Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konsultacija u vezi prikljucenja agregata

[es] :: Elektrotehnika :: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12733 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata12.02.2019. u 12:25 - pre 63 meseci
Bez obzira na sve, nulu bih spojio sa zvezdištem generatora i ostavio tako trajno spojeno. Znači da je dovoljan tropolni ili jednopolni prekidač.

Takođe, bez obzira da li u takvoj instalaciji uopšte postoji ili ne postoji generator, preporučujem da se provodnik koji služi kao zaštitni svakako spoji na uzemljenje. Ako uzemljenja trenutno nema, valjalo bi ga napraviti.

Nulovanje bez ikakvog uzemljenja na objektu, pa još i bez posebnog zaštitnog provodnika, može biti veoma opasno! (Još jednom napominjem - bez obzira na postojanje ili nepostojanje generatora!)
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.dynamic.telemach.ba.



+3 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata12.02.2019. u 18:41 - pre 63 meseci
Hvala puno. Ja imam nedavno postavljeno uzemljenje, iskoristio sam priliku kad su kopali za tel kablove te položio traku za uzemljenje na dubini od 1m dužine oko 25m sa pobijene dvije sonde dužine oko 2m, zemljište je prilično vlažno i visok je nivo podzemne vode. Ali radi stare instalacije bez vodiča za uzemljenje nikad nije spojeno. Imate li kakav prijedlog kako da spojim-uzemljim generator. Samo kučište generatora vezati ili nekako drugačije?

[Ovu poruku je menjao damirm57 dana 12.02.2019. u 19:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata12.02.2019. u 19:03 - pre 63 meseci
To uzemljenje treba trajno spojiti nulom u kućnoj instalaciji, i sa kućištem (masom) i zvezdištem generatora.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.dynamic.telemach.ba.



+3 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata12.02.2019. u 19:27 - pre 63 meseci
Hvala!!!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata12.02.2019. u 22:55 - pre 63 meseci
U priboru agregata (čak i ovih do 2KVA) šipku za uzemljenje. Sever je imao ~ 1m 10ku pocink
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata13.02.2019. u 15:41 - pre 63 meseci
Citat:
looker-on:
Prebacivanje se da lako uraditi pomoću releja kontrole faza.


lakse je sa grebenastim 1-0-2 koji vec ima, sta ce mu automatika za staru kucu ako nema i automatiku na agregatu da se sam pali, samo bacanje novaca i vremena.

damirm57 Trebas proveriti sa nekim dali smes povezivati uzemljenje koje si uradio na nulu u kuci, to neodlucujes ti. Svaki sistem ima prednosti i mane. moglo bih se desiti da preko tvoje kuce ostane jedini nula za tvoje okruzenje...

 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 09:05 - pre 63 meseci
Instalacija u kući je trenutno nulovana - bez ikakvog uzemljenja.

Zato bi morao da spoji uzemljenje sa nulom i sa zvezdištem i kućištem (masom) agregata. Upravo i jeste najveća opasnost ako dođe do prekida nule u mreži a u sopstvenom objektu nema nikakvo uzemljenje, da svi uređaji dođu pod opasan dodirni napon.

Ako je postojeća instalacija izvedena u cevima trebalo bi dodati još jedan provodnik a ne oslanjati se samo na postojeću nulu. Propisi i predviđaju obavezno postavljanje posebnog provodnika za zaštitu od opasnog dodirnog napona - bez obzira da li je u pitanju uzemljenje ili nulovanje.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

looker-on

Član broj: 339519
Poruke: 476



+157 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 09:28 - pre 63 meseci
Citat:
radicmx:
Citat:
looker-on:
Prebacivanje se da lako uraditi pomoću releja kontrole faza.


lakse je sa grebenastim 1-0-2 koji vec ima, sta ce mu automatika za staru kucu ako nema i automatiku na agregatu da se sam pali, samo bacanje novaca i vremena.

damirm57 Trebas proveriti sa nekim dali smes povezivati uzemljenje koje si uradio na nulu u kuci, to neodlucujes ti. Svaki sistem ima prednosti i mane. moglo bih se desiti da preko tvoje kuce ostane jedini nula za tvoje okruzenje...


To nije skupa investicija a praktična je.
Što se tiče uzemljenja, ono se treba pre svega proveriti da li je manje od dva oma. Slobodno može uzemljenje spojiti sa nulom na RO i to se zove TN-C-S sistem zaštite.
Većina modernih domova u Evropi koristi TN-C-S sistem uzemljenja.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 13:54 - pre 63 meseci
Ako distribucija odradi sve objekte kao TT sistem od trafo stanice i ti povezes nulu i zemlju u ormanu. I ako dodje do prekida nultog provodnika kod trafo stanice. Svi ostali objekti ce dobijati (neku nulu) preko te tvoje uzemljene nule koja naravno nema osigurac.....
Cesto sam vidjao na brodovima koji imaju TN sistem da naprave uticnicu da uzmu struju sa broda koji ima IT sistem i da im pocrkaju neki uredjaji. I naravno niko nezna ko je to povezao. Najbolje da proveri sa distribucijom sta moze da uradi po tom pitanju

[Ovu poruku je menjao radicmx dana 14.02.2019. u 17:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 16:14 - pre 63 meseci
Nula i ne sme imati osigurač!

Ako dođe do prekida nule u mreži, prema sadašnjem stanju, svi će uređaji u kući imati napon na kućištu (masi) i ko god pipne bilo šta doživeće strujni udar!

Zato, bez obzira ima ili nema agregat, mora napraviti i povezati uzemljenje sa nulom.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 16:21 - pre 63 meseci
Zato sam i napisao naravno da nema. Nula je u uredjajima izolovana od zemlje. Jedino ako nisi i to prevezivao.
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 20:15 - pre 63 meseci
Slažemo se oko toga da nula ne sme imati osigurač. To i nije ovde ključno pitanje.

Ono oko čega se ne slažemo jeste uzemljenje nule.

I dalje tvrdim da treba (tačnije: mora!) spojiti nulu sa uzemljenjem. Naime, upravo u slučaju koji si ti pomenuo:
Citat:
radicmx:... ako dodje do prekida nultog provodnika kod trafo stanice...
kućišta (mase) svih uređaja u kući dolaze pod pun mrežni napon. Ko god ih dotakne doživljava strujni udar.


Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
77.77.217.*



+356 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata14.02.2019. u 22:56 - pre 63 meseci
Treba imati na umu da nula-zvjezdiste trafoa nije uzemljena samo u TS. Duz trase, ako su u pitanju zracni vodovi, u zavisnosti od
provodnosti tla, nula se uzemljuje na vise mjesta i vodi kao najgornji od 4 provodnika. U slucaju kakve havarije, pada grane i prekida nule
da se ne bi dogodilo da krajnji potrosaci ostanu bez nule.
Kod nulovane instalacije samo potrosaci iako kuciste nije vezano na uredjaju na nulu, prikljucni gajtan sukoutikacem veze ga na nulu
jer su u uticnicama prespojeni nula i PE viljuska na utikacu na koju je vezan PE provodnik-kuciste aparata-uredjaja.-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
92.240.33.*



+3 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 05:46 - pre 63 meseci
Hvala svima na odgovorima. Meni je sad sve daleko jasnije.
Da pojasnim situaciju, Diplomirani je razumio kakvo je stanje instalacije kod mene u kuci pa pisem za ostale.
Dakle, u to doba '75 kad se kuca radila nisu vodili treću žicu nego samo dvije (faza i nula). Zasto je to tako ja ne znam.
Čak desetak godina poslije na časivima OTV-a učili su nas spajanje instalacije i zastitu od faznog napona tkz nulovanjem je li tada bio takav standard ne znam!
Uglavnom u svakoj šuko utičnici je vod nule povezan sa zastitnim kontaktom koji bi trebao ici na uzemljenje po sadasnjim standardima ako sam dobro razumio. Do kuce su zracni vodovi upletenim izolovanim kablom cini mi se da ga zovu "ekalex" ili nekako slicno. Dakle postoji realna opasnost da nekad nula "nestane" istina manja nego prije radi navedenih kabla. Zahvaljujuci vama postao sam svjestan kakav problem mogu imati u slucaju pucanja nultog vodica , a bez spojenog vlastitog uzemljenja. Sto prije cu angazovati strucnjaka da izmjeri otpor uzemljenna i spojiti isto! Zaboravio sam da je jedna sonda duzine 5 metara i da je stalno u kontaktu sa vodom. Isto tako cu dodati na to uzemljenje stari cjevovod od pocincanih cijevi koji takodjer zavrsava sa stalnim kontaktom sa podzemnim vodama a duzine je kojih 20ak metara.Takodjer cu kontaktirati radnike el. Distribucije da cujem sta oni imaju za reći.

[Ovu poruku je menjao damirm57 dana 15.02.2019. u 07:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

looker-on

Član broj: 339519
Poruke: 476



+157 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 06:09 - pre 63 meseci
Citat:
damirm57 Uglavnom u svakoj šuko utičnici je vod nule povezan sa zastitnim kontaktom koji bi trebao ici na uzemljenje po sadasnjim standardima ako sam dobro razumio.

Ovo je ne pogrešno nego opasno!!!
Tamo gde je instalacija bez zaštitnog provodnika stavljati samo ovakvu galanteriju:




 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
92.240.33.*



+3 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 06:11 - pre 63 meseci
Kao sto rekoh nisam ja radio bio sam "klinac" u to dobaAli bar sam shvatio kakav problem imam.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 08:16 - pre 63 meseci
Zato se sad nulovanje ne koristi po objektima za stanovanje. Kazem svaki sistem ima svojih mana. Ali mi neznamo sta je tacno kod tebe, ja sam pretpostavljao da imas uticnice bez uzemljenja kao u predzadnjem postu.
I ovaj pokusava nesto da uradi da bih zastitio ljude https://m.youtube.com/watch?v=A1O4iHNC7EU ali i ovo uzemljenje je lose.
Neznamo ni zasto koristis objekat zato ti kazem ako mozes pozvati nekog da isproverava, ja ti nemogu ovako reci samo povezi nulu i uzemljenje i sve je OK.
Sto se tice uzemljenja nule duz trase ja to kod mene nisam video. Kod nas u slucaju prekida nule crkavaju samo uredjaji.
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 08:36 - pre 63 meseci
Citat:
emiSAr:Treba imati na umu da nula-zvjezdiste trafoa nije uzemljena samo u TS. Duz trase, ako su u pitanju zracni vodovi, u zavisnosti od
provodnosti tla, nula se uzemljuje na vise mjesta i vodi kao najgornji od 4 provodnika. U slucaju kakve havarije, pada grane i prekida nule
da se ne bi dogodilo da krajnji potrosaci ostanu bez nule.
Tačno tako!

Nula se po propisima obavezno uzemljuje u samoj ts i na krajevima vodova. Zavisno od dužine mestimično se uzemljuje i duž same trase.

U ovom je slučaju otežavajuća okolnost što ni ugradnja zaštitne diferencijalne sklopke (FID) ne bi pomogla zato što ne postoji poseban zaštitni provodnik.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 10:02 - pre 63 meseci
Postoji i ovako nešto kada nema FID-ovke :)
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 719
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata15.02.2019. u 10:18 - pre 63 meseci
Najgore sto tu nekad ne pomaze ni FID.
https://www.youtube.com/watch?v=JRHyqouJPzE&t
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Konsultacija u vezi prikljucenja agregata

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12733 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.