Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju

[es] :: Office :: Excel :: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju

[ Pregleda: 1091 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

inzenjerija
inzenjer
sta dodje pod ruku
Tutin

Član broj: 336351
Poruke: 48
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju03.12.2018. u 09:57 - pre 64 meseci
Pozdrav narode.
opet ja sa problemom.
pravim tabelu racunanja povrsina iz koordinata. u tabeli koja je okacena u koloni A su brojevi tacaka, u koloni B i C su koordinate a u koloni D formula za racunanje povrsina iz koordinata.
U celiji D1 je formula koja kao zbir vrednosti u koloni D od D3 pa do prve prazne celije u ovom slucaju D8 sabira te vrednosti i daje povrsinu GP1
e sad kako da ga nagovorim da mi u celiji D11 upise formulu kao u D1 s tim sto pocinje sumiranje od celije D13 pa do prve slobodne u nizu

Napominjem da je broj tacaka sa koordinatama promenjiv, od 3 do N

ima li resenja ovom problemu
sve ce ovo jednom proci
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

inzenjerija
inzenjer
sta dodje pod ruku
Tutin

Član broj: 336351
Poruke: 48
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju04.12.2018. u 09:34 - pre 64 meseci
u medjuvremenu cekajuci resenje i sam sam dosao do resenja, istina na malo tezi nacin i sa 3 dodatne kolone ali ipak je resenje tu
sigurno da ima laksi nacin ali sto bi rekli stari TOLIKO MI GLAVA ZNA :-)
sve ce ovo jednom proci
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
89.216.49.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju04.12.2018. u 09:36 - pre 64 meseci
Ne znam pozadinu svega ovoga, možda može da se drugačije organizuju podaci u vidu tabela
Elem, ovako kako je rešenje bi bilo:

1/ Da krenemo od kraja - željenog rezultata. Formula za sumu može se napisati uz OFFSET, na taj način dobijaš dinamički opseg koji sumiraš - od D3 x redova
Code:
=SUM(OFFSET(D3;0;0;x))


2/ Problem se dakle svodi kako da nađemo ovo x - to je broj redova u tabeli. Možemo da odredimo tako što tražimo prvi prazni red u koloni (od početne ćelije) pa onda oduzmemo jedan. Čini mi se zgodnije da se uzme kolona A nego D. Da nađemo prvi ne prazni red u odnosu na A3, npr. u ćeliji I1 možemo pisati:
Code:
=MATCH(TRUE;LEN($A3:$A$1000)=0;0)

Ovo je array formula i završava se sa Ctrl+Shift+Enter.

3/ Sad možemo prepraviti formulu iz 1 i umesto x staviti rezultat iz 2 umanjen za 1
Code:
=SUM(OFFSET(D3;0;0;I1-1))


4/ Ove dve formule sada se mogu kopirati za drugu tabelu itd.

Napomena: Umesto IF da dobiješ uvek pozitivnu vrednost možeš koristiti ABS(SUM(...)) - kraće je


[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 04.12.2018. u 11:18 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

inzenjerija
inzenjer
sta dodje pod ruku
Tutin

Član broj: 336351
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju04.12.2018. u 16:56 - pre 64 meseci
Pozadina svega ovoga je to sto radim na projektima parcelacija gde treba da sracunam povrsinu odredjenje parcele iz koordinata u mom slucaju GP 1, GP 2 . . . .
u mojoj zadnjoj tabeli u kolini C nalaze se brojevi tacaka, u koloni D je Y-koordinata, u koloni E je X-koordinata a u koloni F dobijam elemente od kojih prilikom sumiranja dobijam povrsinu parcele koja je izrazena u koloni G

problem je ovde sto pracela moze da bude od 3 pa do N tacka (znaci nije fiksan broj tacaka).
zato sam morao u koloni B da na osnovu rezultata iz kolone F dobijem brojeve novih parcela
potom u koloni A na osnovu rezultata iz kolone B izvucem po jedan broj jer se u samoj koloni B ponavljaju brojevi
i zadnje u koloni G sa funcijom SUMIF na osnovu rezultata iz kolne A kao kriterijum sumiram vrednosti iz kolone F

@Jpeca nisam mogao da uskladim sa mojim problemom funkcije (OFFSET, MATCH I OSTALE), sigurno zbog toga sto nisam najbolje obrazlozio problematiku
znam, komplikovano je ali opet kad ima resenje nije problem

sad idem da izvucem povrsine na osnovu karaktera iz kolone AA. @Jpeca nisam siguran dali se to meze preko ovih funkcija koje si naveo u proslom komentaru

sve ce ovo jednom proci
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rudy_kv
Dejan Rudnjanin
Nastavnik grupe geodetskih predmeta
MTŠ "14. oktobar"
Kraljevo

Član broj: 245118
Poruke: 93
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju04.12.2018. u 21:16 - pre 64 meseci
Evo mali doprinos za ovo, možda reši problem.
Objašnjenje je u Videu, a fajl u prilogu.



VICTORIA CONCORDIA CRESCIT
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
*.dynamic.vipmobile.rs.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju04.12.2018. u 22:04 - pre 64 meseci
Uz navođenje formula dao sam i primer sa upotrebom, koristeći tvoj prvi primer.
Uz ovaj odgovor na listu Alternativa1 obrisao sam tvoje pomoćne kolone i upisao sam navedene formule u E1 i F1 i onda kopirao za sve parcele. Nije bilo problema. Obrati pažnju da je F1 array formula, ako je menjašmoraš da završiš sa Ctrl+Shift+Enter.
Formule za zbirne parcele se komplikuju zbog organizacije koju si primenio i koja nije u skladu sa koncepcijom Excela.
Ideja za formulu za parcelu GP 1 je da pretražimo kolonu B i tamo gde nađemo "GP 1" uzmemo rezultat iz četvrte kolone pored. To bi moglo sa kombinacijom IDEX/MATCH
Code:
=INDEX(B:E,MATCH("GP 1",B:B,0),4),0


Narevno umesto "GP 1" uzećemo ćeliju U3, kako bi istu formulu primenili na ostale parcele. Problem je što su neke parcele u B, neke u H a neke u N. Pošto nema dve iste onda možemo istu formulu primenit za sva tri opsega i onda rezultat sabrati. Na žalost kad se ne nađe ništa dobije se greška pa se pre sabiranja mora to proveriti. Zato za prvi opseg formula je
Code:
=IFERROR(INDEX(B:E,MATCH(U3,B:B,0),4),0)

a kompletna
Code:
=IFERROR(INDEX(B:E,MATCH(U3,B:B,0),4),0)+IFERROR(INDEX(H:K,MATCH(U3,H:H,0),4),0)+IFERROR(INDEX(N:Q,MATCH(U3,N:N,0),4),0)


Nešto drugačiju organizaciju imaš na listu Alternativa2 - Tu je sve u jednoj tabeli gde je prva kolona broj parcele (to se ponavlja). Nakon unosa u tabelu dodati su međurezultati - subtotals, automatski. Za automatski kreirane subtotale bira se jedna od ponuđenih funkcija(SUM, AVERAGE, MAX, MIN...). Zato sam iskorisitio Custom Format da negativne vrednosti prikažem kao + (Ovde je reč samo o prikazu - vrednosti su ostale- zato Grand Total nije ispravan, pa sam iskorisito Conditional Format da ga "zamaskiram"). Formule za zbrinu listu su u tom slučaju jednostano sumif + abs za znak.




[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 05.12.2018. u 13:36 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

inzenjerija
inzenjer
sta dodje pod ruku
Tutin

Član broj: 336351
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju05.12.2018. u 18:59 - pre 64 meseci
@Jpeca kao sto si rekao "Formule za zbirne parcele se komplikuju zbog organizacije koju si primenio i koja nije u skladu sa koncepcijom Excela. "
ovakvu formu sam morao da postavim jer mi odgovara prilikom stampe.
koliko sam mogao da shvatim iz tvog primera formule u celijama F-G-K-L-Q i R su fiksne, onda bih svaki put kada mi naidje nova parcela u gore navedenim celijama modifikujem formulu. Nebih se dalje mucio oko ovoga, a iskoristit cu ovaj tvoj sistem pronalazenja karaktera i izvlacenja povrsina na osnovu njih koji radi perfektno i to mi dosta pomaze.

@rudy_kv dobro odradjeno za prezentaciju, ali u mom slucaju ne mogu da iskoristim jer radna sveska se sastoji od 8 Sheet-ova i ima dosta uslovnih veza a o ovome sto smo do sad diskutovali je samo jedan Sheet u nizu i iz kojeg treba da razvedem rezultate po ostalim Sheet-ovima

u svakom slucaju hvala svima na podrsci
sve ce ovo jednom proci
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Sumiranje uz uslov prekidanja na prvu praznu celiju

[ Pregleda: 1091 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.