Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

operatori u funkcijama

[es] :: Office :: Excel :: operatori u funkcijama

[ Pregleda: 1481 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vojvoda1010
nezaposlen

Član broj: 310516
Poruke: 547
95.180.13.*



+2 Profil

icon operatori u funkcijama04.01.2016. u 16:43 - pre 101 meseci
Gde da nadjem operatore koje se koriste u funkcijama, tj ono kada AND menja * a OR menja+? jel samo za ta dva ili ima za ostale? nasao sam pre na nekom sajtu ali sad nikako da nadjem.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: operatori u funkcijama04.01.2016. u 19:33 - pre 101 meseci
Malo si nejasan, no jedan od dva linka ti vjerojatno mogu pomoći

- Operatori u Excelu
- Wildcards u Excelu
 
Odgovor na temu

vojvoda1010
nezaposlen

Član broj: 310516
Poruke: 547
*.mts.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: operatori u funkcijama04.01.2016. u 21:18 - pre 101 meseci
Nisam dobro objasnio. Jpeca je dao primer u prethodnim postovima (okvirno cu staviti)sumproduct a:a=c1 * b:b=d1.
sad mene zanima ova * koja menja fun AND. Mislim da sam video na sajtu koji je ispod tvog imena,koji operator menja neku funkciju kao sto i + menja OR. mislim da sa jos video ali ne mogu da nadjem
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: operatori u funkcijama05.01.2016. u 08:12 - pre 101 meseci
Pretpostavljam da misliš na zbrajanje sa dva uvjeta koristeći funkciju SUMPRODUCT.

ili vidi ovaj link
http://www.excel-user.com/2009...oduct-sum-values-based-on.html
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: operatori u funkcijama05.01.2016. u 09:30 - pre 101 meseci
Razmišljajući o ovom tvom pitanju i tvojoj zamisli operatora AND i OR došao sam na jednu ideju koja je možda vezana za problematiku.
Vjerojatno si mislio na rezultat kada imaš dva uvjeta i želiš ih prebrojati zavisno ili nezavisno.

Primjeri

Range A1:D8 sadži headers

A => redni brojevi
B => Ime (prvi uvjeti)
C => Status (drugi uvjeti)
D => Vrijednosti

Primjer1

Ako imaš uvjete u F2 i G2, želiš izbrojiti koliko se puta ova dva uvjeta pojavljuju u paru (istom redu)
Formula traži u range u kojem redovima se uvjeti pojavljuju upareni u stupcima B i C
Dakle ovo je pandam tvom operatoru AND
Code:
=SUMPRODUCT(($B$2:$B$8=F2)*($C$2:$C$8=G2))

Primjer2

Ako imaš uvjete u F2 i G2, želiš izbrojiti koliko se puta ova dva uvjeta pojavljuju u rasponu bez obzira na stupac
Formula traži u stupcima B i C uvjete i vraća broj pojavljivanja i na kraju ga zbraja
Dakle, ovo je pandam tvom operatoru OR (izbroji broj pojavljivanja prvog ILI drugog uvjeta i zbroji broj pojavljivanja)
Code:
=SUMPRODUCT(($B$2:$B$8=F2)+($C$2:$C$8=G2))

Identičan rezultat vraća ova formula
Code:
=COUNTIF(B2:B8;F2)+COUNTIF(C2:C8;G2)

Primjer3

Ako imaš uvjete u F2 i G2, i želiš zbrojiti vrijednosti iz trećeg stupca za ova dva uvjeta
Formula traži u stupcima B i C uvjete u istom redu i vraća zbroj iz trećeg stupca. Laički rečeno; pronađi prvi i drugi uvjet da se poklapaju u istom redu za dva stupca i zbroji vrijednosti iz trećeg stupca
Dakle, ovo je pandam tvom operatoru AND (zbraja vrijednosti za uvjete)
Code:
=SUMPRODUCT((F2=$B$2:$B$8)*(G2=$C$2:$C$8)*($D$2:$D$8))
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: operatori u funkcijama05.01.2016. u 10:06 - pre 101 meseci
Uradi sledeći test:

stavi, na primer u a1 broj 1, u a2 broj 1 a u a3 formulu "=(a1=a2)*3"
Rezultat će biti 3 u a3.

E, ovo je primer kako NIKADA ne treba da se radi. U Excelu je rezultat logičke operacije 1 za TRUE i 0 za FALSE. Svako može da zloupotrebi tu osobinu, pa da REZULTAT koji treba da bude TRUE ili FALSE upotrebi kao numeričku konstantu u aritmetičkim operacijama (kao što sam ja upotrebio u primeru).

U stvari, Excel će bilo koji nenulti rezultat protumačiti kao TRUE, a 0 kao FALSE.
Probaj, da staviš formulu u Excel IF(2,1,0). Rezultat će biti 1 jer je 2 za Excel TRUE.

Koja je mana ovoga - neće raditi uvek i svuda. Recimo, u nekom drugom spreadsheet programu možda će logičke vrednosti imati numeričku reprezentaciju kao -1 i 0, pa će ti se promeniti znak operacije. Možda neka sledeća varijanta Excela neće dozvoliti aritmetičke operacije sa rezultatima logičkih operacija.

Čak i da se ništa od toga ne desi, kada pogledaš svoj sopstveni Excel fajl posle mesec dana, nećeš imati pojma kako i zašto rade formule koje si napisao u naletu inspiracije...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: operatori u funkcijama05.01.2016. u 10:40 - pre 101 meseci
A, da početno pitanje je bilo kako i zašto AND može da se zemeni sa * i OR sa +.

Sada kada smo elaborirali da je TRUE bilo koja vrendost različita od 0 (a najčešće 1) a da je FALSE samo 0 evo kako * i + menjaju logičke operatore:

-bilo koji broj pomnožen sa nulom daje nulu. To je potpuno isto kao operator AND - ako je bilo koji od argumenata FALSE, rezultat je FALSE
-ake se u zbiru nalazi bar jedan nenulti elemet, rezultat je nenulti. Isto kao OR - ako je bar jedan od argumenata TRUE, rezultat je TRUE. Ovde treba paziti da se kao argumenti koriste samo pozitivni ili samo negativni brojevi ili samo rezultati logičkih operacija čija vrednost može biti samo 1 ili 0.
 
Odgovor na temu

vojvoda1010
nezaposlen

Član broj: 310516
Poruke: 547
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: operatori u funkcijama05.01.2016. u 19:58 - pre 101 meseci
Hvala na detaljnom objasnjenju
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: operatori u funkcijama

[ Pregleda: 1481 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.