Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Napon izmedju nule i uzemljenja

[es] :: Elektrotehnika :: Napon izmedju nule i uzemljenja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8411 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Napon izmedju nule i uzemljenja27.02.2023. u 13:03 - pre 13 meseci
Pozdrav svima,

Video sam da ima par tema ali nisu mi pomogle, naime situacija sledeca.

U kuci mi je trofazna struja, znaci nije nulovano imam pravo uzemljenje i nulu, topljivi osiguraci. U jednoj sobi sam razmontirao trofaznu uticnicu u nadi na namestim monofaznu posto nemam uredjaje kojima je potrebna trofazna uticnica. Razvezem ja sve to povezem monofaznu uticnicu sve super uzmem unimer da proverim kad izmedju nule i uzemljenja 110 volti, a izmedju faze i nule, uzemljenja i faze uredno 230v. Uzmem i zamenim faze uzmem drugu napon se smanji na 60-70 volti, uzmem opet i zamenim sa trecom fazom kad ono nema napona izmedju nule i uzemljenja ali zato nema napona ni na faznom provodniku osigurac ispravan, u tabli ima struje. Odem proverim drugu trofaznu i ujedno sve ostale uticnice u kuci ni na jednoj nema napona izmedju nule i uzemljenja. E sad zanima me vase misljenje, da li na tabli nesto nije dobro povezano ili u razvodnoj kutiji(koja uzgred ni ne znam gde je zato sto je starija kuca i stavljene su nege gips ploce pa je cela instalacija ostala u zidu :))))))
:

 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 148
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja27.02.2023. u 22:17 - pre 13 meseci
Probaj žaruljom s žarnom niti male snage, cca 25W između nule i zemlje, ako zasvijetli nešto definitivno nije u redu, u tom
slučaju treba to električar pregledat... (da, i onu nedostupnu razvodnu kutiju)

Otkačena nula u razvodnoj kutiji inducira napon koji mjeriš unimerom prema zemlji, zbog toga je opterećenje žaruljom majka za oborit
fantomski (duh) napon, to ili LoZ unimer...
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 09:43 - pre 13 meseci
Pu majku mu od svih utičnica duh se baš žavukao u ovu.. Šalu na stranu nigde da nadjem tu malu sijalicu(žarulju) pa sam ja dobio ideju da to testiram na svoj način, ne znam koliko je bilo pametno ali dobro :D Stavio unimer na zujalicu i otišao do ispravne utičnice jednu pipalicu na nulu drugu na uzemljenje i čekivano unimer je počeo onako da trokira nije jasan piiii zvuk, dosao do problematicna uticnice uradio isto i nema nikakvog zvuka od strane unimera, što bi trebalo da znaci da je nula/uzemljenje negde u prekidu? Da li sam u pravu? Probacu svakako i sa sijalicom(žaruljom).
Pozdrav
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 09:49 - pre 13 meseci
Kuća ti nema uzemljenje. Negde je prekinuto. Napon od 110V prave razna svičerska napajanja koja imaju na ulazu filter i razdelnik sa dva visokonaponska kondezatora koji služe da naprave veštačko uzemljenje preko koga je vezan RSO filter. To je stari trik koji se koristio za uzemljenje ekrana kod Tv-a sa katodnom cevi.
Test za uzemljenje uzmi sijalicu od 60-100W i zakači je izmežu faze i uzemlnjenja. Ako je uzemljenje dobro sijalica treba da normalno svetli isto kao daje spojena između faze i nule. Aki imaš FID sklopku ona treba odmah da izbaci pod uslovom da imaš uzemljenje.
Ako ti je uzemljenje prekinuto FID neće da izbaci u ovom slučaju. Čisto da imaš na umu pocinčana traka za 20-30 godina istrune u zemlji i to tije kao da nemaš uzemljenje. Ja sam na staroj kući u selu iz tog razloga radio novo uzemljenje.
Da traka ne bi trunula u zemlji na novim obljektima danas se radi temelji uzeljivač.
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 10:13 - pre 13 meseci
Ček, sad si me zbunio. Da nemam uzemljenje zar ne bi imao isti problem na svakoj utičnici? Problem mi pravi samo jedna utičnica u celoj kući,sećam se kad mi je bio električar pre par godina zbog ugradjivanja nove utičnice i testa radi u postojeću utičnicu je uključio neku skalameriju i rekao u fazonu ehe dobro je imaš uzemljenje kao nije nulovano. Kada sa unimerom ispitujem ostale utičnice dobijem faza nula = 229v / faza uzemljenje= 229v i nula i uzemljenje nez napona. Samo ta jedna koju sam hteo da prepravim iz trofazne u monofaznu mi pravi problem.

EDIT: i sad sam se setio pre 3 ipo godine su usled nevremena je oboreno 5 bandera duz moje kuce sve su popadale ko ništa i koliko se secam kad su stavljali novu banderu postavili su i novo uzemljenje i spojili na kucu, tj kuca je podeljena na 4 stana i svaki stan ima zasebne osigurace brojilo itd..
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 10:51 - pre 13 meseci
Nije ni procitao do kraja sta si napisao, mada niko od nas ne moze tacno da zna kakvo ti je uzemljenje u ostatku kuce.

Nemoj da guras instrument u uticnicu podesen na zujalicu, moze da eksplodira. Pogotovo neki jeftiniji, vidjao sam par puta...

Posto si merio razlicite napone izmedju uzemljenja i drugih faza, nekako izgleda da nije samo ta uticnica u tom strujnom kolu, sa tim (uzemljenjem)...


 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1667
*.dynamic.telemach.net.



+242 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 11:16 - pre 13 meseci
Verovatno ćeš na kraju morati potražiti tu razvodnu kutiju za taj kabel, budući da si napisao da ti jedna faza fali. Možda da od nekog električara pozajmiš tragač kablova, ima solidnih tragača koji ti može biti od velike pomoći.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 11:40 - pre 13 meseci
Tešto da će mi pomoći i detektor ide gipsana ploča pa razmak izmedju nje i zida jedno 5cm i plus kabl jos koliko je ukopan u zid, negine mi da isečem jedno parče ploče i da se nadam da ću ubosti iz prve...
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 11:46 - pre 13 meseci
Citat:
radicmx:
Nije ni procitao do kraja sta si napisao, mada niko od nas ne moze tacno da zna kakvo ti je uzemljenje u ostatku kuce.

Nemoj da guras instrument u uticnicu podesen na zujalicu, moze da eksplodira. Pogotovo neki jeftiniji, vidjao sam par puta...

Posto si merio razlicite napone izmedju uzemljenja i drugih faza, nekako izgleda da nije samo ta uticnica u tom strujnom kolu, sa tim (uzemljenjem)...




Pa pazi svaku utičnicu sam posebno proverio i sve je u redu, što se tiče ove problematične ona ima svoja posebna 3 osiguraca za svaku fazu(sto sam se iskreno izenadio s obzirom da je instalcija stara 60 i kusur godina, očekivao sam neke budzotine) i samo mi taj da kazemo vod pravi problem, i to sto trece faze uopste nema uvrknem osigurac a vamo se nista ne desava, tako da verovatno nesto nije povezano, meni sada trenutno najveci problem pravi ta razvodna kutija za koju pojma nemam gde je, lako moze biti i da nije iznad uticnice, kada bi je otvorio znao bi odmah o cemu je rec :D
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1667
*.dynamic.telemach.net.



+242 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 12:47 - pre 13 meseci
Ti osigurači samo za tu utičnicu možda ukazuju na to da je nekad ta utičnica bila montirana za neku posebnu mašinu sa trofaznim motorom. Imao sam prilike to videti isto u nekoj staroj kući na selu, tako su nekada radili, ali tamo je bio i ZNS automat(Zaščitno Napetostno Stikalo) na tabli. Da nije možda i kod tebe bilo tako urađeno, pa je neko skinuo taj ZNS i nije sve povezao na tabli. Samo glasno razmišljam.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 13:11 - pre 13 meseci
Sad sam obavio konsultacije sa babom tu je trebala da se stavi TA peć pre mnogo mnogo godina, ali nikad nije stavljena tako da je ta problematična utičnica i druga trofazna u drugoj sobi nikad nisu ni korišćene, inače koliko vidim po osiguračima ima ih ukupno 6(za dve trofazne) što znaci da nije ništa budzeno. E sad ja sam tu hteo da prepravim u monofaznu iz razloga što mu je pored te utičnice radni sto(laptop,raćunar,tv, zvucnici itd...) a osim te trofazne nemam u blizini utičnicu i poram produzne da vučem sa drugog kraja sobe... Inače s obzirom na datum izgradnje kuće fino je uradjena instalacija, 1 utičnica jedan osigurac, nije ono 10 utičnica na 1 osigurac...

EDIT: Babi i meni pada na pamet samo da majstori koji su takodje pre mnogo godina stavljali gips ploce nisu pogrešno prevezali u razvodnoj kutiji, i izgleda sam nasao razvodnu kutiju olovka za detektovanje struje podivlja kad je prinesem, nadam se da sam imao srece i da je tu negde razvodna kutija
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 13:24 - pre 13 meseci
Citat:
StefiX: ... ja sam tu hteo da prepravim u monofaznu iz razloga što mu je pored te utičnice radni sto(laptop,raćunar,tv, zvucnici itd...) a osim te trofazne nemam u blizini utičnicu ...

Tebi ovo treba:


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
109.245.206.*



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 13:33 - pre 13 meseci
Ako je problem u razvodnoj kutiji, tj ako mi je nula/uzemljenje u prekidu dzaba mi to :D
Danas/sutra ću da razbucam zid da vidim da li je tu razvodna kutija pa javljam situaciju, u medjuvremenu svaki savet/teorija je dobrodošla.. :D :D
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 984
87.116.178.*



+60 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 14:10 - pre 13 meseci
Pronadji tu razvodnu kutiju pa ces da vidis situaciju - sta dolazi u nju i sta odlazi , od zica ....
 
Odgovor na temu

Budući penzić
Blizu penzije
LukaRijeka
Rijeka

Član broj: 347514
Poruke: 148
*.adsl.net.t-com.hr.



+28 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 14:46 - pre 13 meseci
Kladim se na prekid nule u razvodnoj kutiji, mada je moguće i da je netko zamješao žice, da je izgoren kabel, izolator žice postane provodan,viđao sam
svakakva s**nja u 34-godišnjoj praksi na starim lučkim dizalicama, da pukneš od muke dok to nađeš...

Svakako javi u čemu je bio problem kad to riješiš...

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 18:56 - pre 13 meseci
Citat:
StefiX:
fino je uradjena instalacija, 1 utičnica jedan osigurac, nije ono 10 utičnica na 1 osigurac...
...
i izgleda sam nasao razvodnu kutiju olovka za detektovanje struje podivlja kad je prinesem...

Druze, odluci se - je li fino uradjena instalacija 1 uticnica 1 osigurac (nema razvodnih kutija), ili imas razvodne kutije po stanu (ono 10 uticnica jedan osigurac). Ne moze i jedno i drugo, jer je jedno drugom kontradikcija, medjusobno se iskljucuje.
Kladio bih se da su ti majstori koji su srafili gips profile prosvirali tipl po sred kabla, pa jednu fazu precvikali, a usput skinuli izolaciju i sa nule i uzemljenja i ko zna sta sa cim spojili metalnim srafom. Pazi da ne izgines ako budes cackao nesto oko podkonstrukcije ili ako budes hteo da odvrnes neki od srafova. Za pocetak proveri imas li napone na samim osiguracima, bilo bi super ako je tu problem, da se ne zezas sa lupanjem gipsa.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

StefiX

Član broj: 338834
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 21:09 - pre 13 meseci
Pa fino je uradjena instalacija 1 osigurac 1 uticnica, ali nema razvodnih kutija barem tu gde su gips ploce, mislim sigurno ima ali se ne vide ili su uzidane dubogovu zid 😂😂
Ja koliko sam video vertikalno idu drvene grede i na njih su srafljene ploce(i to je radjeno pre 60kusur godina) na osiguracima ima napona, a da je faza prosvirana srafom ili burgijom osigurac bi mi iste sekunde pregoreo cim ga uvrknen, imao sam i taj slucaj u kuhinji majstor ugrwdjivao cevi za vodu i probio direkt fazu. Taman sam sredio to u kuhinji i sad ovo… Uglavnom ne gine mi testara za gips i sedi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja28.02.2023. u 22:25 - pre 13 meseci
Ti to nemas sta da hebes pa nasao nas?
Za koji moj sluzi razvodna kutija ako je 1 osigurac 1 uticnica?!?!?!

Drugo, taj osigurac koji je iskocio - majstorova busilica imala uzemljenje. Vecina busilica nema uzemljenje. Sa takvom mirno precvikas fazu, osigurac nema sanse da odreaguje. A i ta tvoja baba neka svemirska - zna da li je osigurac iskocio pre 6 decenija ili nije? Moja baba ne zna ni da li je doruckovala jutros.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja01.03.2023. u 15:51 - pre 13 meseci
Obicno busilicom prespoje i nulu pa svakako iskoci, bila sa ili bez uzemljenja tj. aku...meni kad su klimu kacili iskocio i na tabli i na stubu...a kod babe imam 3-4V izmedju nule i uzemljenja na suko uticnici ali tamo je pola kuce nulovano, ovih 110 je vec ozbiljno
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 984
87.116.181.*



+60 Profil

icon Re: Napon izmedju nule i uzemljenja01.03.2023. u 16:17 - pre 13 meseci
Smanji malo godine (60 i kusur) , nisu postojale gips ploce ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Napon izmedju nule i uzemljenja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8411 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.