Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je patch panel?

[es] :: Enterprise Networking :: Sta je patch panel?

[ Pregleda: 16371 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sarcaza
Beograd

Član broj: 30579
Poruke: 5
*.vdial.verat.net



Profil

icon Sta je patch panel?21.07.2004. u 17:35 - pre 240 meseci
Zanima me sta je patch panel, odnosno sta radi i zasto mi je u mrezi potreban uz switch?
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 17:57 - pre 240 meseci

Patch panel je u suštini samo sklop utičnica za mrežne kablove. Kablovi se dovode do patch panela i upatchuju se u njega pomoću jedne "viljuške" (ovo sam radio toliko puta da mi se smučilo, ali ipak ne znam stručan izraz ;). Izlaz iz patch panela su obične RJ-45 utičnice (kao na switchu). Onda se iz patch panela, malim patch kablićima, ti konektori spoje na switch.

Patch panel ima smisla ukoliko taj switch stavljaš u neki rack (nisam nikad koristio u nekoj drugoj prilici, ali možda ima i druge primjene). Njegova osnovna namjena je da ne objesiš network kablove sa svom njihovom težinom na "jadni mali" switch, jer je ipak on, jelte, osjetljiva oprema. Drugi glavni razlog je lako prekabliranje i mjenjanje topologije mreže, tj rasporeda radnih stanica (što se tiče mreže, ne fizički ;)

Ukoliko ti je switch "rack mounted", onda obavezno uzmi i patch panel. To je komad gvožđurije, ne vjerujem da je mnogo skup. Uz patch panel će ti trebati i dovoljan broj (+ rezerva) patch kablića, koji su u suštini obični network kablovi, samo određene, male, dužine, sa po 2 x RJ-45 konektorima. Takođe, ako ćeš sam da montiraš patch panel, trebaće ti i ona gorepomenuta viljuška, ja sam koristio neku alcatel, al stvarno nemam pojma kako se to zove ;) Ne bi bilo loše da uzmeš i kutiju patchcord identifikatora, koji su obične plastične obujmice, predviđene za network kablove, na koje se upiše naziv kabla radi lakšeg prepoznavanja u moru "špageta".

Patch panel se obično montira neposredno ispod switcha da bi se led diode na switchu vidjele bez smetnji. Ako imaš neki switch kojem su led diode na drugom mjestu, budi slobodan da experimentišeš sa položajem patch panela ;) Ne bi bilo loše da ostaviš između njih ostaviš prostor od 1U, da bi ubacio onaj ostatak patch kablića da ne vise okolo.

Nadam se da sam ti pomogao, nije baš najjasnije ovo što sam napisao, ali preživjećeš ;)
 
Odgovor na temu

sarcaza
Beograd

Član broj: 30579
Poruke: 5
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 18:16 - pre 240 meseci
Hvala Lorde, potpuno mi je jasno.

Postavljamo mrezu u firmi, a zbog specificnosti "firme" ne mozemo bilo kog da angazujemo za posao. Posto je firma koja ima "dozvolu" da kod nas radi dala bezobrazno skupu ponudu (npr. D-Link 1016D naplacuju 13.000 din, a inace kosta 70e), moracu mrezu sam da pravim, a poslednji put kad sam to radio hub je bio cudo tehnike. Resio sam da, delimicno, iskoristim njihov projekat i tu sam naisao na patch panel - koliko god trazio preko Google-a, nisam shvatio njegovu svrhu.

Jos jednom, HVALA!
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 18:54 - pre 240 meseci

Ma nema problema, za to i služi ovaj forum ;)

Ukoliko imaš ili budeš imao još nedoumica oko tog projekta slobodno pitaj ovdje ;)
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.beotel.net



+629 Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 20:55 - pre 240 meseci
Iscrpno objašnjenje Lorde, nema šta. Jedino što mi se čini da ono 'D' u nazivu switch-a je desktop varijanta tako da cela priča o patchovanju u reku ostaje za neka druga vremena...
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 21:44 - pre 240 meseci
Pa većina switcheva ima mogućnost dodavanja nosača za rack



Prokrstario sam malo po d-linkovom sajtu, nisam našao ništa o 1016D, ali se zato ovaj gore, 1015TG, pominje i u desktop i u rackmount sekciji. Valjda se ti rackmount dodaci mogu i posebno kupiti ? Ako neko ima sličan, nek se javi ;)

Ustvari sarcaza kontaktiraj dobavljača, pa ga detaljno ispitaj ;)
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 21:54 - pre 240 meseci
Citat:
Lord_Sauron: Pa većina switcheva ima mogućnost dodavanja nosača za rack

Jeste, a postoje i police za rack, ergo, sve je rack mountable :)
Šalu na stranu, ima ga
na DLINK sajtu.

Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

AcaS

Član broj: 30053
Poruke: 27
*.n-lapop05.stsn.com



Profil

icon Re: Sta je patch panel?21.07.2004. u 22:03 - pre 240 meseci
Evo linka koji moze da ti bude koristan prilikom instalacije. Dokument se odnosi na "Siemon" patch panel ali posto su oni svi manje-vise isti, moze da posluzi kao prirucnik za instalaciju bilo kog patch panela.

http://www.siemon.com/int/down...tions/us/HD_6_Patch_Panels.pdf

Aca
 
Odgovor na temu

sarcaza
Beograd

Član broj: 30579
Poruke: 5
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Sta je patch panel?27.07.2004. u 12:08 - pre 240 meseci
Hvala svima na pomoci.

Inace, necemo da pazarimo DLink sviceve.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Sta je patch panel?

[ Pregleda: 16371 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.