Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)

[es] :: Linux :: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 70039 | Odgovora: 245 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 16:04 - pre 105 meseci
Nema firewall. :)
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 16:22 - pre 105 meseci
how to setup a firewall with ufw on an ubuntu and debian cloud server
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 16:51 - pre 105 meseci
Rešio sam ono što me nije hebao 2% kada mu zadam restart kada je spušten poklopac na laptopu...

/etc/systemd/logind.conf
HandleLidSwitch=ignore


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 17:17 - pre 105 meseci
Postoji li neki normalan GUI alat za upravljanje vlasništvom nad objektima, kao i podešavanje ko je owner, koja je grupa i da može da se menja grupa i slično?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 18:31 - pre 105 meseci
gnome-systems-tool

To mu dođe paket za sve i svašta a u njemu treba da se nalazi i users-admin tj. upravo ono što tebi treba. Ne znam da li xfce ima svoj poseban alat, za ovo znam da može svašta. Za KDE postoji kuser, ali ako to instaliraš, povući će i debilno mnogo dependecy paketa, a to mislim da ne želiš.. jer, cenim ga da na tom laptopu nemaš ama baš ništa iz KDE/qt grane. U svakom slučaju, kuser je najpismenijeg, najlepšeg izgleda.


about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 20:52 - pre 105 meseci
Ne znam jesmo li se razumeli...

Meni treba ovo:


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 22:42 - pre 105 meseci
Razumeli smo se u potpunosti. U linuxu imaš usera i grupu. Nema u *nix-u ništa tipa msconfig, gpedit.msc i ostale p. materine (pozaboravljao sam skoro sve po tom windowsu).. sve to ide na nivou usera i kojoj grupi pripada i koja prava ima user i grupa.. pa kombinuješ.
Za ostalo se zna. Hijerarhija u linuxu je poprilično dobra za razliku od m$-ove. Zna se šta je /home/bachi .. i zna se šta je /var i zašto bez passworda i određenih privliegija ne može da se modifikuje bilo šta iz /etc ili /var.. odnosno, može samo u /home itd, itd..
Ako hoćeš da ovladaš pingvinima kako valja, onako kako znaš sa m$-om da radiš: Stack Exchange -> Server Fault. Nije loše mestašce za početak.

man chmod
man chown


edit:

Zapravo, ima. I to ohohooo.. Ali, ono što tebi sada konkretno treba svodi se na change ownership, change group (permissions) a kuser interface ili users-admin upravo to i omogućavaju.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 11.08.2015. u 23:58 GMT+1]
about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)11.08.2015. u 23:12 - pre 105 meseci
Sve u svemu, postoje distribucije koje su baš za ljude kao što si ti. A to je centOS, npr. Zašto centOS? Da ne tupim puno, dolazi sa SElinux (Security-enchanced Linux ) enabled i GUI alatima pripremljenim za manipulaicije nakon instalacije. Naravno, to možeš i u bilo kom drugom linuxu sve da doinstaliraš pre toga da takođe omogućiš/startuješ SElinux, ako smatraš da treba, jer to je već tu... U debianu, čuči i čeka. Evo i malo uvoda u sve to -> http://wiki.centos.org/HowTos/SELinux

A evo i kako izgleda gui -> https://pandeyarpit.wordpress.com/selinux-an-introduction/selinux-gui-overview/ ... dakle, imaš policies, roles .. za bukvalno sve što ti može pasti na pamet.

A fajlove, foldere.. empetrojke, iksvidove ili bilo šta.. chmod/chown. Za to ti ne treba nikakav policy ako jednostavno hoćeš da ne `vršlja` nigde drugde nego tamo gde mu rečeš...

Taj Selinux je poprilično moćna stvar, međutim za workstation onako, možda i previše?

primer..


about:networking
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 05:58 - pre 105 meseci
@bachi

Jesi probao desni klik na file/folder pa properties?
Imaš drugi treći tab permission pa tu podešavaš da li ostali imaju i kakav pristup.
Ako hoćeš za i sistemske, onda može kako ti je rekao plus_minus, sa gksudo

gksudo thunar

pa kao root isto to. Ako ti treba za više korisnika, bolje je prvo da ih ubaciš u istu grupu, pa onda daješ prava toj grupi. To je kroz GUI, ali realno je mnogo moćnije sa chmod i chown ^.
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 10:30 - pre 105 meseci
Mislim da sam još mali za SELinux, treba mi samo da mogu na normalan način da promenim ownera. Normalan način iz GUI-a.

Iz file managera kada uđem kao root, mogu da menjam grupu, ali ne mogu ownera.


Mislim, nije da sad imam potrebu svaki put da radim, ali mi je čudno da to nema i da izbegavaju da dodaju u gui.

Inače sam ja na svom laptopu namestio sve što mi treba, tako da se Calex vidimo na zimu (kada prođe jesen do kada si mi dao fore) sa screenshotovima. :P

Jedino ako bude nestabilan sistem ili ga ubije neki update pa mi prekipi. :D


E, jedno pitanje...

Kako na xubuntuu da izlistam spisak servisa iz CLIa i kako da stopiram i startujem servise?

Isto tako i za programe?

I šta je pandan bat fajlovima? Dakle, da napravim običan batch u Linuxu da mi stopira i startuje na primer minidlna ako zaglupi i izvučem prečicu na desktop. Kako to?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 11:16 - pre 105 meseci
https://wiki.ubuntu.com/SystemdForUpstartUsers

Imaš dole pod Commands, prati systems kolonu.

http://freedesktop.org/wiki/Software/systemd/

https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd

Scripting

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bash_(Unix_shell)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Shell_script

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Shebang_(Unix)

Za GUI promenu vlasnika nemam pojma, stvarno sam mislio da može. Ostaje ti chown.

Edit

Za listanje programa imaš ps u konzoli, u fazonu

ps aux | grep -i "ime programa"
Ili kao task manager "top".

Za "ubijanje" imaš kill, ali pročitaj prvo man, korišćenje je laganica

kill 9 PID



[Ovu poruku je menjao tuxserbia dana 12.08.2015. u 12:28 GMT+1]
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 11:22 - pre 105 meseci
Citat:
bachi: Iz file managera kada uđem kao root, mogu da menjam grupu, ali ne mogu ownera.

Misliš na ovo, prvo kao običan user, drugo kao root:




E da, ima i advanced dodatak:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 11:45 - pre 105 meseci
Da, Calex, upravo to... Saćeš me prozivaš što neću KDE. :D

@Tux, našao sam neki systemctl, jer mi systemd javlja gomilu grešaka. :D

systemctl za izlistavanje
systemctl stop naziv servisa stopira
systemctl start startuje.

E sad, da li je dovoljno da otvorim mousepad i stavim ovo:

Code:
systemctl stop minidlna.service
systemctl start minidlna.service


I sačuvam kao šta da bi to bio batch fajl? :D

E ljudi, ovo je još gore u Linux svetu nego pre par godina... Mnogo je velika fragmentacija... Te neki init.d, te systemd, te systemctl... Onda gooooooomila programa iste namene koju rade istu stvar, ali ni jedan u potpunosti. Razumem ja sloboda forkovanja, ovo ono, ali je to ujedno i najveća mana u Linux svetu iz ugla korisnika. :(
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 12:13 - pre 105 meseci
Bachi, prvo, bookmarkuj ovo kao jedan lep i mali podsetnik za Permissions
--

Onda podigni jedan program, thunar npr. pa upali konzolu i otkcuaj

killall thunar


KIILLLL ALLL!!! .. jel 'da? To pretpostavljam znaš šta znači. Sve instance bivaju - ubivene.
Ako opet neće da se ugasi/očisti i nakon toga kad mu lepo rečeš da pocrcau sa `make me a sandwitch`, jer ubuntu zna da nadžidža i zombie procese.. onda probaš sa - `sudo make me a sandwich`.

Ako hoćeš čisto da izlistaš procese *(task manager), da vidiš sve na izvolte iz konzole i u real time da pratiš koliko čega jedu od resorsa, itd.. to je samo jedna komanda - top, a ima htop

Naravno, tu je uvek i
man top


xfce ima i svoj lep GUI za to.

Ako si mislio na to da samo izlistaš servise onda
ls /etc/init.d


----

Startovanje servisa iz konzole, neka bude da ja to apache server u primeru (isto važi i za sve, menjaš samo ime servisa)...

sudo service apache2 start


A možeš uvek pre nego što startuješ da vidiš i status

sudo service apache2 status


Uglavnom, svaki servis === status | start | stop
Apache ima i reload | restart .. itd.

Ako hoćeš da onemogućiš nekom servisu da se ne podiže zajedno sa sistemom, nego ćeš ti ručno da ga podižeš kad ti treba:
sudo update-rc.d apache2 remove


A kad poželiš da ga vratiš onda
sudo update-rc.d apache2 defaults


---

Pandan bat fajlovima jeste .sh ekstenzija ili shell skripta. A može da bude i piton, perl.. c.. bash.. itd.
Smeštaš ih u /home/bachi/bin ako jeste .sh, ako je .py (python) to trči odakle god pozoveš .. ukoliko ne pozoveš pitonov kod (embed) direktno iz .sh fajla.

Ne moraš da ih voziš samo odatle, otkucaj echo $PATH
Dakle, bin jeste za .sh skripte..
... i bash/.sh fajlovi ne moraju da imaju ekstenziju.

Bitan je prvi red, prva linija fajla. #!/bin/bash
Code (bash):

#!/bin/bash

# Script/Program/file name
declare -r BSN=$(basename $0)

echo "My name is $BSN" && exit;
 


Bitno je da budu `chmodovani`.
Recimo, napravio si neki mali cli program koji nešto radi.. smestiš ga u /home/bachi/bin pa onda rečeš
chmod a+x ~/bin/program_skripta


** `~` tilda ti je skraćenica za /home/bachi **

Posle toga u konzoli otkucaš program_skripta i ako nema greške u sintaksi, će da radi šta treba da radi..
Ako je piton u pitanju, onda pozivaš sa python /putanja/do/fajla.py

Dakle, bash - uglavnom.
about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 12:14 - pre 105 meseci
EDIT/UPDATE:

Ala ste se vi ispisaliiii... dok sam ja čukao ovde.. dobro.
Neće d škodi.

Bachi, čini ti se da je gore. Nije.

poenta:

`service service_name start | stop | whatever` .. bez obzira jel' systemd ili ne.

ako si root, bez sudo.

Dakle, umesto /etc/init.d, systemctl, servicename.service, slobodno kao što sam ti ispisao i teraj.
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 12:27 - pre 105 meseci
E da, Tux, ostao sam ti dužan odgovor za MiniDLNA.

TV mi je LG 47LB630V-ZA i taj žvaće sve osim x.265 što mi je sada nebitno... Dakle, guta i mpeg2, divx, xvid, mp3, x264, ac3, dds, stereo, mp3, sve, baš sve i ne treba mi transcode uopšte...

Laptop ima n lite wireless i kako stoji u dnevnoj sobi, a ruter mi je u spavaćoj, ne mogu da ga vezujem kablom. 150Mb je wifi, dakle, realna brzina je oko 70Mb i on u suštini i izvlači toliko.

Tih 70Mb je sasvim dovoljno da radi bez problema i 1080p.

TV je isto nakačen na ruter, ruter je full n, 300Mb, neki tp link high power i signal je extra.

Odgledao sam par serija bez problema, međutim, sinoć sam gledao neki 1080p film, fajl je veličine 10GB, traje 2h... E, TV mi je prekinuo film negde pred kraj, ali mislim da se TV zaglupeo, jer sam restartovao Linux, opet ga TV nije video, već tek kada sam isključio/uključio TV sam mogao da se nakačim na dlna server.

No, dešavalo mi se to isto i sa servviom, a pogotovo sa LGovom DLNA aplikacijom.

Ono što je dobro kod MiniDLNA jeste to što kada mkv ima u sebi titlove, a ipak u folderu se nalazi .srt prevod, TV pušta taj .srt, a ostavlja mogućnost da se promeni na interne ako hoćeš. To je spas da ne moram svaki put iz mkvtoolsa da brišem titlove iz .mkv fajla.

Isto tako se ponaša servioo, ali se NE ponaša isto LGova DLNA aplikacija... On kada ima interni mkv prevod, bez obzira što postoji .srt, TV ga ne učitava, pa sam dok nisam provalio da postoji servio čupao titlove iz mkv fajla, što zna da potraje kada je reč o fajlovima od 8GB+. :(

Dakle, kome ne treba transcode, minidlna je odlično rešenje.


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)12.08.2015. u 15:17 - pre 105 meseci
Citat:
bachi: Da, Calex, upravo to... Saćeš me prozivaš što neću KDE. :D
Ne, zašto da te prozivam kad ti je sve jasno? ;)
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)13.08.2015. u 17:00 - pre 105 meseci
Citat:
bachi:
Mislim da sam još mali za SELinux, treba mi samo da mogu na normalan način da promenim ownera. Normalan način iz GUI-a.

Iz file managera kada uđem kao root, mogu da menjam grupu, ali ne mogu ownera.


sudo apt-get install nemo
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)16.08.2015. u 12:48 - pre 105 meseci
Jedno pitanjce...

Kada sam instalirao sistem, dao sam 6GB (imam 2GB RAMa) da bude swap particija, zatim 60GB za / i treću particuju ostatak (~390GB) za /home...

Da li je ovo dobro?

Šta bi se desilo da nisam odvojio swap particiju? Da li sistem ne bi imao swap uopšte, ili bi imao swap fajl na / particiji, onako kako to ima Windows?

Da li je preporuka imati swap particiju zasebno, ili?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
45.56.148.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)16.08.2015. u 13:13 - pre 105 meseci
Da, postoji mogućnost swap fajla (bitno je samo da nije fragmentiran). Ne znam da li će distribucija sama napraviti swap fajl ako ne postoji swap part. - nikada nisam probao. Nisam nikada razmišljao o ovome, ali mi je razum govorio da je bolje imati swap particiju, jer postoji problem fajl sistema, keširanja (zamisli u nedostatku memorije da trpaš još u RAM), i drugih, ali se ispostavilo da sam u krivu:

http://lkml.iu.edu/hypermail/linux/kernel/0507.0/1690.html

Citat:
> 3. Does creating the swapfile on a journaled filesystem (e.g. ext3 or
> reiser) incur a significant performance hit?

None at all. The kernel generates a map of swap offset -> disk blocks at
swapon time and from then on uses that map to perform swap I/O directly
against the underlying disk queue, bypassing all caching, metadata and
filesystem code.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: NUBuntu - generalna pitanja (Xubuntu)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 70039 | Odgovora: 245 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.