Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija

[es] :: Nauka :: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 12707 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

krgo

Član broj: 66142
Poruke: 131



+46 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 08:08 - pre 17 meseci
Citat:
djamsi:


ne vidim sta ovde ima sa geografijom, jedino sto sam napisao za da je zemlja ravna ploca i da je nose 3 kita. I ukoliko male bolje nadjes ucebnik Geografije sa 1990-91 nacices to sto sam i napisao. E sada ti vidi ko je spavao na casoce , a ko ne. Sta se tice fizike, najbolji pokazatelji su letaci tanjiri koja je forma, i zasto je bas takva. Ali svakako za to nigde ne pise, jer je to jos uvjek tabu tema i ukoliko se otvori religije padaju u vodi, kao i biologoja da je covek postao od majmuna po Darvinom, a po religii da smo od Adama i Eve. Jer leteci tanjiri ljudi ih crte od najstara vremena. Tako da opet nam ne kazu sta je istina.


Nema šta, potpuno si me razbio argumentima, povlačim se u porazu i neznanju svome.


[Ovu poruku je menjao krgo dana 13.10.2022. u 09:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 10:02 - pre 17 meseci
Zaustavite Zemlju ... silazim!

 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 10:42 - pre 17 meseci
Citat:

Nećeš verovati, ali i najveći svetski savremeni fizičari negiraju postojanje gravitacije.


A kako objašnjavaju zadržavanje bilo kog tela na Zemlji? Zašto kad fudbaler šutne loptu, ta lopta ne odleti u svemir. Bilo da je šutne iz Londona ili 'DOLE ISPOD' iz Australije?

Sila privlačenja mora da postoji, jer svemir nema ni gore ni dole ni levo ni desno... Za svemir je potpuno sve jedno gde se fudbaler nalazi.
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 10:59 - pre 17 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Nećeš verovati, ali i najveći svetski savremeni fizičari negiraju postojanje gravitacije.


Ko to od kredibilnih naučnika može da negira? :) Link ka objavljenom radu?

Koliko ja znam, gravitacija se više ne definiše kao jedna od fundamentalnih sila (kao što smo svi mi učili), već se na osnovu relativističke teorije sada definiše kao zakrivljenje četvorodimenzionalnog prostor-vremena, usled raspodele mase u njemu. U suštini, "nije šija nego vrat", samo drugačija definicija i izbačen je iz liste fundamentalnih sila.

Pa i Pluton je nekada bio definisan kao jedna od planeta u Sunčevom sistemu, sada više nije, ali i dalje postoji... :)

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 13.10.2022. u 12:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 11:34 - pre 17 meseci
Da bi održali kvalitet ovog foruma, molim vas, uvek stavite referentne linkove na koje se pozivate.
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 11:40 - pre 17 meseci
Citat:
B3R1:
Zaustavite Zemlju ... silazim!




Ono što je zanimljivo kod Zemlje, to je da ne postoji klasični Zapad i klasični istok, kako se nekad verovalo. Tj. odsečeš loptu na dve polulopte, na jednoj je Evropa i Azija i Afrika a na drugoj je Amerika. Nije baš tako. Ili mi se čini.

Eto meni se čini da ima mnogo okeana i vode, može se čak okrenuti globus na stranu na kojoj uopšte nema kopna. To je zanimljivo. Evo pogledajte ovo:

Google Earth
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9447
*.static.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 12:20 - pre 17 meseci
Citat:
TheSpiridon:Da bi održali kvalitet ovog foruma, molim vas, uvek stavite referentne linkove na koje se pozivate.

Svakako. Posebno na ovako ozbiljnoj diskusiji.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 13:07 - pre 17 meseci
Citat:
TheSpiridon:
Da bi održali kvalitet ovog foruma, molim vas, uvek stavite referentne linkove na koje se pozivate.


Ovaj forum je odavno u autu što se kvaliteta diskusija tiče, bio sam ja ovde pre 10-tak godina i pobegao glavom bez obzira, nema suštinske razlike ni danas. Mene lično zanima samo malo razonode na par foruma koje pratim i to je dosta. Za ozbiljnu i stručnu diskusiju o bilo čemu, ovo nije mesto.

A ova tema je ionako davno "prežvakana" na mnogo drugih mesta na internetu, samo je potrebno malo pretražiti i gubiti vreme na čitanje ili gledanje klipova.


 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija13.10.2022. u 15:21 - pre 17 meseci
I ja sam posetilac ovog foruma, od samog začetka interneta. Pre ovog foruma znao sam samo za krstaricu i nostalgiju sajtove, za ćaskanje i skidanje mp3 pesama.. Kasnije sam naišao na ovaj forum. Ne znam kad je osnovan, ali to su te godine otprilike...

Kvalitet stručnih, naučnih ili bilo kojih rasprava nije opao, nego je 'ugašena' bilo kakva rasprava... Zašto? Zato što su se ljudi poženili, žena deca posao, retko ko od tih generacija ima volje da diskutuje ovde, tj. ima volje ali nema vremena.

A klinci uveliko znaju engleski... itd... za zabavu koriste mreže za to, da ih ne nabrajam...a ako ih zanimaju neke stručne teme...opet ima mnogo pristupačnijih mesta, pogotovu za mobilni...razne aplikacije i sastančenja na razne teme...
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.astratelekom.rs.



+218 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija14.10.2022. u 21:58 - pre 17 meseci
Alo ljudi. O cemu vi ovde raspravljate? Ko to ima potrebe da ubedjuje neke ljude da Zemlja nije ravna ploca? Da li vredi truda ubedjivati te ljude?
Da li stvarno mislite da mozete da ih argumentima ili na bilo koji drugi nacin ubedite da Zemlja nije ravna ploca? Pre cete majmuna nauciti da vozi avion.
Iskoristite vreme za pametnije stvari, a ko misli da je Zemlja ravna ploca neka misli.

[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija15.10.2022. u 13:05 - pre 17 meseci
@VladaSu, pa šire se ko zaraza. Vode ozbiljne diskusije po nacionalnim frekvencijama, ljudi to gledaju. Misliš da ne može da se održi protest ravnozemljaša? Pa bilo bi ih više nego da dele hleba za dž.
 
Odgovor na temu

djamsi
Dejan Kircanov
Data Centar
HostNet Limited Corp.
Chicago

Član broj: 11896
Poruke: 167
*.hsd1.il.comcast.net.

Sajt: www.hostnetcorp.com


+1 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 00:58 - pre 17 meseci
Citat:
TheSpiridon: @VladaSu, pa šire se ko zaraza. Vode ozbiljne diskusije po nacionalnim frekvencijama, ljudi to gledaju. Misliš da ne može da se održi protest ravnozemljaša? Pa bilo bi ih više nego da dele hleba za dž.


Ne vidim u cemu je fora, ali suvise se oseca kriticki stav koji iznosis po pitanju ravnozemjasa. To ti je isto kao religii pravoslavni hriscani, katolici, muslimani... Svako veruje u ono sto mu hvata logika... I tu nema nikakvih problema. Mogu da ti kazem da u kurani 1000 bolje je opisano nastanak sveta nego li u bibliju. Sta ako nas pogresno uce ceo zivot da je zemlja lopta?!?!? Sto ako nije?!?!? Niko jos nije dokazao zakrivljenje sa vodom, iako uveliko se prica za gravitacija. Do dan danas nemamo ni jednog eksperimenta sa zakrivljenje vodom kao odgovor na gravitacije. Da napomenem i mesec je planeta objekt, pa su utvrdili da se ne okrece. Sta ako i sa zemljom je tako?! Za mesec su ustanovili jer ga gledaju sa zemlje uvjek sa jednu stranu, a sta je sa zemljom?!?!? Jer su tako gledali i zemlju da bi imali tu teoriju da se zemlja krece oko oske?!?! Sve su to samo pretpostavke tako da ne mozes biti siguran u nesto sto nisi video. Sve vise ce biti ateista na osnovu religije, tako ce da bude i sa teorije da je zemlja lopta. I u obe terije nesto ne stima, jos smo daleko od toga da znamo pravu istinu. Imali smo primjere da NASA 2 puta za redom nije mogla da lansira raketu pre mesec dana, a ne da je u stanju da dokaze nesto sto i ona nije videla. To je sramota za NASU da ne moze da posalje raketu u atmosveri, a hvali se da je ispratila do sada gomilu rakete. To bi trebalo da je pickin dim za njih.. :)
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.astratelekom.rs.



+218 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 08:05 - pre 17 meseci
Religija se zasniva na verovanju, ne na nauci i cinjenicama. Ako od pocetka verujes, onda sve ostalo ima logike. Ako od pocetka ne verujes, onda nista posle nema logike.
Sto se tice religije, nije da svako veruje u ono sta mu bolje "hvata" logika vec je u 99% slucajeva stvar odgoja, a u preostaliih 1% je stvar mentalne jacine da se ide kroz zivot.
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 09:07 - pre 17 meseci
Ravnozemljaši brkaju činjenice, teorije i verovanja, u tome je osnovni problem. I oni koji propagiraju takve stavove imaju neverovano limitirano ili nikakvo osnovno naučno obrazovanje i njima su mahom naučne činjenice nepojmljive, pa prave neku svoju "nauku" utemeljenu na nekim nebuloznim pretpostavkama koje kao da su plod mašte trogodišnjeg deteta. I ne libe se da se bave manipulacijama i ciničnom omalovažavanju svakog ko ne misli ili ne prihvata njihovo pojednostavljno gledište.

Naučna teorija je nešto što je u sadašnjem trenutku nedokazivo iz mnogo razloga. Npr. teorija "Velikog praska". To što je opšteprihvaćena teorija, nije naučna činjenica. Niko ne može to da tvrdi, osim ako i sam nije posmatrao takav dogadjaj. Teorija je kao takva podložna diskusiji, sumnlji i na kraju opovrgvanju ili potvrdjivanju.

Sa druge strane, dogma je opšteprihvaćeno mišljenje ili učenje gde nije dozvoljeno da se o tome diskutuje, da bude preispitivano, Tako je kod raznih oblika religije i verovanja raznih grupa. "Neko" je tako "napisao" da bi imao generalno kontrolu nad masom i to je to, nebitno je da li je to istina ili ne, utemeljeno na činjenicama ili ne. Mora biti jednostavno, kako bi svima bilo apsolutno jasno šta se očekuje od njih, zbog čega i šta ih očekuje ako se toga ne pridržavaju.

Percepcija stvarnosti. Možda je sve ovo iluzija, a ne stvarnost koju mi percipiramo. Možda smo mi samo baterije koje napajaju neki superkompjuter energijom, kao u Matriksu i nemamo pojma kakva je realnost, već stvarnost percipiramo baš onako kako nam je taj superkompjuter prikazuje. Zgodno, superkompjuter radi zahvaljujući napajanju koje crpi iz ljudi-baterija, a njegova svrha je da simulira stvarnost tim istim baterijama, kako bi i dalje generisale energiju, a one same budu deo u tom generisanom svetu. Totalno besmisleno, ali koga briga.

Ukratko, naučne činjenice su jedno, naučne teorije drugo, dok su razna verovanja sasvim nešto treće. Naučna teorija može da bude dokazana ili opovrgnuta, ali dogma ostaje uvek nepromenjiva. Ravnozemljaši su grupacija koja zastupa dogmatski pristup bez obzira što se lako opovrgavaju njihove osnovne pretpostavke. Ali "pitka" je kod mnogih ljudi, većinom neobrazovanih i upravo su oni plodno tle za svakakve mahinacije i manipulacije.

Neka veruje šta ko god hoće, ali da im se daje toliki publicitet i na nacionalnim frekvencijama je već krajnje neumesno, ako "znamo" da svaka laž izgovorena 100 puta u javnosti postaje istina... Ne bi trebalo njih "izvesti na pravi put", nego im jednostavno ne davati toliki publicitet. Ali koga briga, veća gledanost donosi novac, a to je najbitnije. Ranije je progam bio pun naučno-popularnih emisija, danas se retko mogu videti.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 16.10.2022. u 11:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 10:58 - pre 17 meseci
1-4 razred : Zemlja je kugla.
5-8 razred : Zemlja je sferoid.
srednja škola : Zemlja je elipsoid
viša škola : Zemlja je geoid


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 16.10.2022. u 12:20 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 11:55 - pre 17 meseci
Ne mogu da se složim da je Zemlja potpuno nepravilnog oblika. To ne može da bude usled rotacije i pošto je gro unutašnjosti planete još uvek istopljen, pri hladjenju površine, površina ne može da dobije drastično različit oblik od elipsoida. Kora je ta koja čini realan a vodena masa samo "zaokrugljuje" prividan oblik. Može da se konstatuje da je oblik još uvek dinamičan (bar dok se Zemlja ne ohladi potpuno) usled zemljiotresa, vulkanskih erupcija i izlivanja magme, kako na površini tako i na okeanskom dnu. Kora na kontinenatalnom delu gde su tektonske ploče je debljine do 30-tak km, a gde je velika vodena površina (okeani i mora) svega oko 10-tak. Možda su cifre malo drugačije, ali otpilike je tako, bar tako mi je ostalo u sećanju...
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 12:45 - pre 17 meseci
Svi modeli su pogrešni a neki su korisni.
Čak i NASA ponekad koristi flat earth model da pojednostavi stvar.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 16.10.2022. u 14:25 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

djamsi
Dejan Kircanov
Data Centar
HostNet Limited Corp.
Chicago

Član broj: 11896
Poruke: 167
*.hsd1.il.comcast.net.

Sajt: www.hostnetcorp.com


+1 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 14:28 - pre 17 meseci
Citat:
VladaSu:
Religija se zasniva na verovanju, ne na nauci i cinjenicama. Ako od pocetka verujes, onda sve ostalo ima logike. Ako od pocetka ne verujes, onda nista posle nema logike.
Sto se tice religije, nije da svako veruje u ono sta mu bolje "hvata" logika vec je u 99% slucajeva stvar odgoja, a u preostaliih 1% je stvar mentalne jacine da se ide kroz zivot.



Ukoliko je tako kako ti sto kazes, zasto onda ljudi menjaju religiju? Hajde da recmo neko zbog interesa, ali ne svi. 90% naucnika su bili ateisti.

U danasnje vreme kad je sve naprednije od pre 500-600 godina, mi jos uvjek verujemo u ono sto su odlucili u to vreme. A da ne pricamo da ni 10% nisu bili obrazovani.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 14:29 - pre 17 meseci
Citat:
Impaler

1-4 razred : Zemlja je kugla.
5-8 razred : Zemlja je sferoid.
srednja škola : Zemlja je elipsoid
viša škola : Zemlja je geoid

Bolonjoid: Zemlja je ravna ploča.



PS. Ako se sa Zemlje vidi samo jedna strana Meseca onda je to pre argument da se Mesec vrti nego da se ne vrti.


 
Odgovor na temu

djamsi
Dejan Kircanov
Data Centar
HostNet Limited Corp.
Chicago

Član broj: 11896
Poruke: 167
*.hsd1.il.comcast.net.

Sajt: www.hostnetcorp.com


+1 Profil

icon Re: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija16.10.2022. u 15:33 - pre 17 meseci
Hajde da resimo ovu dilemu jednom zasvaga i da ubedimo ravnozejase da nisu upravu. Nadjite mi sliku, videa, ili eksperiment da je horizont zakrivljen na okeanu, I tako da zapusimo usta ravnozemjase.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li je Zemlja lopta ili je ravna ili nešto drugo - ozbiljna diskusija

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 12707 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.