Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Saturn je, verovali ili ne, okružen i blatom...

[es] :: Nauka :: Saturn je, verovali ili ne, okružen i blatom...

[ Pregleda: 2119 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Saturn je, verovali ili ne, okružen i blatom...14.07.2004. u 11:14 - pre 240 meseci

Stunning ... the colours represent rock and dirt amid ice.

Saturn je, verovali ili ne, okružen i blatom, što je, donekle, zbunilo i dobre poznavaoce.

Najnovije slike sa letelice „Kasini-Hajgens”, prve koja je 30. juna počela da obleće oko udaljene planete, otkrivaju da su unutrašnji delovi neobičnih obruča sastavljeni od stena i mulja.

„Decenijama smo znali da su prstenovi, uglavnom, sačinjeni od zaleđene vode, sada saznajemo da se njega količina menja idući ka spoljašnjem delu”, kaže Leri Espozito, sa Univerziteta Kolorado u Bolderu (SAD).

Niko još pouzdano nije utvrdio kako su ovi čudni kolutovi koji okružuju drugu po veličini planetu Sunčevog sistema nastali. Jedna teorija ukazuje da su to ostaci ledenog (ih) tela iz kosmosa koje je otrgla moćna privlačna sila Saturna. Novi nalazi je ne potvrđuju, iako joj idu u prilog.

Istraživači iz Laboratorije za svemirsku i atmosfersku fiziku Univerziteta Kolorado, Džošua Kolvel i Leri Espozito, na ultraljubičastim snimcima uočili su odstupanja u prstenovima A, B i C.

Snimanje je obavljeno oset ljivim ultraljubičastim spektografom (UVIS), osmišljenim na dotičnom univerzitetu, koji zahvata područje do 96 kilometara, sa oštrinom deset puta većom od „Vojadžera” („Vojadžer 1” i „Vojadžer 2” su prve letelice ljudskom rukom načinjene koje su proletele pokraj Saturna i nastavile ka granici Sunčevog sistema).

Potanko snimanje, razrešiće čuvenu zagonetku, nazvanu Kasinijeva pruga, koju je u 17. veku opazio Domeniko Kasini. To je crna praznina koja odvaja prsten A i B od Saturna, što je potkrepljuje nalaz da nesvakidašnji obruči poređani u neprekidnom nizu. U praznom prostoru, naime, nema prašine jer je privlači planetin pratilac Mimas.Redosled kolutova je sledeći D, C, B i A, a posle F, G i E.

Prsten F otkrio je 1979. Leri Espozito, pročitavši podatke koje je odaslala letelica „Pionir 11”. Iako nova osmatranja nisu, u suštini, iznenađujuća, u svakom pogledu su najcelovitija jer su obuhvatila snimanje u ultraljubičastom i infracrvenom opsegu spektra.

Ali, kamere na „Kasini-Hajgensu” nemaju toliku moć razlučivanja da bi se uočilo od čega se led sastoji ili kakav je sastav (još manjih) čestica od kojih su sazdani kolutovi. Ukoliko se odmakne u razlikovanju prljavštine i zaleđene vode, utoliko će se naučnici približiti odgonetanju porekla (i mena) prstenova.Leri Espozito smatra da su se oni oblikovali davnašnjim bombardovanjem ledenih gromada tamnim česticama iz kosmosa. U tome su, očigledno, svoju ulogu odigrali brojni Saturnovi pratioci koji su, nasuprot džinovskoj planeti, na svoju stranu vukli prvobitne oblake čestica i leda. Iz tog nadvlačenja rodilo se svojevrsno raspoređivanje po srodnosti.Na snimku se jasno vidi da je crna Kasinijeva praznina najbliža planeti, a da su prsten A i B plavo-zeleni jer su sastavljeni, uglavnom, od leda. Jarkocrvena traka koja se proteže oko prstena A zove se Enkeova praznina.Verodostojnija slika prstenova do sada nije načinjena.

S. Stoilković
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Saturnovi prstenovi gube sjaj07.09.2005. u 19:32 - pre 226 meseci
Saturnovi prstenovi u poslednjih 25 godina pretrpeli su bitne izmene, pokazali su podaci do kojih je tokom istraživanja došla međunarodna kosmička sonda "Kasini", prenosi Tanjug. Jedna od zagonetnih transformacija koja je zaintrigirala naučnike sastoji se u tome što su neki delovi prstena najbližeg Saturnu izgubili sjaj otkada je kosmički brod "Vojadžer" proleteo mimo planete 1981. godine. Pri tom se jedan od njegovih slojeva približio planeti. Naučnici pokušavaju da odgonetnu šta je moglo da izazove takve promene. Neobično otkriće razmatrano je prekjuče na susretu Američkog astronomskog društva u Kembridžu, u američkoj saveznoj državi Masačusets.

- Ne smatram da Saturnovi prstenovi mogu da iščeznu, ali najnovija istraživanja govore o njihovom razvoju i produženju života - izjavila je istraživač Linda Spilker.

Saturnovi prstenovi zanimaju nauku, jer su model diska sastavljenog od gasa i prašine, koji je pre 4,5 milijardi godina okružavao Sunce. Misija "Kasini", koja je počela 1997. godine, a koju sufinansiraju NASA i Evropska kosmička agencija, koštala je 3,3 milijarde dolara.

Glas J.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.240.54.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Otkriven još jedan prsten oko Saturna20.09.2006. u 12:16 - pre 214 meseci
Američka svemirska agencija NASA saopštila je danas da je otkriven novi prsten oko planete Saturn.

Reč je o tankom sloju čestica koji se nazire između dva prstena ove planete koja je, posle Jupitera, druga po veličini u Sunčevom sistemu.

Novi prsten je uočen zahvaljujući letelici "Kasini", kada je Sunce zašlo iza Saturna, planete koju okružuje najmanje sedam prstenova.

Orbiter "Kasini" lansiran je 1997. godine i predstavlja jedan od najskupljih i najuspešnijih projekata u poluvekovnoj istoriji istraživanja kosmosa.

Od sredine 2004. godine, "Kasini" se nalazi u orbiti oko Saturna.

tanjug
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Saturn je, verovali ili ne, okružen i blatom...

[ Pregleda: 2119 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.