Mislim da negde u nekoj priči u vezi sankcija kompaniji Huawei pominjano i da kinezi u kamerama za nadzor imaju ugrađen "backdoor" tako da mogu da pristupe bilo kojoj kameri koja je povezana na internet.
A kako se ne bi desilo da na tenderu za video nadzor, npr. u nekoj zapadnoj ambasadi, pobedi kompanija sa ponudom kineskih kamera, oni su lepo kineskim kompanijama uveli sankcije, kojima su obuhvaćeni Huawei i još neke kompanije, kao i proizvodi koji imaju veze sa tim kompanijama direktno ili indirektno.
Jedno je kad te šprijunira NSA sa ciljem da proveri da li spremaš teroristički napad ili hoćeš da odaš neku njihovu tajnu (pa i npr. da li su počinili zločine u Iraku ili Avganistanu), a drugo je kad te kinezi špijuniraju da, između ostalog, saznaju i šta misliš o njihovom političkom sistemu, političkim liderima, ili kakav je tvoj stav po pitanju Tajvana.
Kao u onom vicu iz vremena SSSR, sada primenjeno na Kinu: u SAD je demokratija i sloboda govora - smeš da kritikuješ vlast, pa i pred TV kamerama da izjaviš da ti se ne sviđa kako predsednik Bajden vodi spoljnu politiku; takođe i u Kini je demokratija i sloboda govora - smeš i pred TV kamerama da izjaviš da ti se ne sviđa kako predsednik Bajden vodi spoljnu politiku SAD :)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.