Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MTS Banka - utisci

[es] :: Ekonomija :: MTS Banka - utisci

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 136679 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 11:52 - pre 32 meseci
Evo prođe mesec, održavanje je 250 dinara ako ima promena.
Ja sam platio Vip 30. juna, a oni su pustili plaćanje sutradan 1. jula i zbog toga mi naplatitili održavanje računa, ja nisam koristio ni račun ni karticu posle tog 30.juna.
Jel ima neka nadležna institucija kojoj bi mogao da se žalim?
Kod mene u elektronskom bankarstvu piše da je nalog dat 30. juna, a kod njih na izvodu da je plaćanje izvršeno 1. jula.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 12:03 - pre 32 meseci
Dobra neka banka, kod mene (Intesa) već minut posle online plaćanja stoji da je nalog realizovan. U zadnjih 16 godina samo dva puta mi se desilo da nalog nije realizovan (išlo je sve koliko kapiram preko NBS, pa kod njih nešto "zabaguje"), bar u zadnjih 5 godina ide maltene trenutno, osim ako je neki problem sa sistemom.

Moguće da kod MTS banke postoji namerna implementacija u softveru tako da ti neku uplatu prebaci za sledeći mesec ako je nalog u zadnjem danu tekućeg meseca, čisto da ti jednom uplatom obuhvate 2 meseca pružene usluge. Ne vidim nijedan drugi razlog da nalog za uplatu bude realizovan tek sledećeg dana.

Možda sam i ranije napomenuo u sličnim temama, ne zanima me da svake godine menjam banku, kod većine je sve 90% isto, zbog 100 dinara tamo ili ovamo neću da se cimam, bar za sada. Znam vlasnika kioska koji je tako svakih par godina menjao banku i prelazio kod one kod koje se ne plaća održavanje računa - i tako, sećam se kad je na kraju prešao kod poslednje banke koja nije naplaćivala održavanje računa (kao da je ne znam kakva suma na nivou meseca), moguće i da su plaćanja bila najjeftinija po uplatnici, da bi ta banka posle nekih 6 meseci podigla cene usluga tako da mu je postala skuplja od one prethodne.

Sve dok mi je jeftinije da plaćam elektronski nego da idem na šalter, ne treba mi ništa bolje - uz uslov da ne postanu previše alavi, naravno.
Razlog za ovo je što su me pri otvaranju računa 2 banke u koje sam prvo išao odbile, jer je uslov za otvaranje tekućeg bilo uverenje o zaposlenju na neodređeno vreme, a u Intesi mi nisu tražili bukvalno ništa osim lične karte.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 12:19 - pre 32 meseci
Platni promet se odvija preko tri mehanizma:

RTGS - radnim danima od 09:00 - 18:00 (za fizička lica ovo se koristi za hitne naloge preko 300,000 dinara)
Žiro kliring - radnim danima, 4 ciklusa poravnavanja u 10:30, 12:30, 14:30, 17:00.
Sistem za instant plaćanja - 24x7 (hitna plaćanja do 300,000)

U zavisnosti od vremena kada je nalog ispostavljen, moguće je da ne ode istog dana. Za naloge koje nisu hitni, nalozi posle 17:00 idu sledećeg radnog dana. Za hitne naloge preko 300,000 posle 18:00 idu sledećeg radnog dana. Hitni nalozi do 300,000 idu odmah. Ne mora da znači da će biti izvršeni. Naime, odredišna banka je dužna da u roku od 10 sekundi od prispeća poruke iz NBS pošalje konfirmaciju, ako to ne učini, nalog se odbija.

Ne može da se desi da banka "namerno" prebaci nalog za sledeći datum, može samo da se desi da je nalog ispostavljen posle nekog od navedenih termina.

https://nbs.rs/sr/ciljevi-i-funkcije/platni-sistem/nbs-operator/
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9440
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 12:20 - pre 32 meseci
Zavisi.
Kod RF banke ima opcija: "Instant plaćanje" i to može da se aktivira za slučajeve kad je plaćanje prema korisniku čija banka takođe učestvuje u NBS Sistemu za instant plaćanja

Više info: https://nbs.rs/sr/ciljevi-i-fu...bs-operator/ips-nbs/index.html

Ako plaćanje ide prema korisniku koji nije u tom sistemu, onda, naravno, ne ide odmah, nego kasnije.
A kad kasnije - to zna onaj koga to interesuje, i koji potraži zvaničnu informaciju od banke. Ja ne znam.

Ali, realno mi je da očekujem da ako platim u nedelju ujutro, da pare uplatiocu stignu u ponedeljak ujutro.

Znam, znam da 30.juni nije bila nedelja, ali opet, treba se raspitati i znati kad i kako banka realizuje transfer novca prema drugim bankma.




Edit: preteče me djoka_I sa boljom i potpunijom informacijom
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 12:41 - pre 32 meseci
Čisto statistički podatak: Broj plaćanja u junu mesecu:
RTGS: 17 miliona
GC: 3 miliona
IPS: 3 miliona

Ukupno je nešto preko 23 miliona, grubo računato milion naloga dnevno (ako ne računamo neradne dane kada ne radi RTGS i GC).
Da li neko misli da banke pojedinačno pregledaju i određuju za milion naloga dnevno da li će da ode danas ili sutra?

Manje-više, u svim bankama se koristi STP (straight through processing), drugim rečima nalozi platnog prometa prolaze kao dudinje kroz patku.
Postoje limiti na iznos, preko kojeg se nalog ručno prebacuje. To banke rade zbog očuvanja likvidnosti. Zavisno od visine depozita u NBS koje imaju za rad platnog prometa, banke mogu da zadrže naloge za sledeći krug žiro kliringa ili da zaustave na verifikaciji, a pre slanja u NBS.

To se za sitne nalog NIGDE ne radi. U pitanju su nalozi koji se ispostvaljaju na višemilionske iznose.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 12:54 - pre 32 meseci
Platio sam karticom pre podne preko sajta od VIP-a, 499 dinara 30.06. radni dan.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 13:03 - pre 32 meseci
Plaćanje karticom je drugi par rukava.
Pre svega, treba da razumeš da plaćanje karticom nije isto kao domaći platni promet. Verovatno je u pitanju Master, ali nije bitno.
Kada plaćaš karticom, tvoju transakciju odrađuje PROCESOR. To je posrednik u platnom prometu karticama. Da bi uopšte platio karticom, banka mora da deponuje novac kod vlasnika mreže (recimo da je to Mastercard).
Onda Mastercard naplati iz bančinog depozita za tvoju transakciju. To ne mora da bude isti dan. Posle nekog vremena, procesor šalje TF (transakcioni fajl) u kojem piše, ja, mreža, sam po ovoj kartici koju ste vi izdali skinuo sa vašeg (bančinog) računa 499 dinara sa datumom 1.7.
Banka je prilikom autorizacije plaćanja samo rezervisala sredstva sa tvog računa u istom iznosu, ali tek po dobijanju TF banka skida rezervaciju i knjiži transakciju sa onim datumom sa kojim je Master skinuo novac sa bančinog računa.
Obično je to kod domaćih plaćanja sledeći radni dan od iniciranja transakcije, dok kod ino plaćanja može da prođe i više dana.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 13:09 - pre 32 meseci
Sve u svemu naivno sam ostao kratak za 250 dinara,
e sirotinjo i Bogu si teška.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1242



+442 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci03.08.2021. u 22:16 - pre 32 meseci
Daj broj računa, evo ja ću da ti uplatim tih 250 dinara. Samo nemoj da nam se nerviraš.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 08:50 - pre 32 meseci
Hvala brate,
160-6000000069907-42
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 10:23 - pre 32 meseci
Banke bi morale da transakcije knjiže po datumu kada je dat nalog da se izvrši transakcija. Da li će banke između sebe to da završe tada ili kasnije, to mora biti samo njihov problem a ne da klijente dovode i nezgodne situacije i da im čine štetu.

Kada nešto plaćaš napriemr u pošti na šalteru, pa i u banci na šalteru,dobiješ priznaicu sa datumom i vremenom uplate. To je pravno valjani dokaz kada si ti platio. A to kada je banka zaista prebacila novac je bespredmetno. Tako mora da bude i kada se plaća elektronski. Ja imam novac u banci, ja dajem nalog kada i koliko i kome da se mojim novcem plati i to mora da se poštuje.

Postavljeni su rokovi, koji određuju kada će transakcija biti proknjižena u odnosu na to kada korsinik da nalog i to je dovoljno i mora da bude ispoštovano.

Šta mene briga kao korisnika da li banka ima novca i da li može trenutno da isplati. Ja imam novac u banci i svojim novcem hoću da raspolažem slobodno. I kada mi treba da se nešto plati to TADA mora da bude plaćeno, bar na papiru, a ne da zavisi od toga da li banka ima para ili je neki službenik preopterećen pa ne može da stigne da obradi.


 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9440
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 10:28 - pre 32 meseci
Objasni ti to poreskoj upravi !

Ne tiče ih se kad si ti i gde si uplatio. Jedini validni datum koji oni razmatraju je kad su njima pare "legle" na njihov račun. I prema tom datumu obračunavaju kamatu ako treba.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 11:05 - pre 32 meseci
Moje pitanje je bilo da li postoji neki organ kome ja mogu da se žalim na usluge moje banke, pošto me je banka odj......?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 11:10 - pre 32 meseci
Narodna banka srbije je organ kome treba da se zalis.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9440
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 12:00 - pre 32 meseci
Žalba se taksira sa 1.000 din
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 12:22 - pre 32 meseci
Poslao sam email.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9440
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 12:37 - pre 32 meseci
Sledeći put plati na vreme.
30. u mesecu je ionako prekasno za plaćanje računa.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 12:57 - pre 32 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Banke bi morale da transakcije knjiže po datumu kada je dat nalog da se izvrši transakcija. Da li će banke između sebe to da završe tada ili kasnije, to mora biti samo njihov problem a ne da klijente dovode i nezgodne situacije i da im čine štetu.

Kada nešto plaćaš napriemr u pošti na šalteru, pa i u banci na šalteru,dobiješ priznaicu sa datumom i vremenom uplate. To je pravno valjani dokaz kada si ti platio. A to kada je banka zaista prebacila novac je bespredmetno. Tako mora da bude i kada se plaća elektronski. Ja imam novac u banci, ja dajem nalog kada i koliko i kome da se mojim novcem plati i to mora da se poštuje.

Postavljeni su rokovi, koji određuju kada će transakcija biti proknjižena u odnosu na to kada korsinik da nalog i to je dovoljno i mora da bude ispoštovano.

Šta mene briga kao korisnika da li banka ima novca i da li može trenutno da isplati. Ja imam novac u banci i svojim novcem hoću da raspolažem slobodno. I kada mi treba da se nešto plati to TADA mora da bude plaćeno, bar na papiru, a ne da zavisi od toga da li banka ima para ili je neki službenik preopterećen pa ne može da stigne da obradi.



To je kako mali Perica zamišlja da radi banka. Pogledaj malo tvoj ugovor o otvaranju računa, deo 3.3
Tamo lepo piše da se zaduženje odnosno kursiranje radi po datumu knjiženja transakcije, a ne po onom datumu po kojem ti misliš da se zadužuje račun.
Takođe, pogledaj dokument koji se, takođe, nalazi među tvojom dokumentacijom, a koji se zove terminski plan platnih transakcija. Nema veze koji ti datum stoji na papiru, lepo ti piše da će se neki nalozi izvršiti ISTOG dana, ako su se stekli određeni uslovi, odnosno sledećeg radnog dana.
A što se tiče nelikvidnosti banke, poslednjih 5-6 godina se ne sećam da je neka banka bila nelikvidna, ali se to ranije redovno dešavalo. NIKO ne može da uradi ni jednu transakciju ako je tvoja banka nelikvidna.
Za fizička lica, depoziti do 50,000 EUR su osigurani, pa ćeš, u nekom momentu, izvući pare. Za pravna lica, mrka kapa. Ako je banka nelikvidna, pa ode u stečaj, namiriće se iz stečajne mase u nekom procentu, zavisno od imovine banke.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+265 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 15:21 - pre 32 meseci
Citat:
kamicak:
Hvala brate,
160-6000000069907-42

Sada ce namerno da ti uplati lovu, samo da bi opet imao promet u ovom mesecu i opet trosak od 250 dinara ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.10.185.dynamic.stcable.net.



+156 Profil

icon Re: MTS Banka - utisci04.08.2021. u 16:06 - pre 32 meseci
Nema veze, samo nek uplati, sam se ponudio, nadam se da će biti frajer do kraja,
ovim putem ga pozivam da okači dokaz o uplati, može i više, nije problem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: MTS Banka - utisci

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 136679 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.