Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?

[es] :: Elektrotehnika :: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 14562 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:07 - pre 21 meseci
???
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:25 - pre 21 meseci
Bila je jedna faza na ulazu a druga faza na izlazu tog topljivog osiguraca.
Nema veze ako i vidis prekid opet najbolje proveriti.
Desavalo mi se dosad tri puta da automatski osigurac nije prekinuo strujni krug, sva tri puta trafo stanica je bila blizu. Velika struja kvara... ali mi se vise desavali da postoji napon na drugom kraju izvadjenog topljivog osiguraca...

 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:31 - pre 21 meseci
kod jednofazne struje skines jedan osigurac, a kod trofazne tri. Kako je onda moguce imati struju na potrosacu?
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:39 - pre 21 meseci
Veoma moguce ljudi znaju da grese, kvarovi...
Izvinjavam se ostalima za sad prekidam.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:41 - pre 21 meseci
Cek, kako si dobio fazu na osiguracu na strani potrosaca kada je osigurac izvadjen?

Onda je greska negde u razvodnoj kutiji, da se dotakla druga faza na tu ili ko zna gde i kako je dospela faza na tu liniju.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:51 - pre 21 meseci
Ma to je samo neuspeli pokusaj da ospori moje tvrdnje
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 20:57 - pre 21 meseci
Lep pokusaj, al nece bas lako proci, hehe



Citat:
Izvinjavam se ostalima za sad prekidam.


Al prekini faze na glavnim osiguracima
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 21:11 - pre 21 meseci
Citat:
gilopile:
Cek, kako si dobio fazu na osiguracu na strani potrosaca kada je osigurac izvadjen?

Onda je greska negde u razvodnoj kutiji, da se dotakla druga faza na tu ili ko zna gde i kako je dospela faza na tu liniju.


'Faza' se vratila kroz trofazni potrosac koji je vezan preko osiguraca.

People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mbb.telenor.rs.



+38 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 21:16 - pre 21 meseci
Djuro razmisli samo monofazna ima dve zice. Dali je moguce da se pojavi napon npr na neutralnom ili cak uzemljenju.
Nacrtaj ako ti je lakse.

Gilopile slikacu sutra ormaric i pokusati objasniti.
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 22:27 - pre 21 meseci
Ja sam govorio o gl. osiguracu, na pocetku el.instalacije
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?07.07.2022. u 23:21 - pre 21 meseci
Da i ja malo posolim temu :)

Automatski osiguraci su automatski osiguraci:



Za normalne struje po kucama postavljaju se automatski osiguraci, i to
i na dolaznom vodu, i na razvodu po kuci. Dolazni osiguraci, dolazni vod,
moraju da budu sa oznakom D, dok se po kucnom razvoru koriste oni sa
B oznakom. D osiguraci za istu nazivnu struju reaguju sporije, tako da bi
trebalo prvo da iskoci onaj u stanu sa B oznakom. Postoje i E osiguraci,
ali se oni koriste za motore i tako to.



Sto se tice instalacije moja ocena je 2+, a evo zasto. Ukupna dozvoljena
nominalna struja sa tim osiguracima iznosi 200A! Po meni je dolazni kabl
6mm2, daj Boze da nije 4mm2. Maksimalna struja za 6mm2 je 50A, a za
4mm2 35A. ako uzmemo da je maksimalno ocekivano opterecenje 30%,
sami izracunajte kojko je prekoraceno opterecenje. Glani osigurac mora
da bude 63A da bi se ispostovalo 30%, a koliki je stvarno nemamo pojma.
U svakom slucaju dolazni vod bi trebao da bude 10mm2.
Koriscenje ceslja je znatno bolje od U mostica, jer postoji centralni vod od
koga idu odvodi. Ako se za mostice koriste pune zice, to je tek lose jer se
na svakom osiguracu javljaju kontaktni prelazni otpori i mali pad napona.
jako je vazno odlicno stezanje zavrtnjeva. da ne dolazi do degradacije
kontakata. Ja kada radim U mostice, radim ih od licnaste zice obavezno
sa hilznama, a tako volim da odradim i napojni vod. Kako je napojni vod
krut trebalo je skinuti vise izolacije i obavezno previti zicu da se tako uhvati
dvostruka zica. to se mora raditi i na zicama koje iz osiguraca idu prema
potrosacima. Onaj cesalj uvek moze lepo da se uzduzno izoluje trakom
pa tu nema opasnosti, eventualno.
Najveca zamerka je ta sto nije postavio FID sklopku.

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?08.07.2022. u 13:52 - pre 21 meseci
Onaj stakleni osigurac sluzio je za komandni napon kontaktora turbine (na krovu hale, izbacuje vazduh napolje).
Stari motori su imali termozastitu, pre godinu dana neka firma je menjala motore i ubacila verovatno obicne bez termo zastite.
Premostena je zastita ali su i ostavili stare provodnike povezane. Provodnici od motora i zastite ide kroz isti kabal.
Zbog nekog kvara verovatno kod motora ili mozda i na kablu pri ukljucenju motora, druga faza se vracala kroz jedan od provodnika termozastite. Izmerio sam 400V na krajevima osiguraca kad ukljucim motor pritiskanjem kontaktora.
Kad otkacim stare provodnike od termozastite sve radi OK.

Ovde su menjali transformatore. Stari su bili 2*630KVA a Novi su od 1000KVA. Stari su napajali sinske razvode preko topljivih osiguraca a sad su uradili nove ormane i nema osiguraca vec su ubacili one nove (kompaktne prekidace). Slicno automatskim osiguracima samo veci i mogu da se podesavaju...
Ja zato kazem da ne znam koliko su pouzdani u odnosu na topljive. Ali u ovom slucaju su glavni odmah posle transformatora...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
212.200.59.*



+39 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?08.07.2022. u 14:09 - pre 21 meseci
Citat:
djura63:
nisam to rekao
A(utomatski) I(nstalacioni) P(rekidac) ne prekida vidljivo i pouzdano!
Topljivi to radi svakako


Vidljivo? Pouzdano? Svakako?
I bez uvrede, ali čemu ovaj uzvičnik...
To samo može biti znak da nećeš da diskutuješ, naučiš nešto novo i ako hoćeš prihvatiš informacije iz prepiske oko teme.

Inače topljivi osigurač kad pregori to je baš vidljivo... i pouzdano ... i ako u nešto nisi siguran bolje ne pisati bilo šta.

Verovatno ne praviš razliku između osnovnih termina
- sklopka
- prekidač
- osigurač
- rastavljač

i uređaji koji su kombinacije navedenih.

I usput ko god od članova misli da svetlo u sobi uključuje prekidačem a ne sklopkom.... knjigu u ruke pa
da mi kojima nam je to struka učimo trgovce i pijačare o tehnici, a ne oni nas.


 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?08.07.2022. u 14:35 - pre 21 meseci
Ovde je rec o gl. osiguracima. AIP ne prekida ni vidljivo ni pouzdano itd ... Kako topljivi osigurac to radi, pa tako sto ga stavis u dzep, covece. Sad bi trebalo da stavim 3 znaka uzvika. Na osnovu cega kazes da ja verovatno ne znam sta je prekidac.

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 08.07.2022. u 15:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 08.07.2022. u 15:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?08.07.2022. u 15:07 - pre 21 meseci
https://youtube.com/shorts/bgqs_acZyDg?feature=share
Tu je npr i ljudska greska. Jeste da su automatski ali i da su topljivi imao bih napon na potrosacima kad ih iskljucis.. Znam i da je glinerica ( ili glimerica kako ti volis) ali je stvarno faza, nemogu sad i instrument...
Na par masina su napravili taj problem, tako da kazem najbolje proveriti.

Drugo na gornjem motornom razvodu u firmi se nalaze otcepne kutije sa topljivim osiguracima, neke kolege znaju da ih zamenu sa automatskim.
Ja npr nesmem (zbog struje kratkog spoja, koju ne znam) ali koga kod da pitam taj nezna tacno da mi odgovori.

Gde si ti nasao tu informaciju da glavni trebaju biti topljivi.




 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?09.07.2022. u 04:44 - pre 21 meseci
Cika Brankec je lepo objasnio.

U biti, nema tu nista cupavo danas, trpaj sta nadjes od automatskih i idemo dalje :)
Nece nista da se upali i zapali kako god okrenes.
Brat bratu, tako je.

P.s. Da, uvijaju se kablici koji idu u aut. osigurac. Pogotovo ako se trpa pun presek sa licnastim ili 2.5 i 1.5. Sve se to uvrti i onda stegne da ti muda ispadnu - dok pocne da krcka i da se lomi plastika osiguraca pa zeru slabije :D I to bog jarac ne odsrafi posle. Tako i treba.
I to sada ide sa srafovima krstak + ravan i takav kad prione stegne se do panja :D
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?09.07.2022. u 19:18 - pre 21 meseci
Citat:
dvp:
knjigu u ruke pa
da mi kojima nam je to struka učimo trgovce i pijačare o tehnici, a ne oni nas. [/quote]
Nije jasno ko da uzme knjigu? I sta tebe kvalifikuje da nekoga ucis?
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?10.07.2022. u 01:13 - pre 21 meseci
Citat:
djura63: Nije jasno ko da uzme knjigu? I sta tebe kvalifikuje da nekoga ucis?


Pa napisao sam lepo,
ko god misli da prekidačem uključuje svetlo u sobi.... a ne sklopkom, da uzme knjigu u ruke?
I šta tu nije jasno? Teško je da se uči, jel to problem?
Završio sam elektrotehničku N.Tesla i ETF u BG odseg energetiku,
imam dve licence inženjerske komore (projektantsku 350 i izvođačku 450).... koje me kvalifikuju.
I to ne bi nikad pomenuo da nisi pitao.
Šta je sramota da lepo pitaš ako ti nešto nije najjasnije ... da ti se objasni, usput da i drugi
potvrde, diskutuju, pitaju ... i da lepo ovaj forum ima nekog smisla.
Za stvari koje nisam siguran ne pišem dok ne proverim ili ih često uopšte i ne komentarišem.
Da li sam pogrešio nekad ili nešto u vezi struke ne znam ... ? Verovatno puno puta ... al učim i dalje i kad nešto ne znam ili mi
nije jasno čitam i pitam.

Na internetu ima svašta ... i tačnog i netačnog i onaj koga interesuje tematika i voli je, ili ima neki problem,
može da bude sluđen jer neće moći da prepozna tačno od netačnog. Ljudi koji hoće da uče i interesuje ih tematika
treba više da se oslone baš na knjige ... jer u njima se u 99,9% ne mogu naći netačne stvari... prosto nije mogao da ih piše svako.
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?10.07.2022. u 09:25 - pre 21 meseci
,,I usput ko god od članova misli da svetlo u sobi uključuje prekidačem a ne sklopkom.... knjigu u ruke pa
da mi kojima nam je to struka učimo trgovce i pijačare o tehnici, a ne oni nas."
Dakle, knjigu u ruke pa da mi kojima nam je to struka ucimo trgovce i pijacare ...
Knjigu u ruke da uzmu oni kojima je to struka. Koja struka i zasto da ucis trgovce i pijacare? Dalje, sta ti imas protiv toga sto ja, recimo, prodajem krastavce i jaja?
Zasto mislis da neko ko ne zna da automatski instalacioni prekidac (kolokvijalno automatski osigurac) ne prekida vidljivo i pouzdano treba nekoga da uci?
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+68 Profil

icon Re: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?10.07.2022. u 09:40 - pre 21 meseci
,,Ljudi koji hoće da uče i interesuje ih tematika
treba više da se oslone baš na knjige."
U kom udzbeniku ili prirucniku elektrotehnickom stoji da AIP moze da bude glavni osigurac i da je kao takav pouzdaniji od topljivog?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Automatski osiguraci (da li je dobro uradjeno) ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 14562 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.