Svi računari sa Win10 rade tako, imamo na poslu 30-ak Lenovo all-in-one, sve ista priča, čak i 25 starijih all-in-one konfiguracija sa Win7 slično davi, mada nešto manje, jer ažuriranja i Win7 i Win10 u zadnjih par godina su optimizovana za SSD - tj. oni MS-u sva "unapređenja" rade tako da iskoriste brzinu SSD-a, a oni što imaju HDD mogu da se slikaju, stalno će da im pokazuje 100% korišćenje diska iako brojke pokazuju na 5-9 MB/s što je smešno - ali, 5-8 MB/s je prenos podataka, a Windows radi kojekakva skeniranja i pretrage na disku (tipa nađi da li postoji taj-i-taj fajl, koja je verzija tog-i-tog DLL-a, itd., gde u principu nema prenosa podataka, ali disk krlja maltene isto kao da nešto kopirate).
O čemu se radi nikome nije jasno, nama su od 30 računara samo 2 radila normalno, tj. na njima odmah po butovanju klikneš na Start meni i trenutno sve prikaže, pokreneš npr. Visual Studio 2017, učita se relativno brzo... na svim ostalim je brzinom puža. Sve konfiguracije iste, ista instalacija win10, isti ključ (VLK), ista ažuriranja, iste verzije drajvera, bukvalno sve isto...
Jednostavno u pozadini stalno nakon butovanja ubija servis za ažuriranje, potom još par servisa... ti ih staviš na "disabled", posle par dana oni su ponovo "enabled", isključiš ažuriranja na svim mestima za koja postoji info na internetu (services, Registry, Group Policy, itd.), posle 3-4 dana ažuriranja idu "punom parom".
Na kraju je jedino rešenje bio AD (Active Directory) sa Win serverom preko koga se sve kontroliše. Ali, to je rešilo donekle problem sa ažuriranjima, računari rade nešto malo bolje, ali i dalje to nije to kao tamo 2017. godine. Jednostavno, negde nakon ažuriranja u februaru 2018. godine Win10 je postao nepodnošljin na HDD-ovima.
Sada će, kako su krenuli, postati jedva podnošljiv na SSD-ovima koji su nešto sporiji (oni najjeftiniji)...
Eto, nisu baš kao Apple da vas sprečavaju da instalirate najnovije ažuriranje za Win10 na računar iz 2010. godine, ali ako imate HDD, neće raditi kako treba ni na novom računaru, a kamoli tom od pre 10 godina.
Rešenje: Kupi neki SSD, ako negde nađeš 120GB, dovoljno ti je za Win10 i osnovne programe, a 240/256 GB taman (što više slobodnog prostora, to bolje, minimum je nekih 20% zbog "trošenja").
Možeš čak lako da kloniraš postojeći sistem sa HDD-a na SSD, ima više besplatnih alata za to.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.