Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako odrediti snagu zvucnika???

[es] :: Elektronika :: Kako odrediti snagu zvucnika???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27867 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???19.09.2009. u 17:41 - pre 177 meseci
Da se nadovezem na ovu temu... Posjedujem 4 komada zvucnika Pioneer TS-1346 i na svakom pise nominalne snage 25 W... Jel to znaci da on zapravo moze najvise izdrzat na pojacalu od 25 W prave snage? Zvucnik je 13 cm... Po meni ne izdrzi toliko nema sanse, a gledajte po kojoj logici!

Kako bi pojacalo neku snagu dalo van, on toliko mora i povuc od napajanja + gubitci!

Ja sam spojio ta 4 zvucnika na autoradio Kenwood i napajao ga sa ATX napajanjem... Stavio sam i ampermetar izmedu... Slusao sam kazetu i navinuo glasnocu... Kad su zvucnici polako poceli "stekati", autoradio je vuklo nesto vise od 2 A sto znaci da na otprilike 12 V je to 25 W snage sto vuce autoradio... U savrsenim uvijetima, (racunajuci da sam slusao kazetu), nek je otislo nekih 15 - 20 W (vjerojatno i manje) na pojacalo, to dijelimo sa 4 (jer je 4 zvucnika), znaci na svaki je pojacalo trenutno davalo nekih 3 - 5 W a oni su polako bili na maksimumu..
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
91.150.102.*



+8 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???19.09.2009. u 19:04 - pre 177 meseci
To sto ti je pokazivao ampermetar nije prava strja koju vuce pojacalo.
Zavisno od kondezatora na napajanju u pojacalu ono vuce impulsnu struju(slicnu kao sto je na izlazu zvucnika) a to ti ne moze pokazati tvoj instrument.
On pokazuje neku srednju vrednost.
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 11:27 - pre 166 meseci
Ja se nadovezujem u ovu staru temu jer me nešto zanima... Dal postoji ikakva mjerna jedinica koja će opisati koliko glasno zvučnik može svirati?

Ja mislim da ne postoji jer snaga to svakako nije. Recimo da imamo dva ista zvučnika i da ih opteretimo istom snagom, a jedan je u kutiji a drugi nije. Naravno da će ovaj u kutiji sa istom snagom puno jače svirati tako da snaga otpada...

Po meni i osjetljivost otpada jer osjetljivost je, kako je netko prethodno rekao, razina buke koju će zvučnik opterećen sa 1W snage stvoriti na udaljenosti od 1m. E sada, zvučnik od 5W i zvučnik od 30W mogu sa 1 W na jedan metar napraviti istu buku al jedan ide do 5W dok drugi ide do 30W i opet ne sviraju jednako glasno kad su do daske odšrafljeni. Zato se većina zvučnika, bez obzira na veličinu i snagu, uglavnom kreću oko 90-ak dB osjetljivosti. A da ne govorim da jedan zvučnik može imati manju osjetljivost od drugog no to ne znači da će svirati tiše. Možda taj s manjom osjetljivošću podnosi puno veće snage i opet svira glasnije od ovog prvog.

Znaći, dali je uho jedini mjerni instrument koji može ocjeniti koliko glasno svira zvučnik odšrafljen do granice njegove izdržljivosti? I da, pod koliko glasno ne mislim samo na to koliko buke proizvodi već i kakav je bas. Što je veći bas i slično, po meni, glasnije je. Jer, kao što rekoh, ako imamo 2 ista zvučnika, jedan u kutiji jedan van kutije, imaju istu osjetljivost, istu snagu podnose (istom snagom su opterećeni) itd. Možda će oboje radit istu buku al ovaj u kutiji će imati puniji zvuk, dublji bas i ja to osobno smatram glasnije od onog van kutije.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

siroce
Bg

Član broj: 36525
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 12:35 - pre 166 meseci
Zasto ne bi modao dB da bude merilo? Samo treba izmeriti nivo buke na na primer udaljenosti od 1m, pri maximalnoj snazi, a da se pritom ne prelazi odredjeni propisani stepen distorzije. To je onda to..
p.s. zaboravih da kazem - sve ovo na odredjenoj frekvenciji.
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 13:07 - pre 166 meseci
Pa nisam ja izbacio dB kao mjeru već samo osjetljivost zvučnika. Mislio sam na mjere koje pišu na zvučniku kad se kupuje.

Budući da nisam nikad mjerio dB i te stvari, ako zvučniku nabiješ bas za npr 5x više, dal će skočit i decibeli ili će razina buke uvijek ostat ista? Ako dva zvučnika izdrže istu glasnoću samo što je jedan puno slabijeg basa, dal je ovaj drugi onda glasniji?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 14:16 - pre 166 meseci
Mera za galsnocu je decibel. Na skoro svakom zvucniku pise osetljivost (xdb/2.83V/1m) i pise koliku snagu trpi. Na 8Om-a je 2.83V = 1W, pa dalje imas 3dB za svako dupliranje snage.

Sad, frekventni opseg nema bas veze samo sa zvucnikom, vec i sa sobom. Imas room response, tako da frekventni opseg zavisi od toga gde kutiju slusas.

Da, ne mozes da "nabijes bas", a da glasnoca ostane ista. Ako dodas nesto, zvuk je, po pravilu, glasniji. Mada, vecina zvucnika svira sta svira ne mozes tek tako "dodati" bas. Kutija svira kako svira.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 14:20 - pre 166 meseci
Citat:
nkrgovic
Da, ne mozes da "nabijes bas", a da glasnoca ostane ista. Ako dodas nesto, zvuk je, po pravilu, glasniji. Mada, vecina zvucnika svira sta svira ne mozes tek tako "dodati" bas. Kutija svira kako svira.


Uvijek možeš dodat, zavisi o pojačalu i ostalome. Ja imam equilaizere u samom playeru na kompu, ton kontrole na autoradiju i na kraju samo equilaizere na pojačalu. Mogu na tri mjesta namještat i dodavat/oduzimat kako mi odgovara. Al si uvijek namjestim i pustim samo na najjednostavnijem mjestu (autoradio) da si namještam ovisno o pjesmi. Nemaju sve pjesme isti bas pa tamo di je slabiji, ja odvrnem bas i kad dođe sljedeća pjesma, ako zvučnik krći i rikava, smanjim bas itd. Točnije, na svakoj pjesmi si namještam bas onoliko koliko kutija može.

Kutija ima svoj maksimum al ne uvijek isti bas. Ovisi o samoj pjesmi, pojačalu, pretpojačalu, izvoru zvuka itd.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 14:30 - pre 166 meseci
Ekvilizacija nije bas dodavanje.... To je neko umetanje filtera u put signala, plus potencijalno utice i na rad pojacala....

U svakom slucaju: Ako hoces da meris glasnocu - meris je u decibleima. Ako koristis ekvilajzer mozes da meris bez njih ili sa njima u uvek istom polozaju. Fabrika uvek meri bez, jer ne zna sta ti radis... :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

siroce
Bg

Član broj: 36525
Poruke: 34
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 15:56 - pre 166 meseci
Da ne mesamo babe i zabe, propisana osetljivost je izmerena bez ikakve kutije i na mestu gde nema nikakve rezonancije (na primer soba u kojoj nema odjeka), na 1m od zvucnika, pustajuci 2.83V (ako je zvucnik 8Ohm to je onda 1W, ako je 4Ohm to je 2W). U zvucnik prilikom merenja se ne pusta muzika, vec samo odredjena frekvencija (ekvilajzer kod muzickih uredjaja moze samo da smanji ili poveca amplitudu talasa odredjene frekvencije, a ne moze da je poveca preko maximuma pod uslovom da ne pravi distorziju). E sad, po pravilu se za svako dupliranje snage jacina "buke" koju zvucnik proizvodi povecava za 3dB. Da li se ovo u praksi sa zvucnicima stvarno desava - u to nikad nisam verovato, tako da bih voleo da na specifikacijama zvucnika pise na primer na 1W zvucnik daje 93dB pri distorziji od 0,1% na frekvenciji 50Hz, na 300W na primer 110dB sa distorzijom od 0,1% isto na 50Hz(brojke sam lupio). Tako na pojacalima za kola pise da daju na primer 300W na 14,4V sa distorzijom od 10% i kontinualnim sinusnim signalom na 50Hz, ili 90W na 12V sa distorzijom od 0,01%.

Iako cifre ne lazu, mogu da zavaraju :)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 18:42 - pre 166 meseci
Citat:
siroce: Da ne mesamo babe i zabe, propisana osetljivost je izmerena bez ikakve kutije i na mestu gde nema nikakve rezonancije (na primer soba u kojoj nema odjeka), na 1m od zvucnika, pustajuci 2.83V (ako je zvucnik 8Ohm to je onda 1W, ako je 4Ohm to je 2W).

Kako to mislis bez kutije? Naravno da, ako se meri zvucnik a ne drajver, da se meri u kutiji - pa zvucnik je kutija.
Citat:
E sad, po pravilu se za svako dupliranje snage jacina "buke" koju zvucnik proizvodi povecava za 3dB. Da li se ovo u praksi sa zvucnicima stvarno desava - u to nikad nisam verovato, tako da bih voleo da na specifikacijama zvucnika pise na primer na 1W zvucnik daje 93dB pri distorziji od 0,1% na frekvenciji 50Hz, na 300W na primer 110dB sa distorzijom od 0,1% isto na 50Hz(brojke sam lupio). Tako na pojacalima za kola pise da daju na primer 300W na 14,4V sa distorzijom od 10% i kontinualnim sinusnim signalom na 50Hz, ili 90W na 12V sa distorzijom od 0,01%.

Ne znam sta pise na tvom auto pojacalu, niti koliko je ono linearno ali to nije poenta. Sasvim sigurno ima vecu distorziju na 300W nego na 90W (btw - sa distorzijom 10% nema sta da slusas). Fora je da vecina ljudi pojacalo koristi u linearnom rezimu, veca snaga jest neophodna, ali ne zbog glasnoce slusanja - niko ne slusa kucne zvucnike sa pojacalom na vise od, ajde, 5W - osim ako nema bas odgromnu sobu ili bas neefikasne zvucnike. Preko toga je glasnoca za nesto drugo - ne za kucno slusanje.

A to da kad se snaga duplira zvucnik daje 3dB glasniji zvuk nema veze sa time u sta ti verujes. Tako je definisan decibel, tako radi zvucnik i mozes ti da "ne verujes" kako hoces. To to znaci i to tako radi, sve dok je zvucnik linearan. Izuzimajuci slucajeve kad zvucnik "ne postiza", tj. neke granicne uslove u kojima je problem do ekskurzije same membrane, jer je ogranicava vesanje, ili magnetni sistem ili sta vec - duplo veca snaga daje 3dB glasniji zvuk - jer to to znaci.

Lepota prirodnih nauka je da sve bas briga u sta ti verujes. :) Probaj da "ne verujes" u gravitaciju - neces poleteti. A ne moras da verujes. :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

siroce
Bg

Član broj: 36525
Poruke: 34
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 19:11 - pre 166 meseci
Sorry ako sam pomesao drajver i celu kutiju, mislio sam da je pitanje bilo vezano za drajver.. A sto se tice "neverice", zanimalo me kako sve to funkcionise u praksi, to jest koliko se kod drajvera linearno povecava jacina zvuka, ipak tu ima puno promenjivih kao sto je suspenzija. Da li ce svaki drajver koji ima na primer 90dB na 1W da daje isto dB na 100W? Ako to nije linearno (a pretpostavljam da nije) onda sam broj dB na 1W ne znaci puno... Ako neko ima neki link sa realnim testovima, to bih bas voleo da vidim.

[Ovu poruku je menjao siroce dana 22.08.2010. u 20:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 20:00 - pre 166 meseci
Citat:
niko ne slusa kucne zvucnike sa pojacalom na vise od, ajde, 5W - osim ako nema bas odgromnu sobu ili bas neefikasne zvucnike. Preko toga je glasnoca za nesto drugo - ne za kucno slusanje.


Ja slušam :) Ja slušam toliko glasno da mi trese stol, kasnije me boli i glava ponekad a kutije od 40-ak W su na izmaku snaga. Soba je 14 kvadrata al zvučnici su mi tek pola metra do metar od glave (na stolu na kojem radim). Tu su još dva manja Pioneer zvučnika koje također tlačim do daske.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 21:59 - pre 166 meseci
Ja ne znam koliko ti glasno slusas, ali dva zvucnika, osetljivosti 90dB svaki, na metar od tvoje glave, ce na 5W dati nekih 100dB! To ti je glasno kao u nekom mestu gde ljudi izlaze uz glasnu muziku glasno, poredjenja su sa pneumatskim cekicem na gradilistu glasno...

Moguce je naravno da ti slusas i glasnije. Ali ovo dobijes sa 5W ako drzis kutije tako blizu. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???22.08.2010. u 23:12 - pre 166 meseci
u teoriji, a u praksi vecina nas drzi kutije na 1-2m od glave, ja npr imam 4x50w rms, 93db spl, jbl satelite, i jos jednu 3-sistemsku kutiju u kojoj rade 8inc 80w bas, 91db spl, i 40w, 90db spl, srednjetonac, sva 4 satelita vezana su mi na jedan kanal, po dva u seriju pa po dva reda paralelno, a ova kutija na drugi kanal, imam stereo eq u winamp-u kao dsp kojim skinem bas satelitima, i skinem visoki i delimicno srednji kutiji, sve je to vezano na marantz 2x60w rms preko lexicon omega zvucne kartice koja daje i vise nego dovoljno jak izlaz, vrlo cesto odvrnem marantz na 3/4 snage, lexicon mi uvek stoji na malo vise od pola, i u winamp-u i u windows mixeru skoro do kraja, po teoriji to bi to odavno trebalo da mi probije usi ali eto u praksi i dalje prilicno dobro cujem :), zakljucak iznesite sami
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???23.08.2010. u 16:06 - pre 166 meseci
Neznam po decibelima koliko je glasno, al znam da slušam glasno koliko kutije mogu. I zvučnici su mi nabijeni na uši više manje.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???23.08.2010. u 18:05 - pre 166 meseci
@guslac: To sto ti dobijes kad vezes ceti kompleksna otpora, tj. impedanse u tu redno-paralelnu vezu na jedan kanal, a drugi opteretis asimetricno nekom vec kutijom je meni previse za proracun, a pojacalu verovatno mrak... To mnogo kutija sasvim sigurno ne radi sve, stavise neke su filter za neke druge, pojacalo se muci i daje los signal i jedino sto je sigurno je da imas los zvuk. Koliko je glasan nema veze ni sa cim, tj. izracunati to je nocna mora.

@Pioneer: Blago tebi. A sto onda uopte bilo sta pitas? :D Sta hoces - jos glasnije? Uzmi razglas i bice najglasnije moguce. Ponovo - gasnoca se meri u decibelima - tvoje "najglasnije" ne znaci nista. Najglasnije je samo do limita jedne pojedine komponente (pojacala, njegovog napajanja, izlaznih tranzistora - ili zvucnika).

@siroce: Koliko ja kapiram da je drajver usao u nelinearnu zonu distorzije bi bile katastrofalne, tj. to bi zvucalo kao kanta. Ako sam u pravu, onda ti to prosto znaci da, ako zvucnik radi lepo do npr. 120W, onda ti se svakim dupliranjem snage glasnoca pojacava za 3dB - sve dok ne dodjes do granice "krestanja", a u svakom slucaju sve vreme dok je zvucnik u specifikaciji.

Naravno, ulazenje u pricu sta se desava kad na frekvenciji X zvucna kutija, zbog specificnosti skretnice i drajvera "zavrne" impedansnu krivu, pa pojacalo vise ne vidi npr. 8 Om-a, vec 3.6 Om-a, uz faznu pomeraj 30 stepeni su druga prica - doduse ne zbog drajvera, vec zbog toga sto tu pojacalo ne zna ni samo sta ce od muke :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???24.08.2010. u 11:58 - pre 166 meseci
Pitam jer me zanima... Tako učim. Imam još puno za učiti... Pošto nisam jedan od onih koji čitaju knjige i slično, uvijek učim ili eksperimentiranjem (točnije, 'prženjem' svakojakih kompomenata - na greškama se uči) ili znatiželjom pa postavljam tisuće pitanja po raznim forumima... A uostalom, pitam jer sam znatiželjan.

Glasnije od ovog bi mi uši 'spržilo' al uvijek sam 'gladan basa' tj. ako idem na veće kutije, to bi bilo samo da mogu odvrnut bas još više. Al imam sub pa mi ne treba... Samo se raspitujem jer sam znatiželjan.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???24.08.2010. u 12:47 - pre 166 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200: Pitam jer me zanima... Tako učim. Imam još puno za učiti... Pošto nisam jedan od onih koji čitaju knjige i slično, uvijek učim ili eksperimentiranjem (točnije, 'prženjem' svakojakih kompomenata - na greškama se uči) ili znatiželjom pa postavljam tisuće pitanja po raznim forumima...

Znaci, ti bi da naucis tako sto neko drugi zna, pa ti objasnjava, jer "nisi od onih koji citaju knjige"? :D

Moraces da pocnes da citas. To sto si nesto probao i stekao neki subjektivan osecaj je samo to - subjektivan osecaj. Bez pravog znanja, sa time ne mozes nista. Mozes da predvidis ponasanje istog toga, ali bez razumevanja kako to radi, tu je kraj tvome znanju.

Forum moze da posluzi da ti neko nesto pojasni, ali ne i da te neko necemu nauci. Ili idi u skolu/upisi kurs, ili citaj knjige o elektronici i akustici pa ces nesto i nauciti.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???24.08.2010. u 21:50 - pre 166 meseci
Nemam ništa knjiga a jedino što čitam su forumi i Borina amaterska svaštara... Planiram upisat i fakultet elektrotehnike i računalstva gdje ima cijeli jedan kat zgrade posvećen elektro akustici al nećemo sad o tome, nije vezano za temu... Ugl. čitam samo kad mi netko da dobar tekst ili kad me nešto stvarno zanima... Al da bi me nešto zainteresiralo, moram na to naići. Ne volim čitat sve i ispočetka...
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako odrediti snagu zvucnika???24.08.2010. u 21:56 - pre 166 meseci
Borina svastara je fantastican sajt, ali ja mislim da bi ipak mogao malo da uzmes neke osnove elektrotehnike i elektroniku, bar za pocetak. Ne moze sve empirijski.

Mozda cika Bora moze da preporuci nesto za pocetak od literature?

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kako odrediti snagu zvucnika???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27867 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.