Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko kupovine kompa

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Pomoć oko kupovine kompa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4427 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dj90

Član broj: 310417
Poruke: 76
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Pomoć oko kupovine kompa03.05.2019. u 14:36 - pre 59 meseci
pozdrav, planiram da uzmem novi komp
ovaj mi je odmah zapao za oko jer izgleda da je dosta jeftiniji od ostalih koji su slični pa čak i slabiji od njega tako da ne znam šta je stvar sa tako niskom cenom
https://www.emmi.rs/emmi-konfi...anther.11.html?productId=79924
procesor izgleda da je odličan, ima 6 jezgara, ne znam da li ima nešto bolje za slične pare, ima isto jezgara kao i7 i čak kao i pojedini ryzen7

budžet mi je veći od ovog tako bih mogao da dodam još nešto bolje, možda grafička
šta biste vi promenili ovde
planiram da ga koristim na duže staze bez nadograđivanja kao što mi ovaj trenutni traje (5-6god)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.183.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa03.05.2019. u 17:21 - pre 59 meseci
Evo sta je stos sa tim konfiguracijama, stave vrlo jefftinu plocu (ovde A320 najjeftinija AMD Ryzen) i kinesko napajanje koje ne kosta ni deset evra (samo 500W) to znaci, treba overclock, menjaj plocu, treba jaka graficka, menjaj kuciste i napajanje.

To drugo ovde je mnogo vaznije od ploce, ploca moze da tera i zver od graficke, ali napajanje i kuciste tesko da ce moci. Overclock ne daje toliko koliko kvalitetna graficka.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa03.05.2019. u 23:33 - pre 59 meseci
Bojan ti je lepo objasnio . Do niske cene se dolazi , tako sto uzimaju sve Najlosije komponente .

Procesor je taj koji jeste , sa tom oznakom svi su isti , ali plocu stave onu od 5.500 din ! Kada covek sam sklapa kompjuter , ako se malo Razume , Nikada ne kupi plocu od 5.500 za procesor od 17.700 . Te najjeftinije ploce se kupuju uz najjeftinije procesore ove od 4-6.000 .

Naravno da moze ta ploca da radi sa skupim procesorom , ali da je to pametno , niko ne bi kupovao ploce skuplje od 5.500 din .

Tako je i ostalo , stave SSD , najlosiji koji postoji , HD resertifikovan , znaci fabricki repariran, a ne nov , napajanje najgore itd .

Na kraju se dobije niska cena , ali kompjuter loseg kvaliteta .

Zato je mnogo bolje odabrati , moze i u istoj radnji sve komponente koje tebi odgovaraju po budzetu , ali i po kvalitetu , pa da oni onda to sklope . Kada se kod njih sve kupi onda besplatno sklapaju .

Ovi kompleti su za ljude koji nemaju pojma .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 00:21 - pre 59 meseci
RX 570 ne moze na lose napajanje, osim ako ne misle da se komp vrati odmah po isporuci... Ploca ne moze da se overklokuje i ima samo 2 slota za RAM tako da se zna sta se kupuje.
Moze da trazi B varijantu da stave ako hoce da overklokuje. I to nije neka velika razlika u ceni. Ne pise da je HDD resertifikovan. Ima konfiguracija kod njih gde to pise ali ova nije.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 02:29 - pre 59 meseci
Znaci da kupi komplet ?

Vrlo los savet !

Zasto ti nisi kupio komplet , vec si sam birao Sve komponente ?

Sve uvaljuju najgore , oni su uvoznik , servis sve . Ako crkne napajanje , stavice neko drugo polovno , a ne novo , jer to moze jer nisu prodali napajanje , vec komplet .

Kada se kupuje pojedinacno , makar kod njih , za deo koji se ne moze popraviti , daju nov deo u zamenu , ovako kada se kupuje komplet u zamenu mogu da daju i polovne delove !
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 06:42 - pre 59 meseci
"
Zasto ti nisi kupio komplet , vec si sam birao Sve komponente ?
"

Ja i jesam kupio komplet 2014. Sad sam skoro isto kod knjih kupio maticnu proc i grafu (samo memoriju sam uzeo kod drugih ) pa su mi oni i u gradili.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 13:26 - pre 59 meseci
Kupio sam i ja komplet prošle godine, bio na akciji oko 43k dinara (G4600, GTX1050, 8GB, 1TB, kupio 240GB SSD koji je takođe bio na nekoj akciji tada, oko 6500 din., dakle sve 50k), i za sada komp radi bez ikakvih problema.

Ne treba mi za igranje, ali mi je trebala grafička koja je bar malo ozbiljnija od kozmetičke 1030 (koja je tek malo bolja od integrisane kod Intela) jer sam hteo nešto da radim sa CUDA platformom...

Za neki svakodnevni rad i čak nešto pomalo ozbiljnije je sasvim dovoljna mašina za taj novac. Kome treba za najnovije igre ili za neku obradu 4k videa i slično, moraće da se "izuje" sa nekoliko puta većim budžetom. Za ozbiljan rad na računaru (tipa neka obrada videa ili 3D render) reper može da bude cena iMac-ova, otprilike vam treba toliko novca i za PC koji sigurno neće štucati i koji možete ostaviti i 50 sati da nešto "renda" bez razmišljanja da li će da se "zamrzne" (zato se koriste Xeon procesori iako po performansama nisu ništa jači od cenovno ekvivalentnog i7 ili i9). Naravno, može i sa manje novca i mnogi će reći da su pravili za upola cene konfiguracije koje im nikad nisu pravile problem, ali ko solidno zarađuje od takvog posla, neće se zezati sa budženjem, plus imate masu ljudi koji se danas bave ozbiljnim poslovima i ozbiljno zarađuju, a ne bave se hardverom.
Drugo su generacije koje su 90-ih odrasle uz sklapanje računara kao kućni hobi, jer su cene bile takve da se poprilično moglo uštedeti, naročito ako se još kupe komponente koje su ljudi donosili iz Singapura (CPU, ram, grafika, a neki su čak donosili i po koju ploču).

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 14:07 - pre 59 meseci
Ima neka racunica kupovati gotovo. Recimo stavio sam komponentu po komponentu da sam sam sklapao doslo bi me oko 10k dinara vise. Izmedju ostalog ima konfigurator pa moze skloppiti iz delova, mislim (ali tada je verovatno skuplje).
*Xeon hoces kada ti treba ECC memorija, jako mnogo memorije.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 16:16 - pre 59 meseci
Ako je neka prava akcija , reda velicine bar 10 % , onda se moze razmisliti o kompletima .

Medjutim u ovom konkretnom primeru Nema nikakve akcije ! Kada se stavi u digitron , oni trenutno imaju neki problem sa Konfiguratorom na sajtu , ne moze se izabrati HDD ?!

Znaci kada se stave sve komponente u kalkulaciju , sa obzirom da ne pise tacno koji je model napajanja u kompletu , dobije se u najmanju ruku Ista cena kao sto je komplet , a mozda i malo jeftinije na komad nago komplet !

Tako da ako nema cak ni Nikakve ustede kupiti , komplet , koji je onda razlog kupiti komplet ?

Posebno sto svaki kupac u istoj prodavnici moze da odabere svoj komplet i da mu ako kupac ne zna oni sklope besplatno .

Sa tom razlikom , sto oni ovde garantuju , kada se kupuje komplet , samo komplet , dok kada kupac kupi kod njih pojedinacno, garantuju svaku komponentu pojedinacno .

Pa je na komplet garancija 2 godine . A na graficku moze biti kod njih 3 , na SSD takodje itd .

Zasto za isti novac Smanjivati sebi garanciju ??
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 16:39 - pre 59 meseci
Maxo, ide RX 570 na 500W ko od sale. Verovatno je neko osredje msi napajanje, ali ce da radi bez problema. Nema unitra 5 hardova i 5 optika, sve kada se zbroji potrosnja nije visa od nekih 400-450W, taman to konesko 500W pokriva.
Problem je jedino sto je na granici i trajace u najboljem slucaju ~2 godine max, taman dok komp izadje iz garancije.

Znaju oni vrlo dobro sta i kako sklapaju. Sve su to krs delovi izuzev procesora i gpu. Sklapaju od najjeftinijih komponenti koje se vise ni ne traze, a kako im ne bi ostale neprodate, sklapaju te kompove od njih.
Bolje je sam sklopiti nesto normalno, naravno dodati jos para. Standardna prica, koliko para toliko i muzike.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 16:58 - pre 59 meseci
Ne mora da bude loša kombinacija ali obično u kompletu bude malo zastareo hardver. Ako bi se kupile komponente sličnog ranga ali novije serije, bilo bi skuplje pa se ovo isplati nekome ko nema nameru da apgrejduje. Sestričina je pre .... ima dosta godina kupila neki i3 komplet za oko 30k, kada sam hteo da saberem slične komponente, nove su koštale malo više, malo bolja ploča opet više, pa je na kraju ispala dobra kupovina. Kada kupujemo odvojeno, pazimo da ima više mesta za ram, više sata konektora, neki pci slot ... toga nema u tim kompletima i kome je OK, isplati se.
 
Odgovor na temu

dj90

Član broj: 310417
Poruke: 76
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 17:18 - pre 59 meseci
e ovako, poslali su mi mejl iz emmija koji sve delovi idu u onaj njihov komp i kada sam sabrao deo po deo izađe mu na slično


ovaj komp iz bc-a je sličan, idu isti hardovi i ovo napajanje CHIEFTEC 500W APB-500B8
https://www.bcgroup-online.com....-1tb.-gtx1050ti.-dvd_rw-51257

može da se doda nešto po želji i dalje bi bilo 5 god garancije (redovan servis je besplatan i ne plaća se)
garancija mi je stvarno primamljiva
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.182.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 17:31 - pre 59 meseci
Pazi Ryzen 1000 serije je za izbegavanje zbog ovoga, ali samo ako imas nameru da koristis Linux, onda starija FX serija ili novija Ryzen 2000, nemaju taj bug koji moze da te pogodi pod Linuxom.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 04.05.2019. u 18:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 17:31 - pre 59 meseci
@calexx, ma daleko od toga da je to los komp, naprotiv, vecini ni ne treba nista na ploci osim nekoliko SATA konektora. PCIe x16 i jedan do dva PCI-e x1, eventualno i USB 3, a to svaka plocica ima, cak i ove najjeftinije.
Sto se OC-a tice, ma vragu briga, ionako vecini nije ni vazan. Imao 5fps vise ili manje, isti djavo. CPU i gpu su sami po sebi dovoljni za odrednji gaming i to je to. Sada su takve komponente, ili su ok za gaming ili nisu, OC tu nista ni ne pomaze :)
Za eksremni OC treba para, a opet, bolje uloziti odmah u jacu konfiguraciju, nego se zezati sa tim i bacati pare na neku fensi plocu od 200eur.

OC po meni je imao smisla pre 20 godina, kada imas PII racunar 300mhz, pa ti je kocio DViX, pa ga napucas na 350 i gledas ko covek :D
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

dj90

Član broj: 310417
Poruke: 76
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 17:45 - pre 59 meseci
kakav je ovaj ssd, čitam po netu negativna iskustva?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 19:14 - pre 59 meseci
Nikakav.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 21:03 - pre 59 meseci
Uh da ne idemo sada u detalje , sve je na ovom spisku komponenti onako kako su Protivnici kompleta napisali .

Najjeftinija ploca , Skoro najbedniji SSD , ima jos bisera , kao Jednokanalna memorija , jer ima samo jedan modul ?? itd.itd

Naravno i za skoro sve Sam kupac treba da Smanji sebi Garanciju !! Na memoriju je 10 GODINA ! Kupac ako kupi komplet dobice samo 2 .

Mnogo vaznije je za Procesor i Graficku , to su Najskuplji delovi i pojedinacno je 3 godine , a kao komplet samo 2 ! Ko ce Normalan to da uradi ?

Postoji jedino problem oko 2 komponente i to najjeftinije . Kuciste nemaju model Winstone u ponudi , vec je to ocigledno model Stone sa prozorom , otuda ono Win . Cena je verovatno nesto veca od modela Stone .

Drugi problem je da u kompletu daju AMD stock kuler , koji se naravno ne prodaje u slobodnoj prodaji , verovatno ostatak od nekog neispravnog koriscenog procesora . Pa bi tu jedino moglo da se kupi kavalitetniji kuler od Stocka.

Evo kada se sve sabere da vidimo : 66.810 !

Znaci na Kuciste Stone , zbog prozora je dodato 400 din , jer MS industrial model Kiklop 4 je skuplji a takodje ima platicni prozor procenjeno na 2.690 din . Kuler je stavljen Antec A30 Led od 1.590 din .

Tako da komplet uz Svo skracivanje Garancija , Nije jeftinji , nego Skuplji nego kada se kupi to isto pojedinacno !

Koji je onda razlog kupovine Kompleta ? Pitanje za pobornike kupovine kompleta, a ne za pokretaca teme !
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 21:51 - pre 59 meseci
Za tu cenu se može probrati i neka druga konfiguracija. Na primer ovo ima bar 16GB rama i Ryzen 3 2300x, 16GB ram i 480GB SSD ('de nađoše Biostar SSD, da mi je znati), grafička je 1050Ti sa 4GB pa ne znam da li je dovoljno, ali je cena ispod 60k, međutim i ovde ima nekih komponenti koje su pod znakom pitanja: https://www.emmi.rs/emmi-konfi...s-risk.11.html?productId=82387


Pošto ipak preferiram Intel, ne mogu da preporučim ništa sa i3 i i5, jer su napucali cene k'o da imaju Xeon procesor.
I da, pošto neko pomenu ECC u komentarima iznad, oni najjeftiniji Xeon-i ne traže ECC memoriju, idu čak na Z99 ploče i cenovno su u rangu ekvivalentnih i7 procesora, nema mnogo smisla uzimati ih, osim za specifične primene.


Ja sam nekoliko meseci pratio gotove konfiguracije i čekao nešto sa procesorima novije generacije, jer uglavnom slože "idealnu" konfiguraciju, ali sa starijim procesorom (npr. kod Intela to bude 7. generacija i3/i5/i7 koja ima manje jezgara).

Kome treba malo jača konfiguracija, nema nekog pametnog izbora, a cene udaraju po ušima.


Ja sam negde do 2008. godine često uzimao komponente i sklapao drugarima komp, garancija važila za sve delove, sad ne znam kakva je situacija, znajuću neke ljude koliko su oprezni po pitanju statičkog elektriciteta, ne znam da li bih ikome ponudio granciju za DIY sklapanje.

Nabavka pojedinačnih komponenti je posebna priča. Znam da sam kod starog kompa pre 10-ak godina ili tako nešto menjao CPU, i čekao sam ga 2 ili 3 sedmice kao da je neka ekskluziva. Valjda sad to ipak ide brže, tada se radilo o niškoj firmi koja je ovde imala prodavnicu (jedino kod njih imao taj CPU kao poseban deo), koja je nešto kasnije zatvorena, upravo zbog te (ne)ozbiljnosti njihove centrale - poručiš nešto što nema u radnji, oni 2 sedmice zaboravljaju da pošalju deo uz ostalu robu koju šalju u radnju!



Druga varijanta je, ako sklapa sam konfiguraciju, da se kombo uzme od ovih što donose iz Mađarske, ima proverenih prodavaca koji daju garanciju.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 21:52 - pre 59 meseci
Isti razlog zasto bi kupio gotove kolace ili tortu?
Gotova torta sam margarin i ima svega previse osim skupih sastojaka poput lesnika, oraha...
Posto neko nema pojma da napravi tortu sam, mora da je kupi. Isto tako i racunar.
Sigurno ce neka domacica koja nije u zivotu drzala srafciger i nema pojma o racunarima da kupi komp u delovima, skopi i instalira win i drajvere :D :D

Automehanicar ce sigurno da kupi nova kola, da kako da ne.
Kupice kvalitetna kola i sam ce ih popraviti, povariti, odraditi generalku i imace kola poput novih u upola cene.


Onaj ko se razume u HW ce kupiti na vise strana komponente jeftinije i sklopice komp, nesto polovno, nesto novo i eto.
Na kraju krajeva, ako pare nisu problem, kupis gotov komp preko za 1000eur i zavrsis pricu.
Ovakvi kompovi se po ovim astronomskim cenama sa krs komponentama samo kod nas sklapaju.
Pogledaj malo preko sta se nudi, kakvi kompovi za manje para.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Pomoć oko kupovine kompa04.05.2019. u 22:19 - pre 59 meseci
Ja recimo cekam burazera da dodje iz Slovacke za jedno dve nedelje, da mi donese 2400g I Aourus pro b450m.
Cene su pre 10 dana bile 95e za cpu I 88e za mb.
Nisam ispratio kad lansiraju Ryzen 3000 seriju, ali ce mozda jos koji euro dole da padne do tad.
U svakom slucaju, jeftinije I od najjeftinije ponude na KP kod nas.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Pomoć oko kupovine kompa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4427 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.