Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Coper kao punjac akumulatora

[es] :: Elektronika :: Coper kao punjac akumulatora

[ Pregleda: 3281 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexxonn82
Milanov Dejan
Kikinda Srbija

Član broj: 320194
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Coper kao punjac akumulatora24.05.2015. u 22:34 - pre 108 meseci
Pozdrav svima!Imam dva copera SITOP Siemens 220-24v,jedan od 5A i jedan od 10A.Zanima me da li mogu da ih iskoristim kao punjac akumulatora koji ce imati opciju 24-12v,naravno za 12v bi morao da dodam neku elektroniku koja ce da skine napon sa tih 24 na 12.Sitop ima ugradjenu zastitu od kratkog spoja sto mi odgovara,ali ne znam kako bi se ponasao na slucajno obrtanje polariteta?Da li ima neko semu kako bi mogao da skinem tih 24 na 12v a da je do 10A?
Unapred zahvaljujem!!!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Coper kao punjac akumulatora25.05.2015. u 07:10 - pre 108 meseci
Uz dodatnu elektroniku ces moci da napravis punjac za 12V accu, tretirajuci coper kao trafo + grec+filterski kondenzator.

Za punjenje accu sa nazivnim naponom 24V bi bio neophodan izvor bar 28V, u ovom slucaju 30V zbog "dodatne elektronike".
 
Odgovor na temu

Dexxonn82
Milanov Dejan
Kikinda Srbija

Član broj: 320194
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Coper kao punjac akumulatora25.05.2015. u 11:02 - pre 108 meseci
Znaci da ga mogu koristiti samo za 12V(13,5v),koju semu bi mogao da iskoristim za to?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Coper kao punjac akumulatora25.05.2015. u 14:01 - pre 108 meseci
Mozes i da skines semu tog čopera i vidis kako je u njemu regulisan izlazni napon pa da to promenis i tako dobiješ napon koji ti odgovara. naprimer za olovneakumualtore do 12v akokorsitiš napon punjenje 13.8V nije ti potreban nikakav dodatan regulator punjenja, osim eventualno ograničavač struje koji će da sačuva čopr od velike struje na početku punjenja.

 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Coper kao punjac akumulatora25.05.2015. u 15:28 - pre 108 meseci
Siemens Sitop napojne jedinice su jako pozeljne u razvodnim ormarima za napajanje PLC,kontaktera,senzora,korisnickih trrminala i ostalog na 24 VDC.
Steta je od toga praviti punjac olovnih akumulatora! Nece biti solidan punjac a nece poslije toga zahvata biti ni ono to je Siemens u originalu napravio.
Ako ti bas treba punjac za olovni akumulator mozda je bolje da to trampis sa nekim ko sa tim radi za punjac akumulatora ili novac,pa kupis.

Sve te napojne jedinice imaju trimer nekad vidljiv nekad sklonjen u stranu od pogleda sa kojim se moze regulisati izlazni napon u granicama 22,2-26,6V
opet nedovoljno za punjenje 24 voltnog akumulatora, a opet mnogo prevelik napon za 12 voltni.Serijski stabilizaator otpada jer iz istog imas iskoristenje oko 50% i uticaj na globalno zatopljenje :)
Moza nekakav DC/DC pretvarac !
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Dexxonn82
Milanov Dejan
Kikinda Srbija

Član broj: 320194
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Coper kao punjac akumulatora25.05.2015. u 23:02 - pre 108 meseci
zica49 sve sto si napisao je tacno!Ta dva sitopa sam ja skinuo iz dva poveca el ormana,proslo im je 3 god pa preventivno zamenuo sa novim mada su mogli tako da sljakaju u tim uslovima jos 10 god,napajali su plc sa oko 40 ulaza i isto toliko izlaza,80 kontaktora i 30-tak balufa,punjace i sam pravim sa trafom,grec i malo elektronike,ali nisam nikad probao niti cuo da je neko od njega pravio punjac,pa sam hteo da ih iskoristim u tu svhu,ali ako je tako kao sto kazes onda se ne bi igrao sa njim,vec cu ga iskoristiti za nesto drugo (mozda za neko pojacalo sa jednostrukim napajanjem 24v DC)!U svakom slucaju hvala na odgovorima i objasnjenju!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Coper kao punjac akumulatora26.05.2015. u 07:58 - pre 108 meseci
To tu dobri i kvalitetni ispravljaci, steta je bilo sta unutra cackati.

U sustini mogu da se iskoriste ali treba dodatna elektronika tj jos jedan pretvarac, verovatno bazirana na buck/boost topologiji gde se upravljnjem napona i struje regulise punjenje.

Nisam vidjao konkretne sheme za to, to bi trebalo da se isprojektuje od nule ...
Cena delova tu nije mnogo velika, par snaznih fetova, prigusnice i upravljacka elektronika ali treba to sve osmisliti.

Ja bih ipak predlozio drugu postavku sa klasicnim transformatorom (malo specificno namotan) i elektronikom specificno predvidjenu za punjenje Pb akumulatora.
Ima ovde cela tema za jedan fenomenalni punjac, pogledaj:
http://www.elitesecurity.org/t...o-unistiv-PB-automatski-punjac
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Coper kao punjac akumulatora

[ Pregleda: 3281 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.