Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alat za rad na remote dev serveru

[es] :: PHP :: Alat za rad na remote dev serveru

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15157 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru29.08.2019. u 23:16 - pre 56 meseci
Daleko od toga da si dosadan, svi pristupi problemu su potencijalno resenje, samo ne razumem u potpunosti ovo sto nude?

Git bas nije najsjajnija opcija iz razloga sto je daki spomenuo - prevelik ciklus od zavrsavanja pisanja koda do provere sta isti i da li radi - zaboravis ";" i ode 10 min. Imam svoje skripte za deployment ali svejedno bi bilo pakleno, commit je za nesto sto je zavrseno i isprobano, nije bas "save all".

Znaci primarni problem - klijentski pc ima samo IDE/Text editor i SSH+SFTP za komunikaciju sa serverom. Sa time se kaci na navedeni server koji ima sve neophodne servise/daemone, i prosto dugme "save" u editoru cuva fajl na serveru, tako da "f5" na toj stranici instant prikazuje rezultat kao u lokalu. Problem - sinhronizacija aktuelnih podataka sa drugim klijentom. Resenje koje radi je VSCode ali kao sto pisah, remotefs ga pretvara u editor sa hajlajtingom i nicim vise maltene. Ne moze da pojuri odakle je koja klasa npr.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru29.08.2019. u 23:18 - pre 56 meseci
Budan sam vec solidno, ali sta bi radilo eventualno mauntovanje remote particije (samba mozda cak samo za folder?) Ili rsync?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru29.08.2019. u 23:42 - pre 56 meseci
Ako ti je baš tiloko stalo da radiš online onda je praktično RemoteDesktop, VNC, TeamViewer, AnyDesk... prosto se zakačiš na računar nakome ti ej već sve podešeno i radiš.

Ako pukne veza, super, imaš neplanirano slobodno vreme, čak i ako klijent nervozno čeka da se reši problem :)


 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru29.08.2019. u 23:58 - pre 56 meseci
A kako klijentu da resim problem ako pukne veza uopste? Je l' sam naveo da je dev server kucni server i da nema veze sa internetom?

Inace, ajde da vidimo test okruzenje i za lokalni server za ovih pet dana. Skidanje zasebnih binaryja za win za sve posebno, neki wamp stek, i ono na sta sam upravo nabasao -Laragon? Navodno je izolovan koliko moze (nije kontejner), ali ima dosta funkcija na klik i brdo ostalih podesavanja? Koga ne mrzi neka baci pogled, deluje vredno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
141.113.66.*



+148 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 07:42 - pre 56 meseci
Vidi, ti uopste nisi u nekoj jedinstvenoj situaciji, svaki developer se suocava sa ovim i jedno od opste prihvacenih rjesenja je Docker + Git. Napravis fino Docker image koji sadrzi sve sto ti treba i komitujes to na git repo. Onda ako ti danas izgori laptop na kojem radis, odes i kupis novi, instaliras samo git i docker i fino povuces svoj git repo koji je siguran negdje na serveru, kazes "docker build ...", pa "docker run ..." i imas kompletno okruzenje lokalno (ista stvar kada dodje novi developer na projekat).

Cak i kada su svi alati dostupni lokalno, cesto je zgodnije koristiti Docker, jer mozes da podesis da imas apsolutno iste verzije svih paketa kao i na serveru, tako da izbjegavas problem "radi na mom racunaru (a puca kod klijenta)".

Sto se tice potrosnje resursa, da li si ista mjerio? Davno sam radio web, na nekoj i3 prije ihahaj godina i ne sjecam se da sam osjetio ikakve penale zato sto mi u lokalu radi LAMP.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 07:58 - pre 56 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
A kako klijentu da resim problem ako pukne veza uopste?


Veza ti je potrebna samo da pošalješ završeno na server a ne i da radiš. Za toliko možeš da se snađeš.

Citat:

Je l' sam naveo da je dev server kucni server i da nema veze sa internetom?


Pošao sam do pretpostavke da nisi uvek kod kuće. Bar se meni često dešava da nešto moram da završim a nisam u lokalnoj mreži.

U lokalu je meni dovoljno da šerujem direktorijume sa servera na računar na kome radi i direktno editujem u njima šta treba. Mada i na radnom računaru imam kompletnookruženje instalirano, pošto meni lolani server niej baš razvojni pa ne volim da direktno prčkam po njemu. To obično radim samo ako datu sutaciju ne mogu lako da reprodukujem na svom računaru.

Citat:

Laragon? Navodno je izolovan koliko moze (nije kontejner), ali ima dosta funkcija na klik i brdo ostalih podesavanja? Koga ne mrzi neka baci pogled, deluje vredno.


Zvuči veoma interesantno.


 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-8.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 08:48 - pre 56 meseci
I ja sam mislio da ti treba remote access, ono always-online-guarantee. Ako si vec kuci ne bi ja nista komplikovao, RemoteDesktop ili teamviewer ti treba 10min da podesis na jedan glavni komp i imas apsolutno sve kako ti odgovara na svim klijentima u mrezi.
Ili shared folder/rsync varijanta (mozda cak i ownCloud/NextCloud ako vec imas lokalni server) i sve si "probleme" resio.
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 17:59 - pre 56 meseci
Ja odavno koristim dropbox za takve stvari.
Pogodan je za male timove, gde svako zna sta radi (posebno php, posebno html+css).
I onda mogu da radim sa raznim mesta, tamo gde sam stao, a response na promene je manji od sekunde.
Ima i versioning, tako da mozes da vratis neki fajl unazad, ili ako je izbrisan.

Nije pogodan ako se ljudi cesto kolju na istim fajlovima. Uz to je problem ako ima previse fajlova, pa nije dobar za nodejs i slicne aplikacije.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 21:02 - pre 56 meseci
Tmux + Vim kao PHP IDE + Windows Terminal

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 21:21 - pre 56 meseci
Citat:
Zlatni_bg:samo ne razumem u potpunosti ovo sto nude?

https://www.hetzner.com/cloud?country=gb

Ili još jeftinije... Digneš jednu mašinu na hetzneru i podesiš kako voliš i na nju se kačiš sa bilo kog računara i radiš odatle. Uvek isto okruženje.

Pretpostavljam da bi tebi bilo sasvim dovoljno za rad 8GB rama, što je 10€ mesečno. Jedino sto ti je to ssh pristup samo.
Ali mozes i desktop okruzenje da instaliras
https://bas.esse.rs/2018/02/cloud-desktop-with-ubuntu-and-xfce/

Za 19€ 16GB rama i 4 vCPU što je sigurno i više nego što ti treba.

Ja recimo koristio 99% posla tako što sam se konektovao na neki jump server Windows, na njemu instalirano sve od alata što mi je bilo potrebno, a odatle skakao na ostale servise u mreži.
Jump je bio 16GB i koristilo ga nas nekoliko bez problema.
Mislim.... bilo bi bolje da smo koristili resurse svojih mašina, ali klijent odlučio da mu tako bezbednije, sav kod je tamo itd itd..

Mogu ti reći da kad okinem rdp na full screen ne bih ni primetio da to nije moja mašina.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 30.08.2019. u 22:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.182.164.82.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru30.08.2019. u 23:22 - pre 56 meseci
ovaj hetzner te u praksi kosta nesto vise nego dobar desktop+struja, ako ga menjas tipa na 3-4 godina.
Samo citam sta pise pa ne znam bas sve performanse i protok i ostalo u praksi, ali ako ti treba online dostupna masina za neki posao/tim ljudi, ne deluje nesto preterano skupo (opet, kome treba)
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 06:49 - pre 56 meseci
Citat:
Digneš jednu mašinu na hetzneru i podesiš kako voliš i na nju se kačiš sa bilo kog računara i radiš odatle. Uvek isto okruženje.

I koja mu je to razlika od kucnog servera? Ako nema internet ne moze ni da pristupi serveru.
Citat:
Znaci primarni problem - klijentski pc ima samo IDE/Text editor i SSH+SFTP za komunikaciju sa serverom. Sa time se kaci na navedeni server koji ima sve neophodne servise/daemone, i prosto dugme "save" u editoru cuva fajl na serveru, tako da "f5" na toj stranici instant prikazuje rezultat kao u lokalu. Problem - sinhronizacija aktuelnih podataka sa drugim klijentom. Resenje koje radi je VSCode ali kao sto pisah, remotefs ga pretvara u editor sa hajlajtingom i nicim vise maltene. Ne moze da pojuri odakle je koja klasa npr.

Citat:
Recimo dosadi rad za desktopom, ostalo mi nesto finesa da zavrsim, hocu da se prosetam malo i nastavim rad sa lap topom. Git i CVS nisu najsjajnija opcija jer se nekad radi o sat-dva posla

Koristio bih VScode kao i do sad da ne nailazim na brdo problema - gotovo nijedna ekstenzija mi ne radi sa RemoteFS ekstenzijom za rad na udaljenom serveru. Templejt endzin mi ne prepoznaje HTML kod u PHPu, ne radi mi favorites jer se ne kesira lokalno, a kada bih kesirao lokalno bilo bi gomila fajlova koja bi morala da se uporedjuje, i iako sam probao nikad nije radilo kako treba. Jednostavno VScode nije za ovo.

To sto ti hoces, ovo gore sto sam predlozio (Tmux + Vim) je idealno resenje. Mozes da radis sa laptopa, desktopa, telefona, tableta, TV-a..., samo ssh server-ip && tmux attach -t x i nastavljas sa radom gde si stao. Nema nikakvih dodatnih servisa, opterecenja, sinhronizacije, itd. sve je na dev serveru.

Jeste da ce ti trebati par dana da podesis Vim za PHP i da se upoznas sa istim, ali gledano na duge staze, ovo je po meni najbolje resenje za takav rad kakav ti preferiras. Naravno, mozes da koristis i neki drugi terminal editor Emacs, nano, pico, itd., ali mislim da vim uz pomoc dodatnih plugina je najbolje resenje.

Vim vec podrazumevano ima sve sve sto ti je za pocetak potrebno, code-highlighting (:set syntax on), code-completion (Ctrl+n), file explorer (:Explore), file finder (:find filename), tabs (:tabnew), integrisan terminal (:terminal), windows splitting (:sp, :vs), registers (:registers), sessions (:mks), mappings (:map), abbreviations (:abbreviate), marks (:marks), ctags (:tag func_name), itd., za ono sto nema podrazumevano tu je veliki izbor plugina.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 06:50 - pre 56 meseci
@Coyote

Da li ti smeta mali "lag" na ekranu rd-a posle par sati. Meni bi smetalo posle 5 minuta.

Do hetznera mislim da je net latenca oko 50 ms., ali cela prica moze biti dobra.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 08:32 - pre 56 meseci
Citat:
Panta_:
To sto ti hoces, ovo gore sto sam predlozio (Tmux + Vim) je idealno resenje.


Šta je taj Tmux ne znam, ali Vim?!?!?!

Mi ovde pričamo o zbiljnom poslu. Ko još programira nešto ozbiljno u Vim-u i konzoli osim ako je mazohoista? To može da nešto na brzinu čačpneš, ali da radiš satima na ko zna koliko istvoremeno otvorenih dokumenata, ideja je smešna.

 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 08:55 - pre 56 meseci
Citat:
Ko još programira nešto ozbiljno u Vim-u

Na primer:

Rasmus Lerdorf - the creator of PHP
Larry Wall - the creator of Perl
Paul Graham - Y-Combinator co-founder
Jeffrey Way - Laravel framework contributor, itd.

Citat:
To može da nešto na brzinu čačpneš, ali da radiš satima na ko zna koliko istvoremeno otvorenih dokumenata, ideja je smešna.

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.182.164.82.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 09:20 - pre 56 meseci
Dal to ide sa godinama sta li je, ali sada ne bih seo da programiram bez dobro full podesenog intelliJ. Doduse sve manje radim sa klijentima kojima treba nesto odmah i live a sve vise na komplikovanijim projektima pa mozda zato.
Ali to pisanje koda po konzolama i editorima mi je prilicno neprakticno. Ako nista drugo ondak zbog crtl+click navigacije medju korisnicima metoda i autocomplete i refaktoring podrske, a i lako testiranje i interpretaciju rezultata. Ako mi IDE omogucava da lako radim refaktoring i olaksava mi navigaciju kroz puno fajlova i metoda, onda imam i volje da pisem kod koji se lakse odrzava (vise kracih metoda, vise manjih klasa) i imam vise volje da radim extract delova koda. To sve nema teorije rucno da kopiram i prevlacim, bar ne odkad znam da ima mnogo laksih i bezbednijih nacina.
Mozda to sve ima veze sa tim da imam 1-2h slobodnog vremena dnevno, i ako ce IDE da mi ustedi 30min na dan, to je meni u dzep direktno 30-50% vise slobodnog vremena.
A to mi sada vredi jedan nov laptop koji ce da ima celo okruzenje podeseno, i ovog problema vise nema :)
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 10:03 - pre 56 meseci
Citat:
Panta_:
Citat:
Digneš jednu mašinu na hetzneru i podesiš kako voliš i na nju se kačiš sa bilo kog računara i radiš odatle. Uvek isto okruženje.

I koja mu je to razlika od kucnog servera? Ako nema internet ne moze ni da pristupi serveru.

Razumeo sam da on zeli sa vise razlicitih lokacija da pristupa istom okruzenju. A ako cemo o nedostatku interneta, ako je na nekoj drugoj lokaciji onda su mu skoro duplo vece sanse da ce imati problem sa internetom jer za obe lokacije nema redundantnu liniju. Isto i sa strujom i sl. Ovako bar ne mora da brine o Hetzner strani.

Ali zapravo prednosti su recimo
- Na hetzneru ima 50-100x bolji upload
- Ne brine ni o struji, ni da li će da je ima, ni o potrošnji iste koja je verovatno pola ove Hetzner cifre
- Ne brine da li će SBB da odluči i umesto public adrese da mu dodeli neku cg-natovanu (kao što su meni)
- Ne mora da odvoji odmah novac i da kupi hardware. OK on možda već ima, ali pričam generalno
- 10-20€ mesečno verovatno može da fakturiše dodatno klijentu kao “server za development”
- Kad je već na hetzneru može u lan-u da diže nove mašine po potrebi vrlo lako jer postoji Terraform provider za Hetzner, pa lako može da podiže ceo stack i gasi posle testiranja, isprobavanja... Jeftino će biti.

Ne pada mi na pamet trenutno šta još, ali verujem da su prednosti na cloud strani.

Citat:
dejanet:
@Coyote
Da li ti smeta mali "lag" na ekranu rd-a posle par sati. Meni bi smetalo posle 5 minuta.
Do hetznera mislim da je net latenca oko 50 ms., ali cela prica moze biti dobra.

Nisam zaista primećivao bukvalno nikakav lag.
Kad bih povećao ekran skroz na full screen sa sklanjanjem one RDP linije, zaista nikakva razlika u odnosu na rad na mojoj mašini.
Još server na koji sam se kačio je bio u nekom lokalnom datacentru, verujem da Hetzner nudi bolju liniju nego što su oni imali.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 10:26 - pre 56 meseci
Citat:
Ali to pisanje koda po konzolama i editorima mi je prilicno neprakticno. Ako nista drugo ondak zbog crtl+click navigacije medju korisnicima metoda i autocomplete i refaktoring podrske, a i lako testiranje i interpretaciju rezultata. Ako mi IDE omogucava da lako radim refaktoring i olaksava mi navigaciju kroz puno fajlova i metoda

Vec sam naveo, sve to moze vim podrazumevano, serach, replace, grep, sort, code auto-complete, file auto-complete, file explorer plus Unix komande :!command. Ili sve to kome je lakse kroz plugine https://phpactor.github.io/phpactor/refactorings.html, https://github.com/tpope/vim-fugitive, https://github.com/scrooloose/nerdtree, itd.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.182.164.82.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 10:48 - pre 56 meseci
nisam koristio vim za nista vise od nekog brzog edita, i to samo ako nemam nano na serveru.
Ali, da li je search-replace i vim-u na istom nivou kao i refaktoring u intellij?
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Alat za rad na remote dev serveru31.08.2019. u 11:42 - pre 56 meseci
Citat:
Ali, da li je search-replace i vim-u na istom nivou kao i refaktoring u intellij?

Nema Ctrl+click, tj. ima Ctrl bez click .

Ovako nesto: https://www.jetbrains.com/help...using-regular-expressions.html

Code:
:%s/pattern/replaced string/gc


g - global
c - confirm (potvrdi svaki replace)

Ctrl+r, Ctrl+w (kao Ctrl+klik) -- koristi trenutnu rec kao patern.

Ili :vimgrep

Code:
:vimgrep /<Ctrl+r><Ctrl+w>/ **/*
:cfirst - first match
:qa - snimi makro u registar a
:%s/pattern/replaced string/gc
:cn[ext] - next match
@a - izvrsi makro
:cn - next match, etc...


**/* - grepuj sve u trenutnom i ostalim poddirektorijumima
% - trenutni file

:bufdo command - samo otvoreni bufferi (:ls list buffers)
1,5:bufdo command - bufferi u opsegu 1 do 5
:windo command - windows

Ili nesto lakse uz pomoc plugina, npr: https://github.com/dkprice/vim-easygrep
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Alat za rad na remote dev serveru

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15157 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.