Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Java pocetnik - potreba pomoc i saveti

[es] :: Vodič za posao :: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8234 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti23.11.2019. u 13:46 - pre 53 meseci
Citat:
Whitewater:
Šta bi bilo osnovno razumevanje ?


Da znas sta je to programski jezik, sta su to varijable sta rezervisane reci i cemu sluze, sta funkcije, sta operatori i to, sto imaju
svi jezici. Naravno neko je ucio algoritme pa mu je to jasno. Ko pocinje i ne zna sta su to algoritmi i algoritasmski koraci
malo ce teze svariti ovo.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti23.11.2019. u 13:49 - pre 53 meseci
Mislim da generalno promena karijere zbog vece zarade ne vodi u uspesan posao. Pre svega zato sto je IT nesto na sta ne mozes tek tako da se presaltujes. Naravno mozes da pravis web stranice,
html,css vise trazi talenat nego neko prethodno znanje...
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti23.11.2019. u 15:07 - pre 53 meseci
Osnovno razumevanje - ljudi koji do 35-40. godine života nisu nikad čuli ni videli programiranje, uglavnom imaju problem da shvate uslovno izvršavanje, petlje, funkcije, kao i pojedine stvari vezane za OOP (klase-objekti, nasleđivanje, interfejsi).
Ako su to nekako i savladali, kad se krene sa nekim framework-om, gde se maksimalno koristi nasleđivanje klasa iz FW-a, tu se totalno pogube.

Naravno, ako su završili neki faks koji zahteva poznavanje i razumevanje tehnike, tj. ako imaju adekvatno tehničko znanje iz neke druge oblasti, ta razvijena logika će im biti od neke koristi u programiranju.
Ako su završili neke društvene nauke ili nešto drugo što nema veze sa tehnikom, i nikad se nisu bavili nečim što bi im pomoglo da razviju logiku u programiranju, možda je bolje da se ne upuštaju u to.

Mada, uvek ima izuzetaka, znam za slučaj da je devojka završila japanski jezik, radi u nekoj firmi koja pravi kurseve za engleski namenjene japanskom tržištu, prešla je u IT kompaniju koja se bavi razvojem web aplikacija, servisa i slično, i sasvim se dobro snašla.

Izuzetaka uvek ima, a da li postavljač teme jeste jedan od takvih izuzetaka, teško da možemo saznati preko foruma. Ništa ga ne košta da proba. Pojedine firme zainteresovanima daju određen materijal koji treba da prouče i potom im zadaju zadatak koji treba da reše u određenom programskom jeziku. Postavljača teme ništa ne košta da proba tako nešto.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

stefanx

Član broj: 173226
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti23.11.2019. u 15:36 - pre 53 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pre svega zato sto je IT nesto na sta ne mozes tek tako da se presaltujes.


Ovo vazi za vecinu profesija. Osoba A stara 40 godina je npr. zavrsila Hemijski fakultet i srednju skolu i radila u struci 15 godina = 24 godine rada/iskustva u toj oblasti. Osoba B stara 40 godina je svoju karijeru provela predavajuci geografiju, istoriju, baveci se advokaturom, slikarstvom... Srecno sa pokusajom prekvalifikacije istih u prvopomenutu oblast u razumnom vremenskom roku. Uspesne prekvalifikacije su moguce u bliskim oblastima.

 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti23.11.2019. u 20:40 - pre 53 meseci
Po vašoj definiciji ja posedujem osnovno razumevanje.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti23.11.2019. u 21:33 - pre 53 meseci
Programiranje podrazumeva korišćenje alata da se reši neki problem, pri čemu programski jezik i razvojno okruženje spadaju u te alate (pored alata za timski rad, svega što može da im pomogne u rešavanju problema tipa stackoverflow, literature, itd.).

Ako je neko vrhunski knjigovođa i ima logiku za programiranje, može da pomogne u nekoj IT kompaniji. Ali, teško da će sa 40 godina da postane neki programer ako ranije nije napisao ni liniju koda.

Čak i oni koji završe faks i počnu da rade u IT kompanijama kao programeri sa 23-24 godine, gledaju sa 40 da se sklone na neke rukovodeće pozicije, jer postaje sve teže pratiti tehnologiju, ne samo zato što tehnologija napreduje brže nego 15-20 godina ranije, nego i zbog godina više ne mogu tako brzo da uče. Međutim, za razliku od početnika koji ima 40 godina, oni imaju iskustvo i time su u poziciji da vode timove i/ili projekte, rade Code Review, pregovaraju sa klijentom, itd.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 02:17 - pre 53 meseci
"nego i zbog godina više ne mogu tako brzo da uče."

Sto ti se cini da je tako? Meni sad zapravo treba mnogo manje vremena nesto novo da savladam nego
pre 20-30 godina :P

"rade Code Review"

pa to da obicno stariji to rade.

sto se tice team lead-a, mene zanima programiranje, tako da gledam samo to da radim, pa sam to i naglasio.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 06:59 - pre 53 meseci
Citat:
Whitewater: Zašto ste se svi uhvatili za to da neko nije radio ništa do 40 a sada hice da bude IT, a ja sam jasno rekao da neko menja karijeru nor bio je pravnik ekonomista stagod.

To je kao kod malog deteta, ako se stalno nosi, prohodace tek sa 3 godine ili nikad. Stvar je u spoljnim podsticajima za mozak i duh.

Citat:
mjanic: Mada, uvek ima izuzetaka, znam za slučaj da je devojka završila japanski jezik, radi u nekoj firmi koja pravi kurseve za engleski namenjene japanskom tržištu, prešla je u IT kompaniju koja se bavi razvojem web aplikacija, servisa i slično, i sasvim se dobro snašla.

Da, od prilike, mislio sam na ovakve osobe, ono sviraju violinu u Ansamblu rts-a, a vec sledece godine rade u it-iju, neko programiranje.

Citat:
Branimir Maksimovic: Meni sad zapravo treba mnogo manje vremena nesto novo da savladam nego
pre 20-30 godina :P

Treba ti manje za nesto sto znas i sto si radio, imas velikog iskustva u tom delu, takodje dobro razumevanje osnova iz vremena 80, 90 tih dosta pomaze za novije stvari.

Meni licno, 40-te ne pomazu, tj ne starim kao vino :)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 07:16 - pre 53 meseci
"Meni licno, 40-te ne pomazu, tj ne starim kao vino :) "

De ti ne pomazu, nivo apstrakcije pomesan sa znanjem je mnogo veci nego kod nekog sa 20 i kusur :P
Jedino sad ako nesto ne volis da radis pa imas odbojnost prema tome :P
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 07:30 - pre 53 meseci
ima tu dosta i egoizma primer da primis klince koji ce gledati u tebe kao u boga umesto nekog starijeg ko ce te citati kao otvorenu knjigu.

ali nisu ni klinci bas ludi, od zelenog voca cesto boli stomak...
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 07:44 - pre 53 meseci
Generalno gledas da primis nekog ko zna da radi posao, to je cela poenta i sve se svodi na to, mada to nema bas veze
sa onim sto je gore navedeno...
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 08:44 - pre 53 meseci
Citat:
kako bi prosao moj razgovor za entry position +40. El bi mi se smejali majke mi

Još si mlad, uživaj u životu, za učenje programiranja imaš još dosta vremena.
Citat:
TOKYO -- Masako Wakamiya obtained her first personal computer at age 58, just ahead of her retirement from a bank. Little did she know that she was beginning a journey that would make her the world's oldest known iPhone app developer, at 81.

Now 84, Wakamiya calls herself an IT evangelist and encourages other seniors to use digital technology to enrich their lives. She writes books while spreading her message on the lecture circuit in Japan and abroad. Recently, she sat down with Nikkei to tell her story -- from that first PC to talking shop with Apple CEO Tim Cook -- and explain why we're never too old to learn something new.


Meet the 84-year-old Japanese app developer who inspired Tim Cook

Za neke nikad nije kasno, za neke je uvek.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 10:03 - pre 53 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Generalno gledas da primis nekog ko zna da radi posao, to je cela poenta i sve se svodi na to, mada to nema bas veze
sa onim sto je gore navedeno...

To da. Ali ako nema onih koji znaju posao, onda firme radije primaju radnike od 20 nego od 40 da se uce u hodu. Ti naravno mozes biti jedan od promila populacije kome intelektualne sposobnosti rastu sa godinama. Medjutim, nauka je rekla svoje - nervne celije se ne razmnozavaju niti obnavljaju, nego se rodis sa odredjenim brojem i do kraja zivota svake godine ti odredjen procenat izumire. Do tridesete prosecan covek iole efikasno uci, od tridesete do pedesete zahvaljujuci iskustvu jos uvek ne zaostaje za mladjim kolegama, posle pedesete se polako sprema za otpis, to je statistika koja vazi za izrazitu vecinu populacije. Ali, sta ako si sa 40 po iskustvu jednak onome od 20, a on svakoga dana u svakom pogledu vise napreduje nego ti?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 10:12 - pre 53 meseci
Citat:
Panta_:
Za neke nikad nije kasno, za neke je uvek.

Pa i ne tvrdim da nije moguce, nego jednostavno verovatnoca, statistika i predubedjenja poslodavaca nisu na tvojoj strani ako hoces da pokusas takvo nesto.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 13:25 - pre 53 meseci
Ako gledamo generaciju koja je u 40-im, a radili su nešto malo oko programiranja pre 20 godina, tada su stvari bile daleko jednostavnije što se tiče alata i jezika, ali su neke oblasti bile mnogo teže - npr. razvoj GUI aplikacija.
Danas se većina FW-a vratila na KONZOLU, JS više nije tako prost kao što je bio (ne kažem da je preterano težak, ali nije ni blizu tako jednostavan), došli su i neki novi jezici i FW, kao npr. typsescript/angular, itd.

Ono što smo mi usput učili 20 godina, jer nam programiranje nije bilo glavni posao, sad klinci nauče za mesec-dva i idu dalje. Ne kažem da sa razumevanjem nauče svi klinci te osnovne stvari, ni oni bolji nemaju duboko razumevanje logike, ali otaljavaju posao zadovoljavajuće kvalitetno i ne gunđaju previše o nekim stvarima o kojima bi ovi stariji svakako gunđali.

Takođe, uglavnom su te vođe timova pa čak i ogranaka projekata u 30-im godinama, i oni su prvi koji neće primiti nekog ko ima 40 godina, a ima manje znanja od njih (mislim na znanje poznavanja određenog jezika i alata koji se koriste u firmi), a čak i da ima delimično to znanje, neće ga primiti jer ima veće životno iskustvo po pitanju nekih drugih stvari koje indirektno imaju veze sa programiranjem (npr. timski rad, organizacija posla, i sl.) - ukratko, neće sebi da prave konkurenciju za mesto šefa!

Znam ovde kod mene samo jednu firmu gde su primili čoveka koji je stariji od ostalih u firmi, a to je zato što je 15 godina radio Javu i što im je trebao takav čovek za jedan važan projekat. Svi ostali koji su u protekle 2 godine došli u firmu su studenti koji su na završnim godinama ili su tek diplomirali. Ali, to je druga tema, jer ovde pričamo o početnicima.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 13:52 - pre 53 meseci
Meni je programiranje oduvek bio glavni posao ;)
94 sam radio za Stratus computer u Kini kao C expert :P
sada su to ovi https://en.wikipedia.org/wiki/Stratus_Technologies
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 17:18 - pre 53 meseci
Šta znaci u hodu uci. Jel to kao primiš ga jel zna nešto da radi pa ga onda učiš u hodu ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti24.11.2019. u 19:03 - pre 53 meseci
Citat:
Šta znaci u hodu uci. Jel to kao primiš ga jel zna nešto da radi pa ga onda učiš u hodu ?

Naprimer, pozoves ga u 16h ispricas mu sta treba da uradi, on samo klima glavom i gleda belo, vidi se da pojma nema kako se to radi. Ode kuci, dodje ujutro na posao, malo nenaspavan ali zna sve o tome sto si mu pricao plus ima 50 potpitanja ako si nesto neprecizno formulisao
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti25.11.2019. u 00:31 - pre 53 meseci
ovo je supercool nisam znao.

Umesto da radim za nekoga zaposlicu klince da rade za mene , kud ces bolje !
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti17.12.2019. u 20:41 - pre 52 meseci
@Whitewater - danas mislim da mozes bez nekih strasnih problema da se presaltas, ako imas imalo mozga. Znam nekoliko ljudi koji su iz totalno levih zanimanja presli u IT. Najbolje bi bilo da te neko "preko veze" malo spremi za interviju i progura da te ubace u neku poziciju iz koje bi mogao da ucis i napredujes.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Java pocetnik - potreba pomoc i saveti

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8234 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.