Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drugi procesor unutar intel x86

[es] :: Advocacy :: Drugi procesor unutar intel x86

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8965 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8614.11.2022. u 14:12 - pre 17 meseci
Gledaj, banke imaju OBAVEZU da presretnu saobracaj i da ga proveravaju u cilju sprecavanja gubitka podataka. Apsolutno sav saobracaj. Nema "nesto vise".

Samim tim, ako neko proba da im tu mogucnost ukine - taj vise nece nista prodati nijednoj banci (PCI). Isto vazi za bolnice bar u US (HIPPA). Stvarno mislis da ce neko da se odrekne tih para? :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8614.11.2022. u 14:37 - pre 17 meseci
Da je po INTEL-u oni bi htjeli da se general purpose OS "zombificira" ali to se možda ne sviđa drugima.

NO FATE
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.chello.nl.



+7176 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8614.11.2022. u 16:51 - pre 17 meseci
Intel prodaje cipove, njihov interes je prodaja istih - OS-evi i njihove mogucnosti nisu deo portfolija.

Potreba za remote nadgledanjem i upravljanjem hardverom, ukljucujuci i brisanje podataka, flash-ovanje firmware-a itd. dolazi od kupaca. Ne kucnih, ocigledno, vec poslovnih (velika preduzeca).

Svaki bogovetni server danas ima poseban procesor (BMC) koji ima veca ovlascenja od samog OS-a i koji ima pristup firmware-u, hardveru, grafickoj kartici, mreznim adapterima.

Ti isti kupci slicno traze i za laptopove i radne stanice - i to i dobijaju, zato sto su to spremni da plate.

Nema tu nikakve misterije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 07:20 - pre 17 meseci
Ne valja brkati AMT sa ME-om.
AMT je samo jedan od modula za ME, možeš kupiti procesor bez AMT-a ali ne možeš kupiti procesor bez ME-a

Očekuje se da će broj modula za ME vremenom samo rasti.

Intel vjeruje da je 1) ME sigurnija platforma nego bilo što , što drugi naprave s general purpose softwerom.
2) se svi sigurnosni taskovi iz general purpose OS-a moraju u konačnici preseliti u ME,

A što se tiče misterije, po meni je dovoljna misterija što je kod obfusciran (s Huffmanovim tablicama koje su implementirane u hardweru.) i što je nedostupan 3rd party-u za audit.


Citat:
Nije to dovoljno jak procesor da "radi sve" :)

To je glavni procesor. On naređuje drugima što da rade.




[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 08:46 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 08:21 - pre 17 meseci
Citat:
Očekuje se da će broj modula za ME vremenom samo rasti.

Cekaj, ko ocekuje? Sta ti ovo tacno znaci? Zli intel ce da preuzme tvoj kompjuter jer.... aliens? <GiorgioTsukalos.jgp>

Ako ti se ne svidja, nemoj da ga koristis. Blokiraj sav kriptovan saobracaj na mreznom nivou, osim onoga sto umes da dekriptujes i sve si resio. Naravno, na dekripciju dodas neki DLP kome das da ono sto ti je bitno ne sme da izadje i zdravo.

Geldaj, vecina servera koje ja koristim ima ASpeed BMC, koji, sto Ivan kaze, ima mnogo vise mogucnosti nego ME. Nijedan od njih nista ne prica sa mrezom, osim sa LAN-om, svima je data odvojena mrezna karta, jedva ih bre ubedimo da urade firmware update a kamoli da "spijuniraju" :)

Koji tacno "sigurnosni taskovi" mislis da ce preci na ME, kod kucnih korisnika, a da te to brine? I za cije babe zdravlje to intel razvija? Da bi spijunirao kucne korisnike? Biznis korisnicima su svi sigurnosni taskovi na AD-u i nece ih vala niko pomeriti odatle - inace ce samo ostati bez prodaje.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 08:32 - pre 17 meseci
Citat:
Cekaj, ko ocekuje?

Intel. U "ME book" kako kaže Rutkowska se nalaze mokri snovi Intela.

Citat:
Ako ti se ne svidja, nemoj da ga koristis. Blokiraj sav kriptovan saobracaj na mreznom nivou..


Ma koja mreža, ne držim ništa bitno na nečemu što bi prismrdilo mreži.


NO FATE
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.chello.nl.



+7176 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 08:38 - pre 17 meseci
@Impaler,

AMT sadrzi najveci deo toga sto se ljudima ne svidja, a zapravo je sasvim uobicajena stvar u poslovnom sektoru.

Ostatak ME-a isto nije nikakva misterija - moderni procesori svih proizvodjaca su SoC tipa, sa brojem specijalizovanih procesora koji sluze za bringup i podrsku rada glavnom procesoru.. Poslove koje ti moduli rade glavni procesor ne moze da radi (iz ociglednih razloga).

I hard diskovi imaju svoje procesore, kao sto SSD-ovi imaju svoje (zovemo ih 'kontroleri') - svi oni trce svoj kod. I graficke kartice imaju svoje danas, koji pomazu glavnom GPU-u i kroz njih ide dosta komunikacije sa drajverom.

Zasto je taj kod kriptovan i potpisan? Zato sto je kritican za bezbedan rad procesora i zato sto bi bio odlicna meta za maliciozan softver.

Zasto nije dostupan za audit? Zato sto je to industrijska praksa - jel kod u tvom SSD kontroleru dostupan za audit? RTL od bilo kog zavrsenog procesora u telefonu, racunaru? Mozda firmware bilo cega? Vrlo malo verovatno.

Razlozi za to su komplikovani i ima ih vise, ali prvenstveno se svode na zastite od konkurencije. I to se prenosi 'viralno' - svaki veci komad koda ima neki licencirani deo, gde ta firma koja je to licencirala zahteva da bude zasticen od kopiranja, sto znaci sve i da neka firma hoce to da otvori - ne moze, sve dok se u kodu nalaze komponente od trecih strana koje insistiraju na zastiti. Ako hoces to da menjas, to bi zahtevalo kompletnu promenu pristupa u industriji, nesto kao FOSS revolucija.

Ali to je u ovom slucaju daleko teze, zato sto je FOSS revolucija kacila deo softvera koji je koristan sirokim masama. Ovo o cemu pricamo su interne komponente koju vecina korisnika/kupaca (ogromna vecina) ne zeli ni da vidi ni da zna o njima. Plus, malo ko zapravo razvija te komponente za razliku od softvera za siroku potrosnju. Ukratko, nemas puno onih koji su zainteresovani i jos manje onih koji bi 'izveli' revoluciju.

Citat:

kako kaže Rutkowska se nalaze mokri snovi Intela.


Nisu to nikakvi 'mokri snovi' vec nuznost. Pogledaj dizajn modernih SoC-eva i bice ti jasno zasto je neophodno imati komplikovan 'regulator' koji se stara o gomili hardverskog IP-a. Tako je u Intelu, tako je u AMD-u a tako je od davnina u ARM svetu. Lepiti nekakve atribute da su to 'mokri snovi' samo pokazuje da doticna osoba ne vidi sumu od drveta koje je njena specijalizacija.

Ideja sta je CPU danas vise nema veze sa onim sta je u pakovanju - ta ideja je zapravo jedan 'core', a danas em sto imas gomilu tih jezgara - em sto unutra imas napakovane i kes i memorijske kontrolere, PCIe i ostale I/O kontrolere.

Plus, sve te stvari sada zahtevaju jako komplikovan bringup i power management (imas na stotine V/F tabela recimo koje se proveravaju desetinama hiljada puta u sekundi, sa tesnom i dinamicnom interakcijom sa drajverima i OS-em), bringup koji zahteva atestaciju i ostale sigurnosne promene i vrlo komplikovane sekvence koda koje su komplikovanije od citavih OS-eva iz 90-tih.

Da, zbog toga ce samo rasti kolicina 'nevidljivog' koda. Ne zbog 'mokrih snova' vec zbog razvoja tehnike.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 09:14 - pre 17 meseci
Neće ME nikoga nadzirati 24/365.
Za tim nema potrebe.
Nadziraće se samo "persone od interesa".

Svi, apsolutno svi, bio pojedinac ili kompanija pre ili kasnije može postati "persona od interesa".
I u momentu dok je "persona od interesa" žrtva neće ni znati da je postala "persona od interesa".
Dok to sazna biće kasno.
Pri tome nadzor ne mora da uspe svaki put. Dovoljno je samo jednom da uspe a "persona od interesa" mora apsolutno svaki put da se odbrani.

Jasno je ko u takvom neravnopravnom nadpucavanju dobija a ko gubi.

Rešenje je jednostavno: dva modela procesora, jedan sa potpunom ME operativnošću a drugi sa delimičnom tj ME koji pokreće računar.
Oni koji hoće da imaju "full ME" kupe "full ME".
Oni kojima je dovoljno samo da ME podigne sistem kupe jeftiniju varijantu.

Naravno, nećemo mi ovde na forumu uticati na Intel. Imaju oni daleko jačeg gazdu. Nije taj gazda uvek profit nego "duboka država".

Zato onima koji hoće zaštitu od nadzora ostaje da traže načine kako spržiti ME.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 09:35 - pre 17 meseci
Znaci, ako ja dobro vas razumem sustina problema je :

"Duboka drzava" kontrolise privatne firme i naredjuje im da im ispunjava "mokre snove" tako sto ubacuje "kompijutere za spijunazu", koji, nekako, pricaju sa internetom, sifrovano, da to niko ne moze da primeti. To je sustina problema.

Ajde pustite ljude koji se ozbiljno bave bezbednoscu da se time bave? Kad pocnete da rasplinjujete ozbiljne teme teorijama zavere ne pomazete nikome.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 09:39 - pre 17 meseci
Ograđujem se od mišljenja BrutalCoina.
Ja govorim nešto drugo.
Razvoj tehnike nije nužnost, vidimo da može to do neke granice a onda se polako raspadne. Ako zbog ničega onda zbog klimatskih promjena.
U stvari nikome ne treba tehnologija po mjeri optimalnog profita nego po mjeri čovjeka.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 11:06 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 10:20 - pre 17 meseci
Uh, neki su već počeli da miksuju sadržaj onog što sam napisao i nekakve "snove" koje nisam pomenuo.

No, dobro, tu ima IT inženjera koji su zaduženi za bezbednost.
Pitanje za njih: da li mogu 100% da garantuju da su proverili sav internet protok 24/365?
I drugo pitanje: kad primete kriptovan paket upućen na Intel server (ili Microsoft server, ili...) šta rade tada?
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 10:25 - pre 17 meseci
Naravno nije tako jednostavno kao što nkrgovic zamišlja.

Nisu to kriptirani podaci među ne-kriptiranima i ne idu nužno na IP u Rusiji ili da paket ima evil bit setiran.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 11:53 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 12:52 - pre 17 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Impaler,

AMT sadrzi najveci deo toga sto se ljudima ne svidja, a zapravo je sasvim uobicajena stvar u poslovnom sektoru.

Ostatak ME-a isto nije nikakva misterija - moderni procesori svih proizvodjaca su SoC tipa, sa brojem specijalizovanih procesora koji sluze za bringup i podrsku rada glavnom procesoru.. Poslove koje ti moduli rade glavni procesor ne moze da radi (iz ociglednih razloga).

I hard diskovi imaju svoje procesore, kao sto SSD-ovi imaju svoje (zovemo ih 'kontroleri') - svi oni trce svoj kod. I graficke kartice imaju svoje danas, koji pomazu glavnom GPU-u i kroz njih ide dosta komunikacije sa drajverom.

Zasto je taj kod kriptovan i potpisan? Zato sto je kritican za bezbedan rad procesora i zato sto bi bio odlicna meta za maliciozan softver.

Zasto nije dostupan za audit? Zato sto je to industrijska praksa - jel kod u tvom SSD kontroleru dostupan za audit? RTL od bilo kog zavrsenog procesora u telefonu, racunaru? Mozda firmware bilo cega? Vrlo malo verovatno.


Da se razumijemo ja ne tražim da Intel da kod na audit bilo kome. Nije mi to bitno. Ja samo kažem, da je to po meni misterija što nitko osim Intela ne zna što vrti na svom kompjuteru. Neki kažu MINIX 3. A kad malo zagrebeš dublje možda nije nije ni to , (To je prenio neki članak na internetu da je rekao neki Googlov inženjer. )
Za mene je to misterija.

Za mene je i misterija baseband procesor i real time os koji vrti svaki mobitel. A da nitko ne zna. Što je najbolje to su glavni procesori koji upravljaju ovim general purpose procesorom (koji je u slave modu.) Može radit što hoće.



[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 14:11 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.chello.nl.



+7176 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 13:37 - pre 17 meseci
@Impaler,

Vidi, razumes problem bezbednosti, onda ti mora biti jasno da ako ti je bezbednost kriticna stvar - ne verujes ni jednom komadu opreme, ni glavnom a ni sporednim procesorima, baseband/radio kontrolerima, ni OS-u, ni firmware-u, ni switch-u i ruterima, diskovima, web kameri i mikrofonu i cemu jos sve ne.

Sve sto mozes je da dizajniras svoje protokole tako da se sto vise oteza dolazenje do kriticnih informacija, da se napadi / eksfiltracija podataka sto bolje detektuju i da imas nacine da minimizujes stetu ako do istih uspesno dodje.

Audit tudjeg sistemskog koda ti nece pomoci - audit se radi zbog zakonskih odgovornosti (kad si organizacija poput banke, bolnice, osiguravajuce kuce itd.) i, u slucaju kada neka strana zemlja zahteva kod - najverovatnije zbog pomoci razvijanja sopstvenih ofanzivnih cybersec mogucnosti. Ako stranim zemljama treba bezbednost, prelaze na 100% kontrolisan lanac proizvodnje, nekakve budalastine sa gledanjem u tudj kod ne pomazu tu ni 2 pare.

Fokusiranje na Intel ME kao na nekakvu specijalno zlu stvar je smejurija. ME, zapravo, ima manju kontrolu od nekih modernih SoC resenja za mobilne telefone / tablete / embedded uredjaje.

ME je kao svaki privilegovani koprocesor potencijalan problem ako trcis u sigurnosno-kriticnom okruzenju - znas za njega, pa mozes i da se stitis. Veci problem za tebe su nepoznate pretnje, recimo onaj malware koji je inficirao HDD kontrolere je brilijantan - verovatno najparanoicniji su i to uzimali u obzir pre toga, ali garant je neko bio ciljana zrtva ko nije mislio.

--

Druga stvar, koliko sam primetio - Z690 ploce neke, recimo MSI (najjeftinije) su bile i dalje u manufacturing modu - to znaci ne samo da mozes da pristupis celoj firmware slici (ukljucujuci i deo koji sadrzi ME i PMC kod) i FPF osiguracima i da ih podesis kako hoces, ukljucujuci i brisanje ako znas sta radis ili przenje sopstvenog OEM kljuca cime bi zakljucao CPU+PCH na ono sto ti hoces (ovo zahteva malo vise znanja i treninga, ali verujem da je sva dokumentacija dostupna na ovaj ili onaj nacin).

Laptopovi i branded masine su druga stvar, one su vec zakljucane pa je jedino resenje ili neki 0day hack koji bi sam morao da nadjes (nije nemoguce, ja sam licno to uradio pre par godina kada mi je trebalo ;-) ili da kupis novi SoC sa I/O hubom koji jos nije programiran (i dalje je u manufacturing modu).

Uzgred, ME koprocesor ima i jako dobre stvari u kombinaciji sa implementiranim protokolima - sistemski debaging je jedna od tih stvari. Od kada je predjeno na DCI, sa jednim modifikovanim USB kablom i host masinom imas izuzetno mocno okruzenje za low-level debugging. Tu koristis iste module koje koriste i inzenjeri koji su napravili taj procesor - zbog toga i dodatna sigurnost, zato sto mnoge od tih stvari jesu rezervisane za proizvodjaca. To je standard u toj industriji, voleo to neko ili ne. Da li si skoro video da neko daje kompletne seme i kod za hardver? Ne? E to ti je to.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 13:43 - pre 17 meseci
Citat:
Impaler:
Naravno nije tako jednostavno kao što nkrgovic zamišlja.

Nisu to kriptirani podaci među ne-kriptiranima i ne idu nužno na IP u Rusiji ili da paket ima evil bit setiran.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 11:53 GMT+1]

Zapravo jesu. :)

Ako imas AD, i ako imas root Cert koji si sam generisao, kome svi racunari veruju, onda tvoj NG-FW moze da dekriptuje sve podatke koji izlaze iz mreze. Samim tim, ono sto ne moze da dekriptuje je maliciozno i blokira se. :D

Naravno da je 70-90% saobracaja kojie firewall vidi kriptovano, ali je fora da ne ostaje tako, tj. da firewall radi (legalnu) dekripciju i provere. E, onda, prvo, znas da je to iz OS-a, tj. da koristi kljuceve kojima OS veruje, a drugo mozes da u niz ubacis neki DLP, koji blokira odredjene osetljive fajlove, ili stringove, ili stagod.

Razlog za ovo je mnogo manje ME, mnogo vise je mallware, koji koristi https za C&C ka nekom proizvoljnom serveru. Ovakvi sistemi blokiraju takav mallware.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 13:50 - pre 17 meseci
Citat:
Impaler:
Za mene je i misterija baseband procesor i real time os koji vrti svaki mobitel. A da nitko ne zna. Što je najbolje to su glavni procesori koji upravljaju ovim general purpose procesorom (koji je u slave modu.) Može radit što hoće.

U principu ti je Ivan odgovorio, mada postoji jos jedno resenje. Ima OpenPower sisteme, sa Power9 procesorima, koji imaju firmware / baseboard management koji je open source. Mozes da kupis takav sistem i da imas uvid u sve, rekompajliras sam sve. Pricao sam svojevremeno o ovome za neki projekat, mada je ispalo previs skupo - ali da je moguce, jeste.

https://secure.raptorcs.com/

Doduse, i dalje ti ostaju dodatni cipovi u grafickoj, mreznoj karti.... ali moze da se sve izabere da bude prilicno bezbedno. Ili mozes da lepo stavis Qubes OS i da izolujes hardver.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 14:43 - pre 17 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Impaler,

Vidi, razumes problem bezbednosti, onda ti mora biti jasno da ako ti je bezbednost kriticna stvar - ne verujes ni jednom komadu opreme, ni glavnom a ni sporednim procesorima, baseband/radio kontrolerima, ni OS-u, ni firmware-u, ni switch-u i ruterima, diskovima, web kameri i mikrofonu i cemu jos sve ne.

Sve sto mozes je da dizajniras svoje protokole tako da se sto vise oteza dolazenje do kriticnih informacija, da se napadi / eksfiltracija podataka sto bolje detektuju i da imas nacine da minimizujes stetu ako do istih uspesno dodje.

Audit tudjeg sistemskog koda ti nece pomoci - audit se radi zbog zakonskih odgovornosti (kad si organizacija poput banke, bolnice, osiguravajuce kuce itd.) i, u slucaju kada neka strana zemlja zahteva kod - najverovatnije zbog pomoci razvijanja sopstvenih ofanzivnih cybersec mogucnosti. Ako stranim zemljama treba bezbednost, prelaze na 100% kontrolisan lanac proizvodnje, nekakve budalastine sa gledanjem u tudj kod ne pomazu tu ni 2 pare.

Fokusiranje na Intel ME kao na nekakvu specijalno zlu stvar je smejurija. ME, zapravo, ima manju kontrolu od nekih modernih SoC resenja za mobilne telefone / tablete / embedded uredjaje.

ME je kao svaki privilegovani koprocesor potencijalan problem ako trcis u sigurnosno-kriticnom okruzenju - znas za njega, pa mozes i da se stitis. Veci problem za tebe su nepoznate pretnje, recimo onaj malware koji je inficirao HDD kontrolere je brilijantan - verovatno najparanoicniji su i to uzimali u obzir pre toga, ali garant je neko bio ciljana zrtva ko nije mislio.

--

Druga stvar, koliko sam primetio - Z690 ploce neke, recimo MSI (najjeftinije) su bile i dalje u manufacturing modu - to znaci ne samo da mozes da pristupis celoj firmware slici (ukljucujuci i deo koji sadrzi ME i PMC kod) i FPF osiguracima i da ih podesis kako hoces, ukljucujuci i brisanje ako znas sta radis ili przenje sopstvenog OEM kljuca cime bi zakljucao CPU+PCH na ono sto ti hoces (ovo zahteva malo vise znanja i treninga, ali verujem da je sva dokumentacija dostupna na ovaj ili onaj nacin).

Laptopovi i branded masine su druga stvar, one su vec zakljucane pa je jedino resenje ili neki 0day hack koji bi sam morao da nadjes (nije nemoguce, ja sam licno to uradio pre par godina kada mi je trebalo ;-) ili da kupis novi SoC sa I/O hubom koji jos nije programiran (i dalje je u manufacturing modu).

Uzgred, ME koprocesor ima i jako dobre stvari u kombinaciji sa implementiranim protokolima - sistemski debaging je jedna od tih stvari. Od kada je predjeno na DCI, sa jednim modifikovanim USB kablom i host masinom imas izuzetno mocno okruzenje za low-level debugging. Tu koristis iste module koje koriste i inzenjeri koji su napravili taj procesor - zbog toga i dodatna sigurnost, zato sto mnoge od tih stvari jesu rezervisane za proizvodjaca. To je standard u toj industriji, voleo to neko ili ne. Da li si skoro video da neko daje kompletne seme i kod za hardver? Ne? E to ti je to.


Ili umjesto toga za svoj firmware može se koristiti starija oprema koja je :
1) manje komplicirana ,
2) bolje dokumentirana,
3) otključana za reprogramiranje
4) ima manje potencijalnih back doors.

Citat:
Fokusiranje na Intel ME kao na nekakvu specijalno zlu stvar je smejurija. ME, zapravo, ima manju kontrolu od nekih modernih SoC resenja za mobilne telefone / tablete / embedded uredjaje.

To je opravdanje iz dječjeg vrtića. No nije mi toliko bitno što SoC za mobilne imaju veću kontrolu od Intela. Zato jer ih ne koristim.
Ja gledam što ja koristim i kako prestati koristiti loše stvari. A idem po redu od največih do manjih. :P



[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 21:08 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 19:57 - pre 17 meseci
Pa ta oprema "otključana za reprogramiranje" nekad je i posledica žurbe inženjera da testiraju što više hardvera.
Priča se da u toj žurbi nekad zaborave da zaključaju.




 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.chello.nl.



+7176 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 20:17 - pre 17 meseci
Citat:
Impaler
To je opravdanje iz dječjeg vrtića.


To je realnost, mnogo dosadnija od fikcije.

Citat:
BrutalCoin
Pa ta oprema "otključana za reprogramiranje" nekad je i posledica žurbe inženjera da testiraju što više hardvera.
Priča se da u toj žurbi nekad zaborave da zaključaju.


Moje (licno) misljenje je da treba da postoji nacin da svako moze da kupi plocu u manuf. modu - ako zeli.

Medjutim to svakako ne treba da bude default konfiguracija zato sto masinu u manuf. modu malware moze debelo da zezne - ako malware a ne korisnik uradi exit iz manufacture moda sa svojim kljucem, pratkticno su preuzeli kontrolu nad firmware-om - od tog momenta nista vise ne moze da se uradi (bar sa dosadasnjim procesorima, u buducnosti ce biti malo vise opcija) zato sto je kljuc upisan kao FPF (fuse) i nije ga moguc izbrisati, osim da se menja ceo I/O hub, sto je ili cipset ili ceo SoC.

To bi bio prilican horor zato sto samo malware autor bi od tad mogao da flashuje bios, svi ostali BLOB-ovi bi bili odbijeni - a pokusaji hardverskog flash-ovanja sa programatorom bi samo brick-ovali sistem zbog BootGuard-a.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Drugi procesor unutar intel x8615.11.2022. u 21:43 - pre 17 meseci
Super, samo nema potrebe da zaključavam fw, Što će mi onda manufacture mod? Nije li jednostavnije maknuti taj FPF fuse ili nek ključ bude 0000

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 15.11.2022. u 23:49 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Drugi procesor unutar intel x86

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8965 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.