tipu protoka (HTTP, FTP, POP3.....) odnosno recimo HTTP ocemo da ide preko gprs-a a POP3 i SMTP preko SBB-a. Mi problem nismo resili iako deluje da MS Isa server 2004 zamalo pa da ima takvu mogucnost, naime deluje kao da je bug u pitanju. u njemu mozete da kreirate network setove sa izdefinisanim protokolima po setu NPR. set1 podrazumeva POP3 i SMTP set2 podrazumeva HTTP a onda mozete da podesite koju konekciju set koristi za sebe NPR set1 SBB a set2 GPRS. I naravno sve bi to bilo lepo jos kad bi i radilo, odnosno greska je sto kad promenite konekciju u na setu 2 on tu konekciju podrazumeva kao defult i i dalje rutira sav saobracaj preko nje. napominjem jos jednom odnosi se na ISA2004. Rutiranje pomocu routa daje resenja samo sa definisanjem sveukupnog saobracaja prema odredjenim mrezama, a ne po vrsti saobracaja. I ja bih voleo da resim taj problem. Ocekujem, dalje ideje.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
*.yubc.net

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)15.09.2004. u 07:28 - pre 238 meseci
josko@ ha... odmah da se razumemo! Windows nije pravi ruter! Route komanda mu dodje vise kao neka prva pomoc kada u masini imas vise od jednog mreznog interfejsa.

Ako ti je potrebno rutiranje po tipu saobracaja, bolje da uzmesspecijalizovani softverski ruter koji ima sve sto ti je potrebno.

Jedno elegantno resenje bi bilo da uzmes neki polovan Pentium, ubacis bar dve LAN karte, instaliras Linux bez X-a i pokrenes Zebru, mali softverski ruter koji se dosta lako konfigurise. I sve to za jako malo para. Prakticno placas sao polovan hardver i eventulano konfigurisanje, ako to vec ne znas sam, a radi maltene kao Cisco :-)

poz

Zoran
 
Odgovor na temu

SoSo
Slađana Radivojević
BGD

Član broj: 33526
Poruke: 30
*.sbb.co.yu



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)15.09.2004. u 14:48 - pre 238 meseci
Kupovinu servera i konfigurisanje Linux-a sam odlozila na neko neodredjeno vreme (trenutno se nema ni vremena ,ni para za to) , ali kao solucija ce svakako biti aktuelna... Sada povremeno koristimo crossover vezu sa laptopom, ali ce u neko dogledno vreme da se pojavi i druga desktop masina i tada ce server biti skoro neophodan... Tako da: zanima me sta mogu da uradim sa ovim sto imam...

Hvala svima i pozdrav za sada. I ja takodje ocekujem jos novih ideja :)
 
Odgovor na temu

josko@
Aleksandar Jošić
www.quad.rs
Beograd

Član broj: 31965
Poruke: 16
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)15.09.2004. u 23:34 - pre 238 meseci
Citat:
jogurt:
Jedno elegantno resenje bi bilo da uzmes neki polovan Pentium, ubacis bar dve LAN karte, instaliras Linux bez X-a i pokrenes Zebru, mali softverski ruter koji se dosta lako konfigurise. I sve to za jako malo para. Prakticno placas sao polovan hardver i eventulano konfigurisanje, ako to vec ne znas sam, a radi maltene kao Cisco :-)


Samo me zanima sta se na linuxu desava sa driverima recimo za GPRS Modem na mobilnom telefonu ili mozda se jos lakse nalaze driveri za druge vrste modema. :)

Pozdrav Josko
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
*.co.yu
Via: [es] mailing liste

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)16.09.2004. u 08:16 - pre 238 meseci
Nisi me shvatio, Josko. Ko bi uopste pristao da radi bilo sta ozbiljno na
polovnom Pentiumu? Linux ruter sam pomenuo kao jednu polovnu PC masinu
posvecenu samo funkciji rutiranja. Dakle, ulozis nesto malo novca u taj
hardver, instaliras free routing softver i ostavis i Linux i Windows da
svako radi onaj deo posla koji najbolje zna da radi. Da napomenem, to nije
ni bio odogovor na pitanje pokretaca teme.

Sto se tice podrske Linuxa za GPRS, ona je sigurno slabija nego na
Windowsima, ali nemoj misliti da na Linuxu ne postoji softver za to. GPRS je podrzan, iako mozda ne po defaultu i ne moze bas svako da ga iskonfigurise u par
klikova. O modemima i winmodemima pod Linuxom necu da dajem komentare posto
na forumu ima i previse tema o tome.

Soso, ovo sa Linux ruterom je neko jeftino i efikasno SOHO resenje.
Dakle, za nekog ko zaradjuje, ali ne toliko da bi mogao da kulturno udje u
radnju i ponese kuci malu kutiju na kojoj pise Cisco, 3COM ili tako nesto.

Da li si pogledala mozda Kerio-ov WinRoutePro, softverski ruter za Windows?
Ja nemam iskustva sa njim, ali video sam u par manjih firmi da ga koriste i
kao ruter i kao firewall. Sasvim je moguce da najnovija verzija sadrzi
opcije koje bi i tebi bile interesantne.

Pozdrav,
Zoran
 
Odgovor na temu

dares
Darko Sarkanovic
Visnjicka Banja, Beograd

Član broj: 13621
Poruke: 46
195.252.85.*



Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)28.09.2004. u 19:25 - pre 238 meseci

Evo jedan sasvim orginalan predlog (ako je ovo pitanje jos uvek aktuelno):

Instaliras VMWare i na njemu neku WinXp (ili cak i Win98 cisto da zauzima manje resursa tj. memorije) virtuelnu masinu. Zatim podesis da ti GPRS radi preko te virtuelne masine i picis. Kad oces nesto da skidas upalis VM i na njemu neki GetRight i nek skida. Za to vreme ti surfujes na kompu preko kabla.

Sama viruelna masine trosi mozda 64 ili 128 mb RAM-a zavisi koliko joj stavis. Virtuelni Win98 moze i sa 64mb da sljaka ok.

Naravno, sve ovo ima smisla ako ti je mobilni povezan kablom na PC. Ako je USB ili Bluetooth onda to stvara malo problema za VM ali ne neresivih.



 
Odgovor na temu

fangio

Član broj: 5557
Poruke: 295
*.adsl.highway.telekom.at

Jabber: fangio@elitesecurity.org


Profil

icon Re: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)01.10.2004. u 16:45 - pre 238 meseci
interesantno resesnje sa virtualnom masinom .. :) .. ali zar niste zvali m$ podrsku za ISA2004 .. nemoguce je da odvajanje po protokolu ne radi .. to su najavljivali kao novitet .. koliko se secam ... nesto je ispusteno u podesavanju .. garant ... :) ...

molim jos ideja ako ima .. :-)
ajde bree!
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: LAN (cable) + Dial-up (GPRS)

[ Pregleda: 3964 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.