Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Perl/Mason vs. Smarty Template Engine

[es] :: Perl :: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9899 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MrYoo

Član broj: 30
Poruke: 198
*.mobtel.co.yu

ICQ: 47188818


Profil

icon Perl/Mason vs. Smarty Template Engine14.05.2004. u 23:18 - pre 242 meseci

Smarty (http://smarty.php.net/) sluzi da totalno razdvoji php kod od html tako da ja recimo mogu da radim sajt u Dreamweaveru i zatim samo ucitam potrebne parametre.

E sada slicnu stvar mogu sa Mason-om ali koliko sam ja citao on ne moze totalno da razdvoji perl kod od html-a.

Pitanja su :

1) Da li ipak na neki nacin (pomocu Mason-a ili neceg drugog) mogu totalno da razdvoim perl kod od html-a. Na slican nacin kao sto to radi Smarty sa PHP-om.

2) Da li postoji nesto slicno kao Smarty ali za perl.

3) Kako da koristim Mason na serveru na kome nisam admin i ne mogu da ga instaliram.

Hvala.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Moderator
Član broj: 71
Poruke: 2194
*.du.heimsnet.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine15.05.2004. u 01:53 - pre 242 meseci
Za razdvanjanje HTML-a od Perl kôda, pogledaj HTML::Template.

Da bi instalirao Mason na server na kome nemas admin prava, potreban ti je shell pristup kako bi putem CPAN.pm modula (komandom perl -MCPAN -e shell ) instalirao Mason module u svoj lokalni direktorijum. Potom mozes Mason koristiti iz CGI skriptova ili konfigurisati ucitavanje Masona kroz .htaccess. Naravno, ako imas potrebne dozvole (prava) na sistemu.

Pozdrav,
alex.


Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

MrYoo

Član broj: 30
Poruke: 198
*.mobtel.co.yu

ICQ: 47188818


Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine15.05.2004. u 09:06 - pre 242 meseci

HTML::Template je za perl ono sto je Smarty za PHP i totalno razdvaja HTML od perl koda to je u redu. Ima ga instaliranog na veratovim serverima sto je jos bolje.

Zasto je Mason toliko hvaljen kada on u stvari pravi PHP od perl-a mesajuci html sa perlom bas kao sto je slucaj sa php-om. Zar nije efikasnije resenje HTML::Template

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine15.05.2004. u 09:44 - pre 242 meseci
Seti se da je php uglavnom zbog toga i postao tako popularan. Scripting na brzinu u okviru htmla, gde god je to potrebno samo otvoriš <? tag.
 
Odgovor na temu

MrYoo

Član broj: 30
Poruke: 198
*.mobtel.co.yu

ICQ: 47188818


Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine15.05.2004. u 10:52 - pre 242 meseci

Da to je uredu ali ipak za neke ozbiljnije i vece stvari ja bar mislim da je mnogo lakse preko Smarty-a sto se tice php-a, a pogotovo kada je posao radi vise ljudi i on je podeljen recimo neko radi samo programski deo a neko drugi kreira izgled strane.
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine19.05.2004. u 11:18 - pre 242 meseci
Pa onda batalis PHP i radis u perlu. A koristis HTML::Template :)

Inace ja sam nesto slicno radio sa najobicnijim regexp-om. Samo trazim u html-u
[name] i zamenjujem ga sa $name (recimo). I to za manje stvari sasvim fino sljaka.

To sam tako radio jer sam posao poceo davno. Ni sam perl nisam znao kako treba, a ne jos da koristim i neke module, a tek da ih instaliram ... :)

Videcu html:template ... skinuo sam ga valjda tj instalirao na localhost ...
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Moderator
Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine19.05.2004. u 12:45 - pre 242 meseci
MrYoo,

Imaj u vidu da je Smarty samo template engine dok je Mason mnogo (MNOGO) vise od toga - to je web application framework.

Takodje, i Mason se moze koristiti da odvoji logiku aplikacije od izgleda aplikacije - Mason komponente to omogucavaju na krajnje jednostavan nacin koji odgovara i dizajnerima i programerima.

Jedan od nacina lepo je opisan u Mason dokumentaciji:
Citat:

Mason's component syntax lets designers separate a web page into programmatic and design elements. This means the esoteric Perl bits can be hidden near the bottom of a component, preloading simple variables for use above in the HTML. In our own experience, this frees content managers (i.e., non-programmers) to work on the layout without getting mired in programming details. Techies, however, still enjoy the full power of Perl.


Usput, nijedan template sistem ne moze da se meri sa brzinom Masona, narocito na veoma posecenim (velikim) sajtovima. Primer vam je (recimo) Amazon

Pozdrav,
alex.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine19.05.2004. u 14:18 - pre 242 meseci
Pa verovatno. Ali ocigledno je da to nije tako "jednostavno" (kao ni mod_perl koji sada gledam, ucim ... pisem :) i ne koriste ga pocetnici.

A slozices se sa mnom da obicno ljudi koji rade u PHP nisu "pravi" programeri.

Ja recimo PHP poredim sa hm ... Visual Basicom. Dakle sve je to super lako, radi posao ali kad treba nesto stvarno da se odradi, onda se koristi VC++, odnosno mod_perl naprimer za web.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine19.05.2004. u 16:00 - pre 242 meseci
Ako cemo tako samo oni koji pisu u assembleru su pravi programeri...
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine26.07.2004. u 22:34 - pre 240 meseci
E pa ucili smo mi u srednjoj i asm ! Nemoj nista ti da brines.

I onda te jos looda profanka tera da pravis "interaktivni" meni u asm-u.

Dakle imas opcije, strelicama pomeras kursor po opcijama, i kada hoces da izaberes, pritisnes enter. A kursor ti je ustvari osvetljena pozadina ispod trenutno
selektovane opcije.

Naravno to je preterivanje. Ipak nije sve crno belo. Zato mod_perl, cgi::application, html::template, dbix::recordset i pici misko.
 
Odgovor na temu

ivanhoe
Beograd

Član broj: 20518
Poruke: 34
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: getbrushes.com


Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine31.07.2004. u 06:47 - pre 239 meseci
odlican modul za takve stvari je Template Toolkit, narocito pod mod_perlom...moze da radi kao i Mason sa jednim centralnim handlerom, a mozes i naprosto da u svojoj skripti napravis Template objekat (ili vise njih) i da im kazes da ti isparsiraju template po zelji, sa gomilom napredne funkcionalnosti (IF ELSE, lokalne i globalne varijable, wraperi..ma ima duplo vishe stvari nego sto ce ti ikada trebati)



 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.verat.net



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine06.08.2004. u 16:55 - pre 239 meseci
Evo sad posle koriscenja sledecih modula nekoliko primedbi.

CGI::Application za framework
HTML::Template za output
DATA::FormValidator za validaciju unosa formulara

E sad to sve lepo radi. Dok ti imas samo edit boxove u formularu. Dakle HTML::Template se ne bakce sa stvarima kao sto su radiobutton, select box ...itd.

Ne kazem da ih ne podrzava.

Najbolje sto sam ja smislio jeste sledece

Code:

In template :

za select recimo
<select name=something ..bla bla>
<!-- TMPL_VAR NAME=select_something -->
</select>

za radiobutton
<input type="radio" name="sex" value="M" <!-- TMPL_VAR NAME=sex_M -->>
<Input type= ................................."F"  .............................=sex_F -->>


E sad zasto tako. Ima drugih kombinacija, recimo da sadrzaj select polja radis pomocu CGI.pm. Ali onda samo kontrolises gde se nalazi (iz templatea) a ne i kako izgleda (ne mozes da primenis css, java script on_nesto ...etc)

I trenutno pisem modul kojem se proslede parametri (ili ref/hashfer do CGI.pm objekta ili sl) i profil u kojem ti kazes to polje je tog tipa. Ako je recimo select, onda i koje su moguce vrednosti i sl.

A on ti vrati hash koji ti stavljas u HTML::Template kao parametre.

Recimo u gorljem slucaju on bi podesio sex_M ili sex_F u zavisnosti sta je selektovano na checked. Tako da bi to polje bilo lepo selektovano. Isto tako za select polje, Bi ti vrati osve option tagove i kod onog sto je podeseno bi stavio selected.

Tako da recimo posto odradis query na bazi podataka (za update), ili ako recimo formular nije lepo popunjen mozes da ga ponovo prikazes. A da sve ono sto je ok, ostane podeseno vec. A obicno su ok takva polja, a ne valjaju edit boxovi jer korisnici svasta pisu.

Inace sve ostalo radi kao sat. ;)

A nadam se da me je neko skapirao o cemu sam pisao lol ...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine06.08.2004. u 20:21 - pre 239 meseci
Ma koliko se trudio, nisam uspeo. :)
Da li si Aleksandre razmisljao da koristis TMPL_LOOP za takve stvari?
Mislim, u kom smislu "HTML::Template se ne bakce sa radiobutton, select box..."?
P.S. Ne citas mail ili neces da mi odgovoris?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine06.08.2004. u 23:57 - pre 239 meseci
> ps > mail ? aha sad sam video ...

Gledaj mozes ti i loop. Ali onda imas gomilu gluposti u templateu. A i bas me zanima kako ces da podesis koja je opcija selektovana.

A problem sa radiobuttonom je otprilike sledeci. Imas tabelu. U njoj imas sex. Moze biti M ili F. I sad ti meni objasni kako da to odradis uz koriscenje HTML::templatea da ti on izbaci formular (koji si koristio i prvi put da bi te podatke ubacio u tabelu) koje je vec popunjen skroz. Recimo samo hoces neko polje da promenis ili sta vec.

Kada bi HTML::Template ima IF koji bi nesto uporedjivao to bi moglo relativno lako da se odradi. Ali ovako ne moze ...

E umoran sam ... ne mogu da objasnjavam sad. Valjda si skapirao .. ako nisi .. drugi put.
 
Odgovor na temu

NetworkAdmin

Član broj: 4445
Poruke: 609
*.centrettc.ru



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine08.08.2004. u 13:21 - pre 239 meseci
Postoji mnogo Template engines i naravno oni mogu biti jako brzi i mocni ali Smarty je po meni nadmasio sve jer ima Features koje ti stvarno trebaju.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine08.08.2004. u 18:15 - pre 239 meseci
Citat:
...ima Features koje ti stvarno trebaju...

Mislim da je ovo kljucno. Potrebe se razlikuju od projekta do projekta.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

ivanhoe
Beograd

Član broj: 20518
Poruke: 34
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: getbrushes.com


Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine09.08.2004. u 01:26 - pre 239 meseci
Citat:
Free_Sex
Gledaj mozes ti i loop. Ali onda imas gomilu gluposti u templateu. A i bas me zanima kako ces da podesis koja je opcija selektovana.

A problem sa radiobuttonom je otprilike sledeci. Imas tabelu. U njoj imas sex. Moze biti M ili F. I sad ti meni objasni kako da to odradis uz koriscenje HTML::templatea da ti on izbaci formular (koji si koristio i prvi put da bi te podatke ubacio u tabelu) koje je vec popunjen skroz. Recimo samo hoces neko polje da promenis ili sta vec.

Kada bi HTML::Template ima IF koji bi nesto uporedjivao to bi moglo relativno lako da se odradi. Ali ovako ne moze ...



kao sto rekoh Template Toolkit je sjajna stvar, pogledaj na cpanu...on ima i IF i ELSE i petlje i pozive perl funkcija iz templejta, globalne i lokalne promenje u templejtu i sl...a pri tome je sintaxa vrlo jednostavna(slicna je Mason-u, ali se meni mnogo vise svidja) i mozes bas svasta da odradis i podrzava i mod_perl i cgi nacin rada...
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine09.08.2004. u 17:00 - pre 239 meseci
Ja ne znam dali vi kapirate u cemu je uopste fora sa koriscenjem templatea. Da sve sto se tice igleda bude u templateu. A sve ostalo da bude u programskom delu.

Dakle problem je sto HTML::Template a predpostavljam i ostali imaju TMPL_IF NAME=nesto. E i ako je to nesto true, onda on ispisuje sve unutar IF tag-a.

A ti ne mozes da mu kazes nesto tipa.

<TMPL_IF nesto==1> .. ili slicno.

Ma kad budem zavrsio bice vam jasno. Videcu da ga napravim full, pa da ude i na cpan.
 
Odgovor na temu

NetworkAdmin

Član broj: 4445
Poruke: 609
*.centrettc.ru



Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine09.08.2004. u 20:54 - pre 239 meseci
samo naprijed moj ti je savjet da pogledas dobro kako su ljudi odradili Smarty jer smarty ako se pametno koristi moze se sve uraditi u njemu kao od sale a da ne okaljas svoju aplikaciju ni sekunde sa raznim echo, print i embended html... mozes mjenjati aplikacuju koliko hoces a template prikazuje uvijek ono sto mu saljes.

Zato mi se svidja sto data object model, model view controler mogu lijepo da se primjene i da se ne mjesa sve u jednu beskonacnu petlju if elseif else elseif
 
Odgovor na temu

ivanhoe
Beograd

Član broj: 20518
Poruke: 34
62.193.129.*

Sajt: getbrushes.com


Profil

icon Re: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine12.08.2004. u 18:12 - pre 239 meseci
Citat:
Free_Sex
Dakle problem je sto HTML::Template a predpostavljam i ostali imaju TMPL_IF NAME=nesto. E i ako je to nesto true, onda on ispisuje sve unutar IF tag-a.

A ti ne mozes da mu kazes nesto tipa.

<TMPL_IF nesto==1> .. ili slicno.

Ma kad budem zavrsio bice vam jasno. Videcu da ga napravim full, pa da ude i na cpan.



pa naravno napravi, super...od viska koda ne boli glava ....samo kad budes pisao dokumentaciju molim te nemoj ovako, uopste ne kapiram sta hoces da kazes sa ovim prethodnim(a mozda je to zato sto nisam koristio HTML::Template )

elem ono na sta sam ja mislio u vezi Template Toolkit-a je da u template-u dodas nesto tipa [IF $pera=="bilo sta"] <neki html recimo> [ELSE] nesto drugo [END_IF]

ima cak i podrsku za "obrnutu" sintaxu [nesto IF (uslov)]

gde je $pera promenjiva koju mozes da setujes bilo u templejtu(recimo brojac reda tabele koju iscrtavas u petlji, pa hoces npr. da jedan red bude siv, drugi beo), bilo da je prosledis iz koda ili cak iz nekog "nadredjenog" templejta...

ne samo da kao sto kazes odvojis html od perl koda (dobro neki deo koda mora da postoji u templejtu da bi znao sta da radi), nego mozes jako lako da iscepas html templejte na delove koji onda include-uju jedni druge (i to opet moze sa IF-ovima i petljama)...

[Ovu poruku je menjao ivanhoe dana 12.08.2004. u 20:29 GMT]
 
Odgovor na temu

[es] :: Perl :: Perl/Mason vs. Smarty Template Engine

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9899 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.