Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hajde da budemo malo originalni za promenu

[es] :: Advocacy :: Hajde da budemo malo originalni za promenu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 10712 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu19.07.2004. u 07:12 - pre 240 meseci
I ja mislim da su spori. Mislim da bi velike firme (IBM, Novell....) trebalo bas sada da uloze najvise para u razvoj linuxa jer ce ovo biti najveci gap do sada izmedju dve verzije windowsa namenjenih desktop korisnicima....Bilo bi dobro da se linux malo rasiri i da napreduje. Mada longhorn je jos jednom odlozen pa izlazi 2007. ali mislim da linux previse sporo napreduje. Koliko su puta samo odlagali finalnu verziju novog kernela jer im nesto fali. Pa onda koliko puta je reiserfs odlagan. A kada se setim nekih optimisticnih izjava na ovom forumu iz 2001. god. : "ma linux ako vec nije stigao windows po upotrebljivosti, stici ce ga za par godina". Da budem iskren i ja sam mislio da ce malo vise da napreduje kada je u pitanju desktop upotrebljivost. Izgleda da ono sto neki smatraju prednoscu (mogucnost izbora, npr. KDE, GNOME...) u stvari predstavlja i manu jer se zbog toga sporije napreduje. Fali im standard! Nista, ostaje nam samo da se nadamo da ce linux brze napredovati (usput kopirajuci neke ideje od MS-a) da bi posle i windows uzimao ideje od linuxa....A i sto je linux rasireniji to ce biti niza cena windowsa i obrnuto (kada su u pitanju komercijalne distribucije linuxa)....A i sto je linux rasireniji bice vise novih "gurua" koji ce da nam ulepsavaju dan na advocacy-ju. Ponekad se bas slatko smejem.

Imam utisak kako linux "gurui" stalno pricaju kako linux super brzo napreduje i kako je MS gotov (pogledajte postove nove zrtve) ali nekako je sve to sporo...
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu19.07.2004. u 08:33 - pre 240 meseci
Naravno, medjutim standard treba "nemetnuti" i u drugim aspektima ne samo u grafickom (gde bi po mom misljenju trebalo sto ranije postici veoma visok stepen kompatibilnosti izmedju grafickih okruzenja ili zvanicno podrzavati samo jedno), npr. ako se vec "stremi" ka "desktop" trzistu, mora se olaksati instaliranje "binarnih" (kompajliranih) paketa, kako se ne bi desavalo da program ne moze da se izvrsava jer ocekuje libxyz-1.0.3.1.so biblioteku u /usr/local/lib direktorijumu, dok je ona instalirana u /usr/lib direktorijumu, ili ako se biblioteka ipak nalazi na "ispravnom" mestu (putanja do direktorijuma gde kompajlirani program ocekuje da je pronadje), ispostavi se da je potrebna 1.0.3.2 verzija biblioteke (iako je pitanju "minor" verzija, odnosno ispravljanje greski, verzija je nevedena radi primera o konfliktu iste) umesto 1.0.3.1... Samo su neki od primera gde ne postoji ni najosnovniji standard o strategiji pri razvoju softver-a, sto je trenutno normalno s obzirom na nacin razvoja istog za Linux pa i samog OS-a, u odnosu na npr. MS gde je mnogo lakse postici konzizstentnost jer postoji hijerarhija u odlucivanju o dizajnu softver-a i internim standardima.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu19.07.2004. u 10:59 - pre 240 meseci
Citat:
passenger: Dinke, po mom iskustvu veliki broj win32 softver-a kroz Wine emulaciju, ne radi dobro ili ne radi uopste, bez povezivanja sa "native" win32 DLL-ovima ...

Slažem se, to sam i ja svojevremeno konstatovao u jednom drugom topic-u na advocacy-ju. http://www.elitesecurity.org/tema/40232/2#268834

Jedno od rešenja može da bude crossover office koji trenutno košta $39.90. Trial traje 30 dana, sasvim dovoljno vremena da testiraš kako rade aplikacije koje želiš da koristiš. Spisak podržanih aplikacija: http://www.codeweavers.com/site/products/cxoffice/supported_apps/



 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.213.eunet.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu03.08.2004. u 16:18 - pre 240 meseci
Nego da odgovorim ćaletu na prvobitno pitanje, šta mi najviše smeta kod OS-a koji svakodnevno koristim.

Dakle, SuSE Linux 9.1. Desktop kod kuće.

1) Bugovi i update postojećih. Ne prođe ni par dana a da ne moram da skidam neki critical update za kernel i sl... Evo, juče dođoh sa odmora, startujem SuSE online_update (nisam koristio comp 2 nedelje) i ... 200M update-a za download!!! Ušili su Windows definitivno.
2) Skinem novi kernel sa SuSE update-om, 3D (nvidia) drajveri više ne rade. Moram ili da ručno instaliram drajvere i to tako što se vratim u runlevel 3 ili da se opet smaram sa (recommended) update-om tako što opet skinem i reinstaliram nove nvidia drajvere. Pretpostavljam da je isto i sa mučenicima (ovaj guruima) koji koriste Winmodeme ali hvala Bogu ja ne spadam u tu grupu.

 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu03.08.2004. u 23:20 - pre 240 meseci
I pored svih tih muka, SuSe je i dalje desktop sistem za tebe kuci...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.232.EUnet.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 00:18 - pre 240 meseci
Zaista ne bih da otvaram neki novi flame war na temu distroa. Tih par problema sa update-om koje sam pominjao(tačnije sa količinom podataka koje skidam prilikom update-a, update inače radi sasvim ok) su jedna od retkih zamerki koje imam. A taj problem sa update-om manje više je problem sa svim distribucijama (patchovanje kernela ti ne gine bez obzira za koji si se distro opredelio).
Inače SuSE zaista perfektno zadovoljava moje potrebe za Dektop sistemom, a to je između ostalog i manje "čeprkanja" a više bavljenja korisnim stvarima. Doduše, spisak aplikacija koje ja pretežno koristim baš i ne spada u okvire prosečnog desktop korisnika (čitaj sekretarice) ali šta da se radi :)

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 02:45 - pre 240 meseci
Citat:
dinke: Doduše, spisak aplikacija koje ja pretežno koristim baš i ne spada u okvire prosečnog desktop korisnika (čitaj sekretarice) ali šta da se radi :)


A koje aplikacije najčešće koristiš?
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 09:46 - pre 240 meseci
Kako reče flylord, uglavnom ono što mi direktno ili indirektno donosi novac :)
Pošto ja pretežno radim od kuće, moja Desktop mašina uglavnom predstavlja okruženje koje mi služi za razvoj Web aplikacija čime se pretežno bavim. Dakle, najčešće koristim Zend Studio, cvs klijent, ssh klijent, Krusader (file manager sličan Win Komanderu), XChat (sa kolegama preko bare komuniciram preko IRC-a), Firefox i Thunderbird. Od deamona tu su Apache (sa modulima tipa mod_rewritte i sl), MySQL, Named, ProFTPD,qmail,vpopmail i sl.
Igrice zaista veoma retko igram i to na c64 / mame emulatoru (doduše tu i tamo startujem FooBiliard i Frozenbooble). Kao što vidiš daleko od tipičnog Desktop korišćenja.



 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 13:05 - pre 240 meseci
Ah, pa onda je tvoj sistem u stvari razvojna mašina, a ne kućna ili tipično poslovna. Zbunilo me je što pominješ "kućni kompjuter", pa me je baš interesovalo koje to aplikacije koristiš.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.smdesign.co.yu

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 13:53 - pre 240 meseci
Pa to i jeste kucni komputer! Njegov komp koji koristi i koji stoji u njegovoj kuci Sto znaci kucni komputer
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 14:10 - pre 240 meseci
Mislim da se danas pod tim terminom podrazumeva pretežno korišćenje računara za 3 stvari:

1. Igre
2. Multimedija (muzika, filmovi, tv)
3. Internet (krstarenje i pošta)
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.smdesign.co.yu

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 14:20 - pre 240 meseci
Pa dobro: Ja imam svoj kompjuter - tj u mom je vlasnistvu. On mi stoji u kuci i koristim ga da radim kad sam kuci. Nikad ga nisam nosio na posao ili u neku firmu. Imam browser na njega koji mi sluzi da surfujem netom i mogu ponekad da odigram neki pasijans na moje kompjutorche, da pogledam po neku sliku i movie Iz svega ovoga, zakljucujemo da je to kucni kompjuter i da sam ja korisnik kucnog kompjutera. Na osnovu toga se moze zakljuciti da ja posedujem kucni kompjuter, a neki za to koriste i termin Desktop masina, sto znaci da sam ja desktop korisnik. Posto ja nisam ni pocemu poseban, ja sam obican desktop korisnik mog kucnog racunara, iz cega se extrapolacijom dobija da sam ja obican desktop korisnik kompjutera. Posto ja obavljam sve radnje na tom kompjuteru koje obican desktop komp obavlja, moze se zakljuciti da je taj komp odlican za desktop upotrebu, a posto upotrebljivost kompa zavisi od OS-a a na mom kompu je Linux, zakljucuje se da Linux odlican kao Desktop OS => da su svi korisnici Win OS-a samo proizvod moje bolesne paranocne maste koja je umislila da postoji jos nesto na ovom svetu sem Linux-a, znaci vi ne postojite ...
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 14:29 - pre 240 meseci
Advocacy warrior u punoj ratnoj opremi.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 14:47 - pre 240 meseci
Da, pod "kućnim korišćenjem" sam mislio nešto slično onome što je popaj opisao: internet, obrazovanje, multimedija, igre. To što svi mi ponekad i radimo od kuće ne svrstava naše poslovne aktivnosti u "kućno korišćenje" računara.


 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 15:04 - pre 240 meseci
Ukoliko zanemarimo pitanje drajvera, Linux zadovoljava stavke 2 i 3. Igre su i dalje problem, bez obzira na XY broj igara koje se mogu "naterati" da rade pod emulatorom.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 15:24 - pre 240 meseci
2 i 3 na tvojoj listi, pretpostavljam? Ima li obrazovnih aplikacija (osim Linux kernela, naravno?).

Na mom kućnom kompjuteru se ubedljivo najčešće vrti ovo:

http://www.kos.co.yu/html/cika_jovin_zabavnik.html

Ima li takvih stvari na Linuxu?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 15:32 - pre 240 meseci
Nemam pojma, još uvek mi nisu zatrebale. :)

Mada Nemanja, na pitanja sa ironičnim ili sarkastičnim prizvukom možeš očekivati sličan odgovor.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 15:55 - pre 240 meseci
Nije celo pitanje bilo ironično, nego samo deo u zagradi; degojs je čini mi se na pitanje ima li obrazovnih aplikacija dobio odgovor da je ceo Linux obrazovna aplikacija jer je dostupan izvorni kod.

Ozbiljno, ima li aplikacija kao što su enciklopedije, rečnici, multimedijalne igranke za decu...?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 16:14 - pre 240 meseci
Nisam koristio ništa od toga. Pretragom freshmeat-a našao sam Gcompris aplikaciju namenjenu deci, a tu je i spisak rečnika.

Za enciklopedije ne znam, a i mrzi me da tražim.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Hajde da budemo malo originalni za promenu04.08.2004. u 16:19 - pre 240 meseci
Hehe, izgleda da je Nemanja više mislio na mene.
Postoji par stvarčica tog tipa za decu, ali nisam našao ništa na srpskom (mada iskreno nisam mnogo ni tražio). Moja devojčica (~3 godine) ubedljivo najvise voli Žuću: www.funwithspot.com i Simpsone www.thesimpsons.com. Mnoge edukativne stvari postoje na Web-u (npr Mali Princ), a postoje i mnoge flash based igrice. U svakom slučaju ovu pesmaricu koju pominješ ću svakako odmah poručiti (ako imaš još neki koristan link baci na pm).
Inače, ja pokušavam da je držim podalje od kompjutera, mada to ide sve teže i teže :)


 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Hajde da budemo malo originalni za promenu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 10712 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.