Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Znači stvarno je bio vanzemaljac :)

[es] :: Fizika :: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 22525 | Odgovora: 211 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.183.*



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)01.04.2021. u 22:26 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Za tehnički crtež su potrebni konkretni parametri. Evo jednog tehničkog crteža koj može da posluži kao uzor:


Pa dobro ovako nešto slično možda mogu da iznedrim, ja se nadao da će tehnički crtež da radi neko ko ume da crta tehničke crteže, a prema mojim uputstvima :)

Citat:
Evo i dosta zanimljivih izvora koji se bave projektovanjem i simulacijama Teslinog ventila.

Numerical Simulation and Hydrodynamic Design Optimization of a Tesla-Type Valve for Micropumps
https://www.semanticscholar.or...269076bcdd3f69f2898f214748c989

Simulation and optimization of Tesla valves
https://www.researchgate.net/p...d_optimization_of_Tesla_valves

Transitional and Turbulent Flow Modeling in a Tesla Valve
https://www.researchgate.net/p...Flow_Modeling_in_a_Tesla_Valve

Performing a Shape and Topology Optimization of a Tesla Microvalve
https://www.comsol.com/blogs/p...ization-of-a-tesla-microvalve/


Ovaj, stvarno ne mogu da komentarišem kad ne naprave kako bi trebalo, pa onda analiziraju kako radi, i "optimizuju", ne bi imalo smisla da kažem da spiralna pumpa ne radi, ako nisam napravio bar jednu, pa kad napravim jednu, a motam crevo gore dole levo desno ko luda pletenje, opet se ne bi važilo šta mislim, jer crevo mora da se mota spiralno, pa onda mora da se rotira u vodi u određenom smeru da zahvata vodu, tek kad sve to odradim kako treba i kako je zamišljeno bih imao pravo da kažem pumpa radi ili ne radi, i sad ću da je optimizujem...



Ovo je tvoj crtež sa početka priče, tvrdiš da mogu da se povuku dve linije kroz sredinu i da još ostane prostora, ali u ovom kadru se vidi koliko si odsekao jedan vrh, i sve vrhove na toj strani, i na suprotnoj strani. Ali to nije sve, 1920 se crtalo olovkom, a ti si na kompjuteru, odabrao si tanju liniju nego na originalu, uzmi liniju debljine identične kao na originalu i onda da vidim da provučeš dve takve kroz sredinu i da ostane prostora, eventualno bi mogla jedna i da poveže sve vrhove. A sad geometrija, u geometriji tačka je bez dimenzija, a linija ima samo dužinu ali ne i debljinu, tako da ja opravdano smatram da je originalni crtež nastao tako što je prvo povučena jedna linija kroz sredinu koja glumi simetralu, a neki detalji kad su crtani se dolazilo do te linije, ali da se podrazumeva da tu nema slobodan prostor između, kao što ni geometrijska linija nema debljinu. Eventualno da ima prostor za debljinu jedne linije povučene na papiru...

Tako da ja smatram da ovo ne valja jer kad spojim vrhove vidi se da je između prostor slon da prođe, pride podnožja ostrvca su bliže simetrali nego šiljci, znači loše konstruisano ..



Model koji je korišćen



Na modelu koji sam ja predložio čak i kad se gleda iskosa, i dalje važi osobina da sve šiljke možeš da spojiš jednom linijom, tj da su na jednoj liniji:



Ova isto ne valja:



Dakle poenta je ne vredi im analiza ako ne naprave kako bi trebalo ...

[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 01.04.2021. u 23:36 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)01.04.2021. u 22:48 - pre 37 meseci
Ova sledeća je još i dobra pa ću je prokomentarisati oko nekih detalja:



Ne mogu da se odredim da li ima prostor između šiljaka ili nema, ali nije bitno, jer to nije jedina osobina koja mora da se ispoštuje, ... podnožje ostrvceta mora da gađa na polovinu podnožja sledećeg ostrvceta, a to nisu ispoštavali čini mi se, takođe, deo na ulazu u valve nisu odradili kao na originalu, i onda se dešava nešto malo čudno, prokomentarisao sam samo prvo tri petlje, članka, kapsule ...



... fluid kad ulazi direktno udara u podnožje jednog ostrvca, što je dobro jer se lepo vidi kako ovo skreće veći deo fluida (pozicija 1), ali ostavlja skoro potpuno prazan sporedni kanal (pozicija 2), pošto iz sporednog kanala skoro ništa ne ističe, na sledećoj poziciji umesto da veći deo fluida utera u sledeći sporedni kanal, ovaj bira putanju duž glavnog kanala umesto kroz sporedni u kom pravcu je prethodno veći deo fluida bio usmeren (pozicija 3) ?? Takođe ako pogledaš ovaj snimak na full screan videćeš još nešto čudno, crnim tankim linijama je nacrtana kontura valve, dosta dobro, ali fluid na nekim mestima deluje da preskače kroz te crne linije, kuda ne može da ima putanju? Tek od treće petlje značajniji deo fluida završava u sporednim kanalima, ali nedovoljno da bi promenio tok iz glavnog kanala.



Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)01.04.2021. u 23:34 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Evo malo sam se pozabavio crtanjem

U principu u ovom crtežu oblik jedne petlje zavisi od prečnika cevi (d) i poluprečnika krivine cevi za usporavanje (r). Sve ostalo je manje više u funkciji ove dve dimenzije.


Jednostavno ne mogu da se složim, na tvom crtežu i glavni i sporedni kanal (cev za usporovanje kako ti kažeš) su istih dimenzija:



Na originalu glavni kanal je širi od sporednog, ako je širina sporednog kanala d, širina glavnog je 1,5 d (ili obrnuto ako je glavni d, sporedni je 2/3 d), naglasio sam i gde je "difuzor", nije stvarno difuzor, ali linija kojom ide ostrvce, i linija pod kojom je odsečena kružnica kapsule, deluju kao da se sporedni kanal naglo širi. Sporedni kanal je uži od glavnog, tako da fluid brže proteče kroz njega, uspeva da pretekne fluid iz glavnog kanala, a na kraju kad dođe do difuzorskog dela naglo usporova, pritisak se povećava, pravi front, i uspeva da zaustavi fluid iz glavnog kanala, bar ja to tako zamišljam.




Citat:
Pošto ne razumem baš do kraja kako stvar radi, nacrtao sam neke četiri varijante spajanja petlji u ventil.

U crtezu 1. propusni smer je potpuno prav to bi trebalo da pruza najmanji otpor.


Ovo bi bio super eksperiment, koji bi pokazao da ne sme da da bude direktan prolaz kroz sredinu valve, jer onda valve ne radi kako je zamišljeno.

Citat:
U crtežima 2 i 3 ideja je da ulaz u cev usmerava fluid u jednu od grana petlje (zavisno od smera).

U crtežu 4. Fluid se usmerava tako da se deli ravnomerno u obe grane petlje.

Nemam afiniteta da tvrdim da nešto od ovoga valja samo sam se bavio crtanjem.


Ni ja ne tvrdim da valja, ni da ne valja, ali mislim da je suština u nečem drugom, dakle ne u usmeravanju u grane petlje, i ravnomernom deljenju, nego fluid iz sporednog kanala mora onaj iz glavnog da izbaci iz glavnog toka, i ubaci u sledeći sporedni kanal, i tako nekoliko puta, dok fluid iz sporednog kanala ne nadjača onaj iz glavnog i uspe da ga zaustavi ...
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)01.04.2021. u 23:53 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Evo ga malo detaljniji tehnicki crtez jedne petlje



Ovo su dimenzije kojima se definišu dimenzije i oblik petlje

d - prečnik cevi
d1 - spoljni prečnik izlaza sporedne cevi
r - unutrašnji pluprečnik luka sporedne cevi
l - unutrašnja dužina izlaza sporedne cevi


Crtaš kontra od mene, prostor za fluid crnom, a valve belom, pa sam i onaj prethodni crtež morao da prilagođavam, tako da večeras nemam snage za još jedan, ne slažem se da dimenzija d bude i za glavni i za sporedni kanal, d1 i l nikad nisam merio, nit mogu u mom programu, drugačije konstruišem, napravim pravac za to ostrvce pa pustim da ga simetrala preseče, pa koliko ispadne, ne zanima me i ne mogu da odredim, ali gledam da podnožje ostrvceta prati simetralu sledeće kapsule, tj da gađa na pola podnožja sledećeg ostrvceta. Ako je r = 2, d je kod mene 4, kad je širina kapsule 12 ... Ali glavna razlika je pošto si ti ovo drugačije zamislio i nacrtao, konstruisao, samo si zaokrenuo ovu petlju za 45 stepeni, a glavni kanal ostavio da ide u istom pravcu, i onda to gde si obeležio 45 stepeni ti odgovara, meri, i kosinu petlje u odnosu na glavni kanal, i unutrašnji ugao te kosine ostrvceta. Kod mene ukošenost kapsule (petlje) je 12 stepeni u odnosu na simetralu, a taj unutrašnji kosi ugao ostrvca je duplo od toga tj 24 stepena, al pošto mi se čini da nema šanse da objasnim rečima, sutra ili ovih dana ću nacrtati crtež, i potruditi se da ga orijentišem isto tako.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 01:33 - pre 37 meseci
Ostavio sam linkove na dokumenta koji su okačili ljudi koji su se po svemu sudeći ozbiljnije bavili ovom temom, proračunima i simulacijama. Čakima primera koji uopšte ne izgledaju kao ono što je Tesla nacrtao a rade na istom princip. U svakom slučaju, bavili su se simulacijama i testiranjiam i menjali parametre da vide šta kako utiče na efikasnost. Nisu nagađali napamet i to treba imati u vidu.

Niko od njih nije ostavio konkretne mere pa da se to iskoristi. Tu sam našao i najkonkretnije podatke pa i crteže koji su mi služili kao uzor.

Ako ništa, može da ti posluži da vidiš kako treba nacrtati da bi neko od toga mogao da uradi 3d model.

Sad je kasno, sutra ću probati da ubacim u crtež parametar tako da može sporedna cev da bude drugog prečnika.

U međuvremenu sam ubacio da ugao između glavne i sporedne cevi takođe može da se podešava parametrima.

Orijentacija crteža je takva jer mi je tako bilo lakše da crtam. Onaj prvi crtež, gde je sve crno, sam ručno okrenuo u Inkscape-u da bi se moglo lakše uporediti sa tvojim crtežima.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 01:34 - pre 37 meseci
Evo profila onog ventila koji sam stampao i probao.





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 14:03 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Ostavio sam linkove na dokumenta koji su okačili ljudi koji su se po svemu sudeći ozbiljnije bavili ovom temom, proračunima i simulacijama. Čakima primera koji uopšte ne izgledaju kao ono što je Tesla nacrtao a rade na istom princip. U svakom slučaju, bavili su se simulacijama i testiranjiam i menjali parametre da vide šta kako utiče na efikasnost. Nisu nagađali napamet i to treba imati u vidu.


Poštujem svačiji rad, ali pročitaću kad budem stigao, "na istom principu" teško, jer je gospodin naveo nekih 5 - 6 principa u vezi sa osobinama fluida koje primenjuje, a većina "istraživača" samo zakovrne jedan kanal da ide u nazad, i suprotstavlja se glavnom, al ajd, moguće

Citat:

Sad je kasno, sutra ću probati da ubacim u crtež parametar tako da može sporedna cev da bude drugog prečnika.

U međuvremenu sam ubacio da ugao između glavne i sporedne cevi takođe može da se podešava parametrima.


Mislim da nije samo ideja da sporedni kanal bude uži od glavnog, nego nekako i raspored elemenata, glavni kanal kao da je jedino definisan podnožjem ostrvceta i naspramnim zidom. Ugao između glavne i sporedne nije loše da može da se kontroliše, (ako uopšte mislimo na isto) ja sam za taj ugao pretpostavljao 45 stepeni, a kasnije "utvrdio" da je 36, sad baš da l je tako ...

Citat:
Evo profila onog ventila koji sam stampao i probao.


Da l je dobar ne znam, ali da li je kao original - nije. Crvenom linijom sam povukao simetralu, i to deluje dobro, jer su se svi šiljci i sa leve i sa desne strane smestili na simetralu, pa bilo malo prolaza između ili ne. Ali je zato sve drugo drugačije od originala:

1. Plavom linijom sam ispratio tu jednu petlju, i izmerio ugao alfa, iznosi 9,87 stepeni, a tu bi trebalo da bude ugao od 12 stepeni.

2. Ostrvce mi deluje da je duže nego što bi trebalo. Zelena tanka linija je pod tim istim uglom kao plava u odnosu na simetralu, samo na kontra stranu, i uz pomoć nje može da se nacrta simetrala ostrvceta, i pripadajuće petlje, kapsule, ona bi trebalo da definiše dokle treba da se prostire ostrvce, nacrtao sam to debljim zelenim linijama.

3. Meni na originalu deluje da su ostrvce i sporedni kanal iste širine, tj. oboje 1/3 od kapsule, ovde sam narandžastom bojom obeležio širinu ostrvceta sa O, i širinu sporednog kanala sa S, deluje da je S < O, S manje od O?


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 14:11 - pre 37 meseci
Čitajući o ovome, ja sam došao do zaključka da je sve isti princip, i kako god da ga napraviš radiće, samo je pitanje šta će biti manje ili više efikasno.
Koliko sam razumeo, mnogo toga utiče na efikasnost i nije lako proceniti napamet već samo menjanjem parametara, simulacijama ili testovima na napravljenim primercima.

U tom smislu treba imati dobar 3d model koji je parametrizovan, tako da se relativno lako mogu generisati razni modeli i propuštati kroz nekakve simulacije.


 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.179.*



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 14:23 - pre 37 meseci
Ono jes, trebalo bi :) Ali ponešto možeš i da zamisliš, na primer, kad bi ostrvce bilo dugo kao u prethodnom modelu, sve što se odbije od podnožja usmeriće se prema sledećem sporednom kanalu, a kad je kao na originalnom crtežu koji taj smer šalje na pola podnožja sledećeg ostrvca, mlaz se razbija na dva dela, jedan deo odlazi u sporedni kanal, a drugi opet podnožje sledećeg ostrvca usmerava dalje ... ja ipak navijam za original.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 15:00 - pre 37 meseci
Evo novog crteža. Dodao sam nove parametre.

U primeru je sad ugao od 36 stepeni.

ds1 = d / 2
ds2 = d * 1.5
r = d / 2

Sad mi je problem oblik izlaza glavne cevi u propusnom smeru petlje. Ne znam tačno kako bi to trebalo da izgleda dok ne vidim kako dve petlje treba da se nadovezuju jedna na drugu.



Prečnik izlaza sporedne cevi je ds2. Uploadovao sam ispravljenu sliku ali ES nešto insistra da prikazuje staru. Valjda ce osvežiti.

[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 02.04.2021. u 16:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 02.04.2021. u 16:35 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 15:31 - pre 37 meseci
ds1 = d / 2
ds2 = d * 1.5
r = ds1 / 2
α = 36°

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 17:18 - pre 37 meseci
Mislim da sam na prihvatljiv način rešio i izlaz glavne cevi.

ds1 = d / 2
ds2 = d * 1.5
r = ds1 / 2
α = 36°





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 18:48 - pre 37 meseci
Ma super si ti rešio, i sad možeš da se igraš koliko hoćeš, ali to više ne liči na original ni malo, a ja ne umem lepo da objasnim ni gde grešiš, ako uopšte grešiš, a grešiš ako je cilj dobiti originalni oblik. Ali je u skladu sa naslovom teme, bilo bi lep deo koreografije za film Alijen :)

Dakle, ja skoro da i ne mogu da nacrtam samo jednu petlju, jer svaka zavisi i od one prethodne i od sledeće, ali ako bih baš morao to bi izgledalo ovako ..



Crvena linija označava simetralu sprave :) Uglovi alfa i beta nisu isti, ugao alfa je odstupanje petlje od simetrale i iznosi 12 stepeni, ugao beta je unutrašnji najoštriji ugao ostrvceta i iznosi 24 stepena, ti si zbog načina konstruisanja oba ta ugla zapakovao u jedan i proglasio po slobodnom nahođenju za 36 stepeni ... Ono što sam obeležio sa "s" (kod tebe ds1) širina sporednog kanala, i obeleženo sa "o" širina ostrvceta su jednaki, i iznose 2r, odnosno obrnuto r iznosi polovinu od s ili o.



Na ovoj slici prikazane su tri petlje, ona sa prethodnog crteža, jedna pre nje, i jedna posle, ti nekako crtaš glavni kanal čiju si širinu označio sa "d" u pravcu simetrale, ne postoji glavni kanal u takvom obliku! Kod mene ako bih nešto morao da označim sa "d" a da bude ekvivalentno glavnom kanalu kod tebe, to je prostor između osnove, kosine ostrvceta i naspramnog zida, ali kao što vidiš nije paralelan sa simetralom. U tom slučaju ds1 bi iznosilo 2/3 d, ne mogu nikako da ti saopštim "ds2" i "l" jer ne znam koliko iznose, ali umesto l mogu ovu dimenziju što sam označio sa "h", dakle h bi bilo jednako 10 d. Na nekim konkretnim brojkama, ako bi "d" iznosilo 6, "ds1" bi bilo 4, a "h" bi bilo 60...



A to sve zato što se dimenzije ostrvceta određuju tako što ih odredi simetrala sledećeg ostrvceta ...
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 18:54 - pre 37 meseci
Najbolje neki AI da isproba različite konfiguracije i da promenama parametara dođe do najefikasnijeg rešenja.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 19:38 - pre 37 meseci
A šta sam ja ovde kao? Jesi li stvarno poverovao da pričaš sa živim bićem na bazi ugljenika? Moram se pohvaliti ostalim AI-ima. Sve sam već isprobao, i sad vam saopštvam rešenje.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 20:42 - pre 37 meseci
Ja sam u stvari na početku pretpostavio da je ugao 45 stepeni pa si to rekao da si došao do toga da je 36 stepeni. Kad sam pokušavao da (gemoterijski uklopim petlje) pojavio se i ugao od 12 stepeni (trećina od 36) između njih a koji si ti pominjao.

Ceo problem vidim kao dva: jedan je definisati oblik jedne petlje a drugi je odrediti kako se petlje uklapaju jedna u drugu.

Ovo što si poslednje nacrtao je daleko jasnije od svega ranije. Probaću da napravim model po tome. Probam sam na brzinu, na ovom mom modelu, kada podesim ugao od 12 stepeni dobijem otprilike to što si ti nacrtao ali pošto je moj model kompleksniji neke druge stvari se rasture. Moram da nacrtam prostiji model.

S tim da bih ja i dalje rekao da nijedan model nije pogrešan sve dok ne postoji način da se utvrdi koji od njih predstavlja najoptimalniji rad ventila (najveću propusnost i najveći odnos propusnosti i nepropusnosti). Meni se čini da ti nastojiš da ubodeš oblik koji je najpribližniji Teslinom crtežu, a ja sam, gledajući šta su drugi radili i simulirali i analizirali, zaključio da nije presudno pogoditi baš taj crtež. Taj crtež predstavlja ideju, princip rada, i taj oblik svakako radi, kao što radi i svaki drugi sličan.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)02.04.2021. u 21:00 - pre 37 meseci
Evo ga još jedan crtež

r = ds / 2
α = 12°
β = 24°

l je greškom kotirano, ne određuje se parametarski. Četiri gornja parametra određuju sve.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.116.165.0



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)03.04.2021. u 18:00 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja sam u stvari na početku pretpostavio da je ugao 45 stepeni pa si to rekao da si došao do toga da je 36 stepeni. Kad sam pokušavao da (gemoterijski uklopim petlje) pojavio se i ugao od 12 stepeni (trećina od 36) između njih a koji si ti pominjao.


Pričao sam konfuzno, i svaki čas se predomišljao, pominjao zamišljene kapsule tako da .. ne bi bilo nesporazuma, ja mislim da je ovde ugao 36 kao na crtežu, da tu polukružnicu treba prekinuti i nastaviti pravo .. da bi se petlja uklopila sa sledećom ...



Citat:
Ceo problem vidim kao dva: jedan je definisati oblik jedne petlje a drugi je odrediti kako se petlje uklapaju jedna u drugu.


Meni su pomogle one zamišljene kapsule, jer čini mi se da odgovaraju i dimenzije i uglovi, najdonji deo kapsule ne završi na crtežu, ali ipak igra ulogu jer zajedno sa gornjim definiše gde je ta tačka na sredini koju sam obeležio sa x a to je centar rotacije cele kapsule ..



Citat:
Ovo što si poslednje nacrtao je daleko jasnije od svega ranije. Probaću da napravim model po tome. Probam sam na brzinu, na ovom mom modelu, kada podesim ugao od 12 stepeni dobijem otprilike to što si ti nacrtao ali pošto je moj model kompleksniji neke druge stvari se rasture. Moram da nacrtam prostiji model.


Šta god sam dotakao, i pokušao da promenim sve drugo se razdesilo, i uglovi, i dimenzije, i sve ... :)

Citat:
S tim da bih ja i dalje rekao da nijedan model nije pogrešan sve dok ne postoji način da se utvrdi koji od njih predstavlja najoptimalniji rad ventila (najveću propusnost i najveći odnos propusnosti i nepropusnosti). Meni se čini da ti nastojiš da ubodeš oblik koji je najpribližniji Teslinom crtežu, a ja sam, gledajući šta su drugi radili i simulirali i analizirali, zaključio da nije presudno pogoditi baš taj crtež. Taj crtež predstavlja ideju, princip rada, i taj oblik svakako radi, kao što radi i svaki drugi sličan.


Ne znam, al čini mi se da se pojave likovi i kažu ti smislili smo super pumpu, crevo se namota na kvadrat, zvezdu, dedekahedron i prevrće u vodi, ima super bolju osobinu da ga voda zbog ćoškova bolje pokreće, ti bi možda rekao: Važi, ali hajde da napravimo i bar jednu spiralnu pa da uporedimo, jer može da se desi da niste unapredili, nego baš naprotiv pokvarili optimum, i pored svih teorija o ćoškovima. Tako i ovde, da sam video bar jedan model koji odgovara originalu, rekao bih dobro znači isproban je, onda sam pokušao ja da nacrtam, konstruišem original, i zapao u nevolje ...
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.180.*



+559 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)03.04.2021. u 18:15 - pre 37 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Evo ga još jedan crtež

r = ds / 2
α = 12°
β = 24°

l je greškom kotirano, ne određuje se parametarski. Četiri gornja parametra određuju sve.


Pa ne znam baš, ja bih predložio kao na prethodnom crtežu da l bude 60 ako je r = 2 i ds = 4 tj. poluprečnik tog kružnog dela 6 tj. radijus 12, probaj da nacrtaš "l" mnogo duže, ili mnogo kraće, pa ćeš videti šta se dešava ..

Ala su se spakovale, dve po dve :) mislim da ipak moraš da ispuniš uslov da taj najkraći deo ostrvca gađa u sredinu najkraćeg deo sledećeg ostrvca, (zelena tačka na crtežu), i to kako ovi iz gornjeg reda, tako i ovi iz donjeg .. trenutno kako je, jedno ostrvce bi slalo fluid u sporedni kanal, a sledeće u glavni .. a ako pokušaš da slajduješ, klizaš ceo gornji red u desno, videćeš zašto i dimenzije i uglovi moraju da budu odgovarajući ...


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)03.04.2021. u 23:48 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal:
Citat:
S tim da bih ja i dalje rekao da nijedan model nije pogrešan sve dok ne postoji način da se utvrdi koji od njih predstavlja najoptimalniji rad ventila (najveću propusnost i najveći odnos propusnosti i nepropusnosti). Meni se čini da ti nastojiš da ubodeš oblik koji je najpribližniji Teslinom crtežu, a ja sam, gledajući šta su drugi radili i simulirali i analizirali, zaključio da nije presudno pogoditi baš taj crtež. Taj crtež predstavlja ideju, princip rada, i taj oblik svakako radi, kao što radi i svaki drugi sličan.


Ne znam, al čini mi se da se pojave likovi i kažu ti smislili smo super pumpu, crevo se namota na kvadrat, zvezdu, dedekahedron i prevrće u vodi, ima super bolju osobinu da ga voda zbog ćoškova bolje pokreće, ti bi možda rekao: Važi, ali hajde da napravimo i bar jednu spiralnu pa da uporedimo, jer može da se desi da niste unapredili, nego baš naprotiv pokvarili optimum, i pored svih teorija o ćoškovima. Tako i ovde, da sam video bar jedan model koji odgovara originalu, rekao bih dobro znači isproban je, onda sam pokušao ja da nacrtam, konstruišem original, i zapao u nevolje ...


Izgleda da šta god ja probam da uradim da ti pomognem ti to izvrneš, ponekad do granice uvrede.

Hajde da pojednostavimo: ti sve vreme pokušavaš da idealno nacrtaš crtež po onom Teslinom koji je sam po sebi neprecizan. Meni se čini da nepotrebno gubiš vreme pokušavajući da uklopiš neke detalje koji možda i nisu detalji nego prosledica nepreciznog crteža - skice.

Kao što sam još negde napočetku rekao, ja sam odštampao onaj jedan model i probao ga i to radi. Isiguran sam da će bilo koji oblik da se izmodelira, sve dok suštinski prati princip koji je dao Tesla - raditi.

Cinculiranje oko detalja u ovoj fazi nema smisla. To ima smisla raditi samo ako možeš pouzdano i provereno da utvrdiš efikasnost nekog modela da bi onda mogao da menjanjem parametara to jest oblika kanala, da kroz testiranje dođeš do optimalnog oblika. Ja verujem da Tesla, ma kakav genijalac bio nije baš imao takve mogućnosti da ovo smisli i nacrta kao model sa najboljim karakteristikama, nego da je ovo ipak skica koja predstavlja princip rada. Uveren sam, i da je on nekako i došao do optimalnog oblika, verovatno u patentu nije dao sve precizno nego samo - načelnu skicu.

Razlog zašto sam okačio linkove na modele koje su drugi radili je upravo taj što su oni radili neke proračune i simulacije na njima i došli do nekih zaključaka, pai do oblika koji se unekoliko razlikuju od Teslinog crteža. Ma koliko se ti podmsešljivo odnosio prema njima oni su ipak uradili više od (nemoj se naljutiti) nagađanja na osnovu crteža kao što ti radiš. To nisu ljudi koji nagađaju nego se bave mehanikom fluida i meni je to dovoljno da to što su oni uradili uzmem kao nešto što ima smisla.

Voleo bih da ovde imamo nekoga ko poznaje mehaniku fluida jer bi nam on sigurno razrešio dosta neodumica, baš oko tih detalja koji nisu jasni i ne znamo koliko su bitni niti da li su uopšte bitni.

Ono što ja želim i mogu da doprinesem, to je da napravimo parametrizovan model (ili više modela) koji mogu da se upotrebe da se izgenerišu i modeluju Teslini ventili sa različitim oblicima pa da eventualno mogu da se kao takvi puste kroz neku simulaciju ili naprave (odštampaju) i onda testiraju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Znači stvarno je bio vanzemaljac :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 22525 | Odgovora: 211 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.