Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prava stranaca u Srbiji

elitemadzone.org :: MadZone :: Prava stranaca u Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7983 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sofokle1

Član broj: 330375
149.211.153.*



Profil

icon Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 13:03 - pre 105 meseci
Pozdrav svima, zelim da cujem Vasa saznanja, koje su prednosti i mane sa ekonomske i pravne strane, koje strani drzavljanin ima u Srbiji. Na primer, nema glasacko pravo, ne moze da kupuje poljoprivredno zemljiste, ne moze da uzme kredit ako nije rezident.....
Zahvalan sam Vam unapred na komentarima. Pozdrav
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 14:04 - pre 105 meseci
Stranac ne-rezident, stranac rezident ili stranac sa nasim drzavljanstvom? Sva tri postoje.
 
Odgovor na temu

Sofokle1

Član broj: 330375
149.211.153.*



Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 14:40 - pre 105 meseci
Strani drzavljanin bez srpskog drzavljanstva, rezident i ne-rezident, oba slucaja.
Hvala
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 15:10 - pre 105 meseci
Citat:
Sofokle1:.. koje su prednosti i mane sa ekonomske i pravne strane, koje strani drzavljanin ima u Srbiji
Ne kapiram kakav odgovor očekuješ. Da ti neko citira zakon šta ovaj ima pravo a šta nema ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 16:44 - pre 105 meseci
Citat:
Dexic:
Stranac ne-rezident, stranac rezident ili stranac sa nasim drzavljanstvom? Sva tri postoje.


Ne postoji stranac sa srpskim drzavljanstvom, ako neko ima drzavljanstvo nije stranac, logika je prosta. Cak je i u zakonu tako.

Ima jos jedna kategorija koju si ispustio, to su lica koja ispunuju uslove za sticanje srpskog drzavljanstva, ali nisu zatrazili i dobili drzavljanstvo. Ja bih u Srbiji bio stranac koji nema srpsko drzavljanstvo, ispunjavam uslove da ga zatrazim i dobijem, ali to ne radim uz vlastitih ubedjenja.


[Ovu poruku je menjao 2012 dana 28.08.2015. u 19:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 20:48 - pre 105 meseci
Stranac sa srpskim drzavljanstvom - osoba rodjena van Srbije (nationality nije Serbian). Postoji kao kategorija.

Ovo sto ti navodis ide pod strance rezidente, zar ne? Ako nisi u SR, onda spadas u grupu koja nije interesantna za ovo pitanje, barem mi se tako cini.
 
Odgovor na temu

Sofokle1

Član broj: 330375
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 21:08 - pre 105 meseci
Trebaju mi konkretni primeri ako neko zna, kao sto sam naveo u prvom postu.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 21:08 - pre 105 meseci
Citat:
Dexic: Stranac sa srpskim drzavljanstvom - osoba rodjena van Srbije (nationality nije Serbian). Postoji kao kategorija.

Ovo sto ti navodis ide pod strance rezidente, zar ne? Ako nisi u SR, onda spadas u grupu koja nije interesantna za ovo pitanje, barem mi se tako cini.


Nije bas tako.

Mesas malo pojmove. Rezident je osoba koja proodi vise od 185 dana u Srbiji, ne mora imati srpsko drzavljanstvo, ali mora imati dozvolu boravka.
stranac koji primi srpsko drzavljansto postaje drzavljanin srbije i on je izjednacen sa ostalima koji imaju drzavljanstvo, njega/nju "kace" isti zakoni kao i rodjene u Srbiji. Nema razlike.
Ako neko nema drzavljanstvo Srbije ima odredbe koje se odnose na strance i ima zakon o strncima, njihovom boravku i sve sto se odnosi na strance.

Ja i jos mnogo drugih smo izgubili ili iz nekog razloga nismo zatrazili drzavljanstvo Srbije, mozemo a ne moramo bti rodjeni u Srbiji, mozemo boraviti u Srbiji kao stranci, po zakonu o boravku stranaca i nikad ne zatraziti srpsko drzavljanstvo.

Evo ti dva primera da bi ti bilo jasnije.

Ja sam bio Jugosloven, jedan roditelj mi je rodjen na teritoriji Srbije i po tom uslovu ispunjavam uslov da zatrazim drzavljanstvo, ja to ne zelim, ali u slucaju potrebe mogu doci u Srbiji i boraviti kao stranac sa drugim drzavljanstvom neograniceno dugo vremena, pa cak i ostatak zivota, a da nikad ne zatrazim drzavljanstvo Srbije.

primer dva.

svi koji su primali slovenacko, austrisko ili nemacko drzavljanstvo morali su se odreci svih drugih drzavljanstava koje su imali i momentu podnosenja zahteva. Tako da iako su rodjeni u Srbiji, oni nemaju srpsko drzavljanstvo. Po uzimanju nekog drugog drzavljanstva mogu ponovo podneti zahtev za primanje srpskog drzavljanstva, ali ne moraju. Mogu se vratiti ili doci nekim poslom u Srbiji i tu ziveti kao slovenci ili Nemci.

Pravno gledano, stranac je osoba koja nema Srpsko drzavljanstvo, ma gde bila rodjena. Osoba koja ima drzavljanstvo nije stranac.



 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 21:19 - pre 105 meseci
Citat:
Sofokle1:
Trebaju mi konkretni primeri ako neko zna, kao sto sam naveo u prvom postu.


Na osnovu iskustva koje imam nisam nasao neke prednosti boravka kao stranac. Mozda bi teoretski mozda bila prednost sto je mentalitet ljudi u Srbiji takav da su iskompleksirani prema strancima, pa tako ako te zaustavi policija vece su sanse da budu jako fini prema tebi, sto opet zavisi od drzavljanstva. To je zato sto se i ambasade razlicito odnose prema svojim gradjanima.
Nisam naisao na neke posebne pogodnosti koje se daju strancima koji investiraju u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Sofokle1

Član broj: 330375
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 21:25 - pre 105 meseci
Hvala ti, ali pobegli smo daleko od teme, sacekacu jos Dexica,mozda ima nesto konkretno sto me jedino u principu i zanima.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 21:54 - pre 105 meseci
Citat:
Sofokle1: Hvala ti, ali pobegli smo daleko od teme, sacekacu jos Dexica,mozda ima nesto konkretno sto me jedino u principu i zanima.


Meni i dalje nije jasno sta ti zelis da pitas, tacnije koje ti informacije trebaju.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 22:02 - pre 105 meseci
Zar je toliki problem poci odavde: http://www.mup.gov.rs/cms_lat/...nsf/prava-i-obaveze-stranaca.h
http://www.propisi.com/zakon-o-strancima.html
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 22:06 - pre 105 meseci


To je zakonski okvir boravka stranaca. Verujem da coveka ne interesuje sta pise u zakonu, vec kakvo je stanje u praksi.
 
Odgovor na temu

Sofokle1

Član broj: 330375
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 22:12 - pre 105 meseci
Hvala svima na odgovorima.
Bio bih zahvalan na konkretnim situacijama, znaci sta stranac ne moze: da glasa na izborima, kupovina poljoprivrednog zemljista nije dozvoljena strancima....
Ima li jos nesto sto vam je poznato da nisam naveo?
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 22:38 - pre 105 meseci
Ne moze da se zaposli u drzavnoj sluzbi, ne moze da se zaposli u MUP-u, ne moze da se zaposli u Min.odbrane, Carini itd.

To se odnosi na nekoga bez drzavljanstva. Sa drzavljanstvom nema ogranicenja bez obzira ko je gde rodjen.
 
Odgovor na temu

Sofokle1

Član broj: 330375
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 22:42 - pre 105 meseci
E takve informacije su mi potrebne, zahvaljujem
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji28.08.2015. u 23:07 - pre 105 meseci

MIslim da ne mogu ni da osnivaju politicke partije...
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji29.08.2015. u 03:10 - pre 105 meseci
Ako stranca optuže da je napravio banalan saobraćajni prekršaj, vode ga direktno sa ulice kod sudije koji će mu odrediti novčanu kaznu a neće ga ni saslušati, niti će stranac imati bilo kakve šanse da dokaže da nije kriv.
Ako ne želi da plati onda će sudija zajedno sa policijom da ga ubjeđuje satima da ipak plati, kako on kaže "kaznicu" jer će ga morati poslati u zatvor...
Ako je stranac i dalje tvrdoglav, onda mu sudija "teška srca" određje pritvor pa se posle 8 do 10 sati predomisli i pusti stranca bez obrazloženja...
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji29.08.2015. u 03:15 - pre 105 meseci
Citat:
Nocni: Ako stranca optuže da je napravio banalan saobraćajni prekršaj, vode ga direktno sa ulice kod sudije koji će mu odrediti novčanu kaznu a neće ga ni saslušati, niti će stranac imati bilo kakve šanse da dokaže da nije kriv.
Ako ne želi da plati onda će sudija zajedno sa policijom da ga ubjeđuje satima da ipak plati, kako on kaže "kaznicu" jer će ga morati poslati u zatvor...
Ako je stranac i dalje tvrdoglav, onda mu sudija "teška srca" određje pritvor pa se posle 8 do 10 sati predomisli i pusti stranca bez obrazloženja...


A sta se desava ako stranac trazi da ostvari kontakt sa svojom ambasadom? Nisam imao takvo iskustvo, pa me interesuje da li ti znas?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Prava stranaca u Srbiji29.08.2015. u 11:24 - pre 105 meseci
Citat:
2012:
Nije bas tako.
Mesas malo pojmove. Rezident je osoba koja proodi vise od 185 dana u Srbiji, ne mora imati srpsko drzavljanstvo, ali mora imati dozvolu boravka.

Nisam promasio, vec sam stavio grupe vezane za temu. Ako imas pravo na drzavljanstvo, a nisi rezident, znaci da ne zivis ovde - tako da ta grupa, podgrupa onih koji nisu rodjeni ovde a mogu dobiti drzavljanstvo, nije interesantna za diskusiju, tj. pitanja nisu vezana za nju. Ako imas pravo i zivis ovde, onda si za diskusiju u istoj grupi kao i stranci rezidenti - jedina je razlika sto imas pravo dobiti drzavljanstvo, ali do tada se, za potrebe ove teme, vodis isto kao i ostali stranci rezidenti.

A i po zakonu se ne razlikuju - dok ne dobijes/zatrazis drzavljanstvo, nemas nikakva veca prava od onih koji su obicni rezidenti stranci (+pravo da trazis drzavaljanstvo).


Nemam neke konkretne primere sta/kako, jedina velika prednost stranaca nerezidenata, za koju znam, je sto mogu osnovati nerezidentnu firmu! I dobiti gomilu poreskih olaksica zbog toga.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prava stranaca u Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7983 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.