Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?

[es] :: Linux :: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 21379 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 11:24 - pre 90 meseci
Pa pizdim, jer sam dodao file share u fs tab i on jednostavno neće da se mountuje prilikom startupa, već nakon toga moram sudo mount -a i onda ga mountuje. Dok mi hard diskove normalno mountuje prilikom startupa.

Ima gomilu tih sitnica koje zahtevaju 5 linija koda, a koje bi svim korisnicima (posebno početnicima) znatno olakšalo svakodnevni rad, a ne ovako treba 1001 paket da instaliram, te taj gigolo, te onda dodaci za gigolo, pa što mi to treba.

Drugo, zar je toliki problem dodati kada se ide na desni klik na taskbar da ponudi taskmanager? Jeste, to je tako u Windowsu, ali brate, kad već vidiš da 90% korisnika koristi taj Win, a cilj ti je da privučeš te korisnike, pa daj napravi ga da ima te sitnice kojima Windows korisnicima znači.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 14:37 - pre 90 meseci
Linux je godinama bio okrenut kuckanju i ručnom konfigurisanju pa se to polako razvijalo u raznim pravcima. Neki su hteli da to bude simbolično i da osnova i dalje bude konzola čime se manje opterećuje sistem a drugi su išli na gui i više opcija. A onda se pojave mogući korisnici koji kažu da neće te varijante gde postoji milion opcija nego one najsiromašnije a posle ih kritikuju što ne radi ništa što su zamislili. Kao kada bi sada neko instalirao windows 3.11 jer zauzima malo resursa i nema mnogo opcija a onda mu smeta što ništa ne može da uradi ... ali zainat neće windows 7, 8, 10 ... na svoju i7 makinu sa 16GB rama jer su prezahtevni.

Bači konkretno neće KDE jer mu je šaren a sve bi se sredilo uz par sitnih podešavanja DE pa bi KDE4 imao minimum šarenila a i nova plazma uz još par podešavanja ličila na KDE4 sa minimumom šarenila ... ali bi se dobilo jedno milion funkcija više nego na onim mazohističkim verzijama. Ko hoće, lako sredi, ko neće još lakše nađe opravdanje da to ne uradi.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 14:44 - pre 90 meseci
Ma nije u pitanju samo šarenilo KDE-a, već njegova (ne)stabilnost, jer mi je Kubuntu 16.x jedno desetak puta pukao samo što sam švrljao po njegovom control panelu, a ja stvarno nemam živaca ni volje da radim na tako nestabilnom sistemu.

A i iskreno ne želim da provedem 3 dana u ubijanju fensi šminke KDE-a kako bih dobio izgled xfce-a. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 14:47 - pre 90 meseci
Bože čitam ove bačijeve postove i pitam se da li je do mene nešto ili bači jednostavno nije za linux ili samo se pravi nevešt.

1. Fstab nije namenjen za isključivo automatsko mauntovanje, nego za prepoznavanje definisanje opcija i mountovanje. Time što si nešto uvrstio u fstab samo si mu "rezervisao mesto" ako se pojavi, gde da se postavi i sa kojim opcijama da se mountuje. Ako želiš da ti svako mountuje hard, particiju... Napiši da useri imaju to pravo. Ako želiš da se automatski mountuje,sada već pogađaš, u opcijama ovo moraš da napišeš.

2. Linux nije Windows. Ako želiš da liči na windows, malo pažljivo pogledaj na netu. Ima distribucija koji su pljunuti Windows (ili Mac OS X ako ti je to cilj). Ako želiš nešto totalno drugačije, onda nemoj u tome tražiti Windows nego mu se prilagodi.

@Zlatni_bg

Već drugi put ti kažem da novine donose promene na koje se moraš prilagođavati. Hoćeš da kažeš da je Windows isti od 95 do 10?!? Gde beše onaj uac u 95 ili hajde na xp? A i kontrol panel je identičan na 7. i 10. Jednostavno kako se prilagođavaš na Windowsu prilagođavaš se i ovde. I ovako kažeš da nekoliko godina nisi koristio Linux, to ti je pandam u drugim zanimanjima deceniju i više.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.adsl.eunet.rs.



+93 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 15:34 - pre 90 meseci
Kakvih gluposti viđam na prozorima (trenutno 10, ranije 7 i 8) i šta sam sve video na pingvinima, prestao sam i da se nerviram. Ni na OS X-u nisam mogao da izdržim duže od 2 sata kad sam video na šta liči i kako radi. Što se hardvera tiče, na jednom starijem računaru mi je radio (X)ubuntu 15.04 i 15.10, zatim 16.04 nije hteo nikako, i sad 16.10 radi bez problema. Toliko o tome :D

KDE je za mene jedino normalno radno okruženje, kome nisam našao ni jednu zamerku. Koristim četvorku na openSUSE-u od verzije 12.1, sad sam na 13.2. Uskoro planiram da pređem na Tumbleweed, eventualno 42.2, ako rolling ne bude roll-ovao kako treba. Čak i ova Plasma 5 nije loša kad se čovek navikne na neke nove gluposti. Suma sumarum - svetu se ne može ugoditi, i nijedan OS/DE neće biti po svačijem ukusu. Ali bitno je da postoji izbor.

Kad smo kod 2%, ponovo se vraćam na činjenicu da ljudima jednostavno nije potreban linux. Ne postoji ništa novo ili korisno što on donosi prosečnom korisniku Windoze. I zašto bi se neko sad cimao i menjao svoje navike koje su uglavnom tipa - proveri mail, pogledaj fb, pusti pesmu, odgledaj film
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 15:45 - pre 90 meseci
Pa dobro, u Xubuntu-u je sve što sam trebao da uradim jeste da u fstab stavim sledeće:

\\192.168.255.2\bachi\Downloads /home/bachi/igracka cifs user,uid=1000,suid,rw,credentials=/home/bachi/.config/.smb.txt,iocharset=utf8, 0 0

I on je mountovao prilikom učitavanja sistema.

Centos 7 to neće da može, zašto?

Šta je još potrebno učiniti?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 16:35 - pre 90 meseci
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab#Automount_with_systemd

odavno mi KDE nije segfaultovao, negde od verzije 5.7 su sredili stvari. 5.3 je bio fijasko.
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 16:59 - pre 90 meseci
@bachi

Daj komandu "id" od nekog korisnika na centu

Imaš li uopšte korisnika sa UID 1000?

Izlistaj i dmesg i ako koristi systemd

journalctl -b

od poslednjeg starta pa ga filtriraj sa

grep -i smb samba cifs ...


Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 17:21 - pre 90 meseci
Ja sam korisnik sa id 1000. :D

Pogledaću ovo ostalo kad butujem u Centos, pa javljam.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?27.11.2016. u 19:07 - pre 90 meseci
Citat:
vladared:


@Zlatni_bg

Već drugi put ti kažem da novine donose promene na koje se moraš prilagođavati. Hoćeš da kažeš da je Windows isti od 95 do 10?!? Gde beše onaj uac u 95 ili hajde na xp? A i kontrol panel je identičan na 7. i 10. Jednostavno kako se prilagođavaš na Windowsu prilagođavaš se i ovde. I ovako kažeš da nekoliko godina nisi koristio Linux, to ti je pandam u drugim zanimanjima deceniju i više.


Ne, ne kazem da se ne treba prilagodjavati i da se druge stvari ne menjaju, ali 2 godine nisu toliki period (cak i manje od 2 god, god i po) da meni inicijalna konfiguracija linuxa za server postane pakao, koji je nekad trajao bez problema 2h, a sad iskace gomila nekih warninga. Drugo, to za firewalld, nigde nije spomenuto da je od samog pocetka blokiran gotovo svaki port, a moze da napravi ogromne probleme i tesko im je naci uzrok na virtualnoj masini zbog kolicine faktora - ruter, osnovni OS, softver za virtualizaciju ili sam guest OS. Da li je toliko tesko bilo ubaciti uz instalaciju httpd-a, bilo kog, "distro xxx now uses firewalld as default, to access a port from WAN please read man firewalld" ili slicno. Nadam se da razumes koju frustraciju ta gomila faktora moze da donese a da pritom nemas nijedan error niti warning za httpd.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

vrag81

Član broj: 328757
Poruke: 16



+2 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?10.12.2016. u 21:00 - pre 89 meseci
Zanimljiva je ova prepiska, od priče šta će biti sa Linuksom u narednoj godini došlo se do rešavanja nekih problema...

Bilo je pominjano kako će Linuks propasti obzirom da nema velikih firmi koje stoje iza njega i koje se bave njegovim održavanjem i razvojem, naravno svi znamo za Red Hat koji ima dosta dobru poziciju u US Army ali izgleda da nam slabo stižu vesti iz drugih krajeva sveta - ako izuzmemo te sporadične pokušaja Majkrosofta za se vrati na većinu računara u gradskoj administraciji u gradu Minhenu... Npr u Rusiji se već par godina aktivno radi na zameni Vindovsa sa "njihovom" verzijom Linuksa (bazirana na RHEL) koja je prilagođena za razne organe državne uprave (sa svim potrebnim sertifikatima za svaku specifičnu potrebu). Zanimljivo je da se ti podaci retko nalaze i to samo u tragovima.
S druge strane takođe u Rusiji postoji nekoliko firmi koje održavaju svoje distribucije namenjene i za obične korisnike i za poslovne korisnike čije su distribucije poprilično stabilne i prate neke uspešne poslovne modele tj ne ističu se hiperprodukcijom verzija iako redovno održavaju svoja izdanja.

Verujem da i na drugim krajevima sveta postoje slične priče.

A što se tiče običnih korisnika, i njihovih problema, pa samo da se isprate forumi koji se bave Vindovsom i problemi koji se pojavaljuju - i eto blaženog osmeha... ;)

Naravno otvorenost koda i mogućnost da svako nešto počeprka i doda svoje, omogućavaju veliki priliv novina i samim tim i napredovanje. Ali zato su tu oči pa da se pročita ko je nešto napravio i sa kojom namerom. Niko ne tera nekog da instalira neku distribuciju koju je neko sam za svoj gušt napravio bez obaveze da to i dalje unapređuje... Ako se želi stabilnost sa koliko toliko mira po pitanju problema tu su one osnovne distribucije koje predstavljaju osnovu za većinu drugih - to što je nekoj drugoj distribuciji lepše urađena šminka po samoj instalacji - ne znači da isto tako nećete dobiti i na onoj osnovnoj sa malo svog zalaganja.
Lično koristim Debian i to na testing grani (Gnome) i Serbian (KDE -doduše isto na debian testing grani - što će reći Debian) i svestan sam da svaki problem koji se pojavi jesam svesno prihvatio i ne nerviram se oko toga. Čak sam jedno vreme prebacio na stabilna skladišta i posle nekih mesec dana skontao da mi je prenosni računar (na Serbianu) postao dosadan tj ništa se posebno nije dešavalo...

Od problema najveći sam imao kad sam prebaciovao Serbian sa KDE 4 na KDE 5 jerbo sam prevideo info da treba prebrisati KDE 4... naravno kada sam se setio toga plazma je brzo proradila kao treba...
Što se tiče i te famozne plazme, instalirah je vrlo brzo po njenom pojavljivanju u testing grani, jeste imala neko vreme nekih problematičnih ponašanja ali se ista nisu prikazivala pri normalnom radu. Mogu reće sam da sam zadovoljan brzinom kojom se razvija i daljim naperdovanjem ali i stabilnošću iste...

Sve u svemu čini mi se da će Linuks i dalje da gura svoju priču i nudi korisnicima mogućnosti koje su njima potrebne... Još samo da sami korisnici postanu svesni šta je to njima samim potrebni i da se prema tome i ravnaju...
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?14.04.2017. u 23:05 - pre 85 meseci
A taman sam pohvalio KDE i plasmu5

Ovo je sudbina koja ceka korisnike KDE5 Plasma 5 a i ostalih distribucija. Developerima je palo na pamet da ukinu najpozitivniju
opciju desni klik i par korisnih opcija u Dolphinu fajl manageru. Postoji Krusader koji moze da otvori
file manager u root modu ali pitanje je dokle ce i to moci a plus kod gasenja i ponovnog startovanja
terminal se gubi. Po nekim clancima koje sam procitao ovo ce se desiti sa svim File managerima.


Code:
dbus-launch dolphin -qwindowtitle "%c" "%u"
File Manager - Super User Mode
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo dolphin
[sudo] lozinka za korisnika lega99: 
Executing Dolphin as root is not possible.
lega99@Neon59-MS-7693:~$ kdesu dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.
lega99@Neon59-MS-7693:~$ kdesudo dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.


Ovo je sledece a isto to ce se desiti i sa gedit i ostalima. Umesto da ide sudo, gksu, kdesu, kdesudo
pa ime programa i ime fajla kao sto je bilo izmisljena je nova rupa u saksiji....

Code:
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo kate
Executing Kate as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kate sudoedit <file>
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo kwrite
Executing KWrite as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kwrite sudoedit <file>


Objasnjenje je da to tako treba i da je GUI opasan, pa kad je to tako zasto
nisu promenili X nego ga drze godinama. Opet oni brinu o nama kao i M$.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Vaše mišljenje - da li je Linux već u 2017 godini na putu za pakao (odlazi li dođavola)?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 21379 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.