Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama

[es] :: Vodič za učenje :: FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama
(TOP topic, by Slobodan Mišković)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 111077 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama08.02.2005. u 18:11 - pre 233 meseci
Ima li neki transskipt sa ovog predavanja, folije, video snimak ili tako nesto?


"U četvrtak, 03.februara od 17:30h u sali 018 na FON-u biće predavanje koje će održati Prof. Uwe Schulte. Predavanje će biti na srpskom jeziku..."
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

vekica
Veroljub Zmijanac
beograd

Član broj: 29640
Poruke: 128
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 330192115
Sajt: www.veroljub.blogspot.com


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama09.02.2005. u 01:19 - pre 233 meseci
nazalost koliko ja znam ne. uporedjujuci ono sto je profesor pricao mogu slobondno reci da su informacije nikole vebera i onih koji ucestuju na ovom forumu izvanredne.
gospodin je pored bitnih stvari (kao sto su vadjenje vize, bankovni racun...) spomenuo jos par sajtova.

www.daad.de mislim da je ovaj (vec spominjan na forumu) i jos neke sajtove za dobijanje stipendija, posto tamo cak i crkve daju stipendije.

interesanto je:
1. naci fakultet na koji cete studirati
2.posalti im (svakom fakultetu posebno) spisak polozenih ispita koji onda oni procenjuju koliko se slazu sa njihovim programom
3. dalje odlazak kod njih itd

interesantno 2.
tesko je dobiti program za doktorsku diserataciju. potrebno je da nadjete ovde mentora i onda aplikujete na njihov univerzitet. ustvari najboje je po profesorovim recima da vas mentor ima prijatelja - profesora u nemackoj i tako preko veze sticete pravo da uradite istrazivanje. mislim da su doktorske studije za dzabe.

ustvari covek je malo rekao. sve je bilo na nemackom sa prevodom na srpki pa time i jako sporo i neefikasno predavanje

takodje postoje jos koje www adrese. preporucio je jos par ali ja ih nisam zapisao.
pogledajte geteov institut u beogradu

poz
 
Odgovor na temu

karajan
janko lepojevic
bgd

Član broj: 49028
Poruke: 1
*.yubc.net.



Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama18.02.2005. u 16:33 - pre 233 meseci
Evo i ja moram nesto da pitam, mada vec otprilike znam sta mi je ciniti.
Ja imam DSH Prüfung polozen i rado bih studirao u svabiji, ali nemam, je li, sredstava za to zadovoljstvo te mi je jedino resenje stipendija s kojom bih tamo mogao da zivim i ucim. E sada, ja sam ovde prva godina filoloskog faksa. Jos nisam imao nikakve ispite nego tek u aprilu dobijam to zadovoljstvo. Da li iko od vas, mada sam primetio da ste uglavnom sa prirodnih nauka, ima pojma kako bih mogao tamo da nastavim germanistiku, odnosno da je pocnem sa stipendijom, ili moram da rasturim ovde ispit i dobijem nevidjeno dobre ocene da bih sebi to omogucio. I jos nesto, kada je rec o stipendijama, one se dele na pocetku neparnog semestra ili samo u prolece. Malo mi je nejasan sistem kada se one ovde kod nas dodeljuju(kod nas mislim na Srbiju).
hvala vam unapred
valjda cu i ja nekom moci da pomognem kasnije
pozdrav
la musica e viva!!!
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama18.02.2005. u 20:23 - pre 233 meseci
Dok neko ovde ne kaze vise na temu, probaj da kontaktiras:
1. Goethe Institut u Beogradu, brljaj malo po sajtu, nadji nekoga ko bi mogao imati veze sa problemom i posalji mail sa kompletnom problematikom.
2. Daad (ima link u prvom postu) - oni su zaduzeni i za to, imaju bazu stipendija... Mozda su ti Erasmus i slicni programi od 1-2 semestra zanimljivi, tu se cini mi se dobijaju neke stipendije.
Eventualno mu pod 3 dodje nemacka ambasada, ali mislim da ce ti oni i G. institut dati iste informacije.

I kao poslednja stavka je direkto fakultet na koji planiras da ides.

4. Get a job :) - mnogo studenata ovde radi, i nemaca i stranaca. Time moze da se pokrije bar pola troskova.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

eMe
Do

Član broj: 13220
Poruke: 6
*.suonline.net.

ICQ: 50193844


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama16.03.2005. u 23:13 - pre 232 meseci
Evo dobio sam danas vizu na 3 meseca za pohadjanje kursa... Trajalo je 6 duuuugih nedelja. Pratio sam uglavnom savete sa ovog foruma i hteo bih da se svima zahvalim, a posebno kasaad-u i Nikoli :) ... Pozdrav
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.dip.t-dialin.net.



+4 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama19.03.2005. u 16:16 - pre 232 meseci
drago mi je da je uspelo :) uvek sam tu ako nekome nesto bude trebalo :)
e sad se setih ...sad cu malo da kopam za neki posao i praksu u hannoveru pa ako neko ima nesto da posavetuje bilo bi mi drago da saslusam :)
kakav cv dal da korisim evropski standardni ili sta kako ..u principu sve me interesuje.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.wh-stuttgart.de.



+4 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama09.05.2005. u 06:28 - pre 230 meseci
Nikola pa mi smo blizu, ali nije to tema.
I ja sam se evo ovdje ugnjezdio.

Volio bih prvo da napomenem par stvari.
Jako je bitno u koju će te oblast Njemačke, ako nemate finansijski riješenu situaciju.
Prvo radi rada kao student, a drugo vezano za zaspolenje poslije završetka faxa.
Svaki laik zna, da je istočna Njemačka još daleko od svega pa odmah nju zaboravite.
Onda imate Ruhrgebiet, gdje nema posla puno za studente, a niti za svršenike.
Interesantna bi svima trebala biti južna Njemačka. Nemojte ljudi gledati gdje imate rodbine, jer i sami znate da treba mir za učiti. Stoga, vidite da nekako se ubacite na jug. Nešto jeftiniji od Minhena je Stuttgart, a i idealan za naći posao za vrijeme i poslije studija sa završenim teh. strukama.

Ono što su ja mislim zaboravili kolege, jeste da napomenu da ovaj sistem školovanja ama baš nikakve veze nema sa našim te da je tempo jako jako porastao nakon Piza studije u kojoj su Švabe vidjele da su na zadnjem mjestu. Jednom riječju, tempo je ubitačan.
Pazite, znam šta govorim, bio sam u nas primjerni učenik, ali ovo je da izludiš. Naravno pričam o etf, inf. i mat. Ostalo nije strašno.

Htio bih se još osvrnuti na diskusiju diploma vs. bachelor.
Na Benchmarku smo vodili jednu jako konstruktivnu kritiku i mislim da i dan danas je to najbolji savjet. Tj. nakon završetka studija u inostranstvu par godina (2/3) raditi, ušparati para i onda se vratiti u domovinu i započeti biznis. Vjerujte mi da nećete imati volje raditi za Švabu nakon toliko maltretiranja na faxu i onda kao "početnika" na radnom mjestu. A i finansijski se isplati u proporciji sa životnim troškovima sigurno više vratiti se kući. Eh, kakve sada to ima veze? Pa ne znam sada kako je tačno u Srbiji, ali u BiH faxovi još pojma nemaju o Bachelor i slićnim studijama, a o firmama da ne govorim. Znači zaposlenje ili CV sa tom titulom im mnogo ne znači. Pa bih svakako savjetovao, ne samo radi toga, da se ide na diplomu. U prirodnim naukama, večinom se bachelori ganjaju na FH(Fachhochschule), a diplome na UNIju, ali naravno ima mnogo mastera na UNIju. Glavna razlika između UNIja i FH je što na UNIju puno okrenuto teoriji i na kraju savrđeno razumiješ u dužem razdoblju tematiku, nego na FH koje su večinom okrenute na praktični rad. Što naravno je prolazno znanje, ako ne radiš upgrade. To je svakako u informatici, ali na FH se vrtiš uvijek u istom krugu, dok na UNIju i sa diplomom možeš da više radiš organizacioni i misaoni rad. Tako da mislim da sa diplomom u ruci i vamo i nazad kući imaju se veče šanse i perspektive.

Vidio sam da fali oko stanovanja i ti folovi. Pa mogu vam reći da imaju jako dobri studentski domovi, koji su prilićno jeftini = 230eura. U to je sve uključeno. Od struje, vode, grijanja, tv, 10mbitni internet i sl.

Za život ne morate ni legalno raditi, sada su i Švabe postale flexibilnije i ne vide nešto mnogo loše u crnom radu, čak se neki raduju što se neko ponudi da radi tako. Ali sa legalne strane, npr. ja, sa webmaseringom zaradim sebi za hljeba. Nikakav problem. Imaju studentski poslovi, zvani HIWI i nije teško upasti u to. Gdje je satnica 8 eura, a možeš da radiš do 40 sati sedmično uz flexibilno radno vrijeme. Ma ima malih milion načina da se snađeš, a to hvala Bogu narodima sa Balkana nije nepoznata strana. Samo pazite opet, govorim o gradovima kao što su ovi u južnoj Njemačkoj, gdje imaju na stotine fabrika Mercedsa, Porsche-a, Boscha, BMW-a i sličnih giganta koji najradije zapošljavaju studente na "prljava" radna mjesta, jer znaju da neće ostati tu, a dobro plačaju. Dok u drugim gradovima može moj opis ispasti komplet laž, kao npr. Dortmund.

Eto, natrpao sam ja svega i svačega, ako neko ima kakvo pitanje, bujrum pitati ili ovdje ili preko PP.

ps. ja sam na inf. na Univerzitetu Stuttgart
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama10.05.2005. u 13:33 - pre 230 meseci
Vezano za nemačku "Diplomu" vs Bachelor/Master:

Bachelor i Master su koliko znam u Evropi vezani za Bolonjsku konvenciju, što sa nemačkim visokoobrazovnim sistemom nije slučaj (takođe ni francuskim). Verovatno da postoje škole koje nude i b. i m. programe, ali to nije standard. Ako se dobro sećam, planiraju (mislim i Nemci i Franuzi) da se prilagode bolonjskom sistemu de cca 2009.

Oko izbora fakulteta: Fax treba birati prema ličnim željama. Postoje velike razlike u načinu nastave na različitim univerzitetima. Tako i među UIniverzitetima postoje razlike u odnosu teorija-praksa i sl. Imate onaj sajt Uni-Ranking ili kako se već zvaše sa prilično opsežnim prikazom svake škole.
Što se stanovanja tiče, ja sam stan tražio skoro 3 meseca (Karlsruhe, ne znam kako je u Štutgartu), tako da je ipak bolje na vreme razmišljati o tome (tražiti stan preko leta, kada nije navala i sl.).

Mislim da su u ex DDR-u i troškovi života manji. Tako da i to treba uzeti u obzir, naročito ako neko planira da finansira studije isključivo iz YU izvora.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

eMe
Do

Član broj: 13220
Poruke: 6
*.dip.t-dialin.net.

ICQ: 50193844


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama12.05.2005. u 09:58 - pre 230 meseci
Od nove godine je u Nemackoj stupio nov zakon po kome i kandidati za studije (kao sto sam ja), koji uce jezik kako bi studirali u istoj, mogu da rade kao studenti 90 punih dana ili 180 polovicnih u godini. Znaci LEGALNO se i sa kursom Nemackog jezika moze raditi. Kad sam se raspitivao za vizu u ambasadi to je bilo izricito zabranjeno, cak mi i u ulaznoj vizi za Nemacku stoji prekrizena mogucnost rada. Ako je ovo pisalo negde gore ondaK se izvinjavam

Pozdrav
 
Odgovor na temu

devilhope
G

Član broj: 30226
Poruke: 26
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama13.05.2005. u 14:41 - pre 230 meseci
O titulama-zvanjima-nazivima:

U USA postoji Bachelor-Master-PhD sistem. Bachelor je 4 godine (8 semestara) i reklo bi se da odgovara FH diplomi u njemackoj. (Usa) Master traje obicno 2 godine.
U evropi, pogotovo u EU univerzitetima/visokim skolama se praktikuje da u skladu sa bolonjskom konvencijom uvode Bachelor-Master sistem. U evropi bachelor traje obichno 3 godine (6 semestara) i onda se dobija zvanje B.Sc (nauka) ili B.A (ostalo).
Razlika je dakle u godini dana izmedju EU i USA Bachelora (nije toliko velika razlika ako se uzme u obzir da njemacka i EU manje-vishe ima do univerziteta 14 godina skolovanja a kod amera manje pa se na pocetku (Usa) bachelor studija uche klasichni srednjoskolski predmeti). Znachi dobar bachelor je samo tri godine ili vishe a ne manje kao sto postoje negdje smerovi sa 2 godine. Tradicionalna Uni Diploma se polako gubi i ona je po trajanju 5 godina (10 semestara) i odgovara Bachelor+Master tj. 3+2 godine. Dodiploma(kada neko ne zavrsi Diplomu do kraja vec napola) je bila skoro kao bachelor po trajanju ali se nije uopste vrednovala mnogo i nije potpuno obrazovno odlikovanje i poslovno pogodna. Sa bachelorom dobijash neshto manju platu od Diplom-(Master). ECTS evropski poeni u studiranju su 180 potrebnih za bachelor i josh 120 za master (dodje po 30 poena marljivom djaku po semestru :)) Za koju godinu bi trebali USA i EU da budu potpuno kompatibilni u pogledu bachelora ali to nisu josh uvijek.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama21.05.2005. u 14:38 - pre 230 meseci
Jos nesto vezano za BcS/Master u nemackoj :

http://www.che.de/cms/?getObje...312&getCB=2&getLang=de

(koliko se daleko stiglo sa prelaskom na Bolonjski sistem itd)
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Djuka82
Ivan Djukanovic
Duisburg

Član broj: 46675
Poruke: 95
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 204789866


+6 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama15.07.2005. u 17:06 - pre 228 meseci
Da li neko zna, ili ima iskustva sa studiranjem politickih nauka u Nemackoj. Student sam trece godine FPN u Beogradu i zanima me kako bih mogao da se prebacim u Nemacku da nastavim sa studijama? Unapred puno hvala
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama15.07.2005. u 18:47 - pre 228 meseci
Evo link ka listama univerziteta koji nude politicke nauke, pa pitaj direktno.

http://www.daad.de/deutschland...&enter.x=72&enter.y=12
http://www.daad.de/deutschland...ehrer/00581.en.html?show=liste

Pogledaj i:

http://www.daad.de/deutschland...iste&do=show_l1&esb=28
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Djuka82
Ivan Djukanovic
Duisburg

Član broj: 46675
Poruke: 95
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 204789866


+6 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama17.07.2005. u 12:05 - pre 228 meseci
Hvala, ali ovo sto si poslao se uglavnom tice studija za master diplomu, ali u svakom slucaju negde sam cuo da sa diplomom mog fakulteta koji ovde traje 4 godine a u nemackoj ono sto sam dosada pogledao traje 3, racuna se kao master. Mozes li mi nesto reci vise o tome ako si cuo negde nesto. I ako imas daj neki link koji bi mi dao vise informacije vezano za bachelor studije
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama17.07.2005. u 12:10 - pre 228 meseci
Trebao si koristiti malo one linkove, a ne samo razgledati :)

http://www.daad.de/deutschland...ehrer/00581.en.html?show=liste


E, da, nisam nista cuo, pitanje i da li cu, posto sam na tehnickom fakultetu, tako da su "humanisti" ovde retka vrsta. Kao sto rekoh, pisi mailove direktno fakultetima i pitaj sta te interesuje.


Sad tek videh, ne prikazuje istu stranicu onaj url (valjda kukiji ili sta vec).

http://www.daad.de/deutschland...hochschulfuehrer/00581.en.html

tu izaberi bachelor, politika i sta te jos zanima pa ces dobiti listu.

[Ovu poruku je menjao NikolaVeber dana 17.07.2005. u 13:18 GMT+1]
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama21.07.2005. u 19:15 - pre 228 meseci
http://www.campus-germany.de/german
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Sanja Dimitrijević (25) student na Univerzitetu Koblenc-Landan u Koblencu u Nemačkoj22.07.2005. u 10:57 - pre 228 meseci
Cena semestra 96 evra l Nemce ne zanima politika i nemaju predrasuda



Mlada Piroćanka Sanja Dimitrijević (25), posle završene pirotske gimnazije na studije je "ratne" 1999. otišla u Nemačku. Imala je, kaže, sreće da je otac već radio u Nemačkoj i da je za vreme raspusta odlazila kod njega i saznala dosta o načinu studiranja u toj zemlji.

- Dilema je bila studije u Nišu ili Beogradu. Sve je počelo od jedne tatine šale da probam da upišem fakultet u Nemačkoj. Odlučila sam se da se upišem na nemački fakultet iako nisam bila sasvim sigurna da li ću biti primljena. Položila sam prijemni ispit i upisala se na Univerzitet Koblenc-Landan u Koblencu, gradu koji se nalazi na ušću Mozela u Rajnu. Kao strani student najpre sam morala da polažem tekst iz znanja nemačkog jezika. Pre samog upisa, Univerzitet nam je omogućio besplatno učenje nemačkog jezika. Jezik sam učila tri meseca i položila test - priča Sanja koja je nedavno boravila u rodnom Pirotu.


- Kao student engleskog jezika bila sam u obavezi da tri meseca provedem u nekoj od zemalja u kojoj je engleski službeni jezik. Ta tri meseca provela sam na Malti. Stekla sam puno prijatelja, upoznala kolege iz drugih zemalja. Svojim kolegama pripremala sam naša nacionalna jela, punjenu papriku, pljesakavice i šopsku salatu. Često moje kolege dolaze kod nas i sa mamom pripremamo srpske i pirotske specijalitete - kaže Sanja.

Sanji je engleski jezik oduvek bio omiljeni predmet. Znanje engleskog koje je stekla u pirotskoj gimnaziji bilo joj je sasvim dovoljno da položi prijemni, odnosno "plejsmen test" za studije engleskog jezika.

- Pošto sam odlučila da studiram za magistra, morala sam, pored engleskog, koji mi je glavni predmet, da izaberem još jedan glavni ili dva sporedna predmeta. Odlučila sam se za geografiju. Studije engleskog jezika sam već završila, a na studijama geografije ostala su mi još dva ispita. Posle pripremam magistarski rad. Nastavu na studijama engleskog slušam na engleskom jeziku a nastavu na studijama geografije na nemačkom - kaže Sanja.

Zadovoljna je načinom studiranja u Koblencu. Kaže da se nastava odvija u malim grupama. Za svako predavanje studenti pripremaju prezentacije. Nastava u jednom semestru traje 12 nedelja, a u 13. nedelji se polažu ispiti i to uglavnom pisano.

- Naporno je, po ceo dan imamo predavanja i nemamo mnogo vremena za izlaske, ali je u isto vreme i veoma zanimljivo. Kad se redovno radi i posećuje nastava, nije teško. Spadam u red boljih studenata. Dosad sam uzimala više predmeta nego što je predviđeno za jedan semestar i sve ispite polagala u roku. Kao jedina Srpkinja na čitavom Univerzitetu veoma dobro sam prihvaćena. Nemački studenti nisu zainteresovani za politiku, nije kao kod nas. Kad sam došla na ovaj univerzitet nije bilo nikakvih predrasuda. Ima malo stranih studenata. Možda na čitavom univerzitetu ima deset odsto stranaca. Živim sa roditeljima u istom gradu, a fakultet mi je petnaestak minuta od stana - kaže Sanja.

Kao strani student, nema posebne privilegije. Kaže da se svaki semestar plaća, a nema prava ni na stipendiju ni takozvani "erasmus" program, odnosno razmenu studenata.

- Jedan semestar na fakultetu košta 96 evra i plaćaju svi studenti, bez obzira šta studiraju. Nema redovnih i vanrednih studenata. Stipendije dobijaju samo nemački državljani, a pošto nemam njihov pasoš nemam prava na stipendiju - kaže ona.
Diploma koju će ona steći na ovom univerzitetu Sanji otvara vrata za rad u bilo kojoj zemlji u Evropskoj uniji.

- Povratak u Srbiju nije isključen, mada bih ja volela da probam negde u Evropi, ne mora da bude Koblenc, već recimo Bajern ili Minhen, eventualno u Švajcarska i Austrija. Diploma je priznata u Evropi jer mi radimo po "Juropin kredit transfer sistemu" ECTS , odnosno Evropskom sistemu prenosa bodova. Ne znam da li će ona biti priznata i u Srbiji - kaže Sanja.

Zoran Panić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama22.07.2005. u 12:46 - pre 228 meseci
par primedbi:

96€ su najverovatnije administrativni troskovi, ne skolarina. Bilo je rasprave o uvodjenju skolarina na nivou drzave i koliko se secam, svaka pokrajina na lokalnom nivou odredjuje da li ce se placati skolarina ili ne (pominjana je cena od 500€ po semestru). Takodje, bar u Karlsruhe-u, svako ko premashi predvidjeno vreme za zavrsetak studija za vise od 4 semestra placa 500€ po semestru.

Pomenute stipendije su se verovatno odnosile na pomoc drzave studentima (tzv BAföG), koji primaju drzavljani Nemacke, a mislim da i oni ciji roditelji rade u Nemackoj (tj placaju porez) imaju pravo na nesto od toga, ali ovo uzeti sa rezervom.
Stipendije su nesto drugo, njih daju razne institucije na osnovu nadprosecnog uspeha na fakultetu, angazmana u politickim / religioznim vodama i slicno. Takodje i velike firme daju stipendije, ili podrsku projektima koje smatraju zanimljivim.


"nema prava ni na stipendiju ni takozvani "erasmus" program, odnosno razmenu studenata."

Socrates - Erasmus je samo jedan od programa za razmenu studenata (za koji vazi pomenuto). Medjutim, zavisno od univerziteta postoje druge mogucnosti. Tako recimo univ. u Karlsruheu ucestvuje u EUCOR-u (“Europäische Konföderation der Universitäten am Oberrhein”), pored:
# Universität Basel,
# Université de Mulhouse,
# Université Strasbourg I, II, III und daran angeschlossene Grandes Ecoles,
# Universität Freiburg,
a sam program pruza mogucnost da se studira na bilo kom od pomenutih univ. sa svim pravima kao na maticnom univerzitetu, kao i da se polazu ispiti koji se posle priznaju.
(vise o ostalim programima na http://www.aaa.uni-karlsruhe.de/200.php)

Takodje postoje programi sticanja dvostruke, odnosno trostruke diplome:
http://www.aaa.uni-karlsruhe.de/424.php
http://www.dfz.uni-karlsruhe.de/
http://www.dfh-ufa.org/
i tako dalje. To medjutim u mnogome zavisi od samog univerziteta.


Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Filipp

Član broj: 58401
Poruke: 13
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama28.07.2005. u 11:14 - pre 227 meseci
Da li je neko, ko je prvo morao da zavrsi kurs jezika u Nemackoj, konkurisao za ovu vrstu vize"3.1.1 Residence for educational purposes
A residence permit for educational purposes may be granted for pre-study
preparatory measures, for study application or for studies proper at a state (public) or
state-recognised university or comparable educational institution. Furthermore, a
residence permit may possibly also be issued for attendance of a language course
without any further intensions to study in Germany"

posto mislim da je bolje traziti ovu vizu nego onu za ucenje jezika, sa kojom se mora
ponovo vracati u srbiju i traziti studentsku (ako) kada budem upisan na faks?
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: FAQ: Studiranje u Nemackoj, ucenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama29.07.2005. u 21:32 - pre 227 meseci
Da bi dobio takvu vizu verovatno moras biti upisan na neki kurs za pripremu za studije (Studienkolleg ili slicno), na koji se moras prijaviti ili posebno (ne znam kako ide, mada koliko se secam jedna devojka koja je isla zajedno sa mnom na kurs nije bila upisana na fakultet) ili prilikom prijave za upis na fakultet (imas polje u formularu za to).
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: FAQ: Studiranje u nemačkoj, učenje jezika, vize + Informacije o studiranju u drugim zemljama
(TOP topic, by Slobodan Mišković)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 111077 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.