Evo probacu ja da ti razjasnim posto sam prosao isto kao i ti pre dve godine. Najprostiji oblik je obican Selbstständigkeit/Freiberuflichkeit/Einzelnunternehmen sto je u stvari registracija samostalne delatnosti. Obavlja se u Finanzamtu na licu mesta popunjavanjem formulara gde upises sta ces da radis, koliki ce ti biti prihodi i generalije. Rezultat tog procesa je poreski broj koji ti stigne (u mom slucaju jako brzo) postom na kucnu adresu. Sa tim poreskim brojem mozes pisati i ispostavljati racune svojim klijentima. Sto se Mwst-a tice, tu je pravilo sledece: ako ce ti prihodi u godini osnivanja biti manji od 17500 Eur onda imas status "Kleinunternehmen" i nisi u obavezi da placas Mwst, tjst ne moras da ga iskazujes na racunu. Istovremeno ne mozes ni da trazis povracaj za opremu za rad itd. Nakon godine osnivanja ostajes u statusu Kleinunternehmen sve dok u jednoj godini nemas preko 50k eur, a istovremeno u prethodnoj godini nemas vise od 17500. U tom slucaju i dalje ne moras da placas Mwst u toj godini, ali si u sledecoj godini automatski izgubio status Kleinunternehmen. Sto se obicnog poreza na prihod tice, on se placa kvartalno na osnovu procene prihoda za tu godinu. Sam dajes predlog koliko ces da placas, a sravnjavanje se radi na kraju godine kroz Steuererklaerung. Za ovaj oblik biznisa ti ne treba osnivacki kapital i ne vodis knjige. Porez se racuna po univerzalnoj progresivnoj stopi koja vazi za sve i racuna se na zajednicke prihode svih ukucana. Znaci do ca 17k 0%, do ca 105k 14%, a preko 105k 42%, a preko 250k 45%. Inace poreski broj vazi takodje i za zenu tako da teoretski ako i ona nekad radi nesto privatno moze da koristi isti za svoje racune.
Gewerbe
Ovde se prica komplikuje posto postoje nekoliko oblika. Najzastupljeniji je GmbH. Osnovna razlika u odnosu na ovo gore je sto ti treba osnivacki kapital (tipa 25k Eur) koji moze u keshu, a moze i u opremi, autu itd. Postoji jedan pod oblik GmbH gde ti osnivacki kapital uzmu na kraju godine od profita ako ga imas. Dodatno, svaki oblik Gewerbe-a more pored poreza na profit i Mwsta da placa i Gewerbe Steuer koji se sastoji od dva dela. Jedan je na nivou drzave, a drugi na nivou grada ja mislim. Red velicine je par %. Dodatno, GmbH mora da vodi knjige i mora da ima bar jednog zaposlenog. Postoje i drugi oblici gewerbe-a kao na primer GbR koji je u stvari ortacki biznis gde ti trebaju minimum dve osobe kod osnivanja.
E sad, koji tebi pasuje to ne znam. Bitna stvar je kako koji od ovih varijanti podleze zakonu o Scheinselbstständigkeit. Einzelunternehmen na primer, a mislim i GbR takodje moraju da imaju max 7/8 godisnjih prihoda od jedong klijenta. Takodje, ne smeju da imaju status kao perm. zaposleni u jednoj firmi tipa da koriste kantinu, da dobijaju direktne zadatke od klijenta u smislu uradi to i to tad i tada. U realnosti, sve je to siva zona jer zakon datira od vremena kada freelanceri nisu bili vecinom softverasi. Diskusije se vode stalno i taj ce se zakon sigurno menjati, ali za sada je jako tesko kao freelancer da udjes u bilo koju vecu firmu zato sto ako se ispostavi Scheinselbstaendigkeit, firma je ta koja na*ebe posto mora da plati sve doprinose unazad x godina.
Ja sam ova prva varijanta, znaci Einzalnunternehmen. Porez placam kvartalno, MwsT radim sam (citaj zena :D) svakog meseca i to je to. Jedino sta se dodatno radi je na kraju godina neki zavrsni racun, ali kao sto rekoh, to radi zena pa nisam bas siguran o cemu se radi, ali mogu da je pitam. Zdravstveno mozes drzavno da placas, a mozes i privatno. Isto vazi i za penziju stim sto mozes da trazis oslobodjenje "Befreiung" za prve 3 godine ukoliko godisnje imas vise od 7/8 prihoda od jednog klijenta. Inace ti ne bi trebalo oslobodjenje posto po zakonu IT ne mora da placa penziju drzavnu kao privatnik
Pitaj sta te jos zanima posto sam sigurno nesto bitno zaboravio, a i nisu svima iste stvari bitne :)
“The study of AntiPatterns is an important research activity. The presence of ‘good’ patterns in a successful system is not enough; you also must show that those patterns are absent in unsuccessful systems. Likewise, it is useful to show the presence of certain patterns (AntiPatterns) in unsuccessful systems, and their absence in successful systems.” — Jim Coplien