Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupovina novog hard diska

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Kupovina novog hard diska

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7908 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Kupovina novog hard diska31.01.2017. u 10:51 - pre 87 meseci
Pre nekoliko meseci mi je jedan od hardova (2T zelenko) odbio saradnju (bios ga vidi kao 0MB ali se nadam da jednom to možda može da bude rešeno) pa sad razmišljam o novom. Trenutno imam Seagate 1T i neki stari 200GB pa mi to postaje malo, naročito zato što hoću da aktiviram i stari komp, pa bih uzeo još jedan. Vidim da su u ponudi neke Tošibe (valjda Hitači sa drugim imenom), Sigejti i WD u raznim oblicima. Šta je od toga najbolja kupovina? Da gledam cenu, garanciju ili se ipak zna kako su se pokazali i koji je najbolja kupovina?

Naravno, bilo bi dobro da bude najjeftiniji, najpouzdaniji ali je sve najčešće drugačije pa mora neki kompromis. SSD me ne zanima, uglavnom bi to bio običan hard 2T, možda i 1T ali bi odgovaralo da bude malo veći ... mislim da mi 3T verovatno nije potrebno.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska04.02.2017. u 11:40 - pre 86 meseci
Svi ste prešli na SSD pa niko i ne zna kakvi se hardovi nude??
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska04.02.2017. u 14:00 - pre 86 meseci
Hardovi Toshiba i samo Toshiba.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska04.02.2017. u 14:20 - pre 86 meseci
Citat:
calexx:
Svi ste prešli na SSD pa niko i ne zna kakvi se hardovi nude??

Ne,sigurno nece jos doci do toga,nego da te pitam nesto,igras li loto,bingo?

Oni sto igraju mogu ti dati odgovor,dodje mu kao neka stilska figura.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska05.02.2017. u 02:10 - pre 86 meseci
Igram loto kad imam para za to, što pitaš? Nije valjda da je hardver došao do te granice da je apsolutno nepoznato da li se neki više a neki manje kvare?

Tošiba mi deluje najjeftinije pa bi to bio dodatni detalj.
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska05.02.2017. u 02:37 - pre 86 meseci
Ja preporučujem WD :)

2x 3TB Red u NAS-u od pre par meseci. Jedan od njih je pre toga radio skoro godinu dana u desktop računaru
2x 320GB u kompu od pre par godina
1x 160GB externi MyPassport ako se ne varam kupljen pre više od 7 godina i korišćen poprilično (i dan danas se koristi, ali ne u tolikoj meri). Na njemu je crkao USB enclosure, pa sam to zamenio. HDD radi bez problema.
1x 1TB externi MyPassport od pre godinu-dve

sve WD i sve radi savršeno.

Poz.
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska05.02.2017. u 08:20 - pre 86 meseci
Na WD zaboravite, osim ako nije Black.

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-benchmark-stats-2016/
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska05.02.2017. u 09:07 - pre 86 meseci
Slušaj, meni su svi hardovi koje sam imao radili odlično i pouzdano. Svojevremeno sam kupovao novi IDE disk i u radnji su mi momci koje sam poznavao preporučili kineski Exel Store. Naravno da sam bio sumnjičav, ali bio je jeftin (35 e 120GB) i kupim ga. Ne koristim ga više jer je mali, ali i dalje je u perfektnom stanju. Imam trenutno 5 komada WD, dva starija (340/430GB)i tri novija po 500 GB i svi rade odlično. Doduše na najnovijem koji je ukupno odradio tek nešto preko 2.000 sati pojavio se jedan bad sektor koji nisam uspeo da uklonim sa HDD regeneratorom i sličnim softverom.To me je nerviralo iako je disk radio normalno pa kupim Seagate 1T koji za sada radi odlično. Kasnije uz pomoć Active Kill Disk uklonim taj bad sektor i na tom WD.

Sve u svemu mišljenja sam da je to sve isto ili jako slično i da ne treba mnogo lupati glavu oko toga koji disk kupiti.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska05.02.2017. u 10:22 - pre 86 meseci
Pa ovaj link što sam dao je blog nekog data centra i 4 puta godišnje objavljuju statistiku otkaza hardova. Po njoj su pojedini modeli WDa i Seagete-a težak no-no.


A iz mog ličnog iskustva na preko 200+ računara jeste da WD green i blue crkavaju samo tako, dok lično sa red i black nisam imao problema. Seagateovi crkavaju, ali ne u klasičnom smislu, već češće jednostavno su sve sporiji i sporiji dok im na kraju čitanje ne padne na par MB/s.

Poslednje 2+ godine smo nabavljali isključivo Toshiba hardove i do sada ni jedan nije crkao. Ako mene pitaš, od WDa priznajem samo black, a ako nemam love za black, onda samo Toshiba. Ova nova P serija čita 200MB/s što je stvarno odlično za hard diskove.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska05.02.2017. u 14:08 - pre 86 meseci
Meni su do sada otkazivali samo WD hardovi ... ali je to valjda i normalno ako sam samo njih i imao. ;) Ne računam neka stara vremena kada mi je u firmi kroz ruke prolazilo sve i svašta i kada su Conner pa posle Maxtor hardovi samo tako ispuštali beli dim. Tada sam izabrao da kupujem samo WD ali ... eto, imam jedan wd black 1T koji je otkazao tek tako, mislim da sam jedan WD zamenio u garantnom roku i skoro mi je otkazao 2T zelenko ... za njega se još nadam da će jednom i da bude lečen.

Pre neku godinu sam promenio pa kupio Seagate 1T i on još radi bez problema. Sa Tošiba hardovima nemam iskustva. Naročito ne znam šta se kod nas prodaje, ne mora da bude isto kao i sa hardovima koji se još negde nude. Zato i pitam da li je svejedno pa da gledam cenu, da li je garantni rok bitan, mada mi black, iako u garantnom roku, nije opravljen jer je ovdašnja velika firma pukla, generalni zastupnik nije hteo pošto nisu oni uvezli ... i na kraju sam zakasnio da se obratim samom WD-u ... u međuvremenu prošlo 5 godina.

E da, nikako ne mogu da nađem link ili dokument sa opisima ovih WD slova iz oznake harda. Da li neko bolje pamti?

[Ovu poruku je menjao calexx dana 05.02.2017. u 15:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska06.02.2017. u 02:21 - pre 86 meseci
Ja mogu samo da kazem da u licnom NASu vec par godina vrtim jedan Kingston SSD za OS (manje bitno) sa WD-om crvene serije, 24/7, i da nema problema. Brzine i latency mozda nisu na nivou blacka ali je serija napravljena da trpi maltretiranje. Recimo da je serija osrednja po svemu, performansama, ceni, ali po trajnosti je napravljena da radi non-stop. Pored WD REDa imam Seagate u desktopu i vec 4 godine radi solidno kao sekundarni drajv, bez losih sektora, krcanja, zabadanja itd, samo moram primetiti sa se cuje "zujanje" iz istog, kao neki komarac, al' ajde, dok nije pored glave ne smeta mi.

Iskreno brate moj, ako su bitni podaci, WD Red i RAID, ako su vrlo bitni podaci i offsite bekap i to je to. Ako su podaci "meh" bitni, gurni jedan WD Red i ne razmisljaj. Slike, dokumenta itd na oblak i miran si. Po mom iskustvu (ne za HDD ali za ostatak PC komponenata) garancija igra ogromnu ulogu, pogotovu kada poredimo "standardnu" od 2 godine i produzenu od 5 na "premium" komponente. Vecina stvari se ne pokvari u te 2 godine ali 5 godina je neki rok eksploatacije svih PC komponenata danas, obicno do tad zastari i zamenis je (molim vas bez komendara "imam athlon 64 i i dan danas radi kao nov). Tako da ako ti je bitno da ne bacas pare svaki cas, isao bih na garanciju. Ako ce to stalno da se vrti, ja bih isao na WD Red. Bacio bih pogled na garantne rokove za pocetak.

A na SSDove smo valjda svi presli, samo sto HDDove ne menjamo tako cesto pa retko ko prati ponudu i sta je "bang for buck" ;)

Sweetspot sto se tice kapaciteta je 2 ili 3 TB danas, sve preko se ne isplati uzimati uglavnom.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska06.02.2017. u 02:38 - pre 86 meseci
Gledam kolko je razmera u ceni SSD/HDD danas i otpilike 2TB hdd kosta kolko 250GB ssd. Ja imam oba ali ssd koristim samo za OS i instalaciju softvera dok sve podakte drzim na HDD-u. SSD je super brz pogotovo apdejti lete ali nema tu jos kapaciteta da bi mogao da zameni HDD.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska06.02.2017. u 03:12 - pre 86 meseci
WD BLACK se meni manje kvario od zelenog koji je otkazivao i u prvoj nedelji.Imam jeda blue koji vrti preko 40k/h.

Uvek sam bio za to da se racunar ne gasi.Pre sam ih drzao po 2 godine da ih ne ugasim.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska06.02.2017. u 08:07 - pre 86 meseci
Zeleni je generalno krs, cela zamisao je da "manje steti okolini" :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska06.02.2017. u 20:59 - pre 86 meseci
Citat:
bachi:
Hardovi Toshiba i samo Toshiba.



Gdje nadje Toshiba disk? Po meni to su najgori diskovi sto se kvaliteta tice. Brzi jesu, ali su nekvalitetni!
Ugradjujemo ih u racunare jer ih jako povoljno dobijamo od dobavljaca. Prilikom sklapanja oko 20 - 30 racunara u startu ne radi bar 2 HDD-a...

Ja volim Seagate diskove, mada i oni imaju losih serija.

Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska07.02.2017. u 00:19 - pre 86 meseci
Mislim da sam iz svih poruka u temi dobio i odgovor na pitanje, kupiti najjeftiniji hard sa najdužom garancijom. Ništa se nije promenilo.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska07.02.2017. u 05:16 - pre 86 meseci
Pa uvek ce biti jedini mehanicki deo racunara (ako izuzmemo hladjenje) te ce sam rok uredjaja zavisiti od toga koliko racunar radi :) Isto tako, HDD je danas postao jedini bottleneck u racunarskim sistemima, kao i najveci problem istih. A kako je 3D NAND-a pocelo da nestaje iz nekog razloga i cene SSDova skocile, mislim da bar do 2020. nece biti u stanju da zameni HDD. Moci ce onda kada cena bude 1:2 ili 2:3, ali danas je bukvalno najgori dan za kupovinu SSDa.

Sto se tice hardova i dalje, eto neko svoje licno iskustvo sam podelio, imam ih sa 20K+ sati rada da i dalje rade bez problema, ozloglaseni Seagate, imam i WD Red seriju koja ima 30K+ sati. Oba harda su zdrava, bez losih sektora, ovaj u kucnom serveru (WD) se ni ne cuje, dok Seagate u workstationu radi sa malo konstantnog "cvilenja" ali ne pokazuje znake zabadanja.

Sa druge strane, mislim da 3.5" HDDovi nisu toliko "meki", umeju da istrpe torturu i sate rada, dok god se ne bacaju i ne igra fudbal sa masinama. Ali 2.5" HDD za notebook je skroz druga prica. Imam jedno 5-6 modela od kojih je svaki posle 5K+ sati pokazivao znakove crkavanja i gomilu losih sektora, a proizvodjaci su bas, bas razni. Od toshibe do WDa.

Ja bih u tvom slucaju isao na WD Red koji mi po svemu deluje najkvalitetnije, ne znam kako je sad sa garancijama ali mozda jedino na black ide neka produzena. Da uzmes neki najjeftiniji, pa i nemoj, imas dosta price o HDDovima po NAS forumima (ali bas, bas dosta) pa bi bilo najbolje tu da procitas iskustva jer se ovde javilo samo par nas. Mada mislim da je isti djavo sta god uzeo, ipak mi zdrava logika vuce ka WD Red ili kao sto sam rekao eventualno black ako je bolja garancija.

I da, sto se tice garancije, trebalo bi proveriti uslove pod kojima vazi ta "produzena" garancija, da se ne ispostavi da je samo sminka.

THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska08.02.2017. u 18:15 - pre 86 meseci
Svi hardovi za široke narodne mase su isto s***e. Ni u jedan više ne bih mogao da se zakunem. Meni su u skorije vreme otkazali jedan caviar blue od 500GB, i caviar black od 1TB. Caviar Blue sam zamenio za noviji Caviar Blue, a umesto crnog kavijara sam stavio Seagate Constellation ES od 1TB. Ovaj drugi je iz malo bolje "enterprise" serije, ali ni oni se nešto posebno nisu pokazali u svojoj klasi...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska08.02.2017. u 19:52 - pre 86 meseci
Odatle sam i pošao kada sam pitao ali sam se nadao da je nešto jasnije ili određenije. Mislio sam i na neke tehničke detalje, da li je i koliko bitan broj ploča u hardu, brzina okretanja ... i slično. Do skoro sam imao samo WD i bili su OK ali je povremeno poneki i otkazao. Još je živ jedan ATA 80GB i ovaj 200GB sata u kompu. Sigejt sam kupio poslednji put pa i on radi normalno.
Verovatno je sve u onoj pomenutoj lutriji, koji god da kupim, može da se desi i ovo i ono.
Citat:
Zlatni_bg:Iskreno brate moj, ako su bitni podaci, WD Red i RAID, ako su vrlo bitni podaci i offsite bekap i to je to. Ako su podaci "meh" bitni, gurni jedan WD Red i ne razmisljaj. Slike, dokumenta itd na oblak i miran si.
Ma podaci mi uglavnom uopšte nisu bitni. Ne bavim se nikakvim poslom da imam neke svoje radove ili velike bitne stvari, ono što je bitno ću lako da spremim na nekoliko DVD i na par oblaka. Uglavnom je za neki tekući rad a tu veću ulogu igra dobro održavanje sa redovnim bekapom nego nešto drugo. Na ovom 2T koji je ispustio beli dim je bilo oko 1T muzike ali sam skoro sve već pre toga prebacio na oblak i tu sam miran.
Citat:
Zlatni_bg:Ako ce to stalno da se vrti, ja bih isao na WD Red. Bacio bih pogled na garantne rokove za pocetak.
Ne vrti se stalno, nekoliko godina već gasim kompove iz čisto praktičnih razloga, morao sam da idem na maksimalnu štednju pa je tu i 24/7 rad kompa mogao da igra značajnu ulogu i on je prvi pao. Osim toga, nekada mi je značilo da imam stalno otvorene emule ili torente, to odavno jedva da radim pa ni tu nema razloga da budu uključeni.
Citat:
Zlatni_bg:A na SSDove smo valjda svi presli, samo sto HDDove ne menjamo tako cesto pa retko ko prati ponudu i sta je "bang for buck" ;)
Iz pomenutih razloga nisam prešao na SSD a mislim da neću još dugo. Jednostavno, osim što sam čitao da se sistem brže startuje (a to je jelte bitna stavka u merenju čiji je duži) i sistem malo brže pristupa podacima ... prvo me ne zanima jer ne gasim nego uspavljujem kompove. Drugo takođe, ne radim nikakve poslove gde bi brzina harda značila.
Za mene je SSD još uvek bacanje para. Iz mog ugla.
Citat:
Zlatni_bg:Sweetspot sto se tice kapaciteta je 2 ili 3 TB danas, sve preko se ne isplati uzimati uglavnom.
Gledam ovih dana ponude, 2T košta oko 45% više nego 1T, za 3T se dodaje još onih ~45% od 1T dok je već 4T dosta skuplji. Verovatno će da bude 2T, razmišljao sam i o 3T ali mi se još ne prelazi na GPT ... a i nije mi ni potrebno toliko.
Citat:
Zlatni_bg:Ja bih u tvom slucaju isao na WD Red koji mi po svemu deluje najkvalitetnije, ne znam kako je sad sa garancijama ali mozda jedino na black ide neka produzena. Da uzmes neki najjeftiniji, pa i nemoj, imas dosta price o HDDovima po NAS forumima (ali bas, bas dosta) pa bi bilo najbolje tu da procitas iskustva jer se ovde javilo samo par nas.

I da, sto se tice garancije, trebalo bi proveriti uslove pod kojima vazi ta "produzena" garancija, da se ne ispostavi da je samo sminka.
Čitao sam malopre par testova, uglavnom su red i blue opisani kao slični, osim što red ima neke prednosti za raid sistem. Meni to nije potrebno a pošto je red dodatno spuplji, razmišljao sam o purple disku koji ima istu garanciju (3 godine) kao crveni a jeftiniji je. Hm, po opisu oznaka se on vodi kao Audio/Video Advanced Format, šta bi to konkretno moglo da znači?

Što se same garancije tiče, meni to više pokazuje da firma ima poverenje u proizvod nego kao varijanta da me spasi nove kupovine. Pominjao sam ovog blekija, kupio sam od jedne od jačih firmi, počeli su još da se šire i napravili ogroman poslovni prostor ... i odjednom gotovo, nema ih. Ni garanciju nisam mogao da izvučem ni od njih ni od ovlašćenog predstavnika WD-a pa je pitanje koliko to uopšte znači.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kupovina novog hard diska08.02.2017. u 20:04 - pre 86 meseci
Citat:
razmišljao sam o purple disku koji ima istu garanciju (3 godine) kao crveni a jeftiniji je. Hm, po opisu oznaka se on vodi kao Audio/Video Advanced Format, šta bi to konkretno moglo da znači?

Za video nadzor,upalis i zaboravis dok ne crkne.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Kupovina novog hard diska

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7908 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.