baki. Pančevo
Član broj: 136254 Poruke: 560 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
Veseli je pogrešio (lapsus) kada je rekao "motor sa 1 polom" mislio je sa jednim parom polova, pošto jedan pol bez drugog ne postoji, tako da se motori razlikuju po broju polova, tj postoje dvopolni, četveropolni, šesteropolni itd...
Nemoj se mučiti da koristiš običan elektromotor, jer nećeš moći izvući dovoljno snage iz njega.
Istina je da su asinhroni motori i generatori u suštini isti, ali se razlikuju u jednoj veoma bitnoj stvari,a to je broj namotaja statora.
Generator je namotan sa veoma manjim brojem namotaja u odnosu na običan elektromotor, ali su zato namotaji da kažemo deblji...
Inače fabrike koje rade i motore i generatore koriste ista kućišta, tako da izgledaju skoro identično.
Svaki asinhroni elektromotor će kad mu paralelno namotajima povežeš kondenzatore i kad ga zavrtiš na njegovu deklarisanu nazivnu brzinu dati napon koji će imati 50 Hz. Kad kažem deklarisani nazivni broj obrtaja ne mislim na onaj na pločici, jer to je broj obrtaja sa gubitcima nastalim proklizavanjem rotora u odnosu na brzinu rotacije samog magnetnog polja..., Pa tako imamo recimo da dvopolni elektromotor na 50 Hz ima recimo 288o obrtaja iako je njegova teoretska brzina 3000o/min.
Spominjao si na Elektronici neki motor od 730 obrtaja i to je najverovatnije motor sa 8 polova pa je njegova teoretska brzina okretanja 750 u min i na tome broju obrtaja on ima tačno 50 Hz.
Ako recimo imaš samostalan sistem, nevezan za EPS, mozeš i da malo više odstupaš od tih 50 Hz...sve zavisi šta bi pokretao tom strujom.
ALI... ALI...(nisu bezveze dva ali i to velikim slovima, trebalo bi ih biti još), glavni problemi dolaze prilikom praktičnog rada takvog generatora koji je u stvari običan asinhroni motor. Naime recimo sve lepo povežete i stavite (lupam) po 40uF paralelno namotajima i zavrtite ga na njegov nazivni broj obrtaja, koji za dvopolni iznosi 3000, za četveropolni 1500, šestopolni 1000, osmopolni 750... i dobijete međufazni napon 400V-50 Hz. iz zvezdišta uzmete nulu Imate spojen Voltmetar koji pokazuje 230V, Hercmetar 50Hz-(smatraćemo da sa padom obrtaja nema problema) sve lepo milina dok ne povežete neki potrošač, za taj motor, male snage, recimo sijalicu 200W i dobijete pad napona na 150v. Taj pad napona možete da nadoknadite dodavanjem još kondenzatora, pa recimo dodate još po 10uF paralelno postojećim i sad imate ukupno 50uF i sve ok dok ne ugasite sijalicu, pa napon skoči na recimo 250v ili više volti...Ništa to ne valja.
Kod pravo namotanog generatora tolikih oscilacija napona nema, jer ima daleko manji broj namotaja, te mu je potreban mnogo veći kapacitet pobudnih kondenzatora, pa ima odakle da povuče snagu, a da se to ne odrazi preterano na pad napona.
Probaj sve to pa ćeš da se uveriš i sam.
Osim toga sijalica spojena na glumac-generator jako žmirka u radu (kao kad spojiš sijalicu u seriju sa recimo diodom 1N4007 na 230AC)
Ja bih uradio sledeće što i Tebi savetujem, uzeo alternator od kola jedan akumulator, i napravio u vodenici "malu struju" na 12 V, pa imate dovoljno za osvetlenje i ostalo po želji, a ako trebate baš pokrenuti neki uređaj na 230AC kupite pretvarač.
Ili negde kupite gotov generator recimo 3kW ali čak i tad pazite ako na njega vežete običan frizider od možda snage samo 200W, jer može da se desi da ga ne može startovati pa motor frižidera izgori.
Tako stoje stvari, nažalost.
Pozdrav!
|