To je sve OK dok si ti tamo pod nekim ID-om ka korisnik NNNNN koji voli to i to, posećuje te i te sajtove, voli tu i tu muziku ili hranu, itd., a u cilju serviranja reklama i sl.
Ali, kad te kompanije ili autori nekih aplikacija omoguće trećem licu da dođu do tvojih kontakt podataka i odredi tačno koja osoba je u pitanju ukrštanjem podataka (broj telefona, e-mail adresa, ime i prezime, adresa stanovanja, broj fiksnog telefona, itd.), onda to može biti problem.
Na primer, u Telekomov online imenik je dovoljno da uneseš grad i nečije prezime, naći ćeš adresu stanovanja i broj fiksnog telefona, osim ako postoji više osoba sa istim imenom i prezimenom. Ali, nemaš JMBG i još neki podatak koji bi te doveo do tačno jedne osobe, ali nekad je dovoljno da znaš otprilike u kom delu grada ili ulici neko živi, i prema tom imeniku možeš pronaći adresu te osobe ili broj fiksnog telefona.
Da li to spada u kršenje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti? Ne znam, jer u samom tekstu Zakona nigde nije jasno precizirano o kojim se tačno podacima radi. Znam iz iskustva da se ne smeju javno postavljati dokumenta koja sadrže JMBG, odnosno mogu, ali JMBG se ne sme videti (može biti osenčen/ofarban, prekriven crnim pravougaonikom, zamućen, itd.). Stvar je u tome što su ime i prezime javno dostupni podaci, kao i nečija adresa stanovanja, ali JMBG nije, plus je u pitanju jedinstveni broj koji jednoznačno određuje osobu na koju se podatak odnosi.
Gde u ovoj priči spada broj telefona potpuno je nejasno, ali je činjenica da nam je potreban zakon ili neka uredba o tome kako bi se izbegle zloupotrebe.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.