Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux, Win98 & Win2000

[es] :: Linux :: Linux, Win98 & Win2000

[ Pregleda: 2960 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Linux, Win98 & Win200015.02.2002. u 00:35 - pre 269 meseci
Pre sam imao instalirana tri OS-a prvi RH 7.2, drugi Win98 (FAT32) i treci Win2000(FAT32). Raspored particija je optimalan za takvo uredjenje, prva je ext3 particija za /boot, druga do 1024 cylinder boundary je FAT32 na njoj je bio Win98, onda ide extended gde se nalaze jos dve velike FAT32 particije (na jednoj od njih je bio Win2000) i ext3 za /usr i SWAP.
Znaci sve je ovo sljakalo, Prvo se dizao GRUB loader, gde se biralo izmedju Win i Linuxa, ako se izabere Win onda se dizao ntldr, gde se biralo izmedju Win98 i Win2000.
Sve sam ovo objasnjavao zbog mog sadasnjeg problema. Resio sam, da particiju na kojoj je Win2000 (jedna particija u extended) prebacim u NTFS. Tu su mi se javili problemi, pa sam poinstalirao sve ponovo (Win98(FAT32) i Win2000 (na istoj particij ali na NTFS). Medjutim, kada instaliram linux nikako nisam mogao da napravim da bude kao pre. U toku instalacije linux mi ne prikazuje samo dve particije koje ce GRUB loader da prikazuje (Linux i Win) vec i jednu trecu (ona na kojoj se nalazi Win2000) ali bez obelezja. Tako da ako odem do kraja u instalaciji onda mogu da koristim samo Linux a ne i Win2000 (samim tim ne i Win98 jer se on startovao preko Win2000 ntldr). Koliko sam ja video Linux ne podrzava NTFS, ali verovatno postoji neki nacin da se ovo uradi, pa vas zato pitam za savet. Posto je raspored particija OK, odonosno radio je, recite mi neko resenje (ako postoji) koje ne zahteva premestanje particija i upotrebu Partition Magic, jer imam veliku kolicinu programa na HD, za koju ne smem da rizikujem da izgubim.
Hvala.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.my-trion.net.



+1 Profil

icon Re: Linux, Win98 & Win200015.02.2002. u 08:19 - pre 269 meseci
Citat:
aster:
U toku instalacije linux mi ne prikazuje samo dve particije koje ce GRUB loader da prikazuje (Linux i Win) vec i jednu trecu (ona na kojoj se nalazi Win2000) ali bez obelezja. Tako da ako odem do kraja u instalaciji onda mogu da koristim samo Linux a ne i Win2000 (samim tim ne i Win98 jer se on startovao preko Win2000 ntldr). Koliko sam ja video Linux ne podrzava NTFS, ali verovatno postoji neki nacin da se ovo uradi, pa vas zato pitam za savet.


U toku instalacije mishem selektuj tu trecu particiju na kojoj ti se nalazi Win2000 i unesi ime za tu particiju, pa ce ti se pojaviti u loader-u. A i Linux podrzava NTFS samo sto moras ubaciti taj modul...
 
Odgovor na temu

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Linux, Win98 & Win200015.02.2002. u 13:23 - pre 269 meseci
Znam ja da ce mi se nakon istalacije u loader-u pojaviti i ta particija sa tim nazivom koji sam ja uneo, ali ono sto sam ja pitao je da li ce raditi. Pitam ovo, jer ako nesto krene naopako tokom instalacije i kasnije i loader-a ne mogu da pokrenem Win2000 i/ili Win98 onda sve moram ponovo da instaliram !
Koji je taj modul, odnosno koji to modul da chekiram pri instalaciji ?
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.my-trion.net.



+1 Profil

icon Re: Linux, Win98 & Win200015.02.2002. u 15:03 - pre 269 meseci
Citat:
aster:
Znam ja da ce mi se nakon istalacije u loader-u pojaviti i ta particija sa tim nazivom koji sam ja uneo, ali ono sto sam ja pitao je da li ce raditi.


Pa ako je nisi formatirao ili dirao sa fdisk-om ne vidim zasto ti ne bi radila?

Citat:
Pitam ovo, jer ako nesto krene naopako tokom instalacije i kasnije i loader-a ne mogu da pokrenem Win2000 i/ili Win98 onda sve moram ponovo da instaliram !


A onda stavi da ti LILO (tj. GRUB u tvom slucaju) ne bude u MBR celog diska nego na pocetku te tvoje Linux particije.

Citat:
Koji je taj modul, odnosno koji to modul da chekiram pri instalaciji ?


Ne znam kako da ga ubacis prilikom instalacije, ja sam ga chekirao u xconfig kad sam rebildovao kernel.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linux, Win98 & Win200015.02.2002. u 15:09 - pre 269 meseci
Citat:
aster:
Pitam ovo, jer ako nesto krene naopako tokom instalacije i kasnije i loader-a ne mogu da pokrenem Win2000 i/ili Win98 onda sve moram ponovo da instaliram !


Netačno. Uvek možeš da sa DOS diskete markiraš particiju na kojoj ti je NTLDR kao aktivnu i zatim uradiš fdisk /mbr, i posle restarta će te dočekati NT boot meni.

Inače, fantastično je koliko početnici bace vremena na nepotrebno reinstaliranje raznih operativnih sistema (uglavnom Windowsa).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux, Win98 & Win2000

[ Pregleda: 2960 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.