Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Telekom Srbija - optika do kuće

[es] :: ISP :: Telekom Srbija - optika do kuće

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 69946 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 08:48 - pre 63 meseci
Naravno, ne očekuje valjda neko da ping prema prekookeanskom serveru bude 2-3ms?
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 11:04 - pre 63 meseci
Licno ne, ali prateci kako ljudi zamisljaju FTTH latenciju, cesto se nakon uvodjenja optike razocaraju. Dobro, kod mts-a, se konkretno razocaraju i zbog toga sto ne uspevaju ni na speed testu da dobiju maksimalne brzine iz paketa, vec ih skrati za koji mbps, kao da su na a/vdslu. :/
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.202.85.static.madnet.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 11:17 - pre 63 meseci
Telekom inače ne razlikuje bit i bajt, tj. njima je 153600 i 150000 isto.
 
Odgovor na temu

Doktor Hlad

Član broj: 337261
Poruke: 739



+192 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 11:47 - pre 63 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: Licno ne, ali prateci kako ljudi zamisljaju FTTH latenciju, cesto se nakon uvodjenja optike razocaraju. Dobro, kod mts-a, se konkretno razocaraju i zbog toga sto ne uspevaju ni na speed testu da dobiju maksimalne brzine iz paketa, vec ih skrati za koji mbps, kao da su na a/vdslu. :/


To je potpuno tacno ali prema mom iskustvu razlog je na totalno drugoj strani. Do sada sam imao bas dosta situacija da se ljudi zale da ih provajder zakida za par Mbit/s ili mnogo vise a pokrecu speedtest preko 802.11g bezicne mreze ili je mreza 802.11ac ali laptop nema karticu koja to moze da podrzi. A bilo je i slucajeva kada covek pokusava da testira 150Mbit/s a racunar mu se zbog loseg kabla sinhronizovao na 100Mbit/s.

Takodje je bilo situacija da neki mali mikrotik ima gigabitne portove ali ne moze da izgura vise od 50-60Mbit/s rutiranjem jer su podesena neka besna firewall i L7 filtering pravila.

Poenta je - dok je bio dialup ili neki spori ADSL nije se postavljalo pitanje infrastrukture na strani korisnika jer je uvek moglo sve da izdrzi. Sada kada su mnogo vece brzine i dalje se ne postavlja pitanje infrastrukture kod korisnika a moralo bi.

Npr, ja kod kuce imam 300/30, na 802.11ac, racunarom koji taj standard podrzava, ruter kom ne zakucava CPU na tolikim brzinama... pa opet uglavnom mogu da izvucem najvise 270-280/30 cak i do test speedtest servera kog niko ne koristi.

Citat:
Milan Kragujevic: Telekom inače ne razlikuje bit i bajt, tj. njima je 153600 i 150000 isto.


Gde si ti bio sve ovo vreme? VIP ne zna da upravlja RAN-om, Telekom ne zna razliku izmedju bita i bajta... daj bre da te uposli neko od njih, da ne propada to toliko znanje kod Vese :)
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 11:53 - pre 63 meseci
Eh bre Hlad, kako moze da izvuce 148Mbps DL, a ne moze 20Mbps upload vec bude 16-17Mbps? ;-) I to na kejblu. Inace, da u pravu si totalno da mnogi pokusavaju na ~150Mbps N ruter da izvuku sa telefonom koji ima 1x1 antenu vise od 40-50Mbps i onda krive provajdera. Ali nije ovo taj slucaj...
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.202.85.static.madnet.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 12:07 - pre 63 meseci
Citat:
Doktor Hlad:

Gde si ti bio sve ovo vreme? VIP ne zna da upravlja RAN-om, Telekom ne zna razliku izmedju bita i bajta... daj bre da te uposli neko od njih, da ne propada to toliko znanje kod Vese :)


Na drugom forumu sa manje toksičnih korisnika.

edit:

Što se tiče Vip-ovog upravljanja RAN-om, ako znaju onda sam ja očigledno ULTIMATE 1337 H4X0R...

https://www.speedtest.net/result/7984230302



https://www.vipmobile.rs/privatni/internet/kucninet
 
Odgovor na temu

Doktor Hlad

Član broj: 337261
Poruke: 739



+192 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 12:12 - pre 63 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic:
Eh bre Hlad, kako moze da izvuce 148Mbps DL, a ne moze 20Mbps upload vec bude 16-17Mbps? ;-)


Da, u pravu si, taj slucaj vec ima smisla proglasiti za problem kod provajdera :)

Samo iskren da budem to mi se retko desavalo (s obzirom da me rodbina & prijatelji & prijatelji prijatelja cesto angazuju kao "strucnog konsultanta za brzinu") :)

Uglavnom su sada (kada su brzine presle 20-30Mbit/s) problemi na strani korisnika a da oni nisu ni svesni da uopste postoji mogucnost da kod njih bude problem.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 12:25 - pre 63 meseci
Pratim na drugim mestima bas kako ide ta mts optika. Ljudi su uglavnom razocarani, jer ne ocekuju od tolikih najava, reklama, spamova itd. da sada (na samom pocetku optikalizacije) ne mogu da dobiju maks protoke. Postavlja se logicno pitanje, sta ce biti kad vlakna zajasu jos (mnogo vise) korisnika. Naravno postoji sansa da se situacija uopste nece ni menjati (ali slaba). :D Jer kazu da je split ratio kod mtsa na NBG 1:64 + ne znam da li za IPTV koriste isti talasni opseg koji se koristi za data (ali verujem da koriste), samo odvajaju VLANovima... A imaju lepo za to drugi "kanal" kroz vlakno, gde bi mogli DVB-C i analognu da teraju bez da utice na data. Jer kada bude krenula 1080p+ televizija, bice tu tek dropa ukoliko nastave ovako. :/
 
Odgovor na temu

Doktor Hlad

Član broj: 337261
Poruke: 739



+192 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 12:36 - pre 63 meseci
Da, samo ima tu jedna stvar koja promice. To sto sam dobio deset puta vecu brzinu ne znaci da sam istog momenta poceo da koristim link deset puta vise. Znaci i dalje samo da sam dobio deset puta vecu brzinu.

Ako podjem od sebe - koristim net na isti nacin na koji sam ga koristio i kada sam imao 20Mbit/s :)
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 12:46 - pre 63 meseci
Sa tim se u potpunosti slazem, dok sam jahao xxx/xxx DL/UL manje saobracaja sam pravio nego sada sa xxx/xx brzinom. :D Ali ako gledamo u buducnost, onda to nije odrzivo. Jer igrice/sw/fajlovi postaju sve veci, ripovi sve veci, strimovi sve kvalitetniji (tezi) itd. + mts sada valjda daje do 3 TV-a bez dodatne naplate, verujem da ce da ponude i 4K itd. Jedini spas im je da predju na 10G-PON, to bar ne zahteva menjanje optickih kablova i splitera, samo zamenu uredjaja na oba kraja vlakna, ali i ne mora kod svih, posto je 10G backward kompatibilan sa gPONom. Ne znam, samo nagadjam. Sto bi se reklo, kako mali Perica zamislja svet. :-)

edit: Verovatno koriste gPON da muzu mts kroz nabavku opreme, a posle ce ponovo da ga muzu za 10GPON OLTove/ONTove, preko svojih tendera i dobavljaca. Znaju oni sta rade svakako. ;-)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 12:56 - pre 63 meseci
Pa oni i idu na tu kartu da malo koristis net. Pogotovo kablovski lijenti koji dele jedan link do tolko i tolko, a tebi limitiraju na modemu ;)
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 13:10 - pre 63 meseci
Pa vrlo slicno funkcionise i gPON.. Isto je shared, vremenski ti se dodeljuje, to jest tvom ruteru/modemu/ontu kada moze da salje/prima. Tj. svi uredjaji na istom vlaknu dobijaju sve pakete sto su zahtevani od uredjaja sa istog vlakna, samo ont dropa ono sto nije njemu zanimljivo. Bar koliko sam se ja kratko informisao o gpon tehnologiji. Meni je mnogo vaznije bilo da ona funkcionise, nego bas kako tacno radi. Ali mislim da sam pohvatao sustinu.

Ali znam da mnogi kod mog provajdera, posto ima otkljucanu digitalnu i analognu, prekinu da placaju paket i ovi im uskrate net, a kablovska nastavi da im radi. Ima cak i likova koji kupuju media konvertore i plate samo net paket, a onda gledaju i kablovsku za dz. Ukoliko na tom deljenom vlaknu ide CATTV uopste, a to zavisi od toga da li ima bar jednog korisnika net+tv paketa na deljenom vlaknu, a obicno ima ili uskoro bude. :D
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 13:18 - pre 63 meseci
Nego telekom je kupio i moju kablovsku i primecujem da su skinuli ponudu za hibridnu optiku. Valjda zato sto mts nece da pravi na stare ugovore vec oce samo svoje pretpostavljam. Inace ako ponude bolji protok od kabla za iste pare
prelazim na optiku ;p
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 13:26 - pre 63 meseci
Pa iskreno nije im neka ponuda. Ok kada uracunas gratis mesece i slicno mozda i dodje do neke ~manje~vise~ ok cifre. Ali je svakako najbolje da uzmes BOX paket gde to sa popustom ispadne mnogo korektnije nego odvojeno usluge. Posto fiksni svakako moras da imas. E, onda dodas i sh*t mts tv ponudu i mobitel i dodjes do toga da je isplativo, u odnosu da placas sve odvojeno. Ali svako dodje do neke svoje racunice...
 
Odgovor na temu

Doktor Hlad

Član broj: 337261
Poruke: 739



+192 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 15:25 - pre 63 meseci
Citat:
Milan Kragujevic:Što se tiče Vip-ovog upravljanja RAN-om, ako znaju onda sam ja očigledno ULTIMATE 1337 H4X0R...


Da naucis jos nesto... obavezno skini naziv firme za koju radis jer se ovde moze steci utisak da govoris u ime svog poslodavca odnosno da njega predstavljas ovde na forumu. Mislim, bolje da to uradis sam nego da te oni opominju kad budu videli (ozbiljne firme vrse analize "vidljivosti" na net-u).

A jos ako vide da u njihovo ime pljujes velike poslovne partnere... e tu si tek nadrljao :)
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.dynamic.vipmobile.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 17:26 - pre 63 meseci
Zadovoljan, dragi moj?
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 17:48 - pre 63 meseci
Citat:
calexx:
Naravno, ne očekuje valjda neko da ping prema prekookeanskom serveru bude 2-3ms?


Ma naravno da ne ocekujem, samo mi taj podatak nije relevantan uopste, koliki je ping ka internom serveru na provajderu. Relevantni su mi recimo Google DNS serveri, izlaz na neku drugu mrezu i slicno. Taj ping od 2-3ms bukvalno nista ne govori, bitan je izlaz ka ostalima.

P.S. iskreno, meni ima logike 1Gbit u kuci. I to vecini korisnika. Zasto? Pa bolje da svuce nesto za 1-2 sek i rastereti mrezu posle toga, nego da malerise 24/7 sa 20-30Mb/s. Naravno, BW je kljucna stvar u svemu ovome, ali sa 1Gbit, tesko da ce neko imati apetit za 24/7 skidanje posle 3 dana kada popuni sve medijume koje ima. Verujem da vecina korisnika gigabitnog interneta nece isti koristiti ni 1% vremena.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 17:52 - pre 63 meseci
Pa dok izadje iz mts mreze dodaj ~4ms. A na dalje, sve zavisi od peeringa i destinacije.

Ima logike 1Gbit u kuci, ali po vlaknu (koje se deli na 64 korisnika - kod mts-a) maks protok je 2.5/1.25Gbps s gPONom. E sada, zamisli u svakoj kuci njih 2-3-4 clana krenu da strimuju neki VOD service u 2-4K, onaj radi update igre od 40GB i tako dalje i tako dalje + IPTV za svaki TV smanjuje maksimalnih 2.5Gbps protoka koje pruza vlakno. Sta mislis da li je to odrzivo pri 1:64 splitu (2.5Gbit podeljeno sa 64 + IPTV), pa makar je i pola njih samo povezano. Mislim da ce lako doci do zagusenja vlakna.

Jasno je meni da nece svi oni istovremeno to raditi. Ali 2.5 / 64 je koliko ~40Mbps po korisniku plus od toga oduzmi TeVejce sa 4Mbps po jednom 1080p kanalu. Nekako ne ide sve to zajedno. Dobro, za sada imaju tek po nekog korisnika na vlaknu. Ali za par meseci/godina kada zaista krene sve to masovno, bice gorih zagusenja nego trenutno na kablu. :-)

[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 29.01.2019. u 19:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 18:27 - pre 63 meseci
A za taj gigabit kakav ce ruter da daju? Ili ce to da prepuste korisnicima da se sami snadju.... mislim ta brzina je granica HDD-ova, pretpostavljam da se nece skidati na SSD-ove ;p
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Telekom Srbija - optika do kuće29.01.2019. u 18:44 - pre 63 meseci
Koliko znam svi su dobili Huawei HG8247H. Ali svakako taj HG moze u bridge mode (ali mislim da nemas pristup ti, vec moras njih da cimas da ga prebace) ako ti ne radi posao zbog slabog WiFi-a i 2 porta manje (od 4 ukupno) koji su rezervisani za IPTV.

Samo mi nije jasno zasto su nabavljali rutere koji imaju media konvertore u sebi, kad ne koriste DVB-C. xD Ko zna koji su tu dilovi napravljeni, kao sto vec izrazih sumnju. :D
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Telekom Srbija - optika do kuće

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 69946 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.