Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi pomoć oko zadatka iz stereometrije

[es] :: Matematika :: Treba mi pomoć oko zadatka iz stereometrije

[ Pregleda: 3942 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
62.193.129.*

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Treba mi pomoć oko zadatka iz stereometrije28.06.2004. u 12:21 - pre 241 meseci
zadatak sa prijemnog za arhitekturu

nikako nemogu da ga resim na moj nacin

kaze:
Dat je tetraedar (pravilna jednakoivicna trostrana piramida) ivice 1. Temena tetraedra su centri cetiri podudarne lopte, od kojih svaka dodiruje ostale tri. Ivica a najmanjeg tetraedra koji sadrzi sve cetiri date lopte (tako da svaka strana tog tetraedra dodiruje tacno tri od date cetiri lopte) je:

Ja sam pokusao da ga uradim, tako sto sam nacrtao cuveni presek kroz tetraedar - trougao gde dole imam jednu apotemu, desno imam jednu apotemu levo imam stranicu a,
paralelno sa apotemaam, na udaljenosti od 1/2 povucem dve prave, i spojim tacke preseka sa pravama koje prolaze kroz visinu tetraedra,
tako da dobijem jedan veci trougao, koji je presek kroz veci tetradar

gde sa leve strane imam a1, a dole i desno imam dve apoteme a1korena iz 3 sa dva
a1 sam oznacio sa a + 2x, a x je ivica jednog malog tetraedra koji se nalazi na vrhu velikog tetraedra.
tako da imam mali tetraedar sa stranicom x
pocetni tetraedar sa stranicom 1
veliki tetraedar koji se trazi stranica a1

kada resim zadatak preko tog x dobijem a + 2x = 1 + 4/3korena iz 6 a tog resenja nema



a kada resim zadatak sa velikom visinom znaci h1 = a1korenaiz2/korenaiz3
a h1= akorenaiz2/korenaiz3 + a/2 + y
gde je y rastojanje od vrha velikog tetraedra do vrha malog i dobija se iz slicnosti

dobijem resenje 1+koreniz6 koje je i ponudjeno

nemam gde sad slike da uploadujem, sutra prijemni, molimvas ako neko moze da resi zadatak cisto da proverim, jer mi nikako nije jasno sta nije u redu sa onim prvim
potrudicu se i neku sliku da zakacim






what we want, we must create
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Treba mi pomoć oko zadatka iz stereometrije

[ Pregleda: 3942 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.