Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Znaci vanzemaljskog života

[es] :: Nauka :: Znaci vanzemaljskog života

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8718 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Znaci vanzemaljskog života16.10.2015. u 10:15 - pre 103 meseci
Naravno prerano za ovakve zaključke. Učena je anomalija koja kruži oko zvezde i ne odgovara ničemu što bi trebalo da bude tu tako da su načnici odma uleteli sa tezom da su to moguće veštačke strukture napravljene od strane vanzemljskih inteligentnih bića. Šta će ljudi i oni se bore za fondove.

 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života16.10.2015. u 10:53 - pre 103 meseci
Citat:
dusanboss:
tako da su načnici odma uleteli sa tezom da su to moguće veštačke strukture napravljene od strane vanzemljskih inteligentnih bića. Šta će ljudi i oni se bore za fondove.

Recenice
Citat:
Tačno je da su vanzemaljci poslednja hipoteza koju bi trebalo da uzmete u obzir kada otkrijete nešto neobično

ili
Citat:
sada je zadovoljavajuće jedino objašnjenje da je neka druga zvezda privukla niz kometa ka KIC 8462852, što bi predstavljalo gotovo nemoguću slučajnost

meni ne deluju kao da su "odma uleteli sa tezom".

http://www.b92.net/zivot/vesti...0&dd=15&nav_id=1051527
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života16.10.2015. u 11:48 - pre 103 meseci
Nisu odmah ali, ipak prerano. Za sad je potvrdjeno samo da neke nekarakteristične strukture orbitiraju oko date zvezde. Postoji gomila mogućnosti (dosta stvari o svemiru ne znamo). Koliko mi je poznat način na koji kepler radi jako teško je zaključiti da su to vanzemaljske gradjevine.
Mada bih voleo da su predpostavke tačne.
Jeste izjava data od strane stručnjaka ali... ne znam. U januaru okreću antenu ka zvezdi pa će mo znati nešto više nadam se.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života16.10.2015. u 14:46 - pre 103 meseci
Nije niko ni zaključio, rekli su samo da bi to moglo biti jedno od rešenja.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života17.10.2015. u 00:17 - pre 103 meseci
Naravno. Nemam nameru da raspravljam više o ovoj temi do pojave bitnih podataka. Svako može da izvodi zakljčke kakve želi ali,mislim da su eminentni stručnjaci malo preterali.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života19.10.2015. u 22:38 - pre 103 meseci
Nikako nisam mogao da shvatim sta su to 'megastrukture'.
Clanak koji mi je bacio svetlo na ovu temu: Vanzemaljci ili čudna planeta: Šta kruži oko zvezde KIC 8462852?

Citat:
Keplerov posao je da registruje male promene u snazi svetla zvezde, a koje nastaju kada ispred nje prođe planeta ili neki drugi objekat koji oko nje orbitira. Kada planeta veličine Jupitera prođe ispred svoje zvezde ona zakloni tek oko jedan osdto svetlosti koja dolazi do Keplera.

Ipak, u slučaju zvezde KIC 8462852, ta je promena puno veća, a naučnici zasad ne znaju šta bi je moglo uzrokovati. Telo ili tela koja orbitiraju oko nje zaklanjaju enormne količine svetlosti – čak 15 do 22 odsto.

Pored toga, planete prave ravnomerna zaklanjanja s obzirom na svoju konstantnu brzinu orbitiranja, dok nepoznato telo oko KIC 8462852 pravi neravnomerna zatamnjenja.


Ali sad mi druga stvar nije jasna. Dobro, ja sam naravno laik za ovo, pa mi se da oprostiti :)
U tekstu se kaze:

Citat:
Reč je o mladoj i blještavoj zvezdi


E sad, ako je zvezdani sistem mlad, zar to nebi znacilo da inteligentni vanzemaljski zivot jednostavno ne bi imao vremena da se razvije?
A ako je tako, zasto onda naucnici ne iskljucuju tu mogucnost, vec kazu da je i ona moguca??
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 08:39 - pre 103 meseci
Citat:
E sad, ako je zvezdani sistem mlad, zar to nebi znacilo da inteligentni vanzemaljski zivot jednostavno ne bi imao vremena da se razvije?
A ako je tako, zasto onda naucnici ne iskljucuju tu mogucnost, vec kazu da je i ona moguca??


Kao i uvek kada nešto nije jasno u tekstu u našim novinama koji je preveden, treba videti originalnu vest.

Prvo, NIJE reč o mladom sistemu. Čak i u članku piše:

Citat:
Postoje određene šanse da je reč o mladom solarnom sistemu koji nije uređen


dok ovde piše:

Citat:
Whatever’s causing the flickering can’t be a planet. With great care, the researchers ruled out many possibilities: instrumental errors, starspots (like sunspots but on other stars), dust rings seen around young, evolving stars (this is an older star) and pulsations that cover a star with light-sucking dust clouds.

http://www.universetoday.com/1...-comet-or-alien-megastructure/

Znači, ovo je starija zvezda i uzrok treperenja ne može biti protoplanetni sistem prstenova.

Ova zvezda ima u "susedstvu" i znatno stariju zvezdu crvenog patuljka, pa je moguće i da je promena sjaja uzrokovana oblakom kometa koje je ta starija zvezda "gurnula" prema njoj.
Ako je u pitanju vanzemaljski inteligentni život, on nije morao da se razvije u tom sistemu, jer je ta susdna zvezda udaljena manje od 500 AJ, što čak i za našu tehnologiju nije prevelika udaljenost (dobro, sada nam je i Mars predaleko, ali mi nismo ni blizu toga da napravimo neke megastrukture oko Sunca).

Ispostaviće se, najverovatnije, da je reč o nekoj prirodnoj formaciji ili anomaliji zvezde, ali ove spekulacije donose popularnost i fondove za dalja istraživanja.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 08:43 - pre 103 meseci
http://www.phdcomics.com/comics.php?n=1174
 
Odgovor na temu

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 09:56 - pre 103 meseci
Jbt,opet krenuo krs i kamara od jeftinih brejking njews: Voda na Marsu, vanzemaljci na million miles away...

Custom made by NASA bulsit za skretanje skrene paznje na nesto tamo daleko samo da ne gledate u ono sto vam se desava ispred nosa.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 13:30 - pre 103 meseci
Slažem se sa djokom. Ladno su preneli da je u pitanju mlada zvezda kod koje bi bilo normalno da se vidi ovako nešto. Što neznači da ne može slično da se formira i oko starije zvezde. Na primer kao posledica nekog velikog sudara. Ili nešto treće što neznamo. Kepler je pogledao jako mali broj zvezda da bi mogli da kazemo da znamo kako se ponašaju svi sistemi. Ali baš vanzemljske megastrukture. Toliko toga može da bude. Dobro postoji mala šansa i za megastrukture. Šta ćeš i naučnici su ljudi i vole pažnju i fondove.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 13:42 - pre 103 meseci
U čemu je problem s tim fondovima kad ih neko svako malo pominje? Ni da se iz vašeg džepa plaća.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 13:50 - pre 103 meseci
^ Pa valjda da neke vesti namerno 'zacine', da deluju bombasticnije da bi dobile vecu paznju
i tako istrazivaci dobiju vece fondove, ili da ih barem ne smanjuju :)
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života20.10.2015. u 13:56 - pre 103 meseci
procitaj izvornu vest na oficijelnom sajtu... masa zute stampe preuzima vest sa razlicitih izvora, i prilagodjava je svojim korisnicima... od tuda i masa idiotskih komentara, sto zbog budaletina za tastaturom, sto zbog stoke od novinara...
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 730
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života03.11.2015. u 01:20 - pre 102 meseci
Posle nekoliko piva potegne moj drugar priču u zaverama i tome kako naučnici mnogu znaju ali, ne žele da nam saopšte istinu. Složim se sa njim u vezi nekih stvari i kažemu da po pitanju većine drugih nemaju potrebe da lažu. Zašto bi neko krio da je T-rex bio mesožderi itd. Dotaknemo se i ove teme. Dečko je ubedjen da ima vanzemljskog života sa čim se slažem i ja. ili ide korak dalje i ubedjuje ma da posle toliko istraživanja svemira nije moguće da ništa nije pronadjeno.
Drugar je inače po meni da kažem prosečno inteligentan sa zvršenom srednjom školom.
Pokušam ja da mu objasnim veličinu svemira (koju ni ja ne mogu da zamislim i ako mi je to svera interesovanja) i koliko smo mizeran deo pretražili. Pomenem mu galaksiju i skapiram da on ne zna šta je to. Onda se kasnije setim koliko sam ljudi sreo koji ne znaju isto. Meni je to šokantno. OK ne mora svako da zna princip rada Kepler teleskopa ali, ovo mi je nekako opšta kultura. Baš bi zanimljivo bilo da se napravi anketa sa pitanjem "Šta je to Galaksija?"
Al bi bilo lupetanja... Nadam se da bi većina umela da poveže pojam sa svemirom.

 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života26.11.2015. u 23:56 - pre 102 meseci
Citat:

Koristeći NASA-in Spitzer Space Teleskop, tim je zaključio kako su tajanstvena tela u zvezdinoj orbiti najverovatnije jata kometa.

Pored toga, vođa pomenutog tima profesor Masimo Marengo, tvrdi da je za potpunu potvrdu postojanja jata potrebno izvršiti dodatna posmatranja.

http://www.b92.net/zivot/vesti...1&dd=26&nav_id=1067796
 
Odgovor na temu

93 Stefan
Stefan 93

Član broj: 208278
Poruke: 624
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života06.03.2016. u 16:03 - pre 98 meseci
Netačna vest jer ne postoje vanzemaljci.
Ovo kažem nakon malo učenja genetike, čitanja knjiga koje razmatraju evoluciju i razmišljanja o pročitanom. Ko želi neka samo uloži malčice vremena i biće dovoljno, npr. par sati. Ovde smo verovatno svi dovoljno informisani da možemo da sagledamo ove stvari iz svih uglova.
Izvinjavam se svima koje sam razgnevio svojim pisanjima. Trudiću se da se popravim.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života06.03.2016. u 16:11 - pre 98 meseci
Sa stanovista trenutnog znanja je nemoguce reci da li vanzemaljski zivot postoji ili ne.

Genetika ne donosi nista definitivno na tom pitanju, rupa u znanju je suvise velika kako bi se moglo zakljuciti bilo sta osim da zivot van zemlje nije otkriven.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

radgosta

Član broj: 331748
Poruke: 12



+36 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života06.03.2016. u 16:36 - pre 98 meseci
Teorija o kometama ne moze objasniti promenu sjaja zvezde jer je kolicina istih previse velika da bi objasnila pojavu.

Na zalost dok ne odemo tamo i vidimo sta se desava sve je zasad samo "educated guess". Kratak je ovaj zivot za sva cuda sveta, suvise kratak.

https://www.newscientist.com/a...-megastructure-star-after-all/

Citat:
To confirm the fade was real, Schaefer went to Harvard to look at the original photographic plates and inspected them by eye for changes, a skill few astronomers possess these days. “Since no one uses photographic plates any more, it’s basically a lost art,” says Wright. “Schaefer is an expert at this stuff.”

Schaefer saw the same century-long dimming in his manual readings, and calculated that it would require 648,000 comets, each 200 kilometres wide, to have passed by the star – completely implausible, he says. “The comet-family idea was reasonably put forth as the best of the proposals, even while acknowledging that they all were a poor lot,” he says. “But now we have a refutation of the idea, and indeed, of all published ideas.”

“This presents some trouble for the comet hypothesis,” says Boyajian. “We need more data through continuous monitoring to figure out what is going on.”
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 787
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života06.03.2016. u 18:29 - pre 98 meseci
Citat:
93 Stefan:
Netačna vest jer ne postoje vanzemaljci.
Ovo kažem nakon malo učenja genetike, čitanja knjiga koje razmatraju evoluciju i razmišljanja o pročitanom. Ko želi neka samo uloži malčice vremena i biće dovoljno, npr. par sati. Ovde smo verovatno svi dovoljno informisani da možemo da sagledamo ove stvari iz svih uglova.



jos jedan glas da ih nema .
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Znaci vanzemaljskog života06.03.2016. u 18:55 - pre 98 meseci
Ali ne radi se o glasanju.

Tvrditi da vanzemaljaca ima ili nema u vascelom univerzumu nije puno drugacije od tvrdnji o svetu izvan zatvorene crne kutije ili tvrdnju o kopnu koje nije nikad vidjeno iz brodica na sred okeana.

Jednostavno nema dovoljno podataka za bilo kakve konkluzivne tvrdnje osim da nista nije pronadjeno do danas.

Da stvar bude jos teza, sve dosadasnje "formule" o verovatnoci za postojanje zivota su besmislene zbog nepoznatib za koje pojma nemamo kolike su i koliko uticu na verovatnoce. To je klasicna pseudonauka.

"Cuti i osmatraj" bi trebala biti ideja vodilja naucnicima, ostalo je za SF pisce.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Znaci vanzemaljskog života

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8718 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.