Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???

[es] :: Linux :: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???

[ Pregleda: 1752 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mystic
Srbija

Član broj: 27149
Poruke: 28
195.252.117.*



Profil

icon Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???31.05.2004. u 16:15 - pre 241 meseci
U bashu otkucam:

PROMENJIVA=/home/user/primer/

i to lepo funkcionise, ali samo u tom bashu!
kad recimo na Alt+F2 otvorim drugi, nece...

I to traje samo dok ne restartujem racunar.

Pokusavao sam da nadjem nesto u MAN stranama, ali bezuspesno...

Ima li neko INSTANT resenje?
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-erlangen.de



+27 Profil

icon Re: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???31.05.2004. u 16:23 - pre 241 meseci
Upišeš tu dodelu u datoteku ~/.bashrc. Ona je kao skripta koja se čita i izvršava prilikom svakog pokretanja školjke, pa u nju možeš da upišeš i bilo koju drugu naredbu.
 
Odgovor na temu

Mystic
Srbija

Član broj: 27149
Poruke: 28
195.252.117.*



Profil

icon Re: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???31.05.2004. u 17:36 - pre 241 meseci
Jel to treba da promenim /etc/skel/.bashrc ?

Jedino ova 3 fajla imam u kompu:

/etc/bash.bashrc
/etc/skel/.bashrc
/home/Mystic/.bashrc

Ali ne postoji /root/.bashrc ?

A komanda ~/.bashrc ne potoji, bar kod mene

sa TAB od ~/.b dobijem jedino: /root/.bash_history
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???31.05.2004. u 17:56 - pre 241 meseci
Ako promenis u /etc/bash.bashrc onda ce podesavanje da vazi za sve korisnike.
/home/Mystic/.bashrc se skraceno pise ~/.bashrc, odnosno pomoci ~ se adresiras na tvoj home direktorijum. Ako izmenis taj fajl, onda ce podesavanje da vazi samo za tebe. Root koristi onaj u /etc/.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-erlangen.de



+27 Profil

icon Re: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???31.05.2004. u 17:59 - pre 241 meseci
Tilda, „~“, je oznaka za tvoj trenutni korisnički direktorijum, što zavisi od toga kako si se prijavio na sistem. To kako si objasnio znači da si pokušavao posao da odradiš preko administratorskog naloga, što možda i nije tačno ono što želiš. Pretpostavljam da si jedini korisnik te instalacije Linuksa, ali ipak nije loše da se navikavaš na tradicionalno višekorisničko okruženje uniksolikih sistema.

S tim u vidu, zamisli da na sistemu ima još korisnika, pa razmisli da li bi promenljiva koju želiš da postaviš trebala da utiče samo na tebe kao korisnika, na tebe kao administratora sistema, ili na sve buduće korisnike. Ako je korisničke prirode, onda se prijavi kao Mystic (ne kao root) i upiši je u datoteku /home/Mystic/.bashrc. Ako je administratorske prirode, onda se prijavi kao root i upiši je u /root/.bashrc (pošto ova ne postoji, slobodno je napravi sam). Ako treba da se odnosi na sve buduće korisnike, onda u /etc/skel/.bashrc (opet moraš biti prijavljen kao root da bi ovo odradio).
 
Odgovor na temu

Mystic
Srbija

Član broj: 27149
Poruke: 28
195.252.117.*



Profil

icon Re: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???01.06.2004. u 09:50 - pre 241 meseci
Hvala!

Mislim da sam shvatio sta mi je ciniti...

Instaliram nesto, a zahteva da budu definisane gomila $promenjivih...

Izgleda da treba da napravim posebni snips user, pa da u njegovom shellu to da definisem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako da trajno definisem $PROMENJIVE ???

[ Pregleda: 1752 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.