Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?

[es] :: Linux :: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?

[ Pregleda: 1209 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?05.09.2021. u 21:19 - pre 31 meseci

Slučajno sam pronašla Hackintosh verziju koja može da funkcioniše na AMD procesorima. Posle par dana mučenja, uspešno sam je instalirala (ima tu još puno posla, ali radi).

Jedan od problema je bio taj što je disk formatiran kao MBR, a Hackintosh je zahtevao GPT. Uspela sam uz pomoć live LMDE da to promenim i tako napravila dodatni haos na disku. Svi podaci su sačuvani, ali dobila sam u pozadini tri nefunkcionalna sistema: Win 10, Mint 18.3 KDE i FreeDOS (ovaj poslednji je bio preinstaliran na laptopu).
Drugi problem je u tome što Hackintosh mogu da podignem samo uz pomoć instalacionog USB-a i što dosta periferija ne podržava: Npr, ne može da pristupi wi-fi mreži, a za podešavanje zahteva dodatne programe.
Na kraju sam instalirala ovaj LMDE, pa trenutno ne znam kakva je situacija sa ostalim sistemima.

MBR šema podržava najviše 4 primarne particije, ili 3 primarne i 1 logičku (proširenu) koja se može podeliti na više particija. Vođena tom informacijom dosadašnja podela je bila takva da je FreeDOS zauzeo 2 primarne (tako je bilo preinstalirano), Win 10 je na trećoj primarnoj, a na proširenoj se nalazi swap fajl, manja fat32 particija za razmenu podataka, Linux Mint, još jedna Linux particija (jedno vreme je tu bio Open Suse) i još jedna zajednička NTFS particija. Win 10 je "iskoristio" jednu FreeDOS particiju kao sistemsku.

Ako sam dobro razumela GPT šema nema praktično ograničenje broja dozvoljenih primarnih particija. Razmišljam o tome da formatiram disk u potpunosti i da instaliram sisteme od nule.
1. Ostavila bih jednu malu particiju 1 do 2 gb kao boot (EFI) zajedničku FAT32 particiju. Da li više sistema stvarno i uspešno mogu da dele istu boot particiju?
2. Sledeća bi bila swap particija, oko 8gb.
3. Zatim bi sledili operativni sistemi i zajednička particija za podatke: Hackintos, Windows, Linux (LMDE 4, na primer), možda i FreeBSD i još neki sistema. Mada, najverovatnije, najviše vremena koristiću, kao i do sada, Linux.
Pitanje je kojim redosledom je najbolje da ih instaliram: i fizički na disku i po redosledu instalacije.
Kog formata treba da bude ta zajednička particija: Fat32 ili NTFS?


ER
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?06.09.2021. u 08:43 - pre 31 meseci
Mislio sam da smo lega i ja prekomplikovali ali nas šiješ samo tako. ;)

Nemam iskustva sa hakintošem, kada sam hteo da ga probam, moj hardver je bio preslab, posle sam odustao i zaboravio. Kad malo razmislim, bilo bi mnogo potrebno da me ubedi da ga probam. Zašto hoćeš da ga koristiš i koje su prednosti u odnosu na ostalo?

Ne znam kako se šta ponaša, za linux i windows je apsolutno nebitno kojim redom jer prave svoj boot u efi particiji ali za hakintoš nisam siguran kako i kada. Ja obično prvo instaliram windows jer ima svoje prohteve a linux ide posle, uglavnom na logičke* particije. A mislim i da FreeBSD ima svoj fajl sistem pa ne znam baš kako ćeš da ih uklopiš. Možda i nije komplikovano ali sam i od toga odustao, nije mi cilj da sav posao bude pokušaj podešavanja i instaliranja nego da to bude osnova na kojoj rade drugi programi.

*Mala ispravka, MBR može da ima do 4 primarne particije od kojih jedna može da bude proširena iliti extended a na njoj može da se napravi proizvoljan broj logičkih particija. Ja prvo instaliram windows koji napravi svoje dodatne particije (uglavnom bude 1+1) pa onda napravim još jednu NTFS za zajedničke podatke i na kraju extended na koju idu swap i linuxi, koliko god ih bude. Još koristim MBR, GPT je na samo jednom hardu gde je baš moralo (3T) pa će tako da ostane još neko vreme, sada za OS koristim SSD-ove a oni su kod mene još daleko od 2T+.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?06.09.2021. u 09:16 - pre 31 meseci
@EmmaR,

1. Batali MBR, pod hitno re-particionisi sistem kao GPT - GPT podrzava svaki od tih OS-eva

2. Sistemska particija ("EFI particija") treba da bude FAT32, stavi da bude bar 500 MB (moze ona da bude mnogo manja ali onda moze da ti nestane prostora za bootloader-e). Posle EFI sistemske particije, imas slobodu kako ces dalje sto se particija tice.

3. EFI sistemska particija moze da drzi koliko god hoces bootloader-a - imas 2 opcije, da koristis svoj firmware ("BIOS") i da u boot manageru dodas .efi bootloader-e, ili da instaliras jedan tipa ReFind (posto koristis i macOS) i iz njega ucitavas sve ostale OS-eve. Kod mene obicno posle idu Linux particije, Windows "WinPE" za recovery i, na kraju, Windows instalacija u NTFS formatu.

Dodatni bonus - cak i da neki OS kaubojski svoj bootloader postavi kao prvi u UEFI NVRAM-u, sve sto treba da uradis je da odes u "BIOS Setup" i vratis original (tipa ReFind). Ovo je drasticno poboljsanje u poredjenju sa starim losim vremenima gde si lako mogla da izgubis particione tabele i sl.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?06.09.2021. u 18:45 - pre 31 meseci

@Calex, na prvom mestu radoznalost. Na drugom mestu, želim da se igram sa swiftom u originalnom okruženju (xCode). Laptop je preslab za virtuelne mašine.

@Ivane, trebaće mi pomoć oko podešavanja boot loadera. Odgovara mi mogućnost postojanja jednog boot loader-a, a koji bi objedinjavao sve ostale: Kako, šta, gde? (jako loše stojim sa tom tematikom) Glavni problem kod Windows-a je u tome što je 32bit i što je njegov bootloader bio baziran na MBR i sada je onesposobljen. Slično važi i za FreeDOS.
Do pre par dana disk je bio u MBR sistemu, a onda je Hackintosh zahtevao GPT i ponudio je da pre instalacije preformatira ceo disk. Odustala sam od te varijante i uz pomoć Linux LMDE live DVD-R diska i gdisk komande MBR je promenjeno u GPT bez gubitaka podataka, ali po cenu neaktivnog Windowsa, Linux-a (reinstaliran kasnije) i FreeDOS-a (za njega i nije neka šteta, jer mu nisam našla praktičnu primenu) i sve particije su sada primarne.
ER
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?06.09.2021. u 19:29 - pre 31 meseci
Pa dobro, bolovao ;) sam i ja od toga pa probao stotine linuxa dok nisam izabrao. U međuvremenu sam odustao od operativnih sistema za koje je potrebno mnogo vremena da prorade a i kasnije da nešto radi. FreeBSD mi je delovao na vrhu tog opisa, em ima svoj fajl sistem em ima neku svoju logiku i na kraju sam odustao. FreeDos ti je nepotreban, nemam pojma što si ga i čuvala do sada.
Meni je na GPT hardu boot išao iz biosa. Jednostavno F12 i on ponudi sve operativne sisteme koje vidi u efi particiji. Tako nekako. Čak se tu linux ponašao na svoju ruku, ako pokrenem neki linux sa GPT pa iz njegovog gruba startujem linux koji je na MBR hardu, on se startuje kao efi. I obrnuto. Jedino su pendžeri birali, u grubu efi linuxa je bio samo efi windows, u grubu mbr linuxa samo mbr pendžeri.
Sve particije su primarne, tu nemaš šta da brineš, može da ih bude koliko hoćeš.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?07.09.2021. u 21:54 - pre 31 meseci
@EmmaR,

Pogledaj bootloadere bas namenjene primarno toj macOS hackintosh komuni:

rEFInd Boot Manager - https://www.rodsbooks.com/refind/
OpenCore - https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/

Imas jako lepo opisan proces boot-ovanja macOS-a ovde: https://dortania.github.io/Ope...uide/troubleshooting/boot.html

Ta OpenCore ekipa raspisala pola UEFI-ja bog te mazo (https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg - jos bolje: https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg/tree/master/Library (!))

Mada na prvi pogled mi ovo deluje kao nevidjeno za*bavanje, celo to teranje macOS-a da radi na PC-ju. Ako ti to bas treba ili ti je hobi da to budzis, OK onda naravno.

--

Sto se problema tice, mozes prebaciti Windows iz CSM u UEFI boot mod, ali posto je u pitanju 32-bitna verzija nisam siguran da je to bas "walk in the park", verovatno je brze da uradis instalaciju 64-bitnog od nule.

Alternativno, mozes samo konvertovati disk u GPT kako bi bio kompatibilan sa ostalim OS-evima lako, a Windows ces i dalje podizati na CSM (BIOS) nacin preko boot-sektora, ostali OS-evi ce se se dizati preko svojih EFI bootloadera.

@edit - vidim da si to (konverziju u GPT) vec uradila, u kom slucaju ne bi trebalo da imas problema - jedino sto ces Windows tretirati kao specijalan slucaj, mada mislim da rEFInd i sl. ne bi trebalo da imaju problem da chain-loaduju i takvu instalaciju. Alternativa je firmware boot manager gde ce Windows biti "legacy boot" opcija.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?08.09.2021. u 22:38 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @EmmaR,

Pogledaj bootloadere bas namenjene primarno toj macOS hackintosh komuni:

rEFInd Boot Manager - https://www.rodsbooks.com/refind/
OpenCore - https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/

Imas jako lepo opisan proces boot-ovanja macOS-a ovde: https://dortania.github.io/Ope...uide/troubleshooting/boot.html

Ta OpenCore ekipa raspisala pola UEFI-ja bog te mazo (https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg - jos bolje: https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg/tree/master/Library (!))

Mada na prvi pogled mi ovo deluje kao nevidjeno za*bavanje, celo to teranje macOS-a da radi na PC-ju. Ako ti to bas treba ili ti je hobi da to budzis, OK onda naravno.

--

Sto se problema tice, mozes prebaciti Windows iz CSM u UEFI boot mod, ali posto je u pitanju 32-bitna verzija nisam siguran da je to bas "walk in the park", verovatno je brze da uradis instalaciju 64-bitnog od nule.

Alternativno, mozes samo konvertovati disk u GPT kako bi bio kompatibilan sa ostalim OS-evima lako, a Windows ces i dalje podizati na CSM (BIOS) nacin preko boot-sektora, ostali OS-evi ce se se dizati preko svojih EFI bootloadera.

@edit - vidim da si to (konverziju u GPT) vec uradila, u kom slucaju ne bi trebalo da imas problema - jedino sto ces Windows tretirati kao specijalan slucaj, mada mislim da rEFInd i sl. ne bi trebalo da imaju problem da chain-loaduju i takvu instalaciju. Alternativa je firmware boot manager gde ce Windows biti "legacy boot" opcija.


Hvala na odgovoru. Nastavak mucenja laptopa sledi za vikend. Za sada mi kao najbolja varijanta deluje format celog diska pa sve ispocetka.

Posto hackintosh nisam konfigurisala do kraja, bez njegovog instalacionog diska trenutno je aktivan samo ovaj Linux, svi ostali su tu, ali nedostupni kao operativni sistemi. Linux, kao Linux sve particije vidi, osim swap.

ER
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
2406:e003:15f8:3900:ec9c:1a6..



+373 Profil

icon Re: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?09.09.2021. u 07:17 - pre 31 meseci
OpenCore je odlican za hackintosh i dual boot.
Nisam hteo da rizikujem tako da imam 2 diska, MacOS i Win odvojeni skroz. Do sada nikakvih problema nisam imao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Multiboot: Linux, Win 10, Hackintosh, ... on GPT (EFI boot). Kojim redosledom?

[ Pregleda: 1209 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.