Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mjerenje pojacanja tranzistora

[es] :: Elektronika :: Mjerenje pojacanja tranzistora

[ Pregleda: 2638 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Mjerenje pojacanja tranzistora03.07.2016. u 12:46 - pre 95 meseci
Nekad prije par godina, kolega sa foruma @44250 je postavio shemu uredjaja za mjerenje pojacanja pranzistora pod strujnim opterecenjem, znaci mjerenje stvarnog strujnog pojacanja a ne onog koga iscitavaju raznorazni tranzistor testeri pri opterecenju od 1mA ili nesto tome slicno.
Medjutim ne mogu da nadjem gdje je to okaceno pa molim kolege sa foruma koji znaju o cemu pisem ili Acu @44250 da to ponovo okaci (cak je to Acika i preveo sa engleskog na srpski jezik), a sve u cilju izrade tog mjeraca.
Pozdrav, BP
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.160.*



+357 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora03.07.2016. u 14:46 - pre 95 meseci
http://www.elitesecurity.org/t424497-0#2829286

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora03.07.2016. u 16:52 - pre 95 meseci
To je to !
Hvala Emire. U prevodu ovog teksta je detaljno objasnjen postupak. Jos jednom hvala i Aci @44250 za prevod i ako neko ima nesto da doda iz sopstvenog iskustva - jos bolje !
Pozdrav, BP
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora03.07.2016. u 22:48 - pre 95 meseci
Pazi boro, ovo su aproksimacije i pogresne metode, nastale iz neke dedukcije i razmisljavanja, a bez zelje da se izuce desavanja u PN spoju.
A desavanja su slozena, nelinearna, zavisna od tehnologija izrade poluprovodnika...
Osiromasena zona baze se prosiruje pripovecanju napona..

Postoje nezeljeni efekti, prepobude, tipa Kirkovog efekta, kada je difuzija naelektrisanja haoticna i nekontrolisana..smanjuje se brzina propagacije naelektrisanjai dolazi do smanjenja pojacanja...


Takodje postoje i sprave, traseri krivih, koje delimicno mogu da pomognu kod uparivanja, pitanje koliko bitnog..spomenuti kao jako skupe sprave

Elem, ako se sa sustinske strane pogleda, pravljenje jakostriujnog meraca pojacanja je ama bas nepotrebno, a pomalo i opasno, za zivot tranzistora.

I takodje je pogresan smer prosirenja znanja, em povrsno, em neosnovano..

BTW, to je i dalje staticko pojacanje, nikakvo "realno",obicno staticko maltretiranje tranzistora sa povisenom strujom.
I da dodam, kvalitetni pojacavaci(koncipirani kvalitetno) su sa komplementarnim tranzistorima u izlazu, a oni su realno neuparivi.

Od dobrih koncepcija sa istim tranzistorima u izlazu, tipa neke egzoticne A klase, razlicitosti pojacanja nisu bitna..jedan je izvor konstantne struje, a drugi kondicionira signal..

Tamo gde je uparivanje najbitnije, a to je ulazni stepen, struje su male..
Ivise su bitna uparivanja(preko pojacanja) zarad pribliznih ostalih parametara peleta i PN spoja, suma i transkonduktanse..
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora04.07.2016. u 10:55 - pre 95 meseci
@vladd da li to znaci da je za iole ozbiljnije amaterske prilike dovoljno uparivanje tranzistora pomocu nama pristupacnih tranzistor-tester-a (kao ovaj sto ja imam na slici dole) ?



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora04.07.2016. u 13:54 - pre 95 meseci
Sa tim pojacanjem kod BJT tranzistora je mnogo prosta stvar, koliko struje mu se ugura u bazu i onoliko koliko izadje kroz C-E toliko je pojacanje.

Dakle taj "opit" se moze uraditi na bezbroj nacina, ali recimo najprostije je uzeti LM317 i "isprogramirati" neku struju, recimo 10mA koja se dovede na bazu i ampermetrom se meri struja na izlazu, podele se te dve vrednosti i to je pojacanje tranzistora za DC napone. Za AC je drasticno slozenija situacija i tu se obicno oslonjamo na specifikaciju navedenu u DS.

Dalje, samo pojacanje tranzistora cesto nije toliko kriticno ako se ono "zarobi" u negativnu povratnu petlju (NFB) sto je najcesce slucaj kod raznih pojacavaca i U/I regulatora, tu samo pojacanje tranzistora koje se krece recimo u rasponu 10-100x je neuporedivo manje od OP-ova koji drze to sve pod kontrolom i koji imaju recimo 1'000'000x (open loop) pojacanje.

Takodje BJT tranzistori lagano idu u proslost jer ih menjaju drasticno napredniji tranzistori izradjenih u drugim tehnikama, pocevsi od MOS-FET pa preko SiC MOSFET (SiliconCarbid), IGBT do GanFET (GaliumNitrid) koji recimo imaju takve karakteristike da mogu da se "uparuju" paralelno bez dodatnih mera, sami se adaptiraju uslovima napona i struje u paralelnom spoju sto kod BJT nije slucaj pa mora da im se juri isto pojacanje.


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora04.07.2016. u 16:09 - pre 95 meseci
Miki je poprilicno razjasnio.

Citat:
@vladd da li to znaci da je za iole ozbiljnije amaterske prilike dovoljno uparivanje tranzistora pomocu nama pristupacnih tranzistor-tester-a (kao ovaj sto ja imam na slici dole) ?


Upravo.

Mada je tesko postaviti marginu ozbiljnosti, recimo nebitno, ako se krene u ozbiljnije konstrukcije, tada se rade ozbiljni racuni i ozbiljne provere, na deklarisanim strujama.
Za ozbiljan rad se obicno ne koriste multipraktik ili univerzalne sprave, vec se konkretna merenja i uparivanja vrse na specificnom, za konkretan slucaj napravljenim test jig-om. Ili vise test ili mernih sklopova..

Milsim da je nepotrebno imati "univerzalnu" spravu koja gura 1-5A i meri pojacanja..poprilicno nebitno, posto se karakteristike tranzistora dramaticno menjaju sa tipom pobude, frekvencijom i okruzenjem, prethodnim stepenom, sledecim stepenom, temperaturom.. .

Taj merac sa slike je sasvim dovoljan, za nekakvu prvu selekciju i pocetno uparivanje, a glavni efekti uparivanja odnosno uspesnosti uparivanja su naknadna merenja operativnog sklopa sa tranzistorima u kolu.
Za ispitivanja malih tranzistora za paralelisanje ili diferencijalne pojacavace prakticno odlicna sprava. A efekti uparivanja se vide u obradi signala..

Navodim,priblizan, relativno banalan primer, 2N3055, cuveni za pojacala, u ispravljacima kao linearni regulator(preciznije kao eksternal pas tranzistor) se racuna sa nekim pojacanjem 10, npr, do 2A.
A za pojacalo, vec oko 20kHz, tesko da ima pojacanje i 3, pa neko merenje prakticno nicemu ne sluzi

Kao banalan primer.

Inace, desavanja u ranzistoru su i dalje slozena, bez obzira na tehnologije koje prevazilaze neke probleme i svako uguravanje velikih struja zahteva dosta probe, merenja efekata u kolu, pracenja signala, korigovanja kvazisaturacionih regiona..a tu merac prostog pojacanja prakticno nicemu ne sluzi...kao ni uparivanje tranzistora.

P.S>
Jesu neke reci vise nabacane, kao "korigovanje" nekih saturacionih regiona, koji se ne mogu korigovati, vec izbegavati, ali je sustina da se tranzistori prate u sklopu i lejautu, a ne sa nekim preteranim predmerenjima..
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora04.07.2016. u 20:10 - pre 95 meseci
NEKE stvari su mi malo jasnije !
Citajuci ono sto su @vladd i @mikikg napisali dolazim do zakljucka da su ,bar sto se mene tice, dali odgovor na pitanje koje u principu i nisam postavio - i zbog toga mi je jos vise drago da su uzeli ucesce u naizgled prezvakanoj temi !
Ja to kao i svaki elektronicarski hobista gledam manje vise crno-bijelo (lemilica u ruke, i pici...) a u stvari cinjenice su potpuno drugacije - dobrano obojene i to u mnogo nijansi !
U svakom slucaju naucio sam bar nesto, bar djelic onoga sto elektroniku svrstava u egzaktne nauke, a djelic po djelic i ... ?!

Pozdrav, BP
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Mjerenje pojacanja tranzistora05.07.2016. u 15:13 - pre 95 meseci
Siroko je to polje, da bi se u par postova ili tutorijala moglo nesto pametno reci.
Ali, meni licno smeta, kada vec neko hoce da prosiri znanje, da gubi dragoceno vreme na zamajavanje. Kazem dragoceno, n zato sto nekome slobodno vreme vredi ovoliko ili onoliko, vec zato sto ima previse toga za ucenje(ja nisam prakticno nikada prestao da ucim, neke stvari ucim ponovo, srazmerno razlici tehnologija, korigujem sa novim informacijama i to nevezano samo za elektroniku ili masinstvo).

Malo sam razmisljao o margini "ozbiljnosti"..ne moze se postaviti jasna crta, ali svaki hobi postaje izuzetno ozbiljan, onog trenutka kada se lagano spoznaju sustine desavanja, procesa.
Dok se mehanicki odradjuje hobi, tu se ne moze pricati o ozbiljnosti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mjerenje pojacanja tranzistora

[ Pregleda: 2638 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.