Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?

[es] :: Elektrotehnika :: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4216 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
..42e:3d00:f566:ec60:4a1c:fba1

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?15.03.2022. u 20:41 - pre 25 meseci
Pozdrav narode...
Naleteo sam na jedan naizgled vrlo cudan problem...
Dobio sam od prijatelja skoro nov usisivac, Silence Force Cyclonic 4A...
Kaze covek da je odjednom poceo, na mesto gde treba da uvlaci vazduh, on ga izduvava...
Pomislih, covek prolupao ili su gremlini usli u usisivac...
Donesem ga ja kuci, ukljucim, stvarno duva vazduh....
Rasklopim ga, izvadim mu motor, stvarno vrti suprotno...
Usisivac nema nikakvu opciju za duvanje...
A kada radi, radi sasvim normalno, samo naopako...
Motor ima samo dve zice, koje, naravno kada zamenim, ne menja se smer obrtaja...
Nasao sam na netu informaciju da kada se zamene zice na cetkicama motora, menja se smer (kao na busilici sa promenom smera.....
Ali ovde nema nicega slicnog, niti mogu da otvorim motor jer je u limenom oklopu...
Moze li mi neko pojasniti o cemu se radi i kako je to moguce...
Pozdrav i hvala unapred...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
31.223.133.214



+334 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 05:55 - pre 25 meseci
Jedino razumno objasnjeje je da se nosac cetkica zarotirao.
E sad, ako motor ima ful snagu onda je rotacija bila za oko 180 stepeni - cudno da se zice koje idu na cetkice nisu pokidale.
Ako se zarotirao za manje stepeni motor radi, ali se grije i nma ful snagu.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 11:08 - pre 25 meseci
Kolega mi je pricao kada mu se na Puntu promenio smer ventilatora i motor mu se pregrejo.
Jedan autoelektricar se cudio pa zamenio plus i minus da vrti normalno, ali je opet posle nekog vremena promenio smer i tad je zamenio motoric.
I ja pretpostavljam da se kod njega rotirao ceo nosac cetkica, jer je nosac verovatno onaj plasticni i hoce da se istopi (stator je verovatno magnet ali mozda i oni mogu kad popucaju da se pomere...)

Kod njegovog motora usisivaca cetkice su na limenom oklopu, tesko bih se tu nesto rotiralo, ali opet zavisi kako izgledaju nosaci...
Neznam dali bih moglo kod nekog kratkog spoja na statoru takav problem da se desi.
Neki usisivaci imaju i prikljucak za crevo na izduvu isto, pa proveri prvo da nije neka glupost... Kod mene se i tesko razlikuju...
Sad sam gledao slike od tog usisivaca i tu nevidim prikljucak za izduv.. 4AAAA jeli to obican motor. u nekom videu ne izgleda kao obican univerzalni ali se i nevidi dobro.

[Ovu poruku je menjao radicmx dana 16.03.2022. u 12:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.cpe.sn.co.rs.



+10254 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 11:27 - pre 25 meseci
Ventilator na Puntu radi na jednosmernu struju.
Konstrukcija i način rada naizmeničnih i istosmernih motora se znatno razlikuje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 14:21 - pre 25 meseci
Univerzalni motor radi na AC i DC. Motoric usisivaca ili motor ves masine sa cetkicama rade i na AC i DC.
Jedina razlika je sto onaj od puntica verovatno ima magnete umesto namotaja na statoru.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.cpe.sn.co.rs.



+10254 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 14:34 - pre 25 meseci
Zanimljiva tvrdnja.
Jesi li nekad probao da spojiš 220 V DC na, na primer, ventilator, fen, mikser, ili, eto, usisivač?

Ja ti garantujem da kosu nećeš osušiti, niti nešto umutiti, a još manje kuću možeš da usisaš.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
*.mbb.telenor.rs.



+38 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 14:50 - pre 25 meseci
Jesam busilica, brusilica, motor ves masine.
Inace fen za kosu mala brzina ide preko diode, polutalasno ispravljanje...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
31.223.133.214



+334 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?16.03.2022. u 15:52 - pre 25 meseci
Citat:
Java Beograd:
Zanimljiva tvrdnja.
Jesi li nekad probao da spojiš 220 V DC na, na primer, ventilator, fen, mikser, ili, eto, usisivač?

Ja ti garantujem da kosu nećeš osušiti, niti nešto umutiti, a još manje kuću možeš da usisaš.


Pored toga sto je zanimljiva tvrdnja je i tacna.
Mada na DC, je potreban mnogo manji napon nego na AC - struja treba zadrzati tu negdje.
Naravno to je zbog iduktiviteta statora koji ne utice mnogo na DC struju ( mada kroz stator i nije bas cisti DC nego neka testera ( pricam o struji ne o naponu)).

PS busilica se sasvim fino vrti na 50-tak VDC
 
Odgovor na temu

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
2a01:c23:7911:4300:bcb6:a02b..

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?17.03.2022. u 22:50 - pre 25 meseci
Evo linka sa slikama motora, ne verujem da se moglo bilo šta na motoru zarotirati...Na jednoj se slici vidi metalni propeler i on se vrti suprotno skazaljci na satu...
https://photos.app.goo.gl/WuSWeEcLz2dPnZDZ7
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?17.03.2022. u 22:57 - pre 25 meseci
Ako sam dobro video, on i treba da se vrti suprotno kazaljci, gledajuci tu zadnju sliku.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?17.03.2022. u 23:42 - pre 25 meseci
Pogledaj da li konstrukcija dozvoljava da se motor montira kontra - možda se neko našalio...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 01:35 - pre 25 meseci
Citat:
Java Beograd:...kosu nećeš osušiti, niti nešto umutiti, a još manje kuću možeš da usisaš.

Sema obicnog fena za kosu:


Sema fena za kosu ROWENTA:


Sema fena za topli vazduh FЭ-2000:


Izvor:
https://chrome-effect.ru/bs/us...omalsya-fen-dlya-sushki-volos/
https://bs.naturalimage.net/3423-hair-dryer-repair.html
http://zakatayrukava.ru/stroit...go-fena-interskol-fe-2000.html
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
85.222.184.*



+334 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 06:10 - pre 25 meseci
Citat:
radicmx:
Ako sam dobro video, on i treba da se vrti suprotno kazaljci, gledajuci tu zadnju sliku.

Tako je, pod uslovom da se gleda sa strane turbine (kao što je na toj poslednjoj slici).
 
Odgovor na temu

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
2a01:c22:d5b3:b900:bcb6:a02b..

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 09:09 - pre 25 meseci
Citat:
radicmx:
Ako sam dobro video, on i treba da se vrti suprotno kazaljci, gledajuci tu zadnju sliku.

Iznad tog motora je zadnji izlaz iz usisivača, tu bi trebalo da izbacuje vazduh, a on ga tamo usisava i izbacuje ga na papuči za usisavanje....
 
Odgovor na temu

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
2a01:c22:d5b3:b900:bcb6:a02b..

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 09:18 - pre 25 meseci
Citat:
Ulfsaar:
Pogledaj da li konstrukcija dozvoljava da se motor montira kontra - možda se neko našalio...

To mi je bilo prvo što sam pogledao, jer ovde u nemačkoj je ljudima mrsko i da poprave nešto, a kamoli da se graju sa tako nečim...Ovde 99% ljudi ne zna ni šta je odvijač, a kamoli da otvori ovako "složeno" zatvoreni uredjaj (trebalo mi je izvesno vreme da skontam gde su sakrili šrafove)......
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 10:07 - pre 25 meseci
Sve sve ali egzibicija i dalje ostaje.
-Kako je motor promenio smer od jednom?

da nije to možda uradio u radu na 10000 obrtaja?
To mora da je neki cirkuzant i zahhhgebant od motora.

Ili je i ovo još jedno FLEŠ pitanje, pa ko se uhvatio uhvatio se :)
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 10:45 - pre 25 meseci
Postoji i sledeća, teoretska opcija: motor i dalje radi u smeru kakav je bio, ali je turbina okrenuta naopako. (ako je nekako moguće)

Ili nešto slično tome: dakle, da nije u pitanju smer obrtaja motora, nego su u pitanju prateći mehački delovi koji zapravo generišu i usmeravaju tok vazduha.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 10:49 - pre 25 meseci
Prosto nemoguce.
Pitanje, da li je normalno radio kod tebe ili si ga tako dobio?

Ovo sto pise java je najverovatnije moguce.
Kresni ga tako na sekund bez kucista i vidi da li na toj siroj strani gde je turbina uvlaci ili izbacuje vazduh.
Ako ga palis bez kucista, jednom nogom ga pritisni za patos i na kratko ukljuci, jer jako cima...
I da li taj vazduh koji izlazi gde je papucica bas jak ili se jedva oseti?
Moguce i da je debelo zastopan unutra u nekom delu.

(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?18.03.2022. u 10:56 - pre 25 meseci
Postavljac pitanja je OVO rekao u prvom postu:
Citat:
EvilMax: Kaze covek da je odjednom poceo, na mesto gde treba da uvlaci vazduh, on ga izduvava...
Pomislih, covek prolupao ili su gremlini usli u usisivac...:-)
Donesem ga ja kuci, ukljucim, stvarno duva vazduh....

Očigledno mi nemamo sve informacije.
Neko je tu nešto prečutao.
Citat:
EvilMax: Pomislih, covek prolupao...

i mi cemo :)
ako ovako nastavi motor da menja smer.

Kad god koji dan svane, nikad ne znas da li ces da usisavas, ili da duvaš?
LOTO usisivač !

..ja bi osigurao klovn usisivač, na 10 godina,
za ne daj Bože, nikad se ne zna :)
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Almir87
Almir Hasanagic
elektricar-elektronicar
BiH Kiseljak

Član broj: 311459
Poruke: 203
109.175.38.*



+5 Profil

icon Re: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?19.03.2022. u 00:25 - pre 25 meseci
Po svim dosad poznatim principima rada takvih motora je nemoguće,isto kad bi rekao od vode u flasi postala nafta.. snimi video i postavi na YouTube uzet ćeš keš..
dvije ploce jedan izolator,mala moja to je Kondenzator...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Motor u usisivacu sam promenio smer obrtanja...!?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4216 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.