Taman posla. Broj poruka nema veze sa ocenom da li je nesto spam. Kada se procenjuje "spamoidnost" uvek se procenjuje samo jedna poruka.
Ako se utvrdi da isti izvor salje vise spamova onda to samo sluzi da taj bude okarakterisan kao spamer i da se prema njemu preduzimaju ozbiljnije mere onemogucavanja daljeg spamovanja.
Inace dosta detalja o definiciji spama mozete naci na
http://www.elitesecurity.org/tema/18589
ili
http://www.uzice.net/yasi/
U sustini, da li je neka poruka spam ocenjuje primalac poruke. Poruka moze da ispuni sve kriterijume da dobijeocenu spama ali ako je primalac ne oceni kao takvu onda to nije spam. Drugim recima, moze da se desi da vam neko posalje nezeljenu poruku sa cenovnikom robe koju prodaje sto po svim merilima jeste spam, ali ako se ispostavi da vam je bas taj cenovnik trebao i da ste u stvari dobili korisnu informaciju iako je niste trazili od posiljaoca, onda vi to ne morate oceniti kao spam poruku.
Ovo je ipak vrlo redak slucaj. Uobicajeno je da se svaka takva poruka ocenjuje kao spam cak i ako sadrzi korisne informacije da se ne bi spameri ohrabrivali da nastave sa istom praksom. Cela ideja spamovanja se sastoji u tome da se izmaltertira sto veci broj ljudi jer su vece sanse da se medju njima nadje poneko ko to nece smatrati spamom.
Na posiljaocu je da, znajuci norme po kojima se nestoo cenjuje kao spam, sam pretpostavi kako ce eventualni primalac da reaguje i treba da ucini tako da izbegne da pravi spam. dobro prilo je da ne terba slati nezeljene poruke a narocito ne slati informacije na email za koji nije dobijena iskljuciva saglasnost. to sto se neka email adresa mzoe naci na web sajtu, u nekom emailu, novinama ili bilo gde drugde, ne znaci da se dobija i iskljuciva saglasnost da se posalje bilo sta na tu adresu sa opravdanjem da to ima nekakvu vezu sa delatnoscu, interesovanjima ili afinitetima primaoca. Jedino je ispravno poslati informaciju na adresu koju je vlasnik adrese sam dao i dozvolio ili trazio da mu se informacija posalje.