Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem

[es] :: Windows desktop :: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem

[ Pregleda: 2283 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

damiru
Damir Ulovec
Okolina Novog Sada

Član broj: 23822
Poruke: 12
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 131078611


Profil

icon Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem03.04.2004. u 11:25 - pre 244 meseci
Pozdrav svima,
Prvo da se svima izvinim što je pismo previše dugo, ali želim da ne bude nikakve zabune...
Čitao sam ovde sve na šta sam naišao u vezi "dual boot"-a Windows-a 2000 i 98. Međutim, mene muči drugi problem i za sada ne znam kako da ga rešim.
Imao sam dva diska (Seagate Barracuda, 4.03 GB UW SCSI,... - nebitno)... Sada su isto dva Maxtora (IDE) po 120 GB.
Pošto sad imam "gomilu mesta", a do sada sam koristio boot-abilne CD-e sa .GHO datotekama - "frizbi net", rešio sam da imam oba operativna sistema na kompjuteru.
Nakon odrađenog posla u DOS-u (ghost.exe), oba diska su proradila normalno u Win2k i tu nema problema.
Izgledalo je ovako: C:[NTFS] (114GB), D:[NTFS] (114GB).

Nakon toga, pomoću Partition Magic-a 8.0 sam konvertovao oba diska u NTFS (behu FAT 32), a na D: sam nakon toga odvojio FAT 16 particiju (zbog Win98SE i DOS 6.2) od 1GB.
Sada to izgleda ovako: C:[NTFS] (114GB), D:[NTFS] (particija, 113GB) i F:[FAT16] (particija, 1GB).

Po mom shvatanju, BOOT.INI bi trebalo prepraviti da umesto (kao sad):
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetect

izgleda možda ovako:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE" /fastdetect

Međutim, prilikom biranja operativnog sistema Windows 98 uvek dobijam sledeću poruku:
Windows 2000 could not start because the following file is missing or corrupted: <windows 2000 root>\system32\ntoskrnl.exe.
Please re-install copy of the above file.

Pokušao sam da promenim broj za disk/particiju, budući da Windows 98 sigurno ne vidi NTFS particije (pa misli da je na C:), ovako:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE" /fastdetect
ali poruka je ista.
Pokušao sam sa brisanjem "/fastdetect" - opet ista poruka.
Iskopirao sam BOOT.INI na particiju Windows-a 98 (F: u slučaju dignutog Win2k) - opet isto.
Iskopirao sam i ntoskrnl.exe u WINDOWS\SYSTEM32 - opet isto.
Kombinovao sam i sve četiri mogućnosti, ali i dalje dobijam isti odgovor. Zna li neko iskusniji u čemu to grešim?

Interesuje me da li ja to nekako mogu rešiti bez svežih instalacija Windows-a (što se ovde često nudi kao rešenje), korišćenjem samo postojećih Norton Ghost Image datoteka?
Unapred se zahvaljujem na svakom odgovoru.
Pas je covekov najbolji prijatelj... Misljenje je coveka, a ne psa.
 
Odgovor na temu

markantz

Član broj: 8338
Poruke: 599
*.48.eunet.yu



+3 Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem03.04.2004. u 12:18 - pre 244 meseci
za win98 treba da bude:
C:\="Microsoft Windows 98SE"

a ne
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE" /fastdetect
 
Odgovor na temu

damiru
Damir Ulovec
Okolina Novog Sada

Član broj: 23822
Poruke: 12
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 131078611


Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem03.04.2004. u 12:40 - pre 244 meseci
Probao sam sada i to i javlja mi sledeće:
I/O Error accessing boot sector file multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\BOOTSECS.DOS
Posle toga pomaže sam hardverski reset.
Pokusao sam da stavim i C:\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE", ali se javlja stara greska.
Šteta što su informacije o ovome pomalo šture na Internetu, noćas sam proveo preko 3 sata tražeći odgovarajući odgovor...
Ima li još ideja? =)
Pas je covekov najbolji prijatelj... Misljenje je coveka, a ne psa.
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.verat.net



Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem03.04.2004. u 13:57 - pre 244 meseci
Citat:
markantz:
za win98 treba da bude:
C:\="Microsoft Windows 98SE"

a ne
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE" /fastdetect

ako je partition(2) onda nije c: nego d:
 
Odgovor na temu

damiru
Damir Ulovec
Okolina Novog Sada

Član broj: 23822
Poruke: 12
195.252.80.*

ICQ: 131078611


Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem03.04.2004. u 14:23 - pre 244 meseci
D: ne može biti nikako jer je FAT druga particija na drugom fizičkom disku.

1. disk, C: - NTFS,
2. disk, prva particija, D: - NTFS,
E: - CD-ROM (TEAC),
2. disk, druga particija, F: - FAT 16, ali probaću i ove kombinacije:
D:\="Microsoft Windows 98SE"
F:\="Microsoft Windows 98SE"
C:\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE"
D:\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE"
F:\WINDOWS="Microsoft Windows 98SE"

Nista novo, sve ove kombinacije mi odmah resetuju računar nakon izbora podizanja Windows-a 98. Win2k i dalje radi (za sad!). =)))
Pas je covekov najbolji prijatelj... Misljenje je coveka, a ne psa.
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.beotel.net



Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem03.04.2004. u 18:24 - pre 244 meseci
nisam bas pazljivo citao ali
win98 NE MOZE DA BUDE NA EXTENDED particiji
win98 MORA DA BUDE NA PRIMARNOJ I AKTIVNOJ particiji
mozda te tu nesto zezs?
3.batali partition magic i ghost nego kreni lagano sa instalacijom i formatiranjem diskova ispocetka
prvo win98 na c:
a onda win2000 gde god hoces
vise ces vremena izgubiti u finom podesavanju nego u reinstalaciji
 
Odgovor na temu

damiru
Damir Ulovec
Okolina Novog Sada

Član broj: 23822
Poruke: 12
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 131078611


Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem04.04.2004. u 07:19 - pre 243 meseci
S poštovanjem - Windows 98 može da bude na BILO KOJOJ particiji i to mi je uvek radilo kako treba. Samo je preporučljivo da Windows 2000 (XP) bude na C:.
Dakle, meni treba neki konkretniji odgovor, tj. odgovor nekog ko se u ovo "fino podešavanje", tj. ove stvari razume bolje od mene - NHF.
Nije to nikakva "velika mudrost", jer instalacija Windows-a 2000 (XP) to radi automatski, nekom običnom rutinom, jedino što ja ne znam tačnu sintaksu, a izgleda da ni ostali ne znaju (ili neće da je podele sa mnom =) ).
Na jednom sajtu sam naišao na detaljan opis svih switch-eva i "naredbi" (sta je multi, rdisk,...), ali na italijanskom, koji ne znam ni da beknem .
Pozdrav...
Pas je covekov najbolji prijatelj... Misljenje je coveka, a ne psa.
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.85.*



Profil

icon Re: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem04.04.2004. u 16:19 - pre 243 meseci
Citat:
damiru:
S poštovanjem - Windows 98 može da bude na BILO KOJOJ particiji i to mi je uvek radilo kako treba. Samo je preporučljivo da Windows 2000 (XP) bude na C:.
Dakle, meni treba neki konkretniji odgovor, tj. odgovor nekog ko se u ovo "fino podešavanje", tj. ove stvari razume bolje od mene - NHF.
Nije to nikakva "velika mudrost", jer instalacija Windows-a 2000 (XP) to radi automatski, nekom običnom rutinom, jedino što ja ne znam tačnu sintaksu, a izgleda da ni ostali ne znaju (ili neće da je podele sa mnom =) ).
Na jednom sajtu sam naišao na detaljan opis svih switch-eva i "naredbi" (sta je multi, rdisk,...), ali na italijanskom, koji ne znam ni da beknem :(.
Pozdrav...

da se ne svadjamo ali "Samo je preporučljivo da Windows 2000 (XP) bude na C" i nije tacno
ako radis dual boot , svi, pa i MS ti preporucuju da PRVO instaliras 98, logicno na primarnu aktivnu particiju c: koja mora da bude u prvih 8gb diska jer sve ostale kombinacije znaju da prave sranja.
a posle toga mozes 2k gde hoces i kako hoces i on ce sam da doda ntldr i ntdetect i boot.ini, i da odesi sta treba
inace, kad mi nesto ne ide sa windowsom ja posetim www.microsoft.com
neces verovati ali ima dosta o windowsu n atom sajtu

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;q102873


 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Dual Boot-čini mi se, drugačiji problem

[ Pregleda: 2283 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.