Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???

[es] :: Nauka :: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12420 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pandora 58

Član broj: 16168
Poruke: 363
*.beograd-2.tehnicom.net



+2 Profil

icon Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???17.07.2004. u 20:16 - pre 240 meseci
Negde sam procitao da vecina ljudi koristi samo 10% svojih potencijala. Veoma mali broj "eksploatise" svoj mozak koji je najbolji,i najbrzi super racunar na svetu.
Da li vecinu ljudi jednostavno mrzi da razmisljaju?

Razmisljanje ipak zahteva da "ukljucite" mozak,a to neke ljude "boli"? Moze da ih zaboli glava od analize razno raznih problema.
Najbezbolnije je kada ni o cemu ne razmisljate,vec samo o tome sta cete da smazete,i koga cete da pojebete.
Primetio sam da takve osobe,koje ne "ukljucuju" mozak,mnogo bolje prolaze u zivotu,od kreativnih osoba koje stalno nesto razmisljaju....
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???17.07.2004. u 20:24 - pre 240 meseci

"kreativne osobe koje stalno nesto razmisljaju" su te koje koriste do 10% potencijala svog mozga. Osobe koje "ne uključuju mozak" koriste te iste potencijale nekoliko puta manje. To je otprilike ono što si pročitao ........
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.ppp-bg.sezampro.yu



+109 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???17.07.2004. u 23:15 - pre 240 meseci
Ne verujem u te tvrdnje nauchnika (chuo sam i ja tu prichu). Prosto ne verujem da priroda nije racionalna i ne verujem da bi kroz evoluciju nama ostalo neshto shto ne koristimo. !0% mozga verovatno nauka registruje da koristimo (primitivnim metodama CAT scannera, MR-e...). Verujem ipak da ga koristimo "do daske".
Mozak je najmladji organ u organizmu, on je evolutivno rastao do velicine kakvog ga danas znamo kod primata. Ne verujem da je pritom imao potrebu da se uvecjava a da je iskoriscavan samo sa 10%. Mislim zasto bi uzimo jachi komp ako ti i ovaj zavrsava posao. Pa naravno-zbog igara !!!
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???17.07.2004. u 23:25 - pre 240 meseci

Mislim da je poenta u tome da ljudi svjesno koriste do 10% mozga dok podsvjest koristi više. Kako god, ja nisam baš ubjeđen da ga iko koristi "do daske". Poređenje mozga sa super računarom mi takođe nije baš najsretnije, jer nijedan računar ne razmišlja svjesno. Takođe, ni jedan mozak ne radi matematičke operacije kao super računar (ili deset mozgova zajedno, 10% x10). To su jednostavno različite mašine ;)

offtopic: @moderatoru: ovoj temi je mjesto u forumu Nauka a ne u MadZone-u
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???17.07.2004. u 23:44 - pre 240 meseci
Ma ti koji govore to o 10% su stvarno dosadni. Neko je to davno lose interpretirao i ljudi zive u zabludi. Covek koristi 100% svojih mogucnosti. Da koristi manje onda bi to bile njegove mogucnosti pa bi to opet bio 100%.
Druga je stvar sto u neuronskoj mrezi sa tako velikim brojem neurona i sinapsi postoji potencijalna mogucnost rada koji je verovatno mnogo visi od desetostruke vrednosti ono sto mi postizemo. Kao razlika izmedju mogucnosti hardware-a sa maksimalno optimizovanim software-om i onim software-om koji inace koritimo. Ali nas software je oblikovala evolucija (koja je daleko od savrsenog metoda) a nije vestacki pisan.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
63.125.5.*



+7173 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 09:28 - pre 240 meseci
Ono sto se ne koristi - atrofira, u prirodi nema neiskoriscenih potencijala. Stoga ta prica o 10% nema blage veze sa mozgom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 09:42 - pre 240 meseci
evo vam poredjenje sa superkompjuterima:
kad coveku saopstite reci (recimo) lopta, more, kuca, nosorog itd. covek u delicu sekunde datu rec poveze sa tim pojmovima i njegov mozak dobije sliku koju takodje moze da transformise onako kako hoce... kada te pojmove saopstite superkompjuterima, ma koliko oni bili brzi, oni ce morati zadate reci da uporedjuju sa svojom bazom podataka dok se rezultati ne poklope i to traje mnogo duze nego kod mozga... sto je baza podataka veca to ce i uporedjivanje trajati duze... ali kad coveku saopstite da izvadi koren iz 218 to ce trajati citavu vecnost u odnosu na obican digitron :)
iz toga zakljucujem da mozak poseduje odredjene strukture koje, za gore navedene primere, "stedi resurse" pa ta prica o koriscenju xyz% mogucnosti ima neke logike...
kada budu pronasli takve strukture i za kompjutere, tada cemo moci da pricamo o vestackoj inteligenciji... za sada komjuteri rade samo mehaniku i nista drugo...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 09:49 - pre 240 meseci
Koliko se ja secam tih tekstova, prica se o tome da za procese svesnog razmisljanja (ono sto cujete kao svoj glas u mozgu dok razmisljate) koristi oko 5% resursa cele neuronske mreze, ostat se koristi za obradu video signala, audio, ostalih signala i ko jos zna za sta :).

A tu je isto pisalo i da najveci genijalci su koristili na taj nacin do 10% neuronske mreze (valjda su ljudi snimali elektromagnetnu sliku mozga dok su razni ljudi radili neke stvari :)).

A uzgred, ajde cisto da malo zainteresujemo ljude koji priaju o 100%, koliko procenata misicne mase koristimo u zivotu ?

A bilderi, a ostali snagatori ?

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 10:02 - pre 240 meseci
Citat:
superbaka: iz toga zakljucujem da mozak poseduje odredjene strukture koje, za gore navedene primere, "stedi resurse" pa ta prica o koriscenju xyz% mogucnosti ima neke logike...
kada budu pronasli takve strukture i za kompjutere, tada cemo moci da pricamo o vestackoj inteligenciji... za sada komjuteri rade samo mehaniku i nista drugo...
Ma ne, ti samo ne znas kako mozak funkcionise (princip rada). U mozgu su prgram i memorija jedno pa zato prepoznaje pojmove tako brzo. Kada racuna koren nekog broja to radi na visem nivou jer mu racunanje korena nije hardcoded (kao razlika u racunanju korena u Paskalu i Assembleru (samo sa izrazenijom razlikom).
"Takve strukture" su pronadjene za kompjutere i vec sada mozemo da pricamo o vestackoj inteligenciji (neki to od nas i rade).
 
Odgovor na temu

FrkY
Sarajevo

Član broj: 28301
Poruke: 31
*.as54.sa-ma.bih.net.ba.

Sajt: www.floweroflife.org


Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 11:31 - pre 240 meseci
Delfini, koriste 100% mozak.
Za njih,odmah, mozemo reci da su najrazvijenija bica na Zemlji.
Mi izgledamo inteligentniji od njih jer oni to zele tako.
(Sve je moguce!)
Adagio
 
Odgovor na temu

Pandora 58

Član broj: 16168
Poruke: 363
*.beograd-3.tehnicom.net



+2 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 12:17 - pre 240 meseci
FrkY,
Slazem se sa tobom da su delfini inteligentniji od ljudi. Njihov mozak je tezi nego nas mozak. Neki naucnici misle da je delfin stariji brat covekov. Predpostavljam da su nasu planetu posetili vanzemaljci iz,na primer,sazvezdja Velikog Medveda,i da su prvo genetickim inzinjeringom kreirali delfina,a tek posle njega coveka.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 15:50 - pre 240 meseci
Citat:
FrkY:
Mi izgledamo inteligentniji od njih jer oni to zele tako.
(Sve je moguce!)


So long, and thanks for all the fish ;)

citat iz: Douglas Adams - The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy

ko je čitao, shvatiće ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
65.249.10.*



+7173 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 16:49 - pre 240 meseci
Jel to poceli da deluju oni Realijanci ili kako vec se zovu? :-)

Nervno tkivo atrofira ako se ne koristi - dakle, da se mozak ne koristi 100% ti delovi bi svakako atrofirali i izgubili elektro-karakteristike, sto bi se jako dobro videlo na EEG-u. To sto mi i dalje ne znamo kako tacno funkcionisu svi ti delovi, ne znaci da oni ne funkcionisu :)

Delfini imaju najveci odnos mozak/telesna masa, ali kod njih nije razvijen frontalni deo mozga (kao kod coveka) pa tesko da mogu da prodju kao inteligentnija bica - zavisi sta uzmes kao meru inteligencije, doduse...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 20:46 - pre 240 meseci
Otkud vap podatak o 10%. Ja sam čuo 40%.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 22:06 - pre 240 meseci
Ja sam cuo 6%. Posle sam cuo 10, pa 15, pa 12, paa... ma lupaju kako im padne na pamet.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.etf.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 22:13 - pre 240 meseci
Da se ukljucim i ja. Negde sam procitao, mada ne znaci da je tacno, da je "mozak", tj. ono kako ga mi dozivljavamo samo sive celije, sto ce reci tih 10%. One sluze valjda za razmisljanje i pamcenje, a ostalo je...pa, je*iga ostalo
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???18.07.2004. u 22:51 - pre 240 meseci
Pa normalno da se ne koristi 100% mozga. Mislim da ljudi mesaju pojmove pa onda neko pomisli da mi ne koristimo 100% mogucnosti. Mi koristimo 100% mogucnosti mozga ali ne koristimo 100% mozga. Da koristimo 100% mozga pa onda ne bismo mogli nista novo da zapamtimo jer su sve sinapse vec napravljene i koriscene. To bi znacilo da mi uvek nesto zaboravimo kada naucimo nesto novo. Ali nije tako jer kada se rodimo mi ne znamo maltene nista i normalno da je veliki deo mozga neiskoriscen. Kasnije kako ucimo i opazamo svet oko nas mi talozimo to iskustvo u sivim celijama...
 
Odgovor na temu

cedomir
Čedomir Rosić
Sys. Ing.
xObrenovac, Karaburma

Član broj: 4570
Poruke: 193
*.beotel.net

Jabber: cedomir@elitesecurity.org
ICQ: 59161631


+1 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???19.07.2004. u 09:02 - pre 240 meseci
Radim trenutno neki diplomski vezan za neuronske mreze pa da se ukljucim.

Koliko ja znam mi koristimo 100% mozga samo sto je svaka deseta celija neuron a ostale su glioni. E sad, kakva je razlika? Neuroni se koriste za izracunavanja odnosno sve logicke operacije koje se vrse u mozgu a glioni samo za prenos informacija i izgradnju fizicke strukture mozga (armatura :-)).

Pogledacu jos malo detaljnije ali prilicno sam siguran da je tako. Kao sto neko vec rece stvar je samo u katastrofalno losoj interpretaciji.
http://www.beoblues.com
blues in belgrade - bluz u beogradu
belgrade in blues - beograd u bluzu
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???19.07.2004. u 09:21 - pre 240 meseci
Drugim recima, kao kad bi neko sad rekao "Ali programi nasih kompjutera uglavnom koriste svega do (npr.) desetak bita od 64 koliko masina ima".

Prostorija se sastoji od zidova, poda i plafona, ali praznina je ono sto je cini korisnom (ili tako nekako, Lao Ce, 5. vek p.n.e.)
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???19.07.2004. u 14:33 - pre 240 meseci
Citat:
Nervno tkivo atrofira ako se ne koristi



pa ono atrofira tj. neuroni izumiru sve vreme a ne obnavljaju se! :)


gliociti su oko 9 puta brojniji od nurona i imaju razlicite funkcije: odbrambena, obnavljanje, ishrana itd. i tu spadaju Schwanove celije, astrociti, oligodendrociti, mikroglija, ependimne celije...
to je odavno poznato i ne verujem da su njih mesali kad su izracunavali procenat...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Zasto vecina ljudi koristi samo 10% svog mozga???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12420 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.