Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)

[es] :: Office :: Excel :: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)

[ Pregleda: 3424 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)26.02.2015. u 09:34 - pre 110 meseci
Kako da izvadim proseke za prvi kvartal svakog meseca u 2014 god npr. ? Pa onda za drugi kvartal meseca itd...
Enco
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)26.02.2015. u 15:45 - pre 110 meseci
Nisam čuo za termin "kvartal meseca".

Ukoliko ti treba prosek po mesecima ili kvartalima napraviš pivot tabelu i grupisanje po datumima. Bitno je da datumi zaista budu dataumi a ne tekst


Ukoliko ti treba prosek za određeni period (između dva datuma u tabeli) možeš sam da zadaš period i onda koristiš funkciju AVERAGEIFS
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.69.17.*



Profil

icon Re: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)26.02.2015. u 21:05 - pre 110 meseci
Verujem da nisi čuo za "kvartal meseca", taj izraz sam smislio za ovu priliku ne zameri molim te.
Imam u excelu kolonu sa datumima i pored kurs na taj dan. Hteo bih da izvučem 4 rubrike, sa prosečnim kursom za prvu četvrtinu svakog meseca u 2014. godini npr, takođe za drugu, treću i četvrtu četvrtinu meseca
Enco
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)27.02.2015. u 09:25 - pre 110 meseci
Ma jedini problem je što ne znam kako bi automatski odredio periode - U pivot tabeli možeš zadati određeni broj dana, ali ne verujem da ti to odgovara

Ako sam uneseš periode za četvrtine meseca onda je rešenje jednostavno sa AVERAGEIFS -imaš u prilogu prethodne poruke. Ustvari dovoljno je da uneseš početke perioda, Kraj možeš da dobiješ kao prethodni početak -1.

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 27.02.2015. u 10:58 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)27.02.2015. u 10:10 - pre 110 meseci
Da, tu je problem kod "izraza", jer tako nešto nije palo nikom na pamet ))
Nego sam pomislio možda da deli mesec na četiri, ali ne vredi, vijam se kao mačka oko stola, sam sa sobom...
Pomislih možda je početkom meseca npr. povoljniji kurs evra, pa ajde reko da vidim, da probam ući u tu problematiku i saznati šemu, jer očigledno postoji neka kombinacija...
Enco
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)27.02.2015. u 11:07 - pre 110 meseci
Evo jedan prilog tvojoj analizi

Napravio sam pomoćnu tabelu sa maksimalnim kursom po mesecima. Onda sa u tabelu kursa za svaki dan dodao dve kolone
1/ Dan u mesecu (funkcija DAY) i
2/ Odstupanje od maksimalnog kursa u mesecu za taj dan (Razlika sa VLOOKUP iz pomoćne tabele)

Prikazao te nove dve kolone na dijagramu rasipnanja da se vidi da li postoji neka zavisnost. Vidi se da je sredinom meseca najmanje odstupanje, a početkom i krajem meseca se pojavljuju odstupanja

Onda sam na novom listu Analiza dodao Tabelu sa Prosečnim, Maksimalnim i Minimalnim odstupanjem po danima u mesecu (sve u odnosu na prethodno određen maksimum iz tog meseca) i to prikazao linijskim dijagramom.

Vidi se da je prosečno odstupanje bilo najveće početkom meseca (najniži kurs tokom meseca - prosečno) a maksimalno odstupanje krajem meseca (najniži kurs tokom meseca na nivou godine). Dakle ako svakog meseca kupuješ i (ili) prodaješ devize najbolje bi bilo kupovati do 3-4 u mesecu a prodavati sredinom meseca 15-20. Problem je što je ovo prosek i ako kupuješ/prodaješ ređe onda obično važi Marfijev zakon - zakačiš najgoru varijantu. Takođe analiza je samo za 2014 i niko ne zna kako će biti u budućnosti. Izvlačenje trendova iz prošlosti često može biti dosta pogrešno - jedna interesantna knjiga na tu temu Crni Labud http://www.heliks.rs/crni_labud.asp

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 27.02.2015. u 13:34 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Kursna lista - analiza (četrvtina meseca)

[ Pregleda: 3424 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.