Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344256 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 18:17 - pre 94 meseci
Ono sto ja probam reci je: Svaki intel chipset ima embeded Intel AMT, koji ima direktan pristup mreznoj karti, bez znanja kernela i OS-a. Moze da salje sta hoce kome hoce. Ne kazem da to radi, samo da MOZE. A kako je i to closed source sistem, onda opet nemate ono o cemu Nedeljko prica - i to je razlog sto ja sve vreme pominjem Intel AMT i kako on rusi pure F/OSS koncept.....

Sve jedno, Linux jeste dobar desktop i ako softver koji vam treba radi on jeste odlicno resenje. Videcemo da li ce da raste, sumnjam da je 2% kriticna masa, ali nesto jeste poguralo (verovatno Steam) i nadam se da ce nastaviti da raste i na desktopu, ali i dalje, sve dok imate embeded racunar u chipsetu, ja ne bi verovao takvoj masini, kao sto ne bi verovao ni jednom mobilnom telefonu for that matter. Ono sto je gore bas Nedeljko napisao je sustina: AMT niti je javno dostupan, niti ima revizije niti sta.

Sustina je da se, sa moje tacke gledista, mnogo vise treba brinuti oko malicioznog softvera nego oko nekog koji ima licencu - a da je AMT idealna meta za maliciozni softver.

P.S. Zato i smatram da F/OSS argument nije prednost i da rast Linux-a moze, na desktop trzistu, da gura samo kvalitet a ne "politika". Ne mislim da ce iko odustati od Windows-a zbog licence da bi terao x86 Linux.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.189.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 18:41 - pre 94 meseci
Citat:
Ono sto ja probam reci je: Svaki intel chipset ima embeded Intel AMT, koji ima direktan pristup mreznoj karti, bez znanja kernela i OS-a. Moze da salje sta hoce kome hoce. Ne kazem da to radi, samo da MOZE. A kako je i to closed source sistem, onda opet nemate ono o cemu Nedeljko prica - i to je razlog sto ja sve vreme pominjem Intel AMT i kako on rusi pure F/OSS koncept.....


Ko govori o čistom FOSS ovde, kad već pričamo o Steam-u za Linux i igrama za njega? Intel će da krpi bagove u svom hardveru preko mikrokod patch-eva ako se pokaže da su ranjivi.

EDIT: Da dodam, pravi Linuxaš će da koristi ionako AMD FX zbog IOMMU. To omogućava da se Windows instalira preko Xena i koristi brze drajvere za grafičku kartu.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 02.07.2016. u 19:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mdax
Dalibor Markovic
Srbija, Kraljevo

Član broj: 14211
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 19:30 - pre 94 meseci
Windows ili Linux!? Linux više nije kao nekad, sada je pristupačniji, lakši za rad. Pa isto je bilo kad su se pojavili Android telefoni, pa smo sa prelazom na njih ipak naučili kako da ih koristimo. Tako je i sa Linux sistemima. Ima ih raznih. Za početnike dobar je Linux Mint jer je vrlo sličan Windowsu. Za one koji shvataju rad Linuxa odličan je recimo Arch. Ja sam lično koristio na serverima CentOS i Debian. Linux mi je sasvim OK sistem. Jedino što po mom mišljenju koči upotrebu Linuxa su video igrice.
Trenutno koristim Windows 10 i zadovoljan sam njim. Linux Mint mi je drugi OS na kom koristim poslovne aplikacije. Zadovoljan sam i Linuxom.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 19:31 - pre 94 meseci
Bojane, ne mislim da je mana Linux-a to što je wine ovakav ili onakav, već to što postoji potreba za njim.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 20:33 - pre 94 meseci
Mana Linuxa jeste što to nije the Linux, nego imate pedeset distribucija, 10 desktop okruženja i gomilu nekih programa iste ili slične namene sa debilskim imenima. Windows je Windows, Mac je Mac i zna se šta te tu čeka i imaš i tehničku podršku pošto si proizvod platio (za one koji plaćaju), dok za Linux nema univerzalne podrške, jer nešto što radi na Ubuntu neće raditi na Fedori i neke komande i postupci rešavanja nekog problema na Ubuntu neće moći da se primeni na Arch linuxu na primer i to je prava noćna mora za one koji moraju da vode računa o takvom sistemu.

Šta znači onaj Unity? Na šta to liči? KDE 4? Gnome >2.x? Ne znaju bre gde biju više sa tim DE i šta će više sa sobom i umesto da se fokusiraju da naprave jedan proizvod da bude stabilan, oni prave pedeset. Neko će reći da je to lepota Linuxa, jeste, ali je to ujedno i ono što ga je osudilo na propast. Suviše je ogromna razlika između distribucija, a često i između verzija iste distribucije. Prvo što korisnik dobije kada pita na forumu koju distribuciju da instalira, dobije 50 različitih odgovora. :D

Ne može to tako, jbg. Kada se pojavio Cannonical, ponadao sam se da će napraviti jednu distribuciju, jedno desktop okruženje i jedan set programa uz distribuciju i da se drže toga i unapređuju. Ali neeeee, morao je Unity, morao je Ubuntu, Kubundu, Xubuntu, Lubuntu, LTS, ne-LTS, čuda muda. Opet vrtoglavica. I onda se neka ekipa odvoji? i odluči da napravi Linux Mint i opet ne može ni tu da bude jedan nego mora Cimet, Mate i dr.

I da ne bude zabune, sve što je Windows nekada bio to pojavom Windowsa 10 više nije. Tu isto imamo teletabis izgled, probleme sa drajverima, uprageove preko noći, naturanje drajvera, novih podverzija Windowsa, restartovanja bez pitanja i slično. Sve ono što ga čini nepouzdanim za rad.

I da, nije skočio procenat Linuxa zbog steama, steam je tu duže vreme, skočio je upravo zbog Windowsa 10. E sad, od tih 2%, odnosno od tog dela ljudi koji su revoltirani Windowsom 10, je pitanje koliko će zaista ostati na Linuxu pošto je pakao za nove korisnike.

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 20:40 - pre 94 meseci
Bas tako sto @bachi kaze.

Za neke najjednostavnije radnje koje na win odradis u par klikova, na Linuxu se izmucis dva dana.
Milion puta sam imao problema sa najobicnijom Wi-fi karticom, TV karticom, Kreiranje najobinije PPoE konekcije, pa ne radi drajver za g, karticu...Pa mali milion programa za razna flesovanja tel., tablet, razni drugi programi za sve i svasta...
Nisam od jucer i napredniji sam korisnik racunara, a opet mucenje. A sta li je sa onim korisnicima koji ne znaju ni precicu da kreiraju :) Znaci, da im nisam u kozi kada koriste Linux.

Win podrzava gotovo sav HW koji se ikada proizveo. Znaci, ubodes konzervu od pastete i naci ces drajver za 10 minuta i sve ce da radi kako treba. O SW ne treba ni trositi reci. Gotovo se sve napisalo za win.

(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 20:59 - pre 94 meseci
I samo još nešto... Nije samo problem u OSu, već i u aplikacijama. Fork forkovog forka. Bio OpenOffice, sad imamo i LibreOffice, bio MySQL, sad imamo i neku Mariju-Anu SQL i gomila drugih forkova forkovog forka. Jbg, ko protestanska vera. Čim se dvojica posvađaju, ovaj drugi otvara svoju crkvu.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1629



+590 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 21:02 - pre 94 meseci
Citat:
nego imate pedeset distribucija, 10 desktop okruženja i gomilu nekih programa iste ili slične namene sa debilskim imenima.

FUBAR - fragmented up beyond all repair.
Citat:
Milion puta sam imao problema sa najobicnijom Wi-fi karticom, TV karticom, Kreiranje najobinije PPoE konekcije, pa ne radi drajver za g, karticu.

Da, kada sam instalirao TP-link WiFi USB dongle na Raspbianu morao sam da skidam drajver sa Dropbox-a nekog lika. Naravno, moras da znas koju verziju kernela imas, jer za svaku ima poseban drajver. Ako upgrejdujes sistem, ne mozes da skines nov drajver, jer glupi WiFi vise ne radi.
Budi dobar
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 21:07 - pre 94 meseci
Citat:
scoolptor: Da, kada sam instalirao TP-link WiFi USB dongle na Raspbianu morao sam da skidam drajver sa Dropbox-a nekog lika. Naravno, moras da znas koju verziju kernela imas, jer za svaku ima poseban drajver. Ako upgrejdujes sistem, ne mozes da skines nov drajver, jer glupi WiFi vise ne radi.

A zato pod windowsom na raspberry-ju radi bez problema... :D
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1629



+590 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 21:15 - pre 94 meseci
Da, radi. Na listi je podrzanog hardvera
Citat:
TP-LINK TL_WN725N RPi2/RPi3, MBM TP-LINK TL-WN725N Wireless N Nano USB Adapter 150Mbps


Btw, evo ti URL od Raspbian Dropbox lika, ako ti zatreba
Citat:
Now, it’s time to install the driver for the WN725N adapter. To do so, type the following commands: (The .bin file is not needed for operating systems above 3.10.33+). Make sure you use the correct dropbox url. This can be found at: http://www.raspberrypi.org/forum/viewtopic.php?p=462982

Budi dobar
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 21:43 - pre 94 meseci
bachi,

Te distribucije su medjusobno kompatibilne softverski (sors i binarno) i hardverski. Isti programi i iste komponente rade na njima, osim ako je nešto baš specifično za jednu (većina recimo nema unity). Zna se šta je zajednički imenilac svih tih distribucija i univerzalna uputstva nisu problem i obično se tako i pišu. Takođe, postoji komercijalna podrška za skoro sve vodeće distribucije.

Što se tiče DE, niko tebe ne tera da koristiš sva. Windows ekvivalent na Linux-u je - opredeli se za jedno i koristi samo njega. Na Windows-u ako ti se to isporučeno ne sviđa, možeš samo da plačeš, a na Linux-u možeš dogmatski da se držiš jednog (niko ti ne brani) i onda si u istoj poziciji kao na Windows-u, ali imaš i mogućnost da izabereš drugo, tako da stanje ne može biti gore, nego samo bolje.

Problem je u tome što različiti ljudi različito definišu to "kako treba". Jednome je retro kako treba da ne bi stalno nešto novo učio, a drugome je inovativno kako treba.

Na Windows-u su ažuriranja i restarti bez pitanja mnogo stariji od desetke. Mislim da je još na visti bilo tako.

SteamMachine postoji manje od godinu dana. Suštinski problem su drajveri. Ako bi se Linux malo omasovio da se AMD i Nvidia malo više potrude, bila bi zastupljenija.


gilopile

Izgleda da ne shvataš da ne podržava Windows hardver, nego hardver podržava Windows. Do proizvođača hardvera je da li će napisati drajver za Linux. Skoro sav hardver podržava Linux, ali bi podrška proizvođača hardvera svakako bila još bolja ako bi tržišni udeo Linux-a bio veći jer bi im interes bio veći. Isto važi i za softver.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 21:46 - pre 94 meseci
bachi

Gde je tačno problem u forku forkovog forka? Izabereš jednu varijantu koja ti najviše odgovara. LibreOffice je kao bolji nasledio OpenOffice.org i pritom je 100% unazad kompatibilan. Gde tu vidiš problem?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 22:09 - pre 94 meseci
Pa naravno. Ali onda ispada da moras da kupujes HW koji ce radi pod Linuxom, tj. ogranicen si izborom, dok, kao sto rekoh, bukvalno ne postoji parce HW-a koje nece raditi pod Win-om.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 22:11 - pre 94 meseci
Do juče sam vozio mečku. Danas sam kupio bembaru. Ili obrnuto. Očekujem da je raspored na tabli isped mene potpuno isti. Tako rezonuju m$ korisnici koji probaju nešto što nije m$.

Nerviraju vas nazivi programa? Nervira vas to što ima preko 50 grafičkih okruženja? Odlično. Tako i treba. Krekujte onda. Nastavite da tražite ključiće i češite se po glavi svaki dan, jel' hoće da vas sačeka možda neki otpozdrav i sudden countdown ili digitalni stiker u nekom uglu ekrana, nakon login-a .. Što se mene tiče, svako ko koristi piratski, ilegalni ili krekovani m$hitware, zapravo nesvesno daje podršku svima onima koji ne koriste m$hitware. Kako to sme i može da košta ako je tako lako zaobići tu zaštitu i koristiti paškave proizvode bez da se išta plati? Da je to zaista dobro, svi bi morali na ovaj ili na onaj način da plate.

Mislim, svi ovde imadu licence i svi su popucali po 100 i kusur jevreja za (ne)"opeartivni" sistem.
Budite zahvalni onoj nekoj glavi koja gospodari nad directX-om. Vaš procenat je toliki koliki je samo zbog toga i zbog ničeg drugog.

S' druge strane, celokupna scena može da se uporedi sa Srpskom TV scenom. Zašto je sulejman-qrčin toliko gledana serija?
Ili još bolje, zašto na svakom ćošku možete da vidite pizdavog i glibavog UČK skota, heroja od feketića i nikog drugog .. ?
Iz sličnih razloga je m$hitware popularniji od konkurencije, koja se čak i ne trudi da bude bilo čija konkurencija ...
about:networking
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1629



+590 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 22:25 - pre 94 meseci
Izgleda da pored mazohista ima i sizofrenicara.
Budi dobar
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 22:34 - pre 94 meseci
^^ Tu gde je % najveći, tu je ipak najgori horor.
about:networking
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 23:04 - pre 94 meseci
Jedan drugar je danas napisao ovo:

Koliko muva jede goBna? Treba li i zbog tolike popularnosti istih mi da ih jedemo? Je li Ceca veće muzičko ime od Franca Lista?


gilopile

Naravno da manja podrška ide po grbači korisnika, pa korisnik to svakako treba prilikom izbora da uzme u obzir. MKeđutim, ovde se raspravlja o perspektivi. Da li će usled skoka udela to početi da se menja?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 23:13 - pre 94 meseci
Neka, hvala, za sada ga necu koristiti ni da mi placaju. Ako se nesto promeni, sto da ne.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 23:26 - pre 94 meseci
Citat:
plus_minus:
Do juče sam vozio mečku. Danas sam kupio bembaru. Ili obrnuto. Očekujem da je raspored na tabli isped mene potpuno isti. Tako rezonuju m$ korisnici koji probaju nešto što nije m$.

Bi li ih ubilo kada bi stavili taskbar i meni dole, a ne gore? Mislim, ako Windows koristi skoro 90% ljudi na svom desktopu, zašto o zašto se drži taskbar i start meni gore? Bi li ih ubilo da stave fraking task manager kada se klikne desnim dugmetom miša na taj taskbar? I ono, dok na W7+ je potreban desni klik i pin to taskbar ili start meni, kako se na linuxima dodaje prečica na taskbaru ili start meniju? Koliko je tu klikova potrebno? Sve, ama baš sve što se radi pod Linuxom zahteva više kliktanja, proučavanja, izučavanja i nerviranja nego što je to na Windowsu.

KDE je koliko toliko bio prijateljski nastrojen prema Windows korisnicima, ali je onda došla ova poslednja plasma ili kako se već zove i ukakila sve što su do sada radili. Izgled ko cirkus, a baguje im okruženje nenormalno i osnovne stvari koče.

Nedeljko, ako instaliraš neki .deb paket prilagođen čistom Debianu na Ubuntu, pitanje je hoće li program raditi a ako radi pitanje koliko stabilno. Važi i obratno. Ako ne zbog samog programa, onda zbog dependency hell-a i gomile biblioteka koje su neophodne da bi taj program radio.

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%02.07.2016. u 23:33 - pre 94 meseci
bachi

*.deb nije program, već paket, odnosno pakovanje programa. Programi se mogu pakovati na taj način, ali ne moraju. Mogu se praviti agnostički instaleri (klasični instalacioni čarobnjaci, koji su univerzalni za sve distribucije). Procedura je prilično analogna onoj za pravljenje instalacionih čarobnjaka za Windows. Sve zavisnosti se u tom slučaju krknu u instalacioni direktorijum i osigura se njihovo korišćenje odatle, baš kao što se postupa na Windows-u. No, na autoru je da odluči kako će da pakuje svoj program.

Što se klikova tiče, jednom si tvrdio da treba kobaja da se prečica iz menija stavi na desktop, pa se ispostavilo da obično prevlačenje radi, tako da nisi kompetentan za te procene.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344256 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.