Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?

[es] :: Linux :: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4026 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 04:56 - pre 49 meseci
Potrebna pomoc!!!

Drugar mi je doneo laptop na kom sam mu prosle godine instalirao FerenOS Mint i to je ferceralo besprekorno do pre neki dan kada nije hteo da butuje...
U pitanju je neki Acer Celeron, 4GB/1TB HDD, AHCI enabled, Legacy off...
Sta god da pokusam da mu instaliram nece da se butuje i uvek vraca na Feren but opciju koja vise ne postoji???!!!
Preformarirao sam HDD vise puta, sto iz DISKPARTa sto iz GParteda ili iz samih instalacija i opet, i opet isto. Svaka instalacija prodje normalno ali prilikom buta izbaci onu prokletu Feren opciju koja vise ne postoji dok novi but fajl uopste ne vidi i tako upadne u petlju. Kada stavim USB flesku onda nju normalno vidi u but opcijama (uz Feren naravno)...
Dajte mi savet sta da radim jer vise nemam ideja?

Hvala unapred!
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 05:45 - pre 49 meseci
Da li je disk MBR ili GPT? Šta si mu sve instalirao i da li si podešavao da grub ide tamo gde mu je mesto? Kako je disk (tačno) podeljen?
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 05:57 - pre 49 meseci
Bio je i GPT i MBR i sve se isto desava.
Podeljen je u jednu odnosno 2 particije, zavisi kako distro nalaze. 1na je EFI (ili /boot/efi) a druga je root (/). EFI particiji je uvek dodeljivan boot flag i ... Kao sto bih sebi odradio ili kao sto sam radio 1Mx ranije gde je sve i uvek prpolazilo.
Pustam distroe i da sami konfigurisu HDD jer je ceo pod Linuxom ali opet isto...

Sta li se zaglupelo, pitanje je sada?!

P.S. nece ni od WIN10 instalacije da napravi WinBootMngr particiju, tj. napravi je (tako kaze) ali je possle ne vidi (osim Feren opcije)
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 07:01 - pre 49 meseci
Kada je tako uzmi i obriši taj hdd sa dban-om.
https://dban.org/
Napravi boot usb i ako ti ne bude uspešno brisanje sa dban-om, nego izbaci neke greške, onda ti je hdd u problemu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 07:11 - pre 49 meseci
Mozda nije problem do HDD, nego je crko flash na ploci....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 07:12 - pre 49 meseci
Formatiraj disk kao mbr, napravi jednu swap i jednu / particiju i instaliraj neki linux. Naravno, kada pita gde da stavi grub, podesi na /dev/sda ili koje slovo već ima hard. Da li si tako i do sada radio? Nema potrebe za gpt sa malim hardovima, efi particija više smeta nego što koristi.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 07:16 - pre 49 meseci
"efi particija više smeta nego što koristi. "

u principu da, imati fat32 particiju samo da bi butovao je po meni bez veze ;)
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.exe-net.net.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 11:12 - pre 49 meseci
Pokreni instalaciju, napravi mu -boot-efi particiju i neka mint smesti svoje efi fajlove tamo. Nakon toga, kada se završi instalacija, uđi u bios i navedi ga na mintov efi fajl. Mora da radi. Ja imam takav jedan Acer, isto 4gb rama, isto 1tb hdd-a, isto celeron dual core, troši nekih 6watta, ima bluetooth, nema cd, ima jedan hdmi, itd .. I jedino tako mogu da ga butujem. To ti je tako sa tim Acerom. Na stranu to što neće mbr sa tim modelima, meni taj efi, bez obzira što je besmislen, sa tim šćokotalom ne pravi problem..
about:networking
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 14:39 - pre 49 meseci
Sve je to lepo, ali kada ga ručno navedem, on ne vidi ništa osim Ferena i tu je kraj. Kako god da ga navedem samo to vidi ali pokušaću sve što ste predložili...
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 15:58 - pre 49 meseci
Zaboravih da dodam da je na laptopu crko Touch Pad pa, reko, da nema to neke veze sa ovim?
Ali do sada je radio bez Toucha

Pogledacu sve sta i kako pa javljam sta se desilo.
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 16:15 - pre 49 meseci
Citat:
zorzj:
Sve je to lepo, ali kada ga ručno navedem, on ne vidi ništa osim Ferena i tu je kraj. Kako god da ga navedem samo to vidi ali pokušaću sve što ste predložili...
Bios vidi Ferena? Izgleda da disk uvek ostaje u GPT obliku a da prilikom instalacije novog ne upišeš info gde je potrebno. Formatiraj kao MBR (prvo kreiranje particione tabele, tek onda format) i EFI više neće da postoji niti će bios da vidi nešto.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 16:23 - pre 49 meseci
Ili je flash crko pa ne moze da se promene postavke...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.exe-net.net.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 20:32 - pre 49 meseci
^^

Ili to ili on ne zna, još nije siguran kako iz bios-a da navede uefi-sekciju na pravi fajl, ako je uopšte (što je calexx u neku ruku i spomenuo) u toku instalacije i naciljao sve kako treba. /dev/taj_i_taj "tu i tu.." . itd. .. a nešto je već i čačnuo u BIOS-u, pa možda i zaboravio.
about:networking
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?30.03.2020. u 22:35 - pre 49 meseci
Lepo rekoh da sam sve zivo pokusao...
Prebacivanjem na MBR se isto desava. Iz DISKPARTa odradim 'clean' diska pa 'convert mbr' ili 'convert gpt' pa odradim particionisanje/formatiranje kasnije (sto za win, sto za lin) i u BIOSu u boot sekciji stoji jedino Feren kao opcija i opcija sa imenom HDDa koji je u LapTopu.
Postavljanjem jedne od te 2 opcije kao primarni boot uvek se vrati na Feren (sto je i logicno kada se postavi Feren). Isto se desava kada se preko F12 bira butabilni uredjaj/particija. Nudi samo i iskljucivo Feren...
Jos jedan info. Ne prihvata promenu opcije iz AHCI u Legacy. Najbolje bi bilo kada bih sneo da otvorim laptop i izvadim BIOS bateriju na 24h da se "ocisti" BIOS pa onda da vidim, no, kako je laptop u garanciji, sutra ide na RMA jer mu ne radi Touch Pad pa neka vide sta ce.
Inace, kao sto sam vec pomenuo, ne vidi ni WiN10 boot. Sem Ferena i samog imena HDDa ne vidi nista drugo i samim time nece da bootuje i uvek vraca na Feren i prijavljuje 'missing boot file/disk'

@plus_minus, ja ne vredjam niciju inteligenciju vec samo pitam, sta i kako, za nesto sto mi nije jasno.
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.exe-net.net.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?31.03.2020. u 00:58 - pre 49 meseci
Niko nije rekao da vređaš niti je tvoju neko hteo da uvredi. Od gledanja u pasulj, nema ništa, nagađamo, onako "na glas".
about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.exe-net.net.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?31.03.2020. u 01:10 - pre 49 meseci
Ne reaguje dakle ni fn + `kojigod_F*_taster_za_touchpad` (on+off) .. ?

A kažeš hard disk je bio u otprilike sličnom stanju (bez obzira na sda3/4):

- /dev/sda1 -> vfat -> /boot/efi
- /dev/sda2 -> swap -> swap
- /dev/sda3 -> ext4 -> /
- /dev/sda4 -> ext4 -> /home

.. i ti si u toku instalacije prvo bekapovao pa obrisao ceo hard, pa to gore otp. sve napravio i nagovestio grub-u da je /boot/efi mesto za njega i onda si nakon restarta skoknuo u BIOS, pre toga rekao da hoćeš legacy, ali tamo gde piše Windows8 pod "Operating system" (mode,option,kojegod ..) nisi ostavio to nego "Other OS" (tako nešto) pa onda naveo koji efi fajl na boot particiji (tek nakon uspešne grub instalacije) ... i neće ?
about:networking
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?31.03.2020. u 03:25 - pre 49 meseci
Touch Pad ne reaguje nikako bas, sta god da pritisnem i ne vidi ga nijedan sistem.

HDD je otprilike radio, i pre toga sam, sasvim normalno, na tom laptopu instalirao win10, pa Manjaro Mate pa Feren Mint i sve je to funkcionisalo besprekorno (i sve sam ih ja instalirao i na HDDu je uvek bio samo 1 OS) do pre neki dan kada nije hteo da butuje cak ni na taj Feren koji vidi kroz BIOS boot i od tada vise ne vidi nista iz BIOSa osim WDHDD diska i Feren opcije... Butabilnu flesku vidi sasvim normalno (preko F12) i to je to. Kako god da se instalira sistem vise nista ne vidi a instalacija prodje. Sto ce reci da lose upisuje ili uopste ne upisuje boot fajl...

Da mije ovo prvi put da radim taj laptop ne bih trepnuo medjutim radio sam ga 3x do sada i to sasvim normalno i uspesno i vise, odjednom, nece

Neka mu je laka RMA...
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?31.03.2020. u 10:08 - pre 49 meseci
Citat:
vinted:
Kada je tako uzmi i obriši taj hdd sa dban-om.
https://dban.org/
Napravi boot usb i ako ti ne bude uspešno brisanje sa dban-om, nego izbaci neke greške, onda ti je hdd u problemu.


Mislim da je ovo dobar rezon i da bi to trebalo probati !
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?31.03.2020. u 10:54 - pre 49 meseci
Nije HDD - SSD pa da ne mozes da ga obrises jer se zakljucao u read mode :P
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?31.03.2020. u 11:06 - pre 49 meseci
Pa džabe formatiranje ako ostane u gpt obiliku. Prvo kreiranje particione tabele, posle je nebitno kako će da se formatira.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako preformatirati HDD a da to funkcionise?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4026 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.