Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalnost hakintoša

[es] :: Advocacy :: Legalnost hakintoša

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 11654 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 13:46 - pre 61 meseci
Detalji moraju da te zanimaju jer Apple ne daje Hackintosh nego legalnu verziju... znaci Hackintosh ne mozes da dobijes od Apple-a, sto spada pod "zakonit nacin pribavljanja programa"....
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 13:59 - pre 61 meseci
A šta je ono na Apple-ovom sajtu i na Amazonu? Ja od Apple-a nabavljam macOS, a ne Hackintosh.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 14:29 - pre 61 meseci
@Nedeljko: Ja nisam ni pravnik ni poreski savetnik. To sto ja i ti ne znamo da li ti akti postoje ne znaci da ne postoje. :) Ti si procitao jedan zakon, drzis se njega i mislis da si pokriven. Ja samo mislim da ti nisi dovoljno strucan da tvrdis da ne postoji neki drugi propis koji to zabranjuje.... Ali ti, naravno, imas punu slobodu da probas.

Takodje, to sto nesto ima da se kupi ne znaci da je legalno. Ima dosta toga sto ima da se kupi u US a Srbiji nije legalno....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 15:02 - pre 61 meseci
Legalnim putem može da se nabavi fizička kopija instalacionog diska za Snow Leopard.

https://www.apple.com/it/shop/...3T/A/mac-os-x-106-snow-leopard

Izabrana je Italija, može lično preuzimanje u prodavnici, može isporuka poštom.

Kasnije verzije idu samo sa kodom za Mac App Store u e-mail poruci. Što dovodi do drugog problema, pristup na Mac App Store.

Postojeći korisnici mogu besplatno da dovuku instalaciju i da naprave instalacioni disk.

Problem je početak instalacije, gde je potrebno složiti se sa "SOFTWARE LICENSE AGREEMENT FOR macOS Mojave"

https://www.apple.com/legal/sla/docs/macOS1014.pdf


Po meni,nije legalno ikako drugačije. Prihvatanjem SLA korisnik potpisuje ugovor, svesno ili nesvesno. Opet ponavljam, po meni.


Hackintosh je, u stvari, instalacija bez izmena operativnog sistema.
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 15:25 - pre 61 meseci
tux:"Hackintosh je, u stvari, instalacija bez izmena operativnog sistema."

Ovo nije tacno. Probaj da instaliras sa Apple instalacijom pa reci isto.

Nedeljko:"A šta je ono na Apple-ovom sajtu i na Amazonu? Ja od Apple-a nabavljam macOS, a ne Hackintosh."

I sta ces sa tim?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 15:35 - pre 61 meseci
A evo ga i zakonski odgovor:

Citat:
Postupanje na zahtev nosioca prava intelektualne svojine ili organizacije koja ga zastupa i postupanje po predstavkama - Ukoliko nosilac autorskih prava ili organizacija koja ga zastupa, pravno ili fizičko lice ili anonimno lice podnese zahtev za prestup ili predstavku za kontrolu kršenja prava intelektualne svojine na računarske programe i baze podataka, Poreska uprava postupa po zahtevu u skladu sa Zakonom o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine i Zakonom o inspekcijskom nadzoru.


Znaci Apple kad god hoce moze da zatrazi da se zastiti intelektualna svojina i to je to.
Znaci mozes da instaliras ali Apple ima prava da te tuzi i to je to. Ako imas stomak da potvrdis da neces instalirati na non Apple masinu prilikom instalacije...
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 16:26 - pre 61 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:

Ovo nije tacno.


Ja kažem da je tačno.

Šta ćemo sad?!?


Citat:
Branimir Maksimovic:
Probaj da instaliras sa Apple instalacijom pa reci isto.


Probao, više* puta.


*mnogo, mnogo, stotinama
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 16:33 - pre 61 meseci
Nesto ti ne verujem...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.internet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 18:37 - pre 61 meseci
Branimira,

Naravno da Apple može da tuži nekoga ko mu krši autorska prava.

Međutim, autorska prava Apple-a nisu ono što što Apple zamišlja, već ono što piše u Zakonu. Tužba mora da glasi po osnovu nekog člana Ustava, Zakona ili podzakonskog akta. Ako ništa od toga nije povređeno, nije Apple zakonodavac, već Narodna skupština.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 18:46 - pre 61 meseci
Ono sto pise je da Apple moze da te prijavi i da trazi inspekciju. I to ne Apple, nego neki anonimus. Pa ti onda objasnjavaj poreskoj zakone...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8083



+1753 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 18:50 - pre 61 meseci
Ima tu nesto drugo . I nije vezano za zakon o autorskim pravima !

Kada se instalira OS , a i mnogi programi . Ne moze se instalirati , a da se ne procita i potvrdi , da saglasnost na uslove koje proizvodjac trazi ! Tzv. Disclaimer !

Ko hoce da instalira mora da se slozi .

To predstavlja verovali ili ne Ugovor !

Znaci autorska prava manje vise , ali krsenje ugovora na koji korisnik pristaje , ne vezano za kopirajt zakon nije dozvoljeno i legalno .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 18:55 - pre 61 meseci
Pa o tome se radi ademare. Autor po nasem zakonu mora da se slozi, ako se ne slozi, onda je to po gorenavedenom zakonu prekrsaj i moze da te prijavi bilo koji anonimus kome si legao na zulj.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 19:16 - pre 61 meseci
A ako si kupio kućište od Mac-a i u njega upakovao neku ploču i druge komponente koje nisu Apple-approved hardver, šta onda? Ko će da vidi da tvoj računar nije i iznutra Apple?
Prevariše njihov servis u SAD za 1500 telefona tako što su im kopije vraćali kao da su originali sa kvarom i servis im uredno davao nove originale, koje su potom slali u Kinu. I ne bi ih Apple ni uhvatio, da državnim organima nije bilo sumnjivo što ovi imaju toliko pošiljki za Kinu. Ispada da ni Apple servis ne zna da li je u njihovom uređaju originalan hardver ili neka kopija.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 19:20 - pre 61 meseci
mjanjic:"A ako si kupio kućište od Mac-a i u njega upakovao neku ploču i druge komponente koje nisu Apple-approved hardver, šta onda?"

Nesto ne vidim da neko prodaje kucista od Apple kompova. Imas mini/iMac u koji tesko da ce ici neka genericka ploca i macbook
gde mozda moze, ali zna se kako ide sa delovima za laptopove. Ali ko ce ti tako nesto prodati...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 19:27 - pre 61 meseci
Citat:
mjanjic:
A ako si kupio kućište od Mac-a i u njega upakovao neku ploču i druge komponente koje nisu Apple-approved hardver, šta onda? Ko će da vidi da tvoj računar nije i iznutra Apple?
Prevariše njihov servis u SAD za 1500 telefona tako što su im kopije vraćali kao da su originali sa kvarom i servis im uredno davao nove originale, koje su potom slali u Kinu. I ne bi ih Apple ni uhvatio, da državnim organima nije bilo sumnjivo što ovi imaju toliko pošiljki za Kinu. Ispada da ni Apple servis ne zna da li je u njihovom uređaju originalan hardver ili neka kopija.

Ovo je druga prica. Ako kupis kuciste od G4 tower-a, pa ti se pokvari, ti imas pravo da ga popravis. Tu onda zakon stiti tebe, Apple trazi orginal hardver, koji ti imas, samo se pokvario - pa si ga popravio. To je potpuno druga prica - onda imas nekog osnova da kazes "ali ja sam sve po pravilima uradio". To je, nezvanicno, jedan od vecih razloga zasto Apple vise ne prodaje Tower kucista. :) Pravo da popravis svoj racunar je ozbiljna prica o kojoj se vode ozbiljne bitke u vise zemalja - i to je mnogo ozbiljnija prica.

Ali ako samo skines, ili kupis negde USB, instaliras i zamisljas da na to imas pravo... pa rekao ti je Bane, i Apple ima pravo da pozove poresku. A ona ima pravo da pregleda sve i da te kazni. Onda ti mozes da povedes upravni spor, ali taj spor ne odlaze naplatu kazne i izvrsenje resenja inspekcije. :D Takodje, jako puno srece u tome da ti dokazujes da poreska ne zna zakon. Nece te oni kazniti sto krsis zakon o autorksim pravima, vec nesto drugo - nesto na sta imaju pravo.

Opet, tvoje pare, tvoj zivot, slobodno ti to radi, pa kad poreska proveri ti slobodno njima objasni. Kupio si USB na amazonu, mora da je legalno.... Dobices u resenju poreske i to po kom te osnovu kaznjavaju i sve. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 19:28 - pre 61 meseci
@Branimir
Moze da se prepravi kuciste za stari Power Mac da primi ATX PC plocu, pa pitanje ima smisla.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 19:32 - pre 61 meseci
Pitanje je bilo:
Citat:
Da li postoji legalan način da se nabavi primerak OS X operativnog sistema i instalira i koristi na hardveru koji nije Apple-ov?


Odgovor je svakako ne. To sa Power Mac-om pije vodu samo ako ces da se upustas u to, a po meni doci do Power Maca podrazumeva da
ces ga prvo kupiti, pa onda izvaditi delove i staviti nove ;)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 19:37 - pre 61 meseci
Svakako da vlasnik Power Maca moze da stavi PC plocu u njega, dolazimo medjutim do pitanja da li je to i dalje Apple Mac ili ne, kad vec moze da koristi i Mac OS X?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p1-181.p58.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 20:18 - pre 61 meseci
Mislim da smo otisli daleko sa teoretisanjem....
Ono sto je sigurno to je da nikakvu podrsku od Apple-a neces dobiti niti garanciju da to treba da radi
u slucaju da ne radi. A zadnji power mac je prozveden 2006 godine. Znaci pre 13 godina.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Legalnost hakintoša11.04.2019. u 20:39 - pre 61 meseci
Branimire,

Poreska inspekcija radi po yakonu, ne verovao ti u to ili da. Nije ona Apple-ov duh iz čarobne lampe da mu ispunjava želje. Poreska inspekcija sprovodi Zakon. Ako nisi prekršio nikakve pravne norme, onda ništa.

Kršenje ugovora je predmet Zakona o obligacionim odnosima. Ako potpišem da sam u obavezi da se ubijem nakon mesec dana korišćenja nekog programa, zatim koristim taj program mesec dana i ne ubijem se, nevin sam. Niko me ne može tužiti nipokakvom osnovu.

Jednostavno, pravne norme mi garantuju pravo na život i tog se prava ne mogu odreći nikakvim ugovorom. To se jednostavno ne može tražiti od mene.

Zašto je recimo neovlašćeno umnožavanje i širenje Windows-a nezakonito? Pa, samo zato što su te radnje zabranjene bez izričite dozvole autora. Da nema te zabrane, ništa tu ne bi bilo nezakonito. To je jedini zakonski osnov po kome Microsoft može tome da se suprotstavlja.

E, pa, smeštanje zakonito nabavljenog programa u memoriju računara i njegovo puštanje u rad su dozvoljeni Zakonom. Gde piše da se tog prava mogu odreći ugovorom?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalnost hakintoša

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 11654 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.