Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?

[es] :: PHP :: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8952 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?27.08.2004. u 02:13 - pre 239 meseci
dakle više ne pričamo o "dobrom poznavanju PHPa", već o programeru koji zamenjuje/ispravlja greške "web dizajnera" koji ne poznaje HTML?

ili čak o PHP programeru koji treba da poznaje/radi SEO? (onako, usput..)

WTF?!?

o čemu mi onda pričamo uopšte..

 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?27.08.2004. u 13:06 - pre 239 meseci
Citat:
-zombie-: dakle više ne pričamo o "dobrom poznavanju PHPa", već o programeru koji zamenjuje/ispravlja greške "web dizajnera" koji ne poznaje HTML?

ili čak o PHP programeru koji treba da poznaje/radi SEO? (onako, usput..)

WTF?!?

o čemu mi onda pričamo uopšte..


Imao sam ja susreta sa takvim "web dizajnerima". Kao, trebalo je da napravim neke skriptice za uvlačenje/izvlačenje/pretraživanje podataka iz baze, a neko drugi će da napravi dizajn stranica. E, pa taj neko drugi, nije da nema veze sa HTML-om, nego mi je sve dao u Adobe Illustrator formatu i to tako da sam čak i ikonice morao da isecam GIMPom iz većih slika :)

A što se tiče poznavanja HTML-a, ne bi trebalo da je neophodno, ali je, po mom mišljenju, poželjno. Ako ništa drugo, a ono kao stvar opšte kulture nekoga ko želi da radi nešto na web-u.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

Bojan Zivanovic
Freelance programer
Pančevo,Srbija

Član broj: 32974
Poruke: 146
*.bisinter.net.

Jabber: Bojan_Zivanovic@elitesecurity.org
Sajt: bojanz.blogspot.com


Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?27.08.2004. u 15:10 - pre 239 meseci
Da se vratimo na temu, imam sjajnu knjigu koja se zove PHP 5 for Dummies, odlicna za pocetnike.Moze se skinuti koristeci BitTorrent (http://69.50.170.99/sn//list_torrents/72.html) ili ja mogu da posaljem knjigu na mail zainteresovanima.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.241.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?27.08.2004. u 15:47 - pre 239 meseci
Citat:
brcha: ... E, pa taj neko drugi, nije da nema veze sa HTML-om, nego mi je sve dao u Adobe Illustrator formatu i to tako da sam čak i ikonice morao da isecam GIMPom iz većih slika :)

...Ako ništa drugo, a ono kao stvar opšte kulture nekoga ko želi da radi nešto na web-u.


To je pre stvar dogovora nego standarda. Nekada je dogovor da dizajner napravi samo layout u photoshopu/illustratoru... a nekada da odradi kompletan kod. Zavisi kako si se dogovorio. Ako je dogovor bio kompletan HTML onda mu ne daj pare :-)

A sto se tice poznavanja HTML-a, to nije samo opsta kultura za programere, u vecini slucajeva to je moranje. Svi se vezujete za neke "idealne" slucajeve, u pravom zivotu stvari su daleko od idealnih. :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nspoint.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?29.08.2004. u 09:52 - pre 239 meseci
Bluesman je rekao šta je suština problema - vi pričate o tome kako mislite šta bi trebalo, a ne kako jeste situacija sa programiranjem. Čak je veoma diskutabilno i to "kako bi trebalo", jer to znači da bi ste vi želeli u suštini čist koderski PHP posao, što je lepo, ali toliko je i plaćeno...

Najbolje plaćeni poslovi jesu oni koji objedinjuju poznavanje više veština. Mislim da se u ovom slučaju najviše cene sistem integratori, tj. oni koji integrišu znanje administracije na više OS-ova, sa više baza i više programskih jezika. Još su bolje plaćeni project manageri.

U Web okruženju podrazumeva se poznavanje HTML-a i srodnih w3.org jezika. Vodite računa o tome da je u svetu preko 95% malih i srednjih preduzeća, a vi pričate o sistemima koji se primenjuju u velikim firmama.
 
Odgovor na temu

Ilic Igor
Vlasnik
Vlami d.o.o.
Beograd

Član broj: 14961
Poruke: 756
*.ptt.yu

ICQ: 46969546
Sajt: www.gradjevinskinajlon.rs


+5 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?29.08.2004. u 12:16 - pre 239 meseci
Citat:
bluesman: Znas i sam kakvih sam problema imao, dosli ljudi na kurs PHP a ne znaju ni sta je HTML tag a da ne pricamo o nekom boljem poznavanju.


Blusmene da li ovo treba da se komentariše?

P.S. Pozdravila te je Ana.
http://www.gradjevinskinajlon.rs/
Gradjevinski najlon i džakovi za šut.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.37.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?29.08.2004. u 15:40 - pre 239 meseci
Nisam mislio na vas - vi ste ionako zalutali na PHP kurs :-), pa samo zbog toga i modifikovali ceo kurs. Ceo semestar nisam mogao da zivim od pitanja "kada cemo uciti PHP?" a onda kada smo napravili php kurs iako se prijavilo 30 ljudi, ispalo je da samo njih 3-4 znaju tacno o cemu se radi, tako da su oni i nastavili php a "zalutale" smo vratili na "razno" :-) Dakle, ta 3-4 su vrlo dobri programeri ali su imali problem sto ne znaju ni jedan HTML tag. Tek kada su naucili HTML mogli su da urade sta su hteli, jer iako su znali da urade skoro sve - nisu umeli da generisu output. Ali, 'ajde da ne privatizujemo.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?29.08.2004. u 16:02 - pre 239 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Čak je veoma diskutabilno i to "kako bi trebalo", jer to znači da bi ste vi želeli u suštini čist koderski PHP posao, što je lepo, ali toliko je i plaćeno...


da, pošto ja nisam web dizajner, ja se ni ne trudim da glumim jednog. najviše mrzim one koji se hvale da znaju sve, a na kraju ispadne da ne znaju ništa.. meni je nešto najnormalnije da svako radi posao u kome je najbolji..

za mene je to programiranje, pa naravno da želim čisto programerski posao, i naravno da samo takve poslove i radim.. i ne znam koliko ti misliš da je to plaćeno, ali ja se ne žalim.

Citat:
U Web okruženju podrazumeva se poznavanje HTML-a i srodnih w3.org jezika. Vodite računa o tome da je u svetu preko 95% malih i srednjih preduzeća, a vi pričate o sistemima koji se primenjuju u velikim firmama.


i naravno da ja poznajem HTML, CSS, JS, a čak i tehnku rada u PSu, ali ovde pričam generalno da mi to poznavanje više dođe kao hobi, ili (značajna) prednost u radu, nikako nešto što je najbitnije/neophodno.

i sve te tehnike/tehnologije verovatno poznajem bolje od 90% onih koji se ovde predstavljaju kao "web dizajneri", ali ja i dalje sebe ne zovem dizajnerom (jer to i nisam).

i možda nisam toliko upućen u te statistike, ali ja ne mogu da se setim jednog jedinog posla u kome sam ja radio dizajn. a radio sam poslove od sajta za jednu domaću NGO (koju čine jedan čovek i jedan laptop), do poslova za velike inostrane kompanije (sa višemilionskim godišnjim prometom).

(u stvari lažem, setio sam se jednog, mada nije bio sajt nego backend aplikacija, i ironično, bila je jedna od većih stranih kompanija. naravno, zbog takve loše organizacije posla (ovo je samo jedan od simptoma), od istog sam i odustao nešto kasnije)


i još jedan hint za ovu diskusiju: u PHPu mogu da se rade i druge stvari osim sajtova..
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Moderator
Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?29.08.2004. u 18:00 - pre 239 meseci
Poslednju recenicu treba posebno naglastiti.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
*.nspoint.net.

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?30.08.2004. u 08:33 - pre 239 meseci
Zombie, nisam mislio direktno na to šta od diskutanata ko zna, a šta ne... Tema je šta je potrebno znati da bi se naučio PHP. PHP se uči da bi se nešto radilo u Web-baziranom okruženju... a ne zbog učenja php-a kao takvog. Naravno da se php može koristiti i za druge stvari osim Web sajta, ali se ipak najčešće koristi upravo za kreiranje sajtova.

Kada poznaješ različite tehnologije...
Citat:
-zombie-: i naravno da ja poznajem HTML, CSS, JS, a čak i tehnku rada u PSu, ali ovde pričam generalno da mi to poznavanje više dođe kao hobi, ili (značajna) prednost u radu, nikako nešto što je najbitnije/neophodno.


Dolazi se upravo do te značajne prednosti u radu...

Primer1: Koliko se dešava da pri uobičajenom poslu sa klijentom neko ti da projekat do tog nivoa da su definisana imena .php fajlova, tj. kako se kreiraju parametri, da li treba ? ili / razdelnik, da li i kako koristiti mod-rewrite...

Primer2: Više puta mi se desilo da neki veoma ugledni pojedinci ili development firme odrade sajt bez mogućnosti editovanja title taga. Opravdanja može biti koliko hoćete (neprecizan zahtev i sl.), ali tako nešto bi trebalo da se nalazi kao elementarno poznavanje potreba nekog Web sajta.

Primer3: Isti developeri koji ne moraju da znaju ništa osim svog posla ubace u svoj program za kreiranje sajta (da li zbog dizajnera, ili ne) varijantu da se na sistemskom nivou linkovi kreiraju iz js promenljivih (postovao sam ovo na e-marketing forum). Ako je cms vlasništvo developera (development firme), ko je kriv što postoji ovakav vid (ne)funkcionalnosti - dizajner ili developer koji nije proverio kod tog dizajnera?

Ceo štos jeste u tome da se po mom mišljenju moraju poznavati osnovni razlozi kreiranja sajtova (postojanja tehnologije), a ne sama tehnologija po sebi... Drugim rečima - čemu to uopšte služi (odgovor nivoa da sajt služi svrsi klijentu).
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.187.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?30.08.2004. u 11:58 - pre 239 meseci
Citat:
Goran Rakić:
Citat:
-zombie-: i još jedan hint za ovu diskusiju: u PHPu mogu da se rade i druge stvari osim sajtova..
Poslednju recenicu treba posebno naglastiti.


Hvala za hint, slazem se, kao sto i bicklom mogu da se rade razne stvari, ali je prvenstveno namenjen za voznju, kao sto srafcigerom mozes da radis razne stvari, ali je namenjen za odvijanje/zavijanje srafova.... isto tako i PHP-om mozes da radis razne stvari ali je prvenstveno namenjen za web i output mu je html. Zato je originalno i napravljen.

Lončići "dizajner", "programer", "developer", "coder" ... su ponovo "pobrkani"
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

velja83
velimir stanojević
beograd

Član broj: 3127
Poruke: 29
*.telekom.yu

ICQ: 192208178
Sajt: www.geocities.com/djuzepe..


Profil

icon Re: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?31.08.2004. u 01:04 - pre 239 meseci
Prvo da pozdravim profesore i saradnike na VETS-u i da im pozelim srecan rad u narednoj godini, videcete koliko je ova generacija bila dobra kad vam dodju ovi novi :)!!!

Moje misljenje je da ne mozes biti dobar programer iz tutorijala to jest da nije dovoljno moras da imas predznanje i iskutvo vec sa nekim jezicima, u tutorijalima mozes naci nesto sto je specificno ali logiku kao sto je rekao cenjeni Bluesman moras da naucis na drugom mestu!!!

A sto se tice Web Developera jel to i programer nije ista stvar mora da zna da dizajnira bazu podataka posebno u sve vecoj ekspanziji ERP resenja i njihovoj implementaciji u internet nastupu firme!!!

Ako neko zeli da putem Php-a radi nesto slicno mora izuzetno da poznaje mogucnosti baze (MySql) i dizajniranje iste, da podsetim MySql baza je krnja Sql baza znaci nema mnogo funkcija i performansi u odnosu na pravu, MySql je primenjljiv na internetu jel ima brzo ocitavanje recorda a to je na netu najbitnije!


 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Odakle ste naucili PHP?? Da li bas iz PHP manuala ili neka knjiga ili tutorial?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8952 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.