Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.

[es] :: IT berza poslova :: Arhiva IT berze poslova :: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12784 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.24.07.2004. u 00:16 - pre 240 meseci
Citat:


babylonian:

I jos nesto, gledate sve jako crno. Tipa, svi cekaju nekog mladog i
neiskusnog da ga zajebavaju i nabacuju mu "koske".

Preporuka i najveca vrednost za svakog pocetnika je u tome, da udje u
tim, i posmatra proces, jer je to ono u cemu on nema iskustva, a ne da
zapiitkuje svakih 5 minuta za pomoc starije radnike.

Lako je programirati, ali tesko je raditi s ljudima, i uklapati se. To
je i vrednost pravog, dobrog programera. I to je iskustvo koje se
placa.



Da pojasnimo malo stvari... Nisam zeleo da budem bas u totalu i a
priori crn u smislu da kako ti kazes "BAS SVI, VEC ZAPOSLENI ISKUSNI
PROGRAMERI CEKAJU NEKOG MLADOG DA GA N*G*ZE...", nego sam mislio da
treba imati izvesnu dozu opreza, tj. kako si mu i i pojasnio da ne
zapitkuje svakih 5 min. I BAS ZA SVAKU SITNICU starije radnike... Vec
da bude konkretan i odmeren (da nadje meru koliko - sta i sl.). Inace,
NISAM MISLIO DA CE SVUDA OVAKO DA PRODJE... Negde ga mozda nece
doziveti kao konkurenciju VEC I KAO POMOC - mozda gazda negde zeli
pojacanje, ali ga trenutno nema na trzistu, a i samom programeru (ili
grupi) time moze da bude lakse ako ima(ju) pomocnika koga ce gazda u
dogledno vreme, ako bude bio ok lik, vredan, radan, zeljan da uci i da
zaposli u taj tim... Znaci tu postoji dvanacina kako mogu da ga
docekaju... od pozitivnog do negativnog - i tu mislim da su podjednako
dobre sanse i za jednu i za drugu varijantu... Jer ovaj fazon sa
"koskama" nije samo prisutan u programerskoj struci vec je to
jednostavno proizvod konkurencije i borbe za opstanak. Negde ce se ti
programeri osecati ugrozenim i sabotirace ga, a negde ce ga docekati i
kao pomoc - pa ce mu pomagati... A na ovo dosta utice i to - kakvi su
planovi gazde..... kao i subjektivne procene programera i njihove
(ne)ugrozenosti, a na bazi sagledavanja planova gazde... Kako sam ovo
"pravnicki" - STERILNO rekao... :-))
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.24.07.2004. u 10:12 - pre 240 meseci
E stvarno sam se nacitao svakakvih gluposti u ovom thread-u.

Svuda pa i kod nas se traze "stazisti". A zasto ?

Neki od razloga su vec napisani tipa da bi se dalo d znanja starijim kolegama da nisu ne zamenljivi. Ali mislim da to nije glavno. Novi ljudi, nove ideje. Maladi ljudi, mlade ideje. Sveze znanje. Pogotovo sto se tice VETS-a. On ti ipak daje neko opipljivije znanje nego recimo ETF.

I necemo sada da se ovo pretvori u raspravu sta je bolje ETF ili VETS. Bolje je imati fakultetsku diplomu naravno. Ali VETS ima svoje prednosti, jer da nema, niko ga nebi upisao ?!?

Dakle zaposlivsi pripravnika :

Naucis nekog da radi ono sto tebi treba. Taj neko je nov i zelen pa mozes vise da ga cimas (nazalost istina), i radi ti za manje pare. U isto vreme imas i zamenu za nekog starijeg. U slucaju da ode u drugu firmu, da se penzionise ili sta vec.

A te gluposti oko toga da radno mesto jednog programera kosta 2000 E ?!? Reci mi a dali si uracunao i nekih 5 Kvadrata koji ce njegogo radno mesto da zauzima ?!? I to treba da se napravi/iznajmi.

To je bre klasicno (u smislu zaovstavstina ne kao neko ko je mentalno zaostao) razmisljanje koje je zaostalo od toga kako se radilo pre kod nas ..

E a kad ti ne trebaju stazisti. Onda kada ne planiras napredak. Kada mislis da ce ti postojeci radnici raditi jos 100 godina ...etc.

ps. Skoro je Schnider u BG trazio stazistu sa VETS-a. NE za programiranje vec za administraciju. Vidi kontaktiraj Aleksandara odatle, on je isto zavrsio VETS a radi kod njih. Tj. on je bio kontakt za taj oglas. Mozda ce im trebati nesto ubuduce. Ovo je bilo pre jedno 2,3 meseca a na trajanje od 3 meseca ...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.24.07.2004. u 13:18 - pre 240 meseci
Puf, posto sam neko vreme radio u nekim firmama, pa znam po nesto o tome, tako i znam koliko kosta radno mesto, doduse, u malo boljim firmama, ne zelim da covek prodaje kokice bre.

A sada, da li je pametno zaposliti stazistu ili ne :).

Cim covek mora da jurio posao, znaci da je tesko, a sigurno je tesko jer ce malo ko da ga zaposli :).

Dakle ja sam dao svoje misljenje, koje mozda je prouzrokovano logikom firmi za koje sam radio :). A i mislim da sam coveku dao nekoliko lepih saveta (i usput bio zajedljiv). A sada, kada neko od vas bude vejiki pa otvori firmu, videcu ga da li ce hteti i rodjaka da zaposli zbog poreza, a kamoli nekog tamo nepoznatog stazistu koji jos nema produktivnost.

Dobro je sto neke velike firme uvek zele da prime staziste, i da ih obuce (recimo elektrodistribucija placa cak i kurseve). Tako da ako hoces da dobro prodjes, imas dva puta, jedan je da odes u tako neku firmu i da cekas penziju (obicno je to slucaj), ili da se snadjes i da "volontiras" negde gde hoce da te prime. Cinjenica je da malo koja firma to zeli (neke koje rade ozbiljne poslove, zele da prvo potpises razne ugovore, pa da tek onda dobijes uvid u to sta oni rade).

E sada, svi oni koji misle da firme samo jure da zaposle mlade super strucnjake iz IT-a, neka se zapitaju sto nema ni jedne firme koja ce da ih primi :).

Uzgred, moj prvi posao je bio na fakultetu, sto ne bi i ti radio na VETS-u, dok ne steknes neko zesce iskustvo.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.25.07.2004. u 12:41 - pre 240 meseci
Pa mogao bi da bude asistent na VETS-u. I onako su nam svi asistenti Ing. Elektornike ili sl. Dakle zavrsili VETS.

BTW. Skoro je bio post u vezi "Pamet"-i koja je trazila nekog za PalmOS development. U C/C++ se radi inace.

Ali ja i dalje ne znam odakle tebi ona cifra od 2000 Eura koji su potrebni za jedno radno mesto staziste u IT ?

Pazi ja se ne razumem mnogo u zakone, tako da ne znam dali trebaju stazisti da se placaju doprinosi/socijalno sta li vec. Ali znajuci da vecina firmi to ne placa (100% regularno sve nesto muvalu kao manja plata pa veci deo isplate u kesu i sl) tako da to ne vidim kao neki trosak.

Sto + stolica + kompjuter = ~ 600 Eura.

I to znas koja stolica za 100 Eura u EuroSalonu ! Direktorska ;)

Za programiranje (osim kad se rade igre) ti ne treba neka jaka graficka ili uopste nesto mnogo jak komp.

Ali po mojoj logici ti najverovatnije neces ni kupiti tu opremu za stazistu jer je verovatno imas ili sta vec.

Ajde reci ti meni, ti si izgleda rodjen naucen. Valjda nisi ni isao u skolu vec si odmah poceo da radis. Ustvari po tvojim recima, niko nikada nije ni stazirao. Svi sve znaju.

J****e pa mora od negde da se pocne. To znaju svi. Tome i sluzi staziranje !
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.25.07.2004. u 13:56 - pre 240 meseci
Slazem se, da sto + stolica + komp kostaju 600 evra.

Ali ajmo dalje, telefon 50 evra, struja, telefon, voda, kafa, ..., spajalice, papiri, olovka.

Socijalno i zdravstveno mora da se placa, i tu nema izuzetaka, zatim po zakonu valjda ne moze da ima manju platu nego sto je propisano (znaci ne moze za minimalac, nego mora za neke vece plate jer ima visu skolu).

Naravno kada se sve to sabere za 3 meseca dodje 2000 evra, (nisam rekao da je to za 3 meseca, tek toliko da prodje probni rad, na odredjeno :) ).

Dakle neko mora da ulozi u njega 2000 evra, a sta ce dobiti ? Mozda programera koji zna da radi, a mozda i ne, deluje mi kao lutrija :). A da ne kazem da ce postojeci dobar programer rado odraditi taj posao za 2000 evra :), a mozda i za 1000, i eto ustede.

Znaci pricamo o coveku koji nema iskustva, koji je pametan i ko hoce da uci. A sto bi ja rekao: ko je toliko lud da placa coveka da uci :).

Sto se tice posla na visoj, ne mora da bude asistent, moze, da volontira u laboratoriji (imate neku laboratoriju, zar ne ?). Uostalom sta kaze zavod za trziste rada, oni imaju razne programe.

Sto se tice mene, ja sam to radio na laboratoriji Matematickog faksa, po programu zavoda za trziste rada, imao sam tada 60% od prosecne plate u srbiji (sto ce reci minimalac, kao sada 12000 din).

Covek je pitao za misljenje, ja sam rekao svoje, a cini mi se da i praksa malo potvrdjuje da je tesko naci takav posao.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.25.07.2004. u 21:46 - pre 240 meseci
"Ali ajmo dalje, telefon 50 evra, struja, telefon, voda, kafa, ..., spajalice, papiri, olovka."

Dobro ajde sada ti meni objasni kako je iko postao programer u ovoj zemlji ?
Ili bilo sta drugo, i druge struke trebaju sto, stolicu, papir, spajalice, kafu ...

Evo ja cu da dam primer jedne kao jace programerske firme kod nas.

Zavrsis skolu (visu, etf, pmf, fon ..) i dodjes kod njih. Znaci nije to kao staziranje,
imas platu, pocetnicku (~ 400 Eura recimo). I imas odredjeni rok da se uklopis u firmu. Recimo godinu dana. Sto bolje radis (i sto si duze tu, to valjda ide koliko toliko zajedno) dobijas vecu platu.

E i sad ako tvoju racunicu uracunas na primeru ove firme (koja stvarno tako radi) pa onda radno mesto kosta mnogo vise od 2000 Eura !!! Samo 5 mesecnih plata dodje toliko.

Mozda se to ne zove staziranje, ali je sigurno neki vid toga. A inace sl. rok dobijaju i iskusnije kolege koje dodju iz druge firme ili sta vec.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.26.07.2004. u 02:14 - pre 240 meseci
Citat:
chupcko:
Socijalno i zdravstveno mora da se placa, i tu nema izuzetaka, zatim po zakonu valjda ne moze da ima manju platu nego sto je propisano (znaci ne moze za minimalac, nego mora za neke vece plate jer ima visu skolu).


netačno.. postoje sada programi i na republičkom, i na opštinskim nivoima, koji dotiraju zapošljavanje "mladih kadrova", sa fakulteta i slično, u firme. uglavnom se svodi na to da te oslobode plaćanja doprinosa (tj, država/opština plaća za tebe), a negde čak učestvuju i u plati (mada nije nešto, možda 5-10 hiljada).

dalje, ko je rekao da uopšte mora i da se taj propravnik primi u "stalni radni odnos"? to mi se nakako ni ne slaže.. ovano probni period, a ovamo stalni radni odnos..

znači, može ili da volontira (znači, čisto visi po firmi, ali nema nikakav ugovor, ili ima neki koji ne uključuje primanje), ili da radi po nekom "ugovoru o delu", pa da mu se isplati i manje od tog minimalca..

inače, da je sve kako ti pričaš, fakulteti bi zapošljavali na hiljade radnika "pripravnika".. samo, nekako mi se čini da i tada treba neko da ih plaća.. a država je ponekad još manje zainteresovana da plaća od privatnika.. :-P

Citat:
Dakle neko mora da ulozi u njega 2000 evra, a sta ce dobiti ? Mozda programera koji zna da radi, a mozda i ne, deluje mi kao lutrija :). A da ne kazem da ce postojeci dobar programer rado odraditi taj posao za 2000 evra :), a mozda i za 1000, i eto ustede.


programer da odradi posao od tri meseca za 1000e? i plus da mu se plate svi ti troškovi, porezi na platu, kompjuter, sto, stolica, telefon, internet? i da njemu posle od toga ostane 200-300e?

pa taj programer je onda verovatno i gori od tog pripravnika, ako ne može da nađe boji posao od 300e/3 meseca..

 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.26.07.2004. u 07:51 - pre 240 meseci
Nisam rekao da bi programer to raido 3 meseca za 2000, nego bi programer sa iskustvom to odradio za mesec dana (sto je bas spor programer), odnos 3 meseca pripravnik, jedan mesec zreo programer je lepo :).

Sto se tice placanja, socijalno i doprinosi moraju da se placaju i kada neko volontira, ustvari mora po zakonu, a da li ce da placa neko ili ne, to zavisi od poslodavca, samo znam da je mandatna kazna 700000 din za poslodavca ako nema papire, pa bilo da li je neko volonter, ili sta ja znam.

Dakle ovde pricamo o zakonu, a to da li se sprovodi ili ne, ... ne zalazim u to.

Dalje, ja sam i pricao o tome da ode do zavoda za trziste rada i pronadje da li postoji neki program. U tim programima obicno drzava dotira 60 do 80 % bruto plate, to jest firma prolazi bas jeftinije.

Doduse treba da se zadovolje neki uslovi, po programu se zaposljavaju ljudi koji duze cekaju, koji imaju diplomu, veci prosek, firma mora da saradjuje sa zavodom za trziste rada (ne sme da odbija ljude koje im ovi salju, da je platila sav porez, da su svi zaposleni prijavljeni, preko minimalca i sta ja jos znam).

Dakle svi oni koji misle da ce svaki pripravnik koji izjavi "ja sam genija za kompjutore, dajte mi poso" da dobije posao, neka preporuce coveku tu firmu. Ja sam mu dao realno stanje koje moze da ocekuje.

Sto se tice fakulteta i zaposlavanje pripravnika, znam da je matematicki fakultet do sada recimo zaposlio oko 40 pripravnika u poslednjih 5 godina, dodju ljudi, odu, i tako dalje. Ni manjeg fakulteta ni vise ljudi. Naravno drzava uvek ima neke limite :).

Uostalom, evo Verat Net trazi dva coveka, neka se javi na konkurs :). Verat Net je uvek raspolozen da primi pripravnike (jel tako Gojko :) ).


CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Zmaj
Predrag Krstić
web developer
Zrenjanin

Član broj: 1035
Poruke: 382

Sajt: https://pkrstic.wordpress..


+4 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.27.07.2004. u 03:49 - pre 240 meseci
Na zavudu imas dva programa za "staziste", zasto je ovo pod znacima navoda sd cu i razjasniti:

1. Stazista-volonter, radi se iskljucivo u drzavnij firmi, za cifru od 6.000 din mesecno, imas socijalno ali ti ne ide staz i penziono. Ovo u vezi drzavne firme nisam siguran da li se tu smatraju samo firme koje su na drzavnom budzetu (bolnice, opstine, biblioteke...) ili sve jos uvek drzavne firme, mislim da je samo ono prvo.

2. Dotiranje u iznosu od 10.000, uslov je da te firma prijavi, i da ti placa ostaak plate, za VII stepen ti je to za bruto oko 20.000. Ove pare firma dobija od zavoda u periodu od godinu dana, i kad istekne taj period, moraju da zadrze radnika jos godinu dana. Sto znaci da si u firmi minimum dve godine. Sto se tice ove solucije nisam siguran da li moze i kod privatnika, mislim da moze. Ovu varijantu je vrlo tesko naci, jer treba imati vezu u firmi, a zna se da ko ima veyu ne treba mu ovih 10K din da bi se zaposlio.

Ovo se odnosi na Zrenjanin (ove cifre) i podaci su stari oko nedelju dana. Prvi konkurs je zavrsen, za drugi ne znam. Ovo se zove konkurs, jer moras sam da nadjes firmu, da firma iskontaktira zavod, i da te firma zove i da kaze da je sredila, s obzirom na kolicinu prijavjenih, ima tamo i neki spisak prioriteta.

Ranije se moglo volontirati i kod privatnika , ali je bilo puno zloupotreba, jer se radilo za 3000 mesecno i 4 sata dnevno, a ljudi su radili i preko 8 sati, bez ikakve nadoknade, a bilo je i slucajeva da se neko prijavi da radi kod druga da dobija pare, a da firmu ne vidi ni dana.

Toliko o legalnom volontiranju koje placa drzava, sve ostalo si radnik, samo je pitanje koliku ces platu da dobije, i sa kojim ces ugovorom biti vezan, naj lakse za firmu je da ti sredi preko studentske zadruge, ali im to ne spominji, jer je s****...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.27.07.2004. u 11:49 - pre 240 meseci
Citat:
Djuki: Apsolvent Vise Elektrotehnicke Skole, smer Nove Racunarske Tehnologije, stazirao bi u ozbiljnoj firmi, na mestu C++/Visual C++ programera.

Ma šta lokalni likovi pričali, mislim da je stažiranje odlična stvar i da je prava stvar što si krenuo na ovaj način. (@likovi: Nisu svi imali tu (ne)sreću da počnu da programiraju u desetoj godini i u srednjoj školi već pisali lisp interpretere u asembleru i obratno! Stažiranje je odličan način učenja.)

Svojevremeno je Pexim primao stažiste, doduše oni ne rade C++, već Delphi i C#. Predlažem ti da nađeš što više i-mejlova domaćih računarskih firmi i pošalješ ovo što si okačio na ES. Nažalost, premalo bitnih IT ljudi prati ES.

Takođe savetujem da svoj CV konvertuješ u PDF i/ili HTML, kao i da u njega dodaš sekciju "interests"; s obzirom da nemaš profesionalno iskustvo, bitno je za nekog ko te bude primao da zna da si radoznao i da može da računa na to da nećeš samo da smrdiš u ćošku nego da ćeš imati inicijativu da čeprkaš, kibicuješ i vučeš iskusnije za rukav.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.27.07.2004. u 12:09 - pre 240 meseci
Mi lokalni tipovi isto kazemo da je staziranje dobro, ali da malo ima firmi koje primaju staziste :).
Mada, evo saznajem da VeratNet i dalje ima dosta konkursa, probaj tamo.

Uzgred jel si siguran da je pexim trazio bas stazistu ili neklog ko radi posao :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

[es] :: IT berza poslova :: Arhiva IT berze poslova :: Potraznja: Apsolvent VETS, trazi posao pripravnika, C++ programera.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12784 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.