Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neon linux da li je ovo normalno?

[es] :: Linux :: Neon linux da li je ovo normalno?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5539 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Neon linux da li je ovo normalno?12.08.2020. u 17:24 - pre 44 meseci
Plasma LTS Edition Live/Install Image includes Plasma LTS release but otherwise same rolling updates, good for testing, not recommended for a stable system.
Da li je ovo normalno Neon je bazi Ubuntu i sad jos na prvoj strani link kako orevesti Neon 5.19.4 sa Ubuntu 18.04 na Ubuntu 20.04.
Koliko znam 20.04 je odavno izasao a njima trebaju meseci da to upare, normalno kod mene taj upgrade nije uspeo iako sam sve lepo odradio, update pre bilo kakvog upgrade,
zapisao sta sve treba da se pojavi i kako odgovoriti, imao sam dve identicne verzije, nijedna nije uspela da odradi upgrade. Prvi pokusaj na prvoj verziji kaze da ne moze da zameni neon-keyring, drvio 4 sata na SATA disku.
na kraju zavrsi i kaze nisam mogao da zavrsim dobro upgrade. Pre svega maknuo sam ppa koje sam imao. Ajd juce krenem drugi update,proverim sve, ono kaze ne mogu python 3 da upgrade, ne moze neon-keyring insall pre je bilo replace
i na kraju isto zavrsi kaze nisam uradio upgrade.
Di si bi sta si radio nista, sad brisanje ako budem raspolozen i intalacija, ne LTS jer kako gore sam citirao ne preporucuju, eventualno user edicija a po cemu e bolja od LTS nemam pojma. Mozda i necu jedan linux manje za odrzavanje.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?12.08.2020. u 17:37 - pre 44 meseci
Citat:
lega99: Koliko znam 20.04 je odavno izasao a njima trebaju meseci da to upare, normalno kod mene taj upgrade nije uspeo iako sam sve lepo odradio, update pre bilo kakvog upgrade,
Neon sam par puta probao i nije mi bio zanimljiv pored ostalih sličnih. Što se prelaska na sledeću verziju tiče, znam da Mint dugo nije imao način za prelazak na sledeću, osim uz neke akrobacije dok je *ubuntu to radio čisto, jednom komandom. Mislim da sam skoro probao apgrejd Kubuntu 18.04 na 20.04 i nešto mi nije uspevalo, sad ću opet da probam ali malo pažljivije. Javljam kako sam prošao.

Zato mi ipak više leže RR linuxi, konkretno Arči radi bez greške dok je Manjaro tu rezerva uz još 3-4 koje samo reda radi probam.

E da, Mint je nekada redovno pratio Ubuntu, sada pravi podverzije u LTS obliku i one se apgrejduju ali nisam siguran da može jedna na sledeću. I uvek su kasnili mesec, dva za originalom.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?12.08.2020. u 19:39 - pre 44 meseci
Ja njih vise uopste ne kapiram, prvo plazmu stancuju ko nenormalni, y.z.x gde x ide od 1 do 5, kad stignu do 5 onda z+1 trnutno je 19, ond opet kreny da vrte x od 1-5. Sta tu ima toliko novoga ne kapiram, kad kucam na desktopu prvo slovo nekog programa treba mu vecnost a ako nastavim i drugo slovo on izlista programe koji pocinju na to drugo slovo.. Ne kapiram ovo sto su izbacili i dali uputsvo na prvoj stranici, jel to plasma koja je tekuca 5.19.4 postaje LTS i plus Ubuntu koji mu je baza 18.04 LTS ide na 20.04 LTS. Ako je to prelazak na 20.04 LTS UBuntu a neon tj. plasma osytaje 5.19.4 koji ce im klinac kad ne preporucuju LTS. Sad ako to nije 20.04 LTS ako instaliras user ediciju kakv je to 20.04 a nije LTS. Ne bi mu ni radio upgrade nego dosadjuje, vec mi dosta upgrad eplazme svake nedelje ili na nedlju ipo. KO st aradi radim update. Arch znam da je RR i znam da ima stalno update.
Mint je nekad kasnio sa update ali ne toliko kao ovi, koliko znam odustali su od podrske za KDE-plasmu a i neki drugi su najavili, dosadilo ljudima da stalno azuriraju neke andrmoljke, ne mozes ni da zapamtis sta su promenili a oni vec menjaju na drugo. Na kraju cu pobrisem sve, ostavim Arch i Manjaro
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?12.08.2020. u 20:53 - pre 44 meseci
Ja sam tako uradio, od petnaestak linuxa nekada sada "radim" na Arčiju, ponekad probam Manjaro a Kubuntu samo za eksperiment. Eto, malopre sam probao apgrejd, za početak nije mogao 18.04 -> 20.04 nego je trebalo da promenim da LTS ide u normal pa je onda apgrejdovao sat i kusur, restartovao se i ... ćorak. Startuje se do kursora na crnom ekranu i tu je kraj. Srećom, to mi je probna verzija, čim je ostala na 18.04 (inače sam redovno ažurirao na sledeću) pa mi nije bitno, možda jednom instaliram od početka ... a možda i neću. Na jednom hardu je preživeo Kubuntu 14.04 (KDE4) a na SSD-u je već 20.04 ... verovatno će da ostanu samo ta dva a ostali ćao.

Trenutno imam i previše prostora na hardovima pa će to da sačeka, inače bi brzo odleteli kao bespotrebni.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?12.08.2020. u 23:22 - pre 44 meseci
Kako god LTS je da se ne smaras sa apgrejdima, tj hoces bajato i to je to.

lega:"kad kucam na desktopu prvo slovo nekog programa treba mu vecnost a ako nastavim i drugo slovo on izlista programe koji pocinju na to drugo slovo.."

E to da jezivo je sporo, ali to za drugo slovo nisam siguran da tako radi, sacu da proverim pa javim.

edit:
popravili su, sad radi normalno taj search, kucanje vise slova radi klasican inkrementalni search nista neobicno.
verzija je 5.19.4 koliko vidim. Konacno su te neke stvari ispeglali. Ne usudjujem se jos da pokrenem Wayland verziju :P
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?13.08.2020. u 10:46 - pre 44 meseci
Sad nemam sta da probama ali kod mene je uzasno kasnilo, krenem i otkucam T od telegram ono nista onda otkucam e i on izlista elisa player.

Wayland sam jednom probao nekao se pridiglo nije zaglavio, pa ja brze bolje i zasao inazad u cistu plasmu.

Nekise hvale da im je uspeo upgrade ali postovi posle toga nikom nije uspelo, nekom prodje ali fali ponesto.

Vrucina ne se smaram, da sacuvam home pa ako mi padne najesen ilizimus da probam cisu instalaciju, obrise / ceo i wipe a /home ostavim dirove sa podacima.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?13.08.2020. u 16:58 - pre 44 meseci
Sta ce vam 15 linuxa? :D I bez ljutnje ali ovde ne mogu da procitam normalno ni o cemu se radi.

Ja sam se odlucio npr za RHEL stek, ako mi bas treba linux za klijenta uzecu Fedoru (mada je Win10 uvek zbog svih stvari koje mi trebaju), serveri EL i CentOS. Archy deluje gotivno, ali mislim da ne treba preterano zalaziti u te forkove distroa. Jednostavno uvek mi je bilo lakse da isprobam ranije dok sam jos imao zivaca sta mi najvise lezi, prvo je bio Debian, onda je bila Fedora, i naviknem se na to i ostajem na tome dokle god mi zavrsava posao. Sad na primer ne vidim razlog da koristim bilo koji debian-based distro jer sam naviknut na red hat. Okej, mozda bih probao Ubuntu zbog popularnosti ali opet i kada sam ga koristio, Debian mi je bolje lezao, Ubuntu mi je bila manje-vise sminka preko.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?13.08.2020. u 18:03 - pre 44 meseci
Isprobavali smo, @calexx a i ja, imao prostora. Onda polako poceli da smanjujemo. Ubuntu je bila pocetnicka faza, probao razne varijacije, onda je Ubuntu sasekao Gnome2 i presao sam na KDE. Posle toga proba kde sada zvani plasma distroi. Problem je u Neonu, ljudi prave plasmu i svi ostai od njih to stavljau kod sebe. E ti isti ljudi bazirali su se na Ubuntu al kad treba upgrade LTS nesto im ne ide od ruke. Najvise mrzim instalacije distroa i zato imam par komada sa skoro 99% identicnim programima i ako neki zaglavi izaberem iz gruba drugi distro i odradim to sto sam hteo. Dok sam radio backup sa Acronis i imao win i ubuntu nije me bilo briga ako nesto pukne, samo vratim sa backup diska, sad nema vise menjanja masina, pa mi bas nije svejedno kad me nesto zeza. Imam legale win 10 al sam se odviko od njega, cackam sta mi padne na pamet da kao penzos ubijem vreme, cackam znaci probam neki prog. Ne mogu da sedim na FB ili socijalnim mrezama to mi se gadi. :)
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?13.08.2020. u 23:44 - pre 44 meseci
Zbog ove poslednje recenice, sve vam je oprosteno :D

Ja sam omatorio odavno iako sam u 28oj za to igranje distroa sa grafickim okruzenjem :) Poslednji period kad sam na to obracao paznju bilo je kad si morao da imas 512MB RAMa za KDE, a mi sirotinja koji nismo imali cepali gnome :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?14.08.2020. u 17:15 - pre 44 meseci
Pa otvoriš se i kupiš koliko je potrebno. Nije to ništa, sećam se vremena kada je izašao NT 3.1 valjda, zahtevao je čak 32MB memorije što je malo ko mogao i da zamisli. U kućnim varijantama se radilo sa 1, 2, 4, retko ko je imao 8MB a svaki je koštao oko 100 marona pa računaj. Ipak, sa pojavom NT 3.51 koji je mogao da radi sa "samo" 16MB rama, a toliko sam imao na kompu u firmi ... krenuo sam u testiranja.

Kao što je napisano, onoliki linuxi su služili za učenje, poređivanje, testiranje ... pre desetak godina sam počeo po ko zna koji put i uspeo da napravim upotrebljiv Ubuntu. Onda probam drugi tako što ga instaliram umesto prvog, ne svidi mi se, vratim Ubuntu ... i ukapiram da sam gubio vreme jer sam mogao da instaliram jedan do drugoga pa tako više njih. Tako je to počelo pa probam po nekoliko, tražim kako se šta na kome radi i polako menjam one koji mi se nisu svađali nekim sledećim. Pošto sam imao prostor na hardovima, nisam prebrzo brisao, tek kad baš odustanem od nekog.

Sada je malo drugačije, koristim pomenute Arčija, Manjara, Kubuntu i ponekad PCLinuxOS pa prva tri imam na SSD-u i oba harda čisto kao rezerve ako nešto loše krene. Posle probam da opravim taj koji je zabrljao ili ga na kraju instaliram od početka. Proverio sam, imam ove pomenute i jednu instalaciju Minta, mislim da sam ga probao zbog neke teme, čisto da probam ali ga ne koristim. Ni ostale. Arči 95% a Manjaro i Kubuntu ostalih 5% ili malo manje. U principu bih mogao da obrišem sve osim Arčija ali ... otkud znam kada će iz SSD-a/harda da izađe beli dim pa zato imam rezerve na drugim. I da, jedan hard je GPT pa služi za proveru kako šta radi u EFI/GPT varijanti.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?14.08.2020. u 22:19 - pre 44 meseci
@calexx,

Imam kredit tako da nema otvaranja a i zena ga natovarila isto a i racuni
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?14.08.2020. u 22:24 - pre 44 meseci
Ovi iz Neona siu skroz opiceni, skinem ja kao najnoviju user verziju kad ono plasma 5.19.4 i podloga Ubuntu 18.04. Oni cak nemaju ni instal verziju sa Ubuntu 20.04. Skinem ovu staru, pregazim sve, odmah oce upgrade i odradi na upgrade ok na 20.04. Izgleda da oni tako probaju upgrade, ogoljena stara verzija pa update na nju i prodje im, pa valjda covek stavi jos po neki program iz ponude. Ima bisera thermal monitor (fiksiran) na njihovom kernelu ne sljaka ok, stavim mainline kernel radi ok
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?15.08.2020. u 05:15 - pre 44 meseci
Citat:
lega99:Imam kredit tako da nema otvaranja a i zena ga natovarila isto a i racuni
Nisam mislio na tebe nego na goldija i 512MB rama. ;) A i krediti su pod moratorijumom, taman mi je lepo leglo kada je uveden prvi. Uzeo televizor početkom marta i do sada platio jednu /12 ratu a ni to nisam morao.

Hm, sada sam probao termal monitor i radi, posle nekoliko meseci pucanja.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?15.08.2020. u 14:10 - pre 44 meseci
Citat:
calexx: Nisam mislio na tebe nego na goldija i 512MB rama. ;) A i krediti su pod moratorijumom, taman mi je lepo leglo kada je uveden prvi. Uzeo televizor početkom marta i do sada platio jednu /12 ratu a ni to nisam morao.

Hm, sada sam probao termal monitor i radi, posle nekoliko meseci pucanja.


Koji si probao u Manjaru ili Archu, ima verzija koja ne radi i verzija koja na kraju pise fix. Nisam probou Manajru jer sam se majo sa Neonom.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?15.08.2020. u 16:43 - pre 44 meseci
Probao na Arčiju, Plasmoid version:1.2.8 i radi a kasnije ću da proverim Manjara.

edit kasnije: na Manjaru nije radilo, apdejt i proradilo. Ista verzija radi.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 15.08.2020. u 19:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?16.08.2020. u 15:48 - pre 44 meseci
@calexx
ja za svaki slucaj skinem onaj sto na kraju pise fix, da ne razmisljam.

Ovo sa Neonom je ludilo, uradim opet cist install, bila btrfs particija, opet stara verzija, upgrade na novu i stuca. Opet isti fazon gurnem kernel za ryzen a nemam ryzen nego AMD Barton 6 core i masina poleti, neverovatno
Code:
$ uname -r
5.8.1-050801-generic


Nije Barton nego Buldozer

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 16.08.2020. u 18:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?16.08.2020. u 17:00 - pre 44 meseci
Kada sam prvi put instalirao, ne sećam se da je bila fix verzija, posle nisam ni gledao ali sada vidim da postoji i rešava baš ono što je brljalo. Pošto kod mene više ne brlja, neću ni da menjam.

Samo mi je potrebno da tražim kernel prema procesoru. :) Trenutno je 5.8.1-arch1-1 koji je došao redovnim putem i ostaće dok ga sami ne promene.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?16.08.2020. u 17:08 - pre 44 meseci
@Calexx
Ja ne kapiram ajd RR distroi al Neon na Bazi Ubuntu 20.04 taj kernel sto su stavili izgleda su ga osakatili. Stavio ja onako palo mina pamet 5.8.1 i ono sve sto nije radilo radi, masina polete ko da ima ryzen, ono zaglavljivalo sa njihovim kernelom, vuko se ko prebijeni ker. To sto su stavili na kernel org je to serija LTS kernela ali su oni tu izgleda nesto cupali napolje iz tog kernela. Zeznuli su saund, malo malo gubi i ne prepoznaje nista od zvucnih kartica. Sa novim kernelom obrisem pulse dir u .config i restart i proradi a sa njihovim nije htelo uopste
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?16.08.2020. u 18:23 - pre 44 meseci
Sve u svemu, ja sam odavno prešao na RR, koristim Arčija a Manjaro je rezerva, plus oba na 2-3 mesta. Kubuntu, Mint su tu ali reda radi. Od ostalih povremeno ali vrlo retko probam PCLOS i tu je kraj. Ostali me ne zanimaju.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Neon linux da li je ovo normalno?17.08.2020. u 03:58 - pre 43 meseci
Meni je na Ubuntu bio smor stalno da se bakcem kad god sam hteo nesto najnovije da stavim i ti upgrade-i od par sati....
Sa Manjarom sam zaboravio na sve te probleme... Inace koristio sam na poslu uglavnom RH/Centos od pre 2000, a kuci
sam koristio XP. E od 2008 Ubuntu, a od 2014 Manjaro i to je to...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Neon linux da li je ovo normalno?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5539 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.