Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lap top obrnut polaritet???

[es] :: Laptopovi :: Lap top obrnut polaritet???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6918 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

racko1988
student

Član broj: 167611
Poruke: 161
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???23.04.2016. u 03:34 - pre 96 meseci
Nije ona otisla, nnu su detaljno ispitala 3 masjtora i s njom je sve ok, nema pregorelih komponenti, sve radi, da je do nje, vec bi smo ga resili, problem je na maticnoj, crkli neki mosfet-i, neki kontroloer, i jos nesto ne secam se...Sad kad sam ga odnoeo u prvi servis, lap top je davao znake zivota, gorela je napred lampica da je povezan na punjac i da se kao puni, i kad ga pokrenem, pocne da.se.pali, ali samo kolko jos baterija drzi i cim se isprazni ugasi se...tada verujem da je imalo dobrih sansi za popravku, medjutim, na preporuku sam odneo ovim indijancima lap top, mesec dana me maju, bice danas, sutra, resicemo ga, i na kraju - e kao ne moze da se popravi, a jos ga ubili na mesto, sad je skroz mrtav, nista ne reaguje, kako sam razumeo, grejali su neko kolo, u nadi da proradi, ali izgleda su ga pregrejali - kvazi majstori, al zjbo sam se, da sam znao...elem drugi servis gde je bio je dosta bolji, popravili su mi i dva neka stara lap topa, pokusali su i asus, crklo svasta nesto na ploci, ali bez uspeha...jutros sam ga poslao za Novi Sad u neki servis, pa videcemo sta ce reci ljudi...Slacu ga jos u servis,dva, pa ako nista batalicu ga...Ne verujem da su crkle milion stvari, ali kako sam razumeo, crkao je neki kontroler, koji se teze nalazi, pa sad ko ima delove, mozda ga i resi, pa zato ga i saljem od servisa do servis..zamolio bih za preporuku za dobar proveren servis u BG-u, ako ne uspu ovi iz NS- a, to mi je zadnja sansa...Takodje bih i kupio polovnu maticnu, ispravnu ,ako neko mozda naleti nek se javi, kupac sam, lap top je za mje potrebe odlican, i kao nov je, i zato mislim da vredi u njega uloziti...Hvala na pomoci
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???23.04.2016. u 22:34 - pre 96 meseci
Pa kako bilo... Moje sumnje su potvrđene. Prsla je matična. Još gore
 
Odgovor na temu

PCBG
Beograd,Srbija

Član broj: 331941
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.pcbgservis.com


Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???23.04.2016. u 23:45 - pre 96 meseci
Ako imas merni instrument gurni adapter u tu izvadjenu plocicu i izmeri na konektoru koji se ubacuje u plocu dal postoji napon adaptera......ako pronadjes napon na primer 19v ili 18.5, ne znam na koliko ti radi adapter, onda je plocica ispravna a crkao je verovatno p fet na maticnoj... vec reseno izvinjavam se...
 
Odgovor na temu

racko1988
student

Član broj: 167611
Poruke: 161
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 15:03 - pre 96 meseci
plocica je ok, ispitali je sve, i sljaka ona ok, daje te napone dole na izlazu...Cekam iz ovog zadnjeg servisa da vidim prognoze...istovremeno sam kontaktirao druga u inostranstvu da mi nadje polovnu plocu, i kako smo gledali po ebay-u i jos nekim oglasima, za 100 evra bi mogla da se nadje polovna ispravna maticna, i da mi je on posalje preko nekog ko ide za Srbiju...racunam tu jos mozda 10-20 evrica za za neke troskove dostave i sl. pa sta mislite ispaliti se investirate te novce za polovnu maticnu?
 
Odgovor na temu

moknarb

Član broj: 332785
Poruke: 103



+277 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 15:30 - pre 96 meseci
Sad videh temu pa da se uključim.
Malo mi je sve ovo čudno i nema logike?
Nemoguće je da lap top nema postavljenu zaštitnu diodu upravo zbog takve mogućnosti?
Znači, kada se okrene polaritet, dioda će napraviti kratak spoj i po logici treba da pregori osigurač u napajanju ili da proradi zaštita od preopterećenja, ako je kvalitetnije izrade.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 15:32 - pre 96 meseci
Tako je!
Sigurno ce pre da odapne po koja dioda u power delu ako se okrene polaritet. Ne znam ni sam koliko sam ih popravio do sada upravo menjajuci diode. Desi se i da odapne poneki resistor, uglavnom 0ohm koji glume osigurac u tom delu...

Vrlo tesko da je crklo nesto dalje od power plocice, tj. dela za napajanje. Kao sto rekoh, vrlo popravljivo.

A u kvazi servisu ce naravno da ti kazu da je odapela m. ploca.:)

Necu da imenujem servise, ali vise puta su mi klijenti donoslili laptopove sa dijagnostikom kvara maticne ploce iz servisa , a ispostavi se da nisu u pravu.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

racko1988
student

Član broj: 167611
Poruke: 161
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 17:03 - pre 96 meseci
ja verujem da je to bilo vrlo lako popravljivo pre nego sto je lap top otisao u prvi servis i kao sto rekoh davao je vidljive znake zivota, apsolutno nije bio mrtav...sad posto nisam cesto imao potrebe za servisima, na nago or, preporuku druga, odnesem laptop u taj servis i oni, ga indijanci lepo udese, kazem mesec dana sam cekao, i na kraju nista, jos je i sada bio skroz mrtav, nikakve znake ne daje....u drugom servisu je bio 3 dana i vratili mi ga, ne moze da se popravi, tj. nemaju delove...Sad je u NS-u..buraz ako se vec razumes oko ovih stvari, smem li da ostavim ovde mail, i da mi posaljes na mail kontakt tvog servisa ili kako vec i da ti posaljem lap top da ga pogledas? pozz i hvala
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 17:10 - pre 96 meseci
Pa to. Uglavnom ce ti u vecini novokomponovanih servisa reci da je crkla maticna, kako bi se u startu ogradili, upravo da cackanjem ne shebu nesto i stvarno je dibidus upokoje. Ukoliko srede neko banalnost, u ovom slucaju neko jadno PWMosfet kolo, dioda ili po koji FET u power delu, imace lepu zaradu.

Ne znam, mozemo pokusati, ali ti ne garantujem da cu uspeti, jer Bog jarac ne zna sta je neko sada tu radio i sta je mogo da sprzi, a mogao je sve zivo i takav kvar je gotovo nemoguce locirati, a samim tim i sanirati.

Da se radi o manje komplikovanom parcetu elektronike i nekako da se trazi kvar, ovde - tesko posle 3 servisa i toliko prckanja.


(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

moknarb

Član broj: 332785
Poruke: 103



+277 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 17:27 - pre 96 meseci
Tačno tako. Ispravljati greške nadri majstora, koji imaju iskustvo stečeno čitajući forume, samo je gubljenje vremena.
Kvarovi koji nastanu u radu imaju logičnost, pa svaki ozbiljniji serviser na osnovu simptoma i informacija vlasnika zna odakle da počne, zna moguće uzroke opisane greške.
Uređaj koji je prošao tri servisa....odakle početi?! Ni kristalna kugla ne pomaže da se utvrdi šta su amateri sve čačkali i upropastili?
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 17:44 - pre 96 meseci
Citat:
Kvarovi koji nastanu u radu imaju logičnost, pa svaki ozbiljniji serviser na osnovu simptoma i informacija vlasnika zna odakle da počne, zna moguće uzroke opisane greške.


Upravo to. To je vise od pola posla u dijagnostici.

Kazem, ovde se ne radi o ploci sa 10-ak el. komponenti, vec je vrlo kompleksna naprava u pitanju i mislim da bi bilo samo gubljenje vremena i zivaca dovoditi to u operativno stanje, ukoliko je uopste i moguce sada to resiti. Mislim, sto se kaze, sve se moze resiti, ali...

Hehe, da bre. Kao i rok zvezde koje su ucile da sviraju gledajuci YT klipove sa dijabolama koji kao pokazuju neke skale, rifove...Satrijani i Stiv Vaj fazoni :D


Na ES stvarno ima mnogo dobrih majstora, da imam 5 % znanja koliko pojedini imaju, bio bih na konju :D



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 24.04.2016. u 19:14 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 19:10 - pre 96 meseci
Meni je zanimljivo ovo:
Citat:
grejali su neko kolo

Sa druge strane ima i tvoje krivice. Posto si vec prvi post postavio pre nego sto si odneo laptop kod servisera, trebao si im reci da te posle njihovog dijagnostikovanja kvara obaveste o vrsti kvara, nacinu popravke, ceni popravke... Onda si trebao to sto su ti oni rekli da preneses ovde na forum i da ti ljudi koji se razumeju npr. @Binary Mind, @gilopile i ostali odgovore da li to moze tako. Veruj mi to grejanje pojedinci rade u rernama za pecenje pite i ostalih djakonija ili fenovima za susenje kose, a da ne pricamo o raznim kung fu alatima... Ima na yt onaj sto je napravio lemnu stanicu od industrijskog fena i kvarcne grejalice
E sada, ti imas plocu koja je "grejana" i koja je najverovatnije neupotrebljiva, mada ko zna.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 22:13 - pre 96 meseci
Jedna od prvih stvari koje sam naučio, dok sam popravljao matične ploče (bilo kakve, nevezano da li su ATX, za laptop ili igračku konzolu) i grafičke kartice, je da su one koje nisu bile kod drugih majstora bile najlakše popravljive...
 
Odgovor na temu

racko1988
student

Član broj: 167611
Poruke: 161
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 22:45 - pre 96 meseci
pre svega ja nisam mogao da znam kakav je servis u koji sam dao lap top, sta vise, dobio sam preporuku za njih...kao sto rekoh nisam imao nesto posla sa servisima za racunare, a ako odete na pocetak teme, kad se.kvar desio ja sam ovde pitao za preporuku za servis bilo gde, platicu koliko treba, samo da se.ne.desi ovo sto se desilo, da prckaju po njemu oni koji ne znaju...i niko od vas nije odgovorio, i ja sam na preporuku prijatelja odneo laptop u taj servis...na celu im ne pise sta i koliko znaju o servisiranju racunara, objasnim im problem, oni kazu isto sto ste i vi ovde rekli, da bi trebalo da postoji neka zastita kod napajanja, u vidu neke diode ili cega vec, upravo za takve situacije obrnutog polariteta, i da ne bi trebalo biti neki veiliki problem popravka...Ja kazem ok, javite sta se desava, gde je.tacno kvar, jel moguca popravka, i koliko kosta...likovi se.nisu ni javljali dve nedelje, dok nisam poceo da ih smaram svaka 3,4 dana, oni kao evo rasturen je, popravlja se, bice , bla bla bla, dok im na kraju nisam iscupao lap top, a oni kao pa ne moze da.se.popravi, nisu nista para uzeli, a sada je bio skroz mrtav...i sad ja trebao da se.bijem s njima jer on ne.daje sada nikakve.znake? kome i kako da da se zalim i da dokazujem da je laptop-u svetlela lampica punjaca pre toga a sada ne, a doneo sam lap top na popravku? ko je jos.dobio odstetu od servisa za ovakve stvari? naravno imajuci i sve u vidu i shvstivsi o kakvom se servisu radi, uzeo sam lap top, i idemo dalje...ostalo znate...da ste odmah na pocetku dali preporuku za servis, odavno bih resio problem...ja licno u svojoj izvedbi nisam pokusavao popravku, samo sam ga otvorio da vidim ima li kakvih nagoretina i ima li kakvih vidljivih ostecenja...posle toga je lap top dat u servis, i ostalo je sve na njima...kao sto rekoh, ja ne znsm sta oni znaju i koliko su strucni, odneo sam ga na preporuku, a ako je od nekog znacaja, tamo je uvek red za cekanje, za popravke i sl stvari, ali eto, mislim nznm sta reci...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???24.04.2016. u 22:48 - pre 96 meseci
Citat:
grejali su neko kolo


Brko, i to je ziva enigma. Grejati kolo, peci ga, duvati...nikada ne mozes znati da li je svaki pin ostvario kontakt sa plocom.

To se radi samo kada je HW za kantu za smece, pa ajd, poslednja opcija - radi - ne radi, a nemas adekvatan alat, znanje i praksu. Dunucu ga sa 220C pa sta mu Alah da. I naravno, ako HW vredi ko pakla cigareta.

Cak i kada se radi komplikovano kuglanje, nije ni 70% sigurica da ce sve biti ok i da ce to da radi u fullu. Zasto? Zato sto je to sve drz, ne daj. Brate, ako ja ne vidim da li je kotakt spojen ili ne, sve je to nagadjanje. Previse je tu faktora da moze nesto da krene po zlu pri kuglanu. Nebitno da li alat vredi 3000eur ili ga je neko napravio od fena za kosu.

Onaj ko radi rebaling 20 godina, opet nije siguran i nikada nece biti kada radi BGA cipove sa 200+ pinova. Sve se svodi na neko testiranje posle zahvata, a nije iskljuceno da neka od funkcija nikada nece proraditi - a to se ne moze ispitati testiranjem od par sati/ uzavisnosti od funkcije IC-a i sklopocije. Sto kaze, bacilo sliku - nosi - radi.

Kada pogledas data sheet od ICa danasnjih chipseta, jeza da te uhvati :) Da ne pricam o samoj stampi, 7 layer plocama, piksnama...Dzaba ti sva dobra volja ako popusti stampa pri kuglanju, ciscenju ploce...A kinci sigurno nece da odrade tu stampu da moze da prodje jos jednom kroz 220C :)

A to sto neko pece u rerni sa krompirici...:D
Da se razumemo, a i da se ogradim. Neko ce bolje da odradi sa fenom za kosu, nego onaj ko ima IR pecnicu i najsavremenije alate...Nije sve u tome, naravno. Vise je u samoj spretnosti, praksi.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 25.04.2016. u 00:00 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???25.04.2016. u 18:38 - pre 96 meseci
Ma ja iz licnog iskustva pisem, davno sam svoj EX600 poslao po "preporuci" "majstoru". Nisam slikao ali da si video sta je uradio od grafickog cipa ne bi verovao. Jos je bilo fantasticno sto je laptop kratko vreme radio, pa ja verujuci da je covek keglao nisam proveravao. Kada sam ga posle otvorio grohotom se nasmejah :-)
Da sam tada znao da si Odzacar :-), isao bi on kod tebe preko Deronja i mislim da bi ti sada ovu poruku kucao sa njega, ovako je ploca poklonjena nekome za razonodu, a pojedine delove i danas cuvam :-)
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???27.04.2016. u 21:02 - pre 96 meseci
@racko1988
Nisam ja napisao da ima tvoje krivice da bih te napadao, nego da bih ti ukazao da se sledeci put vise raspitas o serviserima kojima ostavljas laptop. Nisam ni ja tukao "majstora" :-). Pomirio se sa cinjenicom da su crvene ispuzale iz novcanika ali od tada oprez.
U ovo vreme besposlice mnogi su kupili set 43 u 1 odvijaca i lemilicu i krenuli da majstorisu. Dosta njih se na laptopovima kao npr. ovome koji verovatno nisi malo platio za nase uslove uce i onda kada ga totalno uniste tvrde da je to do kvara a ne do njih.
Vidi sa Draganom ako vec nisi, ono o cemu ste pricali da laptop dodje do njega. Ako ga on ne resi, onda u delove.
 
Odgovor na temu

racko1988
student

Član broj: 167611
Poruke: 161
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???27.04.2016. u 23:27 - pre 96 meseci
Ma ok skontali smo se :), srecom do sada me ovi pokusaji popravke nista nisu kostali, samo mi je jos to trebalo..ako ga ne poprave, mislim se.sta mi je.ciniti, da li da narucujem preko e bay-a polovnu maticnu za stotinak evra, ili da ga prodam celog kompletno za stotinak evra..
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???28.04.2016. u 00:23 - pre 96 meseci
Pogledaj PP




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.04.2016. u 01:45 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

racko1988
student

Član broj: 167611
Poruke: 161
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Lap top obrnut polaritet???16.05.2016. u 12:51 - pre 95 meseci
elem, mali update..jutros sam se cuo s ljudima iz servisa u NS-u..resili su svu pocrkalu elektroniku oko paljenja, sve zamenili i lap top se sada pali, i radi, medjutim kazu da ne daje sliku, proverili su i crkao je chipset, porucili su ga, i stize za oko 2 nedelje, ukupna popravka sve zajedno ce kostati oko 60 evrica...ono sto sigurno znam da taj chipset nije bio crknut kad sam dao laptop u prvi servis, kao sto sam pisao on se palio i bacao sliku, al nakon sto sam ga uzeo odatle nije davao nikakve znake zivota, tako da ne znam u kom servisu su ubili chipset, da li u prvom da li u drugom, ali je sigurno da je neko od servisera to uradio...elem, ovi ljudi iz NS-a za sad deluju korektno, a i uspeli su da ga ozive, bar za sada :) pa. idecemo epilog za dve nedelje :) pozz svims, javljam konacne rezultate :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Lap top obrnut polaritet???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6918 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.