Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da sklonim Linux particije?

[es] :: Linux :: Kako da sklonim Linux particije?

[ Pregleda: 2827 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PSEUDOLOS

Član broj: 28585
Poruke: 61
*.23.11.vie.surfer.at



Profil

icon Kako da sklonim Linux particije?12.08.2004. u 06:48 - pre 238 meseci
Ovako znaci, juce sam preko win. xp "instaliro" suse linux. Ali posto to nije bilo to za mene, htio sam ga odma maci. Imam HDD maxtor od 120GB, koji je prije linux-a bio podijeljen na 2 particije, jedna 20-ak GB a druga oko 96 i ovaj HDD je bio prikacen na IDE 1 kao master. Instalacijom linuxa particija od 96GB je jos jednom bila podijeljena na 36GB za windows a ostalo za linux. pokusao sam da sklonim boot menager GRUB nisam uspio, ali sam uspio da napravim jos vecu gresku, ne znam kakvu . U svakom slucaju imao sam jos jedan HDD od 10GB i tu sam instalirao win2000, naravno nakon sto sam je prikacio na IDE 1, dok sam maxtor-a stavio na IDE 2. Sad windows vidi 2 particije, jednu od 20GB i drugu od 36GB, ostatak tj. linux particije ne prepoznaje. Na Partition Magic 8.0 sam pokusao da to formatiram, opet nisam uspio, dodje do 94% i pokaze mi neki eror nr. 4 ili 5.

Sada, ako neko ima iskustva s tim neka mi objasni kako da sklonim linux particije, i da vratim HDD u njegov prvobitni polozaj, znaci da dobijem jedan HDD od 120GB prazan i spreman sa Windows, jer sa ovim od 10GB mogu samo da surfujem, nista drugo (

Unaprijed zahvaljujem!!!

Bojan Bašić: izmenjen naziv teme, ubuduće se potrudi da u nazivu ukratko objasniš problem koji imaš

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 16.08.2004. u 15:56 GMT]
DM 7020-S
”Jaši paša magarca kod tuđeg gospodara, kad ti dorat kod tvoga ne valja”
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.absolutok.com.



+3 Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 09:19 - pre 238 meseci
Nisam expert ali ovo je standardni problem

Uzmi neku live distribuciju linksau-a npr knoppix 3.4 ubaci ga u cd udji u konzolu kao root ukucaj fdisk i onda ubi sve particije. Onda resetuj komp pa ubaci win 98 cd. Udji u dos preko njega pa opet pokreni fdisk pa opet ubi sve particije onda napravi primarnu particiju formatiraj je i voala :) (tako sam ja resio svoj problem)
 
Odgovor na temu

noctua

Član broj: 10671
Poruke: 185
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 09:27 - pre 238 meseci
Pozdrav!

Malo si ukomplikovao situaciju... Jedan od najbrzih nacina za "skidanje" linuxa je:

1. dignes maxinu sa win disketom (mislim da iz graficnog moda ovo nije moguce... iskreno receno nisam ni pokusavao iz win gui-a)
2. kucas u dosu: fdisk /mbr
3. restart -> podignes win
4. Nadjes: Computer management -> Storage -> Disk management
5. Win vidi ceo HDD (prepoznaje da postoje Linux particije ali ih ne prikazije u file manageru). Lepo izaberes koja particija te zanima i formatiras je u fat, ntfs, ili sta god oces... ili obrises particiju i pravis nove...

Ovako sigurno mozes da uklonis linux sa dual-boot maxine a da ti ostane operativan win.
S' obzirom da si se igrao sa PMagic i da je on prijavljivao neke greske... nisam siguran u kakvom stanju ti je HDD i kakvu pustos je ostavio inkriminisani program iza sebe...

E, sad, ne znam sto vam to treba da koristite PMagic... pa to cudo ume vise da zabrlja nego da pomogne... barem su takva moja iskustva...

BTW, bez ljutnje, ali pitanje i nije za najiskusnije... :)


http://noctua4u.blogspot.com
http://moourl.com/shfb0
..:: Aquila non captat muscas ::..
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu



+257 Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 09:59 - pre 238 meseci
Ja sam bas pre neki dan "ubio" linux particije na kompjuteru na kojem nije bila potrebna (nije se koristila). Bio je dual boot win2000pro i linux. Iz PQMagic-a sam prvo obrisao linux particije (bilo mi najlakse) i spojio bivse linux particije a sada prazan prostor sa windows particijama. To je zahtevalo restart naravno, posle restata i odradjenog posla, podizanja win2000 ja sam restartovao masinu, ubacio butabilni win2000 cd i podesio u biosu podizanje sa cd-a. Nastavak sledi, ali da opisem sta si mogao verovatno da uradis a ja to nisam probao:
Verovatno sam mogao da se ulogujem kao Administrtator, odem u commenad prompt i da kucam:
fixmbr
i nakon toga kad uradi -
fixboot
To bi sredilo i mbr i boot, izbacilo grub i posle toga bi dizao windows samo.
Ja sam isao malo zaobilazno, znaci sa cd-a sam podigao recovery i usao preko neke opcije (ne secam se kako se zove) u konzolu (isto kao dos prompt) i tamo obavio ono sto sam napisao gore i posle toga je sve bilo OK.
P.S. FDISK koristis kad imas win9x/ME, za 2000/XP imas fixmbr i fixboot komande.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

PSEUDOLOS

Član broj: 28585
Poruke: 61
*.23.11.vie.surfer.at



Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 11:26 - pre 238 meseci
Evo mene opet. Sad ovako: uspio sam da sklonim sve particije sa HDD, napravio sam od svega toga jednu i prebacio ga na primary IDE kao master. Ubacio sam Windows XP CD i poceo instalaciju, formatirao ga jos jednom za svaki slucaj i sve ostalo do prvog reboot-a. Kad pokusa da boot-uje pojavi se greska "eror loading operating system" ili na njemackom "fehler beim laden des betriebssystems". Pokusao sam sa "fixmbr" i "fixboot" ali nije uspjelo, pojavi se opet isti eror. Nazalost flopi nemam da bih mogao to "fdisk /mbr". I sta bih sad trebaoda uradim da jednom zauvjek zavrsim sa PROBAMA.

Vidjela zaba dje se konji kuju, pa i ona digla nogu. Tako i ja
DM 7020-S
”Jaši paša magarca kod tuđeg gospodara, kad ti dorat kod tvoga ne valja”
 
Odgovor na temu

ExoduS
Branimir Karajčić
USA

Član broj: 31928
Poruke: 58
*.ne.client2.attbi.com

Sajt: www.fun-zone.org


Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 11:49 - pre 238 meseci
Ja isto trazim resenje za jako slican problem.

Instalirao sam mandrake na HD, de je vec postojao winXP. Nakon instalacije mandrake-a, pomocu lilo sam boot-ovo linux bez problema ali windows nisam mogao nikako


dobio sam sledecu poruku "disc read error has occured"
Boot-ovo sam sistem sa knoppix-a i on prepoznaje sve particije i cita ih sto mi daje nadu da HD nije otisao u out.
Probao sam ja takodje i fixmbr i fixboot i ceo sitem sam reinstalirao ali opet ista greska
"disc read error has occured".

Da li je taj HD rikno ili se moze nesto uraditi?
 
Odgovor na temu

PSEUDOLOS

Član broj: 28585
Poruke: 61
*.23.11.vie.surfer.at



Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 12:57 - pre 238 meseci
Ovo bi bio log iz Windows CheckDisk koji sam radio sa PMagic, na njemackom je ali cete se valjda snaci:

Der Typ des Dateisystems ist NTFS.

WARNUNG! Der Parameter F wurde nicht angegeben.
CHKDSK wird im schreibgeschützten Modus ausgeführt.

CHKDSK überprüft Dateien (Phase 1 von 3)...
Dateiüberprüfung beendet.
CHKDSK überprüft Indizes (Phase 2 von 3)...
Indexüberprüfung beendet.
CHKDSK überprüft Sicherheitsbeschreibungen (Phase 3 von 3)...
Überprüfung der Sicherheitsbeschreibungen beendet.
Windows hat das Dateisystem überprüft. Es wurden keine Probleme festgestellt.

120058816 KB Speicherplatz auf dem Datenträger insgesamt
490220 KB in 3115 Dateien
616 KB in 119 Indizes
0 KB in fehlerhaften Sektoren
72880 KB vom System benutzt
65536 KB von der Protokolldatei belegt
119495100 KB auf dem Datenträger verfügbar

4096 Bytes in jeder Zuordnungseinheit
30014704 Zuordnungseinheiten auf dem Datenträger insgesamt
29873775 Zuordnungseinheiten auf dem Datenträger verfügbar
DM 7020-S
”Jaši paša magarca kod tuđeg gospodara, kad ti dorat kod tvoga ne valja”
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu



+257 Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 13:13 - pre 238 meseci
Citat:
PSEUDOLOS: Evo mene opet. Sad ovako: uspio sam da sklonim sve particije sa HDD, napravio sam od svega toga jednu i prebacio ga na primary IDE kao master. Ubacio sam Windows XP CD i poceo instalaciju, formatirao ga jos jednom za svaki slucaj i sve ostalo do prvog reboot-a. Kad pokusa da boot-uje pojavi se greska "eror loading operating system" ili na njemackom "fehler beim laden des betriebssystems". Pokusao sam sa "fixmbr" i "fixboot" ali nije uspjelo, pojavi se opet isti eror. Nazalost flopi nemam da bih mogao to "fdisk /mbr".

Hm.... Dakle, imas samo jednu particiju na tom disku od 120 gb? Ubacio si Win XP CD - ali koji XP - pro ili home? (cisto pitam) To je neka nemacka verzija winXP? Da nisi nesto poremetio u BIOS-u slucajno, ili je mozda zadrzao podesavanja od prethodnog diska na IDE 1? Onda moras ponovo da pogledas kako su ti stavljene opcije u biosu.
Drugo resenje - los ti je instalacioni disk XP-a. Koliko sam shvatio imas i win2000 - probaj njega da instaliras pa da vidimo da li on prolazi ili se javlja ista greska. Ako da - onda nije do diska, ako ne, onda imas verovatno los CD (mozda mu je istekao "rok upotrebe" :)))
Mozda si menjajuci disk "nesto" lose uradio (npr. ispao ti je sa visine od 1,5 metara na pod?) - ali to vec ne mogu da znam.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

PSEUDOLOS

Član broj: 28585
Poruke: 61
*.23.11.vie.surfer.at



Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..12.08.2004. u 22:12 - pre 238 meseci
opet iz pocetka jer sam mozda bio nejasan.
kao sto sam u prvoj poruci objasnio imao sam windows xp pro na hdd-u (120gb podijeljen na 2 dijela: 96gb za windows i ostalo za file-ove) koji je bio prikacen na primary ide kao master a kao slave je dvd-rom. na ide 2 sam imao cd-rw kao master i jos jedan hdd od 10gb koji je za svaki slucaj . juce sam instalirao suse linux preko windowsa kolko da vidim i ja sta se dize tolika galama oko njega. meni se iskreno na prvi pogled nije svidio, tako da sam odlucio da ga uklonim. za vrijeme instalacije je linux podijelio jos jednom hdd itd.. prvi je problem i zadnji sto nakon instalacije linuxa nisam i ne mogu vise da udjem u windows na taj hdd iako sam ga ves ocistio od svega tj. formatirao i "poceo" instalaciju xp pro. kad hdd 120gb postavim na ide 2 a ovaj od 10gb na ide 1 gdje sam i instalirao win2k pro windows kaze da je hdd u redu, nema nikakvih gresaka. da je problem u bios-u mislim da ni ovaj manji hdd nebi radio kako treba na primary ide, uostalom nisam ni ulazio u bios da bi sam nesto poremetio, jedino ako nije linux nesto po svom. ja mislim da je problem u mbr(master boot record) jer je linux podesio hdd da se podize sa GRUB, mozda nisam u pravu, ali ako jesam onda kako to da se vrati u prvobitni polozaj naravno bez flopija sa "fdisk /mbr"(jer ga nemam) i bez "fixmbr" i "fixboot" sa winxp pro cd-a jer sam vec 20-ak puta pokusao.

pozdrav
DM 7020-S
”Jaši paša magarca kod tuđeg gospodara, kad ti dorat kod tvoga ne valja”
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.19.EUnet.yu



Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..13.08.2004. u 02:49 - pre 238 meseci
ja mislim da ce ti ipak na kraju trebati boot-abilni floppy disk sa fdisk-om... Bez toga - izgleda ne moze nista... :-((
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

PSEUDOLOS

Član broj: 28585
Poruke: 61
*.23.11.vie.surfer.at



Profil

icon Re: ..:!!!Pitanje za naj-iskusnije!!!:..13.08.2004. u 06:41 - pre 238 meseci
izgleda da cu morati to da nabavim, dodje mi jeftinije nego novi hdd ) u svakom slucaju hvala, ako nekom na um padne bilo sta nemoj da se stidi neka kaze.

pozdrav
DM 7020-S
”Jaši paša magarca kod tuđeg gospodara, kad ti dorat kod tvoga ne valja”
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako da sklonim Linux particije?

[ Pregleda: 2827 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.